Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Retro wspomnienia, retro problemy, retro dziś.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
392 odpowiedzi w tym temacie

#381 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7709 postów
  • 3DMark 06:666

Napisano 12 styczeń 2020 - 01:24

Grupa b3d w zasadzie była niezależna od samej strony b3d, nie mniej masz rację, ta zaczynała od quake. Nie mniej o szczegóły to już Wojtka trzeba pytać.
  • 0

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7, KG7; Asus: A7M. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#382 Navier

Navier
  • Amator

• 56 postów

Napisano 12 styczeń 2020 - 23:23

Trochę wcześniej, studia zacząłem w 1991 roku, na uczelni od początku był dostęp do sieci LUBMAN (lubelska międzyuczelniana sieć akademicka), chodząca na novell netware/ipx, było tam wszystko. Gdzieś koło 1993r. Lublin dostał dostęp do Internetu (2400bps na całe miasto potem to powoli przyspieszało), rok później mieliśmy już do akademika pociągnięty światłowód i za oknami rozciągaliśmy thin ethernet (koncentryk 50ohm), a ja przed wakacjami 1994 instalowałem pierwszego linuksa na 386DX, 4MB RAM i 170MB dysku (Slackware z jądrem 0.99 o ile pamiętam). IRC, usenet, mosaic i netscape najpierw na graficznych terminalach HP na uczelni, potem na pececie w akademiku, Hexen coop po sieci, pierwszy quake (ogrywaliśmy "modemowców" samym toporkiem dla sportu, bo zanim z pingiem 0.5s zdążyli się odwrócić to już nie żyli), Warcraft po internecie (kali ipx over tcp/ip). Cholera, stary jestem ;)
  • 2

ASRock X570 Taichi, R9 3900X, 4x8GB HyperX Predator 3200CL16@3600CL16, Sapphire Vega64 MSI 2070Super Gaming X Trio, Samsung 970 EVO Plus 500GB+250GB, Corsair CX750M, Fractal Design Define R6 TG Blackout, Arctic Liquid Freezer II 360, Viewsonic VX3211-2K, Focusrite Scarlett 2i2, Logitech G603, Apple Magic Keyboard, Manjaro Linux

#383 Succubus

Succubus
  • Prawie EMERYT :D

• 324 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 13 styczeń 2020 - 00:08

Też studiowałem w 90, ale nie było to zaraz po szkole średniej (wcześniej sporo lat pracowałem, aby utrzymać rodzinę). W 90 kolega dorwał gdzieś przewodnik po uczelniach warszawskich (technicznych oczywiście) i dał mi go abym się z nim zapoznał.

W pierwszej chwili pomyślałem - po cholerę mi to daje, ale po kilku dniach wziąłem i otworzyłem tam, gdzie następnego dnie pojechałem. Okazało się, że muszę zdać egzaminy, ale uczelnia dosłownie za kilka dni organizowała kursy przygotowywacze do takowych - zapisałem się, uczęszczałem, zdałem i dostałem się na ... no a jakże informatykę :)  Później się już potoczyło ...

W akademiku nie mieszkałem, bo byłem z tego samego miasta, ale akademiki to była istna kopalnia softu, rozrywki i właśnie dobrego internetu :). Więc zdarzało mi się po zajęciach zostawać do późnych godzin nocnych u kumpli z akademika. IRCowaliśmy, graliśmy i ściągaliśmy co popadnie :menda: (cóż chyba każdy tak robił - bez wyjątku w tamtych czasach).

rok później mieliśmy już do akademika pociągnięty światłowód

To bardzo wcześnie, ale gdzieś czytałem, że Lublin jest w ogóle pierwszym miastem w PL jakie miało połączenie światłowodowe - oczywiście nie internetowe (no takowego jeszcze nawet w planach nie było wtedy ), ale telefoniczne pomiędzy centralą a czymś tam (nie mogę teraz tego znaleźć).

na novell netware/ipx

Heh to były serwery - konfigurowało się taki, ustawiało gdzieś za szafą i zapominało, że działa. Problem następował jak po dłuuugim czasie trzeba było coś zrobić na nim - oczywiście standard "jakie było hasło i gdzie mogliśmy je zapisać" :rotfl:

Cholera, stary jestem ;)

Chyba wcale nie ;) (zresztą to temat idealny dla wapniaków :D)

• 0

#384 jakub1t

jakub1t
  • Maniak

• 2285 postów
  • 3DMark 06:?

