Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Mam problem z komputerem. Po około 5 minutach grania (Metro Last Light) zanika obraz, komputer chodzi lecz jedynym sposobem na ponowne uzyskanie obrazu jest zresetowanie komputera przez zasilacz. Na monitorze wyświetla się komunikat : "monitor going to sleep". Ten sam problem miałem gdy w komputerze siedziała karta graficzna gtx630 i zasilacz 500W No-Name, teraz problem się powtarza, gdy mam kartę gigabyte 7970 i zasilacz Corsair CX600. Dodałem nawet dodatkowe chłodzenie w postaci 2x wentylator 120mm oraz 1x 92mm, które za pośrednictwem regulatora obrotów, pracują na maksymalnych obrotach. Dodam, że komputer niekiedy potrafi chodzić tydzień bez problemu, a innym razem wyświetla ten komunikat po 20  razy dziennie. 

 

opis komputera:

 

procesor: FX 6100 - z chłodzeniem boxowym (pracuje nad znalezieniem lepszego który wejdzie w obudowe midi tower)

 

grafika: Amd radeon 7970 gigabyte

 

zasilacz: Corsair CX600

 

RAM: 8GB DDR3

 

Minitor: HP 1740 - podłączony poprzez DVI

 

software: Windows 8.1 - sterowniki karty graficznej zainstalowane z płyty dołączonej przez producenta

 

Jakieś pomysły co może być przyczyną?

Link to post
Share on other sites

ok, dzięki. zainstaluję i sprawdzę czy pomogło. jeszcze jedno pytanie, czy komputer musi "widzieć", że jest podłączony wentylator od chłodzenia procesora? Bo aktualnie mam go podpiętego pod sterownik obrotów a nie bezpośrednio pod płytę główną. Sam sterownik korzysta tylko z molexa i nie jest w żaden sposób podłączony do płyty. Nie mam pewności czy nie stwarza to dodatkowych problemów. 

Link to post
Share on other sites

ja bym stawiał na zasilacz..  jeśli masz możliwość podepnij od kogoś znajomego zasilacz do siebie i zobaczysz czy jest różnica, inna szybsza alternatywa to sprawdzenie miernikiem (jeśli masz dostęp do takowego) napięć pod obciążeniem.

 

jeśli jednak to nie zasilacz zwarzywszy na poprzedni zestaw noname+630, i to nie wada softu, to pozostają chyba tylko dwa rozwiązania mechaniczne, albo płyta główna (skoro siedzi grafika dobrze w slocie) albo kabel od monitora do wymiany.. myślałem nad kością ram, ale skoro komputer się uruchamia to ona musi być sprawna..

 

spróbuj jeszcze wyjąć baterię z mobo i po 30 minutach włóż ją ponownie - moze reset biosu pomoże 

 

edit:

 

tak jakoś mi po głowie chodził ten temat i sobie przypomniałem o 2 innych możliwych rozwiązaniach, po pierwsze sprawdź "Zarządzanie Energią" czy jak to tam się nazywa w 8.1 i ustaw wszedzie gdzie się da by nigdy nie wyłączął żadnego urządzenia podczas stanu bezczynności... jeśli wszędzie miałeś 'disabled' to istnieje druga ciekawa opcja którą gdzieś kiedyś wyczytałem... masz myszkę lub klawiaturę bezprzewodową? jeśli tak to podmień dane urządzenie na przewodowe i zobacz czy będzie różnica... jeśli to pomoże to mnie nie pytaj jak to naprawić by bezprzewodowe urządzenie dobrze działało.. bo nie wiem, ale widziałem kiedyś pare razy takie historie na forach.

Edytowane przez Vieworld
Link to post
Share on other sites

Zrób tak:

-zresetuj BIOS zworką CMOS

-W trybie awaryjnym ustaw natywną rodzielczość i odświeżanie monitora. 

-Jeśli masz miernik to zmierz napięcia wychodzące z "kabelków" zasilacza

-Jeśli masz dwie kości RAM to wyjmij jedną i zobacz czy ten problem występuje na drugiej(to samo zrób z drugą kością )


Po każdym podpunkcie, który zrobiłeś daj znać czy pomogło.

Link to post
Share on other sites

jest postęp. wyjąłem jedną kość ram i jak na razie jest wszystko ok. tylko teraz nasuwa mi się myśl, czy jest to wina wadliwej kości ram, czy po prostu zasilacz nie daje rady zasilić obu kości, czy to może być wina płyty głównej.  Jakieś pomysły ? 

Link to post
Share on other sites

 

 

jest postęp. wyjąłem jedną kość ram i jak na razie jest wszystko ok. tylko teraz nasuwa mi się myśl, czy jest to wina wadliwej kości ram, czy po prostu zasilacz nie daje rady zasilić obu kości, czy to może być wina płyty głównej.  Jakieś pomysły ? 

 

 

Ja widze dwie możliwości:

 1.Uszkodzona kość pamięci RAM

 2.Uszkodzony bank pamięci RAM

 

Teraz przeskanuj pamięci RAM programem memtest i daj znać czy wina leży po stronie pamięci czy banków.

Link to post
Share on other sites

Patrząc na pierwszy post zrozumiałem, że masz 8GB w jednej kości stąd pisałem, że wadliwy ram odpada. Jeśli mamtest nic nie wykryje to możesz spróbować zamienić je miejscami lub jeśli masz 4 sloty to posprawdzać je. Na mojej starej płycie asus miałem podobny problem z ramami tyle, że wywalał mi blue screena od czasu do czasu, po wyjęciu jednej kości (niezależnie której) problem znikał, a gdy wrzuciłem je do dwóch innych banków problem ciągle był ten sam... jednak po zamianie miejscami problem zniknął.. cud!

Link to post
Share on other sites

Witam. Więc sprawa wygląda następująco: po wyjęciu jednej kości i graniu przez pół godziny nic się nie działo, jednak po tym czasie problem powrócił. Teraz wyjąłem tą drugą kość, a tamtą którą wyjąłem wcześniej, włożyłem z powrotem na swoje miejsce, gram od prawie trzech godzin i wszystko jest w porządku. sloty niestety mam tylko dwa (mATX).

Link to post
Share on other sites

więc tak, doszedłem do tego, że jak kość która była cały czas w slocie numer 2 jest włożona w slot numer 1 albo 2 to wywala błąd, natomiast kość która cały czas była w slocie numer 1  jest włożona do slotu numer 1 to działa wszystko prawidłowo, natomiast gdy przełożymy ją do slotu numer dwa to też nie działa. w skrócie: kość numer 2 nie działa na żadnym slocie (wywala błąd) a kość numer jeden działa tylko na slocie numer jeden. wygląda to tak jakby była uwalona kość numer 2 i slot numer 2. trochę to zakręcone ale mam nadzieję, że zrozumiesz o co chodzi.


zamiana kości miejscami raczej nic nie da, bo jeśli jakakolwiek karta jest w slocie numer dwa to od razu wywala błąd.

Link to post
Share on other sites

Czyli zepsuł się slot nr.2 przez co umieszczona w nim kość też się poszła... 

Szkoda, ale z tym chyba nic się już nie da . Sprawdź czy na płycie głównej żaden z kondensatorów nie jest napuchnięty lub rozlany.


Aktualizowałeś już BIOS? Jak nie to spróbuj, może jakiś sterownik siadł. 

Mam nadzieję, że nie nastąpi zasada "domina"

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...