Skocz do zawartości

Ocena zestawu (upgrade starego) do 2500zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez szambor5,

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Dziękuję bardzo za zainteresowanie, wiem, że tematów podobnych jest sporo, jednak bazując na własnych starych częściach temat się robi na tyle indywidualny, że postanowiłem stworzyć nowy wątek..

Chciałem spytać co sądzicie o zestawie, który przygotowałem na bazie mojego starego komputera.

  • Zastosowanie komputera : Gry (wow, lol, crysis 1-3, assasyn 1-4, wiedźmin 1-3, cyw 2-5), sporadycznie photoshop, programowanie
  • Maksymalna kwota : 2500zł
  • Których części potrzebuję : procesor, mobo, grafika, zasilacz?, obudowa?, ram?
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : prawdopodobnie tak
  • Rozdzielczość mojego monitora i model1920x1080, Philips 226V4L + LG W2243S
  • Specjalne wymagania : W miarę cicha, bezawaryjna praca
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) + Własna propozycja zestawu :

[table]

Nowy[/td]

Intel CORE I5-4670K[/td]

Sapphire Radeon R9 280 Dual X-Boost 3GB (384Bit)[/td]

MSI B85-G43 Sc LGA1150 Intel B85[/td]

Thermaltake Smart SE Modular 530W[/td]

SilentiumPC Gladius M40 Pure Black[/td]

[/table]

Dyski (posiadane):

SSD Plextor 2,5' 128GB
Western Digital 1TB Caviar Green
  • Inne :
  1. Zupełnie nie wiem jaką płytę główną dobrać i jakie są różnice.. co moglibyście doradzić?
  2. Czy ten zasilacz wystarczy i zapewni spokojne życie podzespołów?
  3. Procesor i5-4690K?
  4. Czy warto inwestować w jakiś w miarę tani cooler cpu?

Jeżeli w związku z planowanym (nie jestem w temacie, więc zdaję się na Waszą opinię) wejściem nowych ciekawych technologii / modeli - warto byłoby poczekać, to jestem w stanie odwlec kupno części o parę miesięcy, ale jestem bardzo ciekaw Waszych opinii.

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Procesor i5-4690K?

Zdecydowanie tak. 4690k jest chłodniejszy, wydajniejszy, oraz bardzo ładnie się kręci.

 

 

Zupełnie nie wiem jaką płytę główną dobrać i jakie są różnice.. co moglibyście doradzić?

B85-G43 to dobra płyta, ale nie pod OC. Tutaj celowałbym w Z97-G43  (6-fazowa sekcja, masywne radiatory).

 

 

​Czy ten zasilacz wystarczy i zapewni spokojne życie podzespołów?

Tak, ten TT to budżetowa, ale sprawdzona konstrukcja.

 

 

Czy warto inwestować w jakiś w miarę tani cooler cpu?

Jeśli chcesz kręcić, to koniecznością będzie wydajny cooler (~150 zł).

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź ;)

Natomiast nasunęły mi się kolejne pytania:

 

 

Jeśli chcesz kręcić, to koniecznością będzie wydajny cooler (~150 zł).

Czy mógłbyś coś konkretnego polecić (i w miarę wytłumaczyć różnicę pomiędzy tym wyborem, a tańszymi modelami - niestety jestem bardzo ciekawski i chciwy wiedzy:D) 

 

 

B85-G43 to dobra płyta, ale nie pod OC. Tutaj celowałbym w Z97-G43  (6-fazowa sekcja, masywne radiatory).

Czy B85-G43 przypadkiem też nie ma 6-fazowa sekcji (gdzieś mi się rzuciło w oczy jak czytałem o tej płycie)?

I czy tutaj także mógłbym poprosić o małe wyjaśnienie co dodatkowo zyskuję na tej zmianie płyty? (jak wspominałem - mobo to dla mnie czarna magia;) )

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie oraz pomoc

 

P.S. Znalazłem informację, że Z97 przyjmuje pamięci z znacznie wyższym taktowaniem (3000mHz), gdzie ja dysponuję 1600mHz.. więc chyba niewiele na tym zyskam (raczej kosztowna rozbudowa).

