Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Retro wspomnienia, retro problemy, retro dziś.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
392 odpowiedzi w tym temacie

#361 worm

worm
  • π

• 11006 postów

Napisano 21 styczeń 2018 - 10:50

Ostatnie porządki i ładny zestaw czasopism, który w formie prezentu powędruje do jednego z naszych forumowych kolegów :)

Będzie miał co czytać w zimowe wieczory.

KnYsfBD.jpg

lLrT68R.jpg

• 1

Moderator / Ekspert działów: Kącik retro komputerów / Pełne zestawienie Ekspertów

#362 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7768 postów
  • 3DMark 06:666

Napisano 21 styczeń 2018 - 12:35

Commodore zawsze żywe! W liceum groszem nie śmierdziałem więc zawsze CA i Bajtka czytałem z opóźnieniem miesięcznym - kolegi mama pracowała w zwrotach w Ruchu i załatwiała egzemplarze zwrócone z kiosków. Od taka anegdota dla młodzieży ;)

• 1

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7, KG7; Asus: A7M. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#363 EXT_1

EXT_1
  • Dyskutant

• 218 postów

Napisano 04 wrzesień 2018 - 13:01

W zasadzie nie mam pewności, czy w dobrym temacie, ale fajny test i pomyślałem, że chętnie rzucicie okiem :)

• 0

#364 EXT_1

EXT_1
  • Dyskutant

• 218 postów

Napisano 11 wrzesień 2018 - 22:33

Wstawię kilka obrazków z tego w co właśnie gram. Taki "Tomb Raider" tylko w 8-bitach ;)

Spoiler

qrm5hlk5hlo8.jpg

Takie połączenie zręcznościówki, gry logicznej i przygodowej - super :)

Użytkownik EXT_1 edytował ten post 11 wrzesień 2018 - 23:16

• 2

#365 Fenio

Fenio
  • ∞∞∞∞∞∞∞

• 3313 postów

Napisano 12 wrzesień 2018 - 12:12

Jakby ktoś był zainteresowany tą gierką to tu jest recenzja

http://www.retronaga...ja-laura-atari/

• 1

Ekspert działu: Kącik retro komputerów    /     Pełne zestawienie ekspertów

Spoiler

#366 EXT_1

EXT_1
  • Dyskutant

• 218 postów

Napisano 12 wrzesień 2018 - 20:46

Wow! Konkretna recenzja. Zresztą Larek w komentarzu odpowiednio podsumował.

Utknąłem wczoraj co prawda na czwartym poziomie, ale zaraz mam nadzieję to zmienić. No a gra - cudowna (nie bawiłem się tak dobrze od ... a chyba gdzieś od końca lat '80).

• 0

#367 EXT_1

EXT_1
  • Dyskutant

• 218 postów

Napisano 28 wrzesień 2018 - 18:21

Łykendowe granie u mnie to retro, przynajmniej się staram około 30 gier w roku przypomnieć (na więcej nie mam czasu). Dziś padło na grę młodą (byłem już duży i brzydki), więc i jakoś nie wspominam jej szczególnie ciepło, ale warto przypomnieć (postaram się przejść - kiedyś robiłem na jednym życiu, teraz już widzę, że nie ma takiej możliwości ;) ).

2xv8v5yg0cxe.jpg

wofuhfcljrh0.jpg

Za tydzień, jak dożyję - część druga :)

Zaczynamy "łykędowe" granie :D

Jak pisałem, część II MW WG. Już widzę, że będzie ciężko (a kiedyś przechodziłem na trudnym i jednym życiu :menda: ):

lwebss12q56l.jpg

5ktwz6lmkgpg.jpg

Mumin mnie goni :rotfl:

whu1nvtf7wo8.jpg

No to próbuję przejść :)

Użytkownik EXT_1 edytował ten post 28 wrzesień 2018 - 18:28

• 2

#368 EXT_1

EXT_1
  • Dyskutant

• 218 postów

Napisano 12 grudzień 2018 - 03:18

"Gry, użytki - co dla Ciebie?" - historia giełd komputerowych

Świetny materiał o tym, co każdy z nas pamięta. Przyznam, że mi się kilka razy łza w oku zakręciła, wróciły wspomnienia, ehhh :)

Użytkownik EXT_1 edytował ten post 12 grudzień 2018 - 03:18

• 3

#369 shakal84

shakal84
  • Gaduła

• 281 postów
  • 3DMark 06:33,986

Napisano 01 maj 2019 - 20:31

Panowie jaką najlepiej kartę sparować z VooDoo 1 ?  ATI MACH 32, 64 ?  czy może coś po PCI ? tylko co ? 

