Skocz do zawartości

Recommended Posts

Objawy: obraz skacze wyłącznie przy włączonej przeglądarce internetowej (sprawdziłem Chrome, Firefoksa oraz Operę) oraz podczas ładowania gier z platform typu Steam I Origin.

Co zrobiłem:
1)    Najpierw pomyślałem, że problem leży we Flashu I innych wtyczkach. Używając różnych narzędzi typu CCleaner, Revo Uninstaller, MicrosoftFixIt oraz ręcznego usuwania istotniejszych wpisów w rejestrze dokonałem solidnego oczyszczenia system z wszelkich pozostałości; restart; ponowna instalacja. Bez skutku.
2)    Następnym krokiem była aktualizacja BIOSu oraz wszystkich sterowników, z kartą graficzną na czele. Nadal bez skutku.
3)    Przetestowałem dysk HD Tune, pamięć MemTestem, katowałem procesor Prime95 – chcąc wykluczyć brak mocy (zasilacz), czy jakieś bliżej nieokreślone wahania napięć. Sprzęt chodzi jak złoto.
Do tej pory, do komputera podpięty był standardowy 17” monitor 4:3, z rozdzielczością 1280x1024px.

Do komputera dokupiliśmy monitor LG 24” 24M35D-B FullHD.
4)    Pierwszy zauważony problem – po podłączeniu monitora przez HDMI obraz został przeskalowany. Przy próbie wyłączenia skalowania, obraz zaczął skakać sam z siebie, aż w końcu sterownik grafiki przestał działać, i tak w kółko.
5)    Próbowałem problem wykluczyć używając po kolei różnych kabli (LG po HDMI, VGA z przejściówką na D-SUB) oraz ten starszy monitor Sony (VGA z przejściówką na D-SUB). W każdym przypadku obraz skakał. Tym sposobem wykluczyłem problem z kablem, monitorem i przejściówką.
6)    Skoro problem był ze sterownikiem, to próbowałem zaktualizować do najnowszych. Bez skutku.
7)    Próbowałem odinstalować sterowniki oraz całe oprogramowanie ATI (na tej samej zasadzie co Flasha z pkt. 1, a więc oczyszczanie z pozostałości tak dokładne, jak tylko byłem w stanie) oraz ponowną instalację. Bez skutku.
8)    Spróbowałem zatem, jako ostatni z pomysłów – ponowne, pełne odinstalowanie produktów ATI oraz zainstalowanie najstarszych sterowników, do jakich byłem w stanie dojść. W tym momencie pojawiła się iskierka nadziei, bowiem po podłączeniu VGA przez DSUB obraz nie był przeskalowany oraz nie skakał.
—    Nadmienię jedynie, że komputer chodził mniej więcej od 3h, a więc temperatury można uznać za stałe (ok. 48 – 52 stopni C). W pomieszczeniu temperatura stała.
—    Przetestowałem na grach: Mafia II, WoT oraz stary poczciwy Diablo II (w tym przypadku zwyciężyła dawna chęć do pogrania, niż rzeczywista potrzeba protestowania, bo cóż mi ta gra mogła powiedzieć o stanie karty graficznej? ;)).
—    Tak jak wspominałem – na ładowaniu gier z platform typu Origin, czy Steam – obraz lekko poskakał, ale w samym grach żyleta.
—    Po otworzeniu jakiejkolwiek przeglądarki – ma-sa-kra. Obraz skacze do tego stopnia, że nie można przeglądać WWW.
9)    Zacząłem testować kartę graficzną programem OCCT – przy okazji kupna monitora ustawiłem rozdzielczość 1920x1024px, wybrałem 60fps. Fakt, karta nie dawała rady wykręcić 60fpsów, trzymała się raczej ~47fps, niemniej jednak pracowała stabilnie. Nie zauważyłem żadnych przycięć, skoków itd.

To najdziwniejszy problem, z jakim miałem do czynienia. Dużo bardziej prawdopodobny scenariusz, że karta pod dużym obciążeniem jest niestabilna, a nie jak w tym przypadku, że wariuje przy tego typu akcjach.

Poniżej specyfikacja kompa:
Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM
LG SuperMulti SATA DVD+/-R24x,DVD+RW8x,DVD+R DL 16x,SecurDisc
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 bit SP1 OEM PL
MSI Z77A-G41 Intel Z77 LGA 1155 (2xPCX/VGA/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3/CROSSFIRE)
Procesor Intel Core i5 2500 3.3GHz Cache 6MB LGA1155 BOX
Radeon HD7770 GHZ 1GB DDR 5 128BIT HDMI/DVI/DP LIT
SilentiumPC Regnum L50 Pure Black
Zasilacz OCZ MODXSTREAM PRO 500W MODULAR
Monitor LG 24M35D-B

Myślałem o odesłaniu karty, czy nawet całego komputera do sklepu, w którym został kupiony. Niestety popełniłem duży błąd, przy wyborze – padło na Net-s, firmę może i tanią, ale podejście do klienta jest „porażkowe”. Wolałbym więc sprawę rozwiązać o własnych siłach wspomaganych Waszymi pomysłami.

Planuję w najbliższym czasie reinstalację systemu, jako ostatnią próbę rozwiązania problemu, ale szczerze mówiąc wątpię, czy to pomoże. Będę zaskoczony, jeśli ktoś z Was poda mi dokładnie rozwiązanie, bo sprawa wydaje mi się bardziej, niż tylko nietypowa. Sprawdzę każdy pomysł.

Ostatni pomysł na zasadzie olśnienia, podczas pisania tego przydługiego wywodu - czy to możliwe, że obraz skacze przy przełączaniu kart ze zintegrowanej, na zewnętrzną?


Niewiarygodne - wyłączenie akceleracji sprzętowej na przeglądarkach rozwiązało problem... Tylko tyle i aż tyle. W każdy razie - solved! :D

Niech zostanie dla potomnych.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...