Edytowane przez testuja
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy mógłbyś coś konkretnego polecić (i w miarę wytłumaczyć różnicę pomiędzy tym wyborem, a tańszymi modelami - niestety jestem bardzo ciekawski i chciwy wiedzy:D) 

Z porządnych coolerów pod OC masz SPC Grandis ( na jakość wykonania nie ma co liczyć, bo to chińska zabawka. Jest też stosunkowo głośny), lub Thermalright Macho HR-02 (cooler-legenda, bardzo wydajny i cichy). Na czym polega różnica? Myślę, że obrazek da dużo do myślenia :D

http://www.bestpcinfo.pl/wordpress/wp-content/uploads/2012/03/Thermalright-HR-02-Macho-Monta%C5%BC.jpg

http://static.cms.netshare.pl/cms/2012/08/silentiumpc_fera_pro_-_montaz_-_2_01.jpg

 

 

SPC Fera 2 (~90 zł) vs Macho HR-02.

 

 

Czy B85-G43 przypadkiem też nie ma 6-fazowa sekcji (gdzieś mi się rzuciło w oczy jak czytałem o tej płycie)?

Owszem, lecz B85 nie jest chipsetem do OC. Ostatnie wersje BIOSu zablokowały możliwość podkręcania.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Owszem, lecz B85 nie jest chipsetem do OC. Ostatnie wersje BIOSu zablokowały możliwość podkręcania.

Uh, to faktycznie smutne..

 

 

Myślę, że obrazek da dużo do myślenia

Taa.. obrazki faktycznie są wymowne, chociaż rodzą się 2 pytania:

1. W którym momencie można przestać zwiększać wielkość i masę (gdzie jest wystarczalna granica)

2. Czy to wejdzie do obudowy

 

SilentiumPC Gladius M40 Pure Black
..

gdzie: "obudowa jest kompatybilna z coolerami o wysokości do 157mm", gdzie Grandis ma: "Wysokość [mm]: 158";/

Link to post
Share on other sites

 

 

1. W którym momencie można przestać zwiększać wielkość i masę (gdzie jest wystarczalna granica)

O to się nie martw, coolery mają backplaty, żeby nie połamać płyty (chociaż wątpię, żeby można to było zrobić :D ).

 

Wejdzie na styk, ale M40 nie jest dobrą obudową. Ogólnie produkty od SPC są słabe (nie licząc coolerów), gdyż są to najtańsze chińskie OEMy z polską naklejką. W tej cenie masz Z9 U3, która jest o wiele solidniejsza od M40.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Uh.. zaraz się okaże, że wszystko źle dobrałem:(

 

No faktycznie cena jest porównywalna, pytanie co w M40 jest takiego słabego? Możliwość 6 wetylatorów, w pełni ofiltrowana (czego nie widzę w Z9 U3), szufladki na dyski, w tym kieszeń na 2,5" (czego też w konkurencie nie doświadczyłem).. 

Gdzie wyższość nad chińczykiem? ;)

 

Edit:

A jest jedna szuflada na 2,5" - niedoczytałem, ale szczerze nie zrobiło na mnie oszołamiającego wrażenia, a M40 ma ciekawy patent z szybkim podłączaniem dysków sata z zewnątrz

Edytowane przez testuja
Link to post
Share on other sites

Przewiewna i łapiąca kurz.. nie wiem, jakoś mnie nie do końca przekonuje, z drugiej strony, jeśli do M40 miałby cooler nie wejść..

Eh, dylematy..

Dzięki wielkie za pomoc!

 

Powiedz jeszcze co sądzisz o grafice, a konkretniej czy warto brać od innego producenta, np MSI. Z tego co widziałem różnica ceny jest blisko 100zł i nie jestem przekonany czy to warte uwagi.

Link to post
Share on other sites

 

 

Powiedz jeszcze co sądzisz o grafice, a konkretniej czy warto brać od innego producenta, np MSI. Z tego co widziałem różnica ceny jest blisko 100zł i nie jestem przekonany czy to warte uwagi.

MSI ma dłuższą gwarancję. Z jakiego sklepu bierzesz?  

Link to post
Share on other sites

Do tej pory zaopatrywałem się w proline, ale przy takiej ilości części chyba będzie się opłacało skorzystać z innego serwisu.