• 0

MOBO ASRock Fatal1ty Gaming K6 Z 370 /// CPU i7 8700K 4.7 GHz 1.21V + Scythe  Mugen 2 rev b /// GPU   GTX Gainward GS 1080Ti  /// RAM G.Skill 16 GB @ 3600 MHz CL 16 /// PSU Enermax  Revolution X`t 730 Watt/// HDD 1 TB + 250 GB + 80 GB /// SDD Plextor M5S 128 GB /// CASE Fractal Arc Midi R2 

RETRO /// Celeron 1000 MHz /// Shuttle AV18 /// Radeon 9000 64 VRAM /// 128 MB RAM /// Chieftec 300 Watt /// Maxtor 40GB  

RETRO /// Pentium 4 3 GHz /// Radeon X1950PRO / 9700 / 9550 / GeForce 6800GS / 4200Ti  ///  256 MB RAM /// 40 GB HDD 

#370 Fenio

Fenio
  • ∞∞∞∞∞∞∞

• 3313 postów

Napisano 01 maj 2019 - 23:58

Przy działającej akceleracji z Voodoo 1 i tak karta 2D nie bierze żadnego udziału w wyświetlaniu obrazu.

Możesz wybrać coś popularnego i niedrogiego typu S3 Trio64/32 albo ATI Mach 64.

• 1

Spoiler

#371 Succubus

Succubus
  • Wolny człowiek :D

• 358 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 11 wrzesień 2019 - 22:05

ehhh, Jarek mnie na wspomnienia nastawił. Jest wyżej, ale obiecałem, że podlinkuję - to jest.

• 3

#372 DcX82

DcX82
  • Gaduła

• 403 postów

Napisano 12 wrzesień 2019 - 13:45

W latach 80 kasety z grami (zx spectrum) można było wypożyczać w BIBLIOTECE!!! Jeszcze przed ustawą antypiracką, na legalu można było pożyczyć, zgrać fajne tytuły i oddać. Warunkiem było odstąpienie bibliotece 1 czystej kasety (sic!) Oczywiście oddawało się też swoje zdobyczne kasety i tak to się właśnie kręciło.

• 1

#373 Succubus

Succubus

• 358 postów

Napisano 16 wrzesień 2019 - 13:13

Oj ten obrazek wiele mówi, oj mówi :evil:

ajZ4s4V.jpg

• 1

#374 Succubus

Succubus

• 358 postów

Napisano 11 styczeń 2020 - 15:30

Tak mi się przypomniało.

6oU6AGX.jpg

fot. Sir Tim Berners-Lee Demonstrating The World Wide Web To Delegates (Source: https://pbs.twimg.com)

Pamiętacie Wasze początki z dostępem do internetu? Jak się łączyliście, które to lata, co nas interesowało w zasobach ówczesnej sieci itd?

• 1

#375 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7768 postów

Napisano 11 styczeń 2020 - 21:38

Mój pierwszy kontakt z Internetem był przez terminal znakowy. Grafiki z netu sciagalo się na dysk, zgrywalo na dyskietke i ogladalo w domu na pececie :D było to jeszcze przed nastaniem numeru 0202122
  • 1

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7, KG7; Asus: A7M. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#376 Fenio

Fenio
  • ∞∞∞∞∞∞∞

• 3313 postów

Napisano 11 styczeń 2020 - 22:49

Ja zaczynałem przygodę z internetem nieco później bo od 0202122 na modemie zewnętrznym 33,6Kbps.

