Skocz do zawartości

Retro wspomnienia, retro problemy, retro dziś.


Gość DANNY_79

Recommended Posts

Gość DANNY_79

Jest to temat na luźniejsze pogawędki o starych komputerach i oprogramowaniu na nie, emulacji i problemach z nią.

 

-- Pierwszy komputer (nie PC !!!),

-- Pierwsza gra, program użytkowy, inny z jakim się spotkaliśmy,

-- Problemy z nabyciem sprzętu i oprogramowania w ówczesnym czasie,

-- Indywidualne modyfikacje sprzętu i osprzętu,

-- Co posiadamy jeszcze ze starego sprzętu i czy jest on ciągle w użyciu przez nas,

-- Pierwszy napisany samodzielnie program,

-- EMULACJA, co emulujemy, na czym, oraz dyskusja na temat błędów w obecnych emulatorach, nieprawidłowo działających programach na emulatorach i próbach ich samego rozwiązania (ostrożnie tutaj z linkami do ROM-ów i obrazów, gdyż niektóre do dziś objęte są prawami autorskimi, dlatego sprawdźcie 100 razy, zanim coś wkleicie).

-- Co tam jeszcze przyjdzie nam do głowy (nie jest to jednak nieskończona nabijania postów i SPAM-u)

 

Podyskutujmy o tym, co kiedyś i dziś w retro komputerach.

Zapraszam.

Link to post
Share on other sites

Ooo nie było mnie trochę i jaki fajny temat mnie ominął :D

Co to znaczy, że nikt się nie wypowiedział? Czyżby nie było na Benchmarku więcej dziadków?

 

-Pierwszy komputer: Zx Spectrum+ 48kb RAM. (nabyte na komunię w 1988 roku)

-Pierwsza gra: Saboteur

-Problemy? Jakie problemy? Piraci byli na każdym kroku i co najważniejsze było to w pełni legalne do 1994 roku. Sprzętu też było co nie miara, tylko ceny były często kosmiczne.

-Niestety nie posiadam żadnego z moich starych cacek, ale zamierzam powoli odbudować kolekcję

-Pierwszy napisany program? Kiedyś napisałem długopisem w notesie program zajęć na tydzień.

-Często bawię się emulatorem Amigi "WIN UAE" Obecna wersja jest w zasadzie doskonała i skończona.

Link to post
Share on other sites

Jedynym problemem w nabywaniu sprzętu były oczywiście ceny. Mój pierwszy PC (386DX 40MHz) kosztował mniej więcej tyle co nowy maluch :D Soft tak jak napisał CougarV6 też nie był wielkim problemem, na 8 bitowce to przecież audycje w radio puszczali i można sobie było nagrać na taśmę (to było prawdziwe one2peer :D )

 

Dla mnie emulacja to przede wszystkim DosBox i ScummVM, do dzisiaj lubię sobie pograć w stare przygodówki Sierry i innych.

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY_79

Świetnie Cougar, że już jesteś ;) Bchrubas fajnie, że zabrałeś stanowisko w temacie.

 

Teraz trochę spraw organizacyjnych:

 

-- Czy chcecie ten temat jako przyklejony, czy niech sobie "lata" swobodnie po liście?

-- Propozycje listy tematów do dyskusji , którą zamieściłem jest czysto przykładowa i mam nadzieję, że temat nabierze rozmachu i zacznie poruszać o wiele, wiele więcej zagadnień - jednak jeśli macie jakieś propozycje, to zawsze można uzupełnić.

-- Informuję jeszcze, tych co nie widzieli, że w temacie "Zagadki..." w pierwszym poście na pierwszej stronie znajduje się lista gier, które brały już udział w zabawie - szczególnie istotne dla ewentualnych nowych "dziadków :D ", aby nie dublować.

 

-- I ciągle jeszcze mało nas :D

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

No ja bym bardzo chciał, żeby temat się rozwijał. Może jak go przykleisz to jakiś weteran tu jeszcze trafi.