Napisano 13 styczeń 2020 - 09:31

Mój początek to modem zoltrix 14400 wew. Za 170 zł z gurczewskiej 1996r chyba. Na początku bbsy przez chwilkę bo winda 3.11 nie chciała mi się z internetem łączyć.
Jakoś długo tak czy inaczej tego netu nie używałem ze względu na koszty. Wchodziłem chyba na te grupy dyskusyjne przez program outlook. Głównie przejrzeć dział giełda . Pamiętam kupiłem tam drukarkę i sprzedałem ram.
Odnośnie kosztów to modem był często wypożyczany kolegom (bo i tak go nie używałem) wtedy byłem i tak pierwszy który miał takie cudo :)
Potem nabyłem nocny pakiet bez limitu pod 0202122 za 30zł miesięcznie od 24 do chyba 6 rano. Wtedy nawet zdarzało się już pograć w coś z tego co pamiętam. I na koniec neostrada 64mb.
  • 2

MSI P55a-GD65 , Xeon  X3440 , Scythe Mugen 2 rev2 , 12gb Kingston HyperX 1600 cl9 . MSI GTX770 gaming , Kingston V300 120gb , WD GREEN 1TB , Pentagram 620w , HP x23LED , Sony str-db780qs , Mordaunt-Short 912 , Sub STX 190A , Brainwavz  HM5 .

#385 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7709 postów

Napisano 13 styczeń 2020 - 10:12

pl.comp.pecet chyba nawet jeszcze żyje: https://groups.googl...m/pl.comp.pecet :D

• 0

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7, KG7; Asus: A7M. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#386 Succubus

Succubus

• 324 postów

Napisano 13 styczeń 2020 - 11:53

modem zoltrix

Świetne modemy robili, bardzo popularne były, również za dobrą wycenę.

z gurczewskiej 1996r chyba.

Jeśli piszesz o Warszawie, to nie z Górczewskiej, tylko raczej z Grzybowskiej.

Pamiętam kupiłem tam drukarkę i sprzedałem ram.

Tak, choć w tamtym czasie jeszcze całkiem sprawnie działały ogłoszenia pisane w gazetach komputerowych. Sprzedałem tak kartę graficzną (jakąś 2d - S3 kto by to pamiętał już).

Ale też można było wziąć stary (lub niepotrzebny sprzęt komputerowy) i pójść z nim na giełdę. Jak miało się zaprzyjaźnionego handlarza (lub dogadać się z obcym też nie stanowiło problemu) - dawało mu się sprzęt, przeważnie kupował od ręki jak leci i od razu wystawiał drożej na swoim stanowisku. Oczywiście nie brało się wtedy takich pieniędzy jakby się samemu kupca szukało, ale szybko można było upłynnić sprzęt bez zbędnych ceregieli - lub wymienić na inny (akurat potrzebny: tak kiedyś wziąłem sobie boxową wersję Audigy 2 ZS). 

O giełdach komputerowych i ogólnie sofcie w 80 - 90 warto zobaczyć ten materiał:

• 0

#387 jakub1t

jakub1t
  • Maniak

• 2285 postów
  • 3DMark 06:?

Napisano 13 styczeń 2020 - 12:03

Fakt, Grzybowska, umknęło mi w pamięci. Też sporo sprzętu tam sprzedałem. Właściwie przy każdej modernizacji jechałem sprzedać stary na giełdę handlarzowi i od razu kupowałem nowszy sprzęt. I za rok od nowa bo na długo to nie starczało, nie tak jak dzisiaj.
  • 0

MSI P55a-GD65 , Xeon  X3440 , Scythe Mugen 2 rev2 , 12gb Kingston HyperX 1600 cl9 . MSI GTX770 gaming , Kingston V300 120gb , WD GREEN 1TB , Pentagram 620w , HP x23LED , Sony str-db780qs , Mordaunt-Short 912 , Sub STX 190A , Brainwavz  HM5 .

#388 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7709 postów

Napisano 13 styczeń 2020 - 12:34

Z tym świetne i Zoltrix by nie przesadzal. Raczej tanie i w miarę działające, choć to dużo od modelu zależało.
  • 0

#389 Succubus

Succubus

• 324 postów

Napisano 13 styczeń 2020 - 15:41

Miałem ich kilka od ISA 8bit, po PCI, szczerze powiem, nie było z nimi problemów. Tanie, nie miały problemów z uzyskiwaniem dobrych połączeń (pewnie sporo zależało od linii), zerwania połączenia zdarzały się rzadko (i nawet nie wiem, czy winić o to modem) - to co więcej od tak prostych urządzeń chcieć?

E:

Dwa jakieś to jeszcze do dziś mam w graciarni - nawet nie wiem co to za modele mogą być :wariat:. I tak już nie mam gdzie ich podłączyć, bo wszystko już cyfrowo leci dziś. 

• 0

#390 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7709 postów

Napisano 13 styczeń 2020 - 21:36

Ja nawet dzisiaj dwa miałem w ręce :) Podstawowy problem był z call backiem z tego co pamiętam. Te późniejsze softmodemy na PCI też nie były rewelacyjne, jakoś lepiej wspominam Pentagramy.

