Skocz do zawartości

Recommended Posts

Drodzy użytkownicy forum benchmark,

Słowami wstępu: Od dłuższego czasu zastanawiam się nad kupnem nowego monitora, który służył by jako główny, a obecny jako drugi, dodatkowy. Chcąc dokonać jaknajlepszego wyboru, poprzeczka wyboru pasującego kandydata okazała się dosyć trudna, w szczególności dla amatora. Zanim przejdę do sedna tematu, chciałbym podziękować użytkownikowi drachenfeles za wszystkie przydatne odpowiedzi, rady i opinie zamieszczone na tym forum dyskusyjnym.

Kierując się FAQ co i jak, czyli co trzeba wiedzieć kupując monitor, Chcę monitor za... / chcę monitor do..., jak i też wieloma i różnorodnymi informacjami także ze źródeł zewnętrznych - ile króć zrobiłem "przesianie" monitorów w różnych sklepach, skończyłem na poniższych:
* Monitor LED Asus VS239NV
* Monitor LED LG 23MP65 (23MP65HQ-P) (ten jest nawet w przyklejonym temacie, ale chyba zaistniał tam błąd - wszelkie źródła twierdzą, że jest to zwykły IPS, nie AH-IPS.
* Monitor LED LG 23MP55 (23MP55HQ-P)

Oczywiście pojawia się dylemat - który wybrać i dlaczego. Alternatywnie, chętnie posłucham propozycji. Monitor miałby spełniać wymagania:
* Rozdzielczość 1920x1080 (16:9)
* Przekątna: 23" lub więcej
* Typ matrycy: bazując na opisach i wymaganiach - preferowany IPS lub pochodny (np. AH-IPS)
* Czas reakcji: Założmy: 5ms lub mniej, gdyż nie wiem jak to dokładnie działa a chciałbym ominąć sytuacje gdzie np. podczas przewijania tekstu widzę "smugę".
* Odświeżanie: Preferowane nie mniej niż 75Hz (z tego samego powodu co wyżej)
* Kąt widzenia: pionowy czym większy tym lepiej ze względu na "różne pozycje siedzenia". Poziomy nie gra większej roli.
* Matryca: matowa, nie chcę widzieć wszelkiego rodzaju odbić. Jeżeli chodzi o "obudowę"/"obramówkę" - bez większego znaczenia (obecny monitor ma połyskowe "krawędzie" i pod żadnym względem mi to nie przeszkadza).
* Cena: czym mniej tym lepiej, powiedzmy granice maximum to 650 zł.
* Wykorzystanie: gry różnego gatunku, praca z tekstem, przeglądanie internetu, może multimedia (filmy)
* Złącza: obsługiwane przez AMD Radeon HD 7800, gdzie wejście DVI-D jest już używane przez obecny monitor "SyncMaster931BW", który po zakupie nowego będzie służyć jako dodatkowy, poboczny. Wykorzystanie analogowych złącz raczej odpada.
* Preferowany brak dodatków typu tuner TV, głosniki i inne rzeczy, których bym nie wykorzystywał do pracy i rozrywki przy komputerze. Nie wadzą mi te rzeczy, ale zawsze naciągają cenę.

W związku z powyższym, mam jeszcze kilka pytań:
* Mam cichą nadzieję, że moja karta graficzna "AMD Radeon HD 7800" jest w stanie obsługiwać kilka monitorów (jako rozszerzenie pulpitu? Czy to się nazwa "multi screen"?)
* W przypadku zakupu monitora ze złączem DVI-D (który zapewne byłby tańszy niż dowolny z HDMI) - czy wykorzystanie przejściówki HDMI<->DVI-D (gdyż wejście HDMI w karcie graficznej jest nieużywane) jest rozsądnym i nie niesie ze sobą kosenkwencji?
* Czy istnieje metoda sprawdzenia, czy dany monitor ma podświetlanie typu "edge-lit" lub też całościowe? Nigdzie nie udało mi się znaleźć informacji dla wyżej wymienionych monitorów, a dostępu fizycznego do nich nie mam by to sprawdzić porpzez wyświetlanie czerni.
* Jaka jest właściwie różnica pomiedzy Monitor LED LG 23MP65 (23MP65HQ-P) a Monitor LED LG 23MP55 (23MP55HQ-P) ? Ten pierwszy jest nawet w przyklejonym temacie, ale w przeciwieństwie do wszelkich dostępnych opisów - jest on zwykłym ISP, nie AH-IPS tak jak w opisie w przyklejonym temacie (może błąd, gdyż ten drugi - z pozoru ten sam monitor - jest AH-IPS). Drugą różnicą jaką zauważyłem jest "grubość obramowania" - w tym pierwszym zostało ono zmniejszone do minimum dzięki "CINEMA SCREEN".
* Odnośnie poprzedniego pytania - jaka jest zasadnicza różnica między zwykłym IPS a AH-IPS?

Mam nadzieję, że niczego nie przeoczyłem. Jestem otwarty na opinie, rady i takie tam. Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

 

 

Odświeżanie: Preferowane nie mniej niż 75Hz (z tego samego powodu co wyżej)

 

współczesne LCD pracują z 60Hz sygnałem, wyłączając 120/144Hz modele dla graczy

 

 

 

Matryca: matowa, nie chcę widzieć wszelkiego rodzaju odbić. Jeżeli chodzi o "obudowę"/"obramówkę" - bez większego znaczenia (obecny monitor ma połyskowe "krawędzie" i pod żadnym względem mi to nie przeszkadza).

 

wszystko co współczesne to półmat, już nikt chyba nie robi innych (nie licząc lusterek dla apple itp rozwiązań) 

 

 

 

Mam cichą nadzieję, że moja karta graficzna "AMD Radeon HD 7800" jest w stanie obsługiwać kilka monitorów (jako rozszerzenie pulpitu? Czy to się nazwa "multi screen"?)

 

jest w stanie

 

 

 

W przypadku zakupu monitora ze złączem DVI-D (który zapewne byłby tańszy niż dowolny z HDMI) - czy wykorzystanie przejściówki HDMI<->DVI-D (gdyż wejście HDMI w karcie graficznej jest nieużywane) jest rozsądnym i nie niesie ze sobą kosenkwencji?

 

jest ok

 

 

 

Czy istnieje metoda sprawdzenia, czy dany monitor ma podświetlanie typu "edge-lit" lub też całościowe? Nigdzie nie udało mi się znaleźć informacji dla wyżej wymienionych monitorów, a dostępu fizycznego do nich nie mam by to sprawdzić porpzez wyświetlanie czerni.

 

nie kłopocz się wszystkie są podświetlane krawędziowo

 

 

 

Jaka jest właściwie różnica pomiedzy Monitor LED LG 23MP65 (23MP65HQ-P) a Monitor LED LG 23MP55 (23MP55HQ-P) ? Ten pierwszy jest nawet w przyklejonym temacie, ale w przeciwieństwie do wszelkich dostępnych opisów - jest on zwykłym ISP, nie AH-IPS tak jak w opisie w przyklejonym temacie (może błąd, gdyż ten drugi - z pozoru ten sam monitor - jest AH-IPS).

 

 

wszystkie IPS wyprodukowane po 2013 to AH-IPS innych LG nie produkuje, choć pod nazwą AH-IPS kryją się różne warianty tej matrycy, ale spokojnie do swoich monitorów pakują najtańsze

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...