Mój pierwszy PC (386DX 40MHz) kosztował mniej więcej tyle co nowy maluch

Mój pierwszy PC to był 486SX 33Mhz. Ale kupiłem go dość późno i używanego. Nie był to wtedy szczyt techniki (pierwsze pentiumy i DX100 był już w sprzedaży) Ale i tak się cieszyłem bo mogłem wreszcie pograć w Dooma i Alone in the Dark.

Link to post
Share on other sites

Mój pierwszy PC (386DX 40MHz) kosztował mniej więcej tyle co nowy maluch

Mój pierwszy PC to był 486SX 33Mhz.

Oj słabo panowie. Mój pierwszy PC to IBM(?) AT 12 MHz, 1 MB RAM i karta Trident 256Kb, która o ile pamiętam miała tylko tryb EGA. Do tego 2 stacje dysków - 5¼ i 3½ cala. Ktoś jeszcze uruchamiał komputer z 'dyskietką startową/systemową' czy już jesteście z pokolenia HDD?

Link to post
Share on other sites

Ktoś jeszcze uruchamiał komputer z 'dyskietką startową/systemową' czy już jesteście z pokolenia HDD?

Odpowiedź jest nie jednoznaczna :hahaha: Ja na pewno nie jestem z pokolenia HDD, bo mój pierwszy komp działał na kasety, drugi na FDD5,25 a trzeci FDD3,5 .

Natomiast PC dorobiłem się późno i ominęły mnie wątpliwe przyjemności jak EGA, PC beeper i rozruch DOS z dyskietki :hahaha:

Link to post
Share on other sites

Siemka :)

 

Pierwszy komputer? No Amigi nie miałem, za młody jestem, miałem za to jakiegoś IBM z procesorem o taktowaniu 33 MHz. (na obudowie był przycisk turbo i wyświetlacz - tak procesor zyskiwał kolejne 7 MHZ.), bodajże 16 MB pamięci, dysk nieco ponad 230MB i Windows 1,3 oraz Northon Commander. Eh grało się, grało :cry: Duke Nukem, Lotus 2, Prehistoric, Dyna Blaster (bombki :D ). Nie mam już nic z tej maszyny.

Link to post
Share on other sites

bodajże 16 MB pamięci, dysk nieco ponad 230MB i Windows 1,3 oraz Northon Commander. Eh grało się, grało

16MB? To kozak z ciebie :D Ja w moim 486SX miałem 4MB ram (na potrzeby DOOMa rozbudowane do 8MB)

Do tego dwa dyski 40MB system i 400MB magazyn. Karta grafiki to była jakaś TIGA VESA a karta dźwiękowa (dokupiona później) to jakiś tajwański klon SB16. Niestety 16bit było tylko pod Windowsem (to tak jakby nie było wcale) w DOS czyli w grach było marne 8bit.

Do tego CD-ROM o prędkości 1x !!! Pamiętam, że poprzedni właściciel nieopatrznie zostawił w CDromie płytkę z napisem "the best games vol.2" Było tam z 100 piratów.

 

Pamiętam te wspaniałe czasy

Link to post
Share on other sites

Mnie niestety ominely dobre czasy z "duzymi" dyskietkami rocznik 90'.

Pierwszy "komp" amiga, i zmagania jak tu podpiac zeby był dzwięk :)

Potem Pentium 133mhz 16mb ram rozbudowane do bagatela 48mb (nie zawsze bootowalo tyle), Potezny dysk 242MB chyba, z czego kilkadziesiat ciagle mi zjadal,