Pierwsza liga to były US Robotics i Zoomy.
  • 0

#391 Navier

Navier
  • Amator

• 56 postów

Napisano 13 styczeń 2020 - 22:06

I Motorole wielkości dwóch cegieł. Byłem, hmmm, współwłaścicielem firmy, która zakładała w Chełmie pierwsze stałe łącze internetowe gdzieś w 1997 roku. 28800 bodów na dzierżawce od tepsy za 2000zł/miesiąc. Stało to właśnie na Motoroli - stabilne jak skała. Potem modem robił za uplink do czegoś co nazywało się "400 kilobitów do nieba" - downlink był z satelity.

• 0

ASRock X570 Taichi, R9 3900X, 4x8GB HyperX Predator 3200CL16@3600CL16, Sapphire Vega64 MSI 2070Super Gaming X Trio, Samsung 970 EVO Plus 500GB+250GB, Corsair CX750M, Fractal Design Define R6 TG Blackout, Arctic Liquid Freezer II 360, Viewsonic VX3211-2K, Focusrite Scarlett 2i2, Logitech G603, Apple Magic Keyboard, Manjaro Linux

#392 buszi

buszi
  • Amator

• 27 postów

Napisano 13 styczeń 2020 - 22:10

Pierwszy kontakt z internetem miałem jakoś pod koniec podstawówki w 1996/7r. na zasadzie tu jest strona szkoły. którą zrobił pan informatyk i tak to wygląda. Wszyscy widzieli? No to tyle w temacie xD

W tym samym roku koledze ojciec kupił modem, a w zasadzie to sobie do ściągania gołych bab :rotfl:

Oczywiście myślał pewnie, że jak ma ukryty folder to synalek go nie znajdzie. Pamiętam to kopiowanie na dyskietki po 20 fotek 640x480, to był lux normalnie!

Poszedłem do LO o profilu info-językowym i tam już mieliśmy prawdziwą pracownię, dalej siedziało się po 2 osoby na komputerze, chociaż i tak był postęp, bo wcześniej to był 1 na 8 w podstawówce :cry:

Nie dość, że w liceum było stałe łącze to jeszcze co jakiś czas uczniowie robili ściepę po 10zł na kawę i słodkie dla informatyka + drugiej osoby i robili nam nocki z piątku na sobotę (18:00-8:00). Szkoła była zamykana i można było posiedzieć na sensownym łączy. Wtedy to była mania GG, próbowania grać w coś po sieci, chociaż u nas był DN3D po lanie najpopularniejszy. Czasami ściągało się na takiej imprezie jakieś najnowsze sterowniki czy patche do gier.

W domu internet u mnie zagościł jakoś w 2 klasie LO, pożyczyłem modem 33600 Zyxel od kolegi i po pierwszym rachunku wp*****l i zakaz na 3 miesiące, bo nabiło ze 100zł jak nie więcej za ściąganie XXX :menda: :menda: :menda:

Potem wybłagałem u rodziców, w sumie to mamy bym mógł siedzieć miesięcznie za 35zł co przekładało się na te 2 weekend po 5h czy jakoś tak, bo było naliczanie 50% na 0202122 chyba?

Po roku czy półtora męczarni na modemie udało mi się namówić staruszków na kablówkę, bodaj 128kb. W sumie przez 2 lata byłem zadowolony, bo SDI było niby lepsze (kolega miał w firmie rodziców) ale znów o wiele droższe.

Następnie była kilka lat męczarnia z TP i Neostradą. Obecnie już jestem na swoim prawie 6 rok i od samego początku mam światłowód. Postanowiłem, że nie będę płacił więcej jak 60zł miesięcznie więc pierwszy rok było 40Mbs za 55zł, potem w tej cenie wkoczyłem na 60, następnie za 50zł miałem 100, obecnie za 55 mam 150.

Użytkownik buszi edytował ten post 13 styczeń 2020 - 22:14

• 0

| Foxconn X58 Bloodrage GTI | Xeon X5650 | 3x4 Dominator GT |
| EVGA GTX770 | M4 256GB | HX520 | Eclipse P400 | MX279H | Z3e |

#393 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7709 postów

Napisano 14 styczeń 2020 - 13:16

I Motorole wielkości dwóch cegieł. Byłem, hmmm, współwłaścicielem firmy, która zakładała w Chełmie pierwsze stałe łącze internetowe gdzieś w 1997 roku. 28800 bodów na dzierżawce od tepsy za 2000zł/miesiąc. Stało to właśnie na Motoroli - stabilne jak skała. 

Miałem do czynienia z taką motorolą, pamiętam ją raczej negatywnie bo nie chciała negocjować >12kbps. Kupił ją ode mnie znajomek co pracował w TPSA i co ciekawe on był z niej mega zadowolony :) Ależ to było wielkie pudło.

Nawet znalazłem wątek gdzie się na nią skarżyłem: https://groups.googl...m/pl.comp.pecet

I jest też o Złomtrixach :D

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych