Skocz do zawartości

Pytanie laika - OC w przyszłości warto ?


Recommended Posts

Witam
 
W temacie pokręcania (OC) jestem typowym laikiem i jest to dla mnie na razie czarna magia.

W najbliższym czasie planuje wymianę PC na cos nowszego. Myślałem miedzy innymi o CPU I5 4690K,  MSI Z97-G43 gaming 3. Słyszałem że podkręcać najlepiej od razu po złożeniu zestawu, niestety z braku czasu zanim ogarnę w zadowalającym stopniu teorie OC trochę minie. Tak więc moje pytanie:
Czy OC dopiero za np. rok/dwa ma sens czy może lepiej inwestować w "zwykły" sprzęt ?

Osobiście myślę że zawsze dobrze mieć jakieś wyjście awaryjne w postaci OC niż kupić "typowy" sprzęt a potem żałować. Od razu też mówię ze rekordów w podkręcanu bić nie zamierzam :D

Link to post
Share on other sites

Wiesz co najlepiej składając zestaw myśl o OC.Producenci płyt głównych coraz częściej implementują funkcje w Bios ,które pozwalają za jednym naciśnięciem klawisza podnieść zegar naszego procesora.Oczywiście później to wszystko należy przetestować sprawdzić napięcia ,ale mimo wszystko wiedza o OC przyjdzie bardzo szybko.Musisz także pamiętać o porządnym chłodzeniu procesora bez tego nie można podkręcać.

Link to post
Share on other sites

OC glownie stosuje sie po to gdy naszemu sprzetowi na stock brakuje mocy :) Wtedy zabieramy sie za podkrecanie sprzetu zeby nadrobic strate i nie kazdy od razu kreci nowy bo sa ludzie ktorzy zabieraja sie za to w 4 letnich sprzetach kiedy wydajnosc tych rzeczy jest juz mniejsza w nowych grach. Niestety intel wprowadzil taka mozliwosc w ostatnich latach tylko w procesorach z literka "K". Kilka lat wstecz taki i5 750 z zegarm 2.6 ghz mozna bylo krecic do ponad 4 ghz ale to juz historia i te wspaniale czasy nie wroca.

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy OC dopiero za np. rok/dwa ma sens czy może lepiej inwestować w "zwykły" sprzęt ?

Jeśli oc cię nie interesuje (w sensie sztuki dla sztuki) to lepiej kup cpu bez K (z ograniczonym oc) a za dwa lata jak to będzie mało kupisz coś nowszego. Dziś OC robi się tylko dla zabawy i ma to sens tylko wtedy gdy to lubimy i mamy na to czas. Zwiększane wydajności przez oc obecnie nie ma większego sensu (poza specyficznymi zastosowaniami na większą skalę jak np. rendering) bo większość procesorów na stock ma wystarczającą wydajność aby zapewnić wysoki komfort w różnych zastosowaniach. Zwłaszcza, że procesory do oc są dziś tymi najdroższymi więc opłacalność nie jest duża jak kiedyś gby można było kupić taniego Celerona i uzyskać przez oc wydajność drogich PIII.     

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...