Na poczatku jak go kupilem na gieldzie samochodowej :cry: - mial windowsa 3,11 po Niemiecku, no niestety znajomy mi walnal pierwsze dosa z commanderem :cry:, gralo sie troche w prehistoryka, snake (kurcze ostanio chcialem pograc ale nie wiem jak to sie zwalo - 20 rund, jadlo sie owoce, a jak drzewka to sie skracal, murki byly nawet, konczylo sie runde furtka - zna ktos?) Potem 95,98 minimalna instalacja z czego zostawalo mi okolo 30Mb na jakies zdjecie czy piosenke - raz zapchalem dysk do samego konca, tak ze potem juz sie komputer nie wlaczyl :cry:

I jakos potem zakonczyl swoj zywot i zaczela sie zabawa z Celeronem 1,7 - ale to juz nie jest zbyt retro :D

Link to post
Share on other sites

eh, a ja znowu zamiast Windows 3,11 to jakieś śmieszne 1,3 napisałem :D

 

Chyba 16 MB :cry: pamiętam, że podczas uruchomienia ładowała się liczba z 16 na początku, tak więc pasuje.

 

Póxniej miałem skok na Pentium III 500MHz, 128 MB SDR, i grafika zintegrowana :cry: Nie mogłem w GTA III grać w domu! Tutaj już nawet nagrywarkę pierwsza miałem... no zarabiało się kiedyś na tym :cry: W Podstawówce byłem trzecim dilerem :) . Niby głupie maszyny a ile wspomnień się z tym wiąże :cry:

Link to post
Share on other sites

Ja pamietam jak na wspomnianym celku 1,7 mialem 128mb ramu i gf 2 32mb ;/ w gta 3 slabo bylo.

Karta ku mojej uciesze sie spalila i kupilem radka 9200 SE za bagatela 180zl :cry:

gta 3 dostalo takiego kopa ze monitor 13" byl w szoku :oops: :)

Gralo sie na tym w NFS MW - sredni fps <10, przeszedlbym gre ale mi sie dysk zjaral i kicha,

Pamietam jak walczylem z Ronnim? - 3 miejsce Black list - ostanie okrążenie jechalem ponad 20 min fps<5 :cry: - ale wygralem :D

Link to post
Share on other sites

To ja w tedy na Sempronie 2500+ i róznych Radeonach (9550,9600) już siedziałem. GTA III naprawdę chulało, ale to juz były czasy San Andreas :) A i Most Wanted na średnich w 1024x768 działało :cry: Całe nocki zagrywałem się Fiatem Punto :D

 

W ogóle, macie jeszcze stacje dyskietek w Waszych kompach?

Link to post
Share on other sites

No GTA3 to dla mnie już zupełnie inna bajka. Do tego czasu miałem z 4 pecety.

W skrócie wyglądało to tak:

INTEL (?)468SX 33/ 8mbRAM/VESA

INTEL Celeron 300A/ 64mbRAM/S3 Trio 1mb

AMD Duron 850 /256mbRAM/TNT 16mb

INTEL Penitum 4 1,8/ 512mb RAM/ GF 5200 FX (ekstremalny szajs- cały zestaw)

AMD Athlon 2000+/ 512mbRAM/ Radeon 8500 (killer)

INTEL Pentium 4HT 3,0/ 1,5gbRAM/ Gf 6600

AMD Athlon64 3000+/ 2gbRAM/ 2x Gf6600GT Sli (chyba najlepiej wspominam ten zestaw)

AMD Athlon64x2 6000+/ 4gb RAM/ Radeon 4850 a następnie już sprzęt aktualny

Stacji dyskietek nie mam już od trzech pecetów.

Link to post
Share on other sites

O, widzę kolejny retro topic :D a więc tak:

 

-- Pierwszy komputer : zx spectrum ale chwilowo, od taty z pracy :)

-- Pierwsza gra : Knight Lore

 

ale później :

 

-- Pierwszy komputer : Commodore 64

-- Pierwsza gra : Rick Dangerous ( przynajmniej jedna z pierwszych )

-- Program użytkowy : Geos oraz wszelkiej maści programy do grafiki i oryginalny Voicetracker

-- Gry kupowało się na ilość na kasetach :cry: później 5,25"

-- Indywidualne modyfikacje sprzętu i osprzętu - burst czyli dopalacz do stacji 1541-II i jakieś diody pokazujące chyba włączane przerwania czy coś...