Numerem jeden zastosowania tego ultra szybkiego internetu był Usenet czyli grupy dyskusyjne. Dwa razy na dzień pobierało się wiadomości, na niektórych grupach to było ich nawet kilkaset. Jakieś tam próby grania w necie ale to było w praktyce niemożliwe przez fatalną jakość połączenia z pingiem 200-300ms i rozliczanie kosztów co 3 minuty. Później przyszły plany taryfowe dające nieco więcej swobody ale razem z nimi pojawiły się nowe potrzeby których żaden plan taryfowy nie był w stanie sprostać, np. granie w Ultima Online :) W międzyczasie pojawiły się problemy techniczne, modem łączył się, pieniądze leciały a internetu nie było. Stanowisko telekomuny było tak w skórcie jak z tej sceny w Misiu "nie mamy pana płaszcza i co nam pan zrobi" ;) Żeby nie było za dobrze to założyli mi rozdzielacz sygnału (jeden przewód na kilku użytkowników telefonu) tak, że prędkość połączenia spadła do 14Kbps.

Prawdziwa rewolucja to był rok 2000 gdy jako jeden z pierwszych (a może i pierwszy) na mojej "wiosce" podłączyłem się do nowej usługi telekomuny - SDI. Koszt podłączenia -1000zł (to tak jakby dzisiaj 2000zł). Był to mój prezent jaki otrzymałem na 18 urodziny :) Po przesiadce z 0202122 to było jak skok w przyszłość, w końcu dało się normalnie używać internetu. Radość nie trwała długo bo jak to w telekomunie bywa musieli coś popsuć i pingi skoczyły do 300-500 plus tracone pakiety. Pół roku zajęło im zdiagnozowanie gdzie jest problem, drugie pół roku naprawa.

Po kilku latach zamieniłem SDI na Neostradę, wpierw 512Kbps, potem prędkość wzrosła do zawrotnych 640Kbps.

Zmieniłem miejsce zamieszkania do dużego miasta i trzeba było zrobić krok w tył, Neostrada 256Kbps. Potem doszły limity transferu danych. Na szczęście nie męczyłem się z nimi długo, pojawiła się możliwość instalacji internetu z kablówki UPC. I to był drugi skok w przyszłość.

• 1

Spoiler

#377 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7768 postów

Napisano 11 styczeń 2020 - 23:48

Usenet to była już technologia! Grupy dyskusyjne mailingowe to był hardcore. Ciekawe kto jest w ogóle na forum z dawnego B3D.
  • 1

#378 Succubus

Succubus

• 358 postów

Napisano 12 styczeń 2020 - 00:49

Nooo cieszę się, że się coś w retro ruszyło.

B3D

Nie byłem aktywny jako rozmówca, a przypominam sobie, że chętnie czytywałem różne miejsca w sieci - zapewne i tę. Przypomina mi się jeszcze bbs (czy raczej grupa dyskusyjna) quake (coś tam) - gdzie właśnie chyba b3d zaczynał (ale nie wiem - może coś mylę).

Początki mojego internetu - powiem Wam szczerze, że jest to tak długa i kręta droga, że nie jestem w stanie sobie wszystkiego przypomnieć (jak kolega Fenio wyżej, co opisywał nawet przejścia na różne prędkości), ale spróbuję coś wycisnąć z komórek pamięci.

A więc moja przygoda z modemowym połączeniem komputer - gdzieś tam (bo ciężko nazwać to internetem jeszcze) to komputer 8 i 16bit Atari. Modem do małego Atari XM301 (najprostszy jaki był). Nie interesowałem się wtedy jeszcze komputerami, informatyką itd była to bardziej jako ciekawostka - ktoś pokazał jak coś zrobić, podłączył, odpalił parę gierek i tak się pomału zaczęło. Pierwsze połączenia przez ten modem robiłem jeszcze w USA (bo los tak chciał, że akurat mnie wtedy tam poniosło), później Atari ST z modemem SX212 i wydzwanianie do BBSów.

Następnie przyszła era PC (tu zaczęły się ciągle problemy ze sprzętem, ciągle modernizacje itd - ale nie o tym).

W PL pierwszym BBSem z jakim się połączyłem była Moloka (czy Maloka), był to BