Skocz do zawartości

Jaki program do tworzenia obrazu partycji/dysku?


Recommended Posts

Używam systemu operacyjnego Windows 8.1. zainstalowanego na dysku SSD 128GB.

Wcześniej posiadałem Viste i do tworzenia obrazu partycji systemowej wykorzystywałem program Norton Ghost 15.0.

 

Niestety od kiedy używam 8.1. mam problemy z przywracaniem systemu przy pomocy utworzonego wcześniej obrazu partycji. Nowy system wprowadził zmiany na dysku: zmienił się sektor rozruchowy, dodatkowo pojawiła się 350 MB partycja zastrzeżona przez system. Prawdopodobnie dlatego Norton Ghost wyświetla komunikat o błędzie:

 

 


http://obrazki.elektroda.pl/8762719400_1406547196_thumb.jpg

 

 

Błąd pojawia się po przywróceniu partycji z obrazu w trakcie weryfikacji. Pomimo błędu system się uruchomił, jednak podczas startu pojawia się okno wyboru systemu operacyjnego - do wyboru są dwa OSy (Windows 8.1 oraz niżej drugi, opisany (o ile dobrze pamiętam) jako Windows 7/Vista/Windows Server. Po uruchomieniu komendy "msconfig" w zakładce 'Rozruch' wyświetlane są dwa wiersze z dwoma różnymi systemami. Zarówno wybór jednego jak i drugiego skutkuje uruchomieniem tego samego systemu operacyjnego Windows 8.1.

 

Być może da się tego uniknąć jeśli zamiast obrazu partycji, zrobię obraz całego dysku. Nie chcę jednak kolejny raz ryzykować. Zainstalowałem system od nowa. To najlepszy moment, by utworzyć obraz. Jakim programem najlepiej to zrobić i w jaki sposób, by mieć pewność, że podczas przywracania obrazu partycji/dysku nie pojawią się żadne przykre niespodzianki (błędy).

Edytowane przez est_ars
Link to post
Share on other sites

Dziękuję. Robiłeś nim backup partycji/dysku z systemem 8.1?

Podczas przywracania nie pojawiły się żadne problemy?


Czy istnieje jakiś darmowy, wypróbowany i niezawodny odpowiednik tego oprogramowania?

Edytowane przez est_ars
Link to post
Share on other sites

Wybrałem ten program:

http://download.cnet.com/Paragon-Backup-Recovery-Free-64-bit/3000-2242_4-10972187.html?tag=mncol%3B1

 

Zrobiłem backup całego dysku SSD przeznaczonego na system. Znajdują się na nim dwie partycje: jedna 350MB zastrzeżona przez system i druga z Windowsem 8.1.

 

Czy jeśli użyję SecureErase a potem przywrócę obraz całego dysku to automatycznie przywrócone zostaną dane obu partycji, sektora rozruchowego i wszystkiego co niezbędne do prawidłowego uruchomienia systemu?

 

Czy na niesformatowanym dysku, czystym, przywróconym do ustawień fabrycznych procedurą SecureErase można w prosty sposób przywrócić obraz dysku (używając płyty bootowalnej programu Paragon Backup & Recovery Free (64-bit)), czy wymagane są jakieś dodatkowe czynności, np. utworzenie partycji etc.

?


Nie wypróbowałem tego, ale ostatnio natrafiłem na taki tutorial:

posektorowa kopia dysku do pliku: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330304.html

 

Przeczytałem informacje pod wskazanym przez Ciebie linkiem.

Pojawia się tam sformułowanie "a nie posiadamy całego dysku do wykonania kopi na cały dysk", którego nie zrozumiałem.

(Całe zdanie: "Tego rodzaju kopię do pliku ,robi się wtedy gdy chcemy wykonać dokładne odwzorowanie danych ,bez względu na sposób ich zapisu logicznego i strukturę a nie posiadamy całego dysku do wykonania kopi na cały dysk.")

Edytowane przez est_ars
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...