Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Zakupiłem ostatnio komputer w którym siedzą takie dyski jak

2 x HDD

Western Digital Blue 1TB 7200 RPM 64 MB Cache Sata 600

oraz 2 dyski SSD 

Crucial MX 100 128GB (550/150MB/s)
Crucial MX100 256GB ( 550/300MB/s)

 

Chciałbym to wszystko prawidłowo skonfigurować specjalnie pod obróbkę Video - szczególnie programy takie jak Adobe Premiere- montaż, cięcia, dodawanie efektów, podgląd na żywo.

 

Od moderatora dostałem taką wiadomość pomocniczą " Jeden HDD na odczyt surowizny, drugi na zapis gotowego rendera. Jeden SSD na system oraz soft, drugi SSD na dysk scratch ". Prosiłbym o wytłumaczenie jak to wszystko razem do kupy skonfigurować, żeby było okej - z góry bardzo dziękuje !

Link to post
Share on other sites

Najwyraźniej bardzo amatorsko zajmujesz się obróbką jeśli nie wiesz o co chodzi, w każdym razie - Na jednym HDD będziesz przechowywał pliki, które będziesz obrabiał w premiere - prosto z kamery, aparatu.

Drugi HDD posłuży do zapisywania wyrenderowanego wideo - po obróbce.

128GB SSD posłuży na system, stery, programy - do ok. 80-100GB polecałbym zapisywać max, reszta na 256GB gdyby brakło miejsca.

A 256GB SSD ustawisz sobie na scratch dysk http://help.adobe.com/en_US/premiereelements/using/WS887BC37E-7FDA-42c7-A513-FA3515F267E7.html choć nie wiem czy aż tak dużo jest potrzebne, w razie czego system postawisz na większym SSD, a scratch na mniejszym.

Edytowane przez Longhorn
Link to post
Share on other sites

może to głupio zabrzmi, że biorę się za takie coś nie wiedziąć o co chodzi, ale czy dasz radę mi wytłumaczyć jak zainstalować odpowiednio system na tym dysku i jak potem instalować programy na tym dysku? coś wybrać w biosie na jakiej to zasadzie ?

Link to post
Share on other sites

Jasne. Na początek przed instalacją systemu upewnij się czy port SATA pracuje w optymalnym dla SSD trybie AHCI, raczej nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem tej opcji w UEFI - będzie do wyboru AHCI albo IDE (ew. RAID) - ustawiasz jak mówiłem AHCI.

Na zakładce BOOT powinny być ustawienia mniej więcej tak wyglądające http://codechief.files.wordpress.com/2013/02/2-uefi-bios-settings-4.jpg - ustawiasz tryb legacy jeśli będziesz wgrywał windows 7 lub starszy system lub UEFI dla windows 8/8.1.

Gdy już będziesz startował komputer z płyty (lub pendrive) w celu instalacji systemu to dla windows 8/8.1 wybierz odpowiedni napęd z UEFI w nazwie http://obrazki.elektroda.pl/3841379900_1385246814.jpg

Przy partycjonowaniu na ssd nie robisz partycji, wybierasz go tylko z listy dysków i na tym filozofia się kończy.

Link to post
Share on other sites

Ja bym Ci radził zainstalowanie tylko systemu na największym SSD. To jedyne o czym musisz pamiętać w Twoim przypadku. Reszta to kosmetyka i nie będzie miała wpływu na poprawę wydajności renderowania. Możesz też pomyśleć o raid 1 w przypadku Twoich dysków HDD - pod kątem bezpieczeństwa. Raid 1 to mirroring, czyli jeden jest lustrzana kopia drugiego. Zwieksza to predkosc odczytu (pliki moga byc odczytywane rownoczesnie z dwu dyskow). Być może Twoj kontroler oferuje odczytywanie jednego pliku z dwoch dyskow, Musiałbyś go podać... a i kwestia czy będę później potrafił to sprawdzić ;]. Wadą jest oczywiście to, że pojemność będzie połową sumy pojemności tych dysków. 

Odkąd jest UEFI - to tryb AHCI jest domyślnie. 

Edytowane przez testerrr
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...