Widzę, że na benchmarku popularne jest morele.. Można im zaufać? Podobno czasem przychodzą zardzewiałe części:D

Sądzę, że to nie ma znaczenia, gdzie zamówię - byle doszło sprawne i w niewygórowanej cenie;)

 

Btw - Grandis  nie koliduje z Ram'em?

Link to post
Share on other sites

 

 

Btw - Grandis  nie koliduje z Ram'em?

Zasłania sloty, więc potrzebne są pamięci Low Profile.  

 

 

Widzę, że na benchmarku popularne jest morele.. Można im zaufać? Podobno czasem przychodzą zardzewiałe części:D

Na każdy sklep coś znajdziesz, ja nie ufam morele, oraz denerwują mnie skoki cen w ich sklepie.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Zasłania sloty, więc potrzebne są pamięci Low Profile.  

Będę musiał uwzględnić dokupując ram w takim razie..

 

 

Na każdy sklep coś znajdziesz, ja nie ufam morele, oraz denerwują mnie skoki cen w ich sklepie.  

Zatem komu ufasz i gdzie warto się zaopatrzyć?

 

Wracając do grafiki - dłuższa gwarancja chyba nie warta 100zł.. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby grafika padła bez powodu.. Czy jest czego się obawiać w nowszych generacjach?

(Btw - rozważałem gtx 760, ale na testach wypadał raczej słabiej, a jest ciut droższy..)

 

P.S. W sumie, jeżeli Zalman z3 plus i z9 u3 mają wyłamywane śledzie, to na dobrą sprawę mogę zostać przy moim SilentiumPC Brutus 410 i trochę przyoszczędzę :D

P.S.S. W sumie to trafiłem na Gelid DarkForce, który prezentuje się całkiem nieźle i bardziej do mnie trafia niż Z9 U3.. 

Czy znane są porównania przewiewności? ;)

Edytowane przez testuja
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Gelid to świetny wybór. Jeśli mieści się w budżecie, to jak najbardziej. Ta obudowa jest co najmniej półkę wyżej od Z9. Przewiewna, bardzo solidna, posiada okno i hot swap. 


 

 

Zatem komu ufasz i gdzie warto się zaopatrzyć?

Czy ja wiem. Na pewno agito i esc, z reszty nie zamawiałem. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Powinna jeszcze być, bo ta aukcja pojawia się raz na jakiś czas. Warto poczekać. Zawsze możesz zamówić sprzęt, zamontować go w Brutusie (chociaż trochę go szkoda, bo to jak włożyć silnik z Ferrari do Malucha) i poczekać na dostępność Gelida.

Link to post
Share on other sites

Od siebie mogę dorzucić parę groszy na temat m40. Użytkuje ją od początku tego roku. Faktem jest, że rozbieżność w jakości poszczególnych egzemplarzy jest bardzo duża, ja trafiłem na średnią sztukę - jedna z bocznych ścianek jest źle spasowana. Nie mniej za te 200zl dostajemy budę z kompletnym ofiltrowaniem, kontrolerem obrotów ( low i high, ale lepszy taki niż żaden, a porządny kontroler to koszt ok 100-150zl) i w mojej ocenie przyzwoitym wyglądzie. Kolejny fakt jest taki, że drugi raz bym jej nie kupił, wybrał bym coś Corsair'a, albo Fractala.

Mam nadzieję, że coś pomogłem w doborze obudowy :)

 

Edytowane przez friquu
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Powinna jeszcze być, bo ta aukcja pojawia się raz na jakiś czas. Warto poczekać. Zawsze możesz zamówić sprzęt, zamontować go w Brutusie (chociaż trochę go szkoda, bo to jak włożyć silnik z Ferrari do Malucha) i poczekać na dostępność Gelida.

Przecież nic mu się od tego nie stanie;)

Chyba właśnie tak zrobię.

 

 

Kolejny fakt jest taki, że drugi raz bym jej nie kupił, wybrał bym coś Corsair'a, albo Fractala.