-- Do chwli obecnej w pełni sprawny zestaw:

c64 . 1541-II . datasette . final 3 . quickshot 2 turbo i masa dyskietek (dema, gry i inny stuff) i gazety

-- Pierwszy napisany samodzielnie program to jakiś rodzaj testu

 

to chyba na razie tyle. :cry:

Link to post
Share on other sites

Do chwli obecnej w pełni sprawny zestaw:

c64 . 1541-II . datasette . final 3 . quickshot 2 turbo i masa dyskietek

Miałem dokładnie taki sam zestaw brachu :D. Tata odkupił go od znajomego niemca.

C64+1541-II+final3+ dwa pudła dyskietek +drukarka igłowa.

Przyznam, że final3 + FDD niesamowicie uprzyjemniały użytkowanie c64.

Tobie też interface finala kojarzy się z amigowym OSem ?

Link to post
Share on other sites

Tobie też interface finala kojarzy się z amigowym OSem ?

...tak pamiętam kursorek , te sprawy ;o)

jakąś chwilę miałem igłówkę chyba mps-801, drukowałem jakieś nutki...

Link to post
Share on other sites

drukowałem jakieś nutki...

Myślałem, że parasz się tylko grafiką :) Ja miałem bardzo długą przygodę z muzyką. Pierwsze kroki na Protrackerze, potem Fast tracker II a na końcu pierwze Fruity Loops i różnorakie pluginy.

Do spółki z kolegą łupaliśmy. Głównie ostre techno czaem DNB. Nawet parę "koncertów" daliśmy :D

Link to post
Share on other sites

muzycznie próbowałem coś w Voicetrackerze spłodzić, ale odpuściłem sobie

i pixelami zacząłem się zajmować :D głownie w trybie IFLI i FLI.

cudownie się "rysowało" joystickiem, pixel po pixelku... nie to co dzisiaj.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

I Komputer - Commodore 64

 

Wiele przygód z nim związanych :rudolph: Pierwsza gra - Boulder Dash, w którą zagrywaliśmy się razem z moją mamą. Problemy, gdy trzeba było wyregulować głowicę w magnetofonie, lub gdy ktoś nieświadomie włączył autofire w jednym z jojsticków.

 

Potem nastały czasy poważnego sprzętu 0 386DX 40 MHz (1 MB RAM, potem zwiększone do 4MB; S3 Trident 0,5 MB wymieniony na S3 GX/DX2 z bodajże 2MB na pokładzie; no i astronomiczny dysk jak na tamte czasy - 120MB). Oczywiście DOS 6.22 (najlepszy system Microsoftu), Windows 3.1 (potem 3.11). Pierwsze gry - Oczywiście DOOM (na którego czekałem prawie pół roku, po zamówieniu wersji shareware na 1 dyskietce 5,25 w redakcji Bajtka [czytałem go kilka lat]).

 

Pierwsze poważniejsze użytkowanie sprzętu - Word, Excel - na kilkunastu dyskietkach 3,5. Corel 3.0 bodajże.

 

Pierwsza awaria - próba podłączenia dysku metodą Hot Swap - nie zadziałała, poszedł dym ;)

 

Potem (nie wiem po jakim czasie), udało mi sie dosiąść Pentium 133 MHz. Wtedy był już internet. Miałem w środku jakiegoś złomtrixa (bodajże Phantoma), potem jakiegoś dobrego Zyxela/3coma.

Ogólnodostępny numer tepsy (0202422), i godziny spędzone na IRCu. A potem wyczekiwanie na listonosza, żeby to mama Isza nie dorwała rachunku. A były wysokie...Już wtedy na łączu 56k można było ściągać pliki :) (chyba na DC). . . cdn

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...