Dzięki za opinię. Szczerz - bardzo mi się spodobała (M40), szczególnie po obejrzeniu jej prezentacji w postaci filmu, no ale skoro jest to rosyjska ruletka i nie wiadomo na co się trafi, to chyba warto dołożyć parę dych do czegoś solidnego..

 

 

Owszem, lecz B85 nie jest chipsetem do OC. Ostatnie wersje BIOSu zablokowały możliwość podkręcania.

A nie dałoby się po prostu wrzucić starszej wersji? :> 

Link to post
Share on other sites

No więc tak:

[table]

B85-G43[/td][td]255-349[/td]

[/table]

         

Co daje 2636 - 2730zł...

 

Pytanie co mi da lepsza płyta główna, skoro jeszcze nawet nie widzę specjalnej wyższości z97-g43? (Proszę o wytłumaczenie nieukowi;))

Edytowane przez testuja
Link to post
Share on other sites

 

 

i5-4790K

 

:o 

 

 

 

Pytanie co mi da lepsza płyta główna, skoro jeszcze nawet nie widzę specjalnej wyższości z97-g43? (Proszę o wytłumaczenie nieukowi;))

 

Masz spokój z BIOSEM pod OC, dodatkowo dochodzi Ci kręcenie szyną, obsługa pamięci powyżej 1600 MHz oraz obsługa Intel Broadwell.  

Link to post
Share on other sites
Przepraszam za literówkę ( / cyferówkę*) ;)

 

Co do płyty:

1. Nie spodziewam się posiadać wyższych niż 1600mHz, które posiadam aktualnie.

2. Co znaczy spokój z biosem? :D po downgrade'zie chyba nie będzie już więcej problemów?

3. Intel Broadwell.. hm.. jeśli teraz złożę komputer, to nie zakładam wymieniać procesora za 850zł prędzej niż za parę lat.. No chyba, że warto z zakupem wstrzymać się, aż do premiery.. 

4. Czy są jeszcze jakieś korzyści, które mógłbym odczuć przy użytkowaniu?

 

Dziękuję za ponowne zainteresowanie i pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
1. Nie spodziewam się posiadać wyższych niż 1600mHz, które posiadam aktualnie.

 

Zawsze można te 1600 MHz pogonić wyżej ...

 

2. Co znaczy spokój z biosem? po downgrade'zie chyba nie będzie już więcej problemów?

 

Być nie powinno ...

 

3. Intel Broadwell.. hm.. jeśli teraz złożę komputer, to nie zakładam wymieniać procesora za 850zł prędzej niż za parę lat.. No chyba, że warto z zakupem wstrzymać się, aż do premiery.. 

 

Różnie to bywa .... nie wiadomo jak będzie wyglądać wydajność nowego cepa oraz nie wiemy jaka będzie jego cena.

 

4. Czy są jeszcze jakieś korzyści, które mógłbym odczuć przy użytkowaniu?

 

Jeżeli nie potrzebujesz tego co wyżej oraz jeżeli nie skorzystasz chociażby z RAID to nie odczujesz tutaj nic ciekawego.  

 

 

PS: jeszcze dodam, na B85 kręcił się oczywiście 4670K, 4790K jeszcze nie widziałem  8-)  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
na B85 kręcił się oczywiście 4670K, 4790K jeszcze nie widziałem

Mam się obawiać? Jakiś problem / niemożliwe? :D

 

 

Zawsze można te 1600 MHz pogonić wyżej ...

Hm, ramu nigdy nie kręciłem. Jakieś odczuwalne różnice, przy względnym bezpieczeństwie?

 

P.S. znalazłem wątek na forum związany z downgradem b85 od gigabyte, podobno jest problem - wyskakuje jakiś błąd. Z MSI downgrade jest, że tak powiem - pewny?

Edytowane przez testuja
Link to post
Share on other sites

Coś tam zawsze się urwie ale dopłata 80 zł do Z97 / Z87 raczej nie ma tutaj żadnej opłacalności

 

http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach

 

 

 

Mam się obawiać? Jakiś problem / niemożliwe?

 

Tutaj sam nie wiem, nie powinno być problemów jednak no nigdzie nie widziałem .... to już jest ryzyk fizyk. Jednemu gościowi na konkurencyjnym forum B85 G43 padła bo downgradzie biosu  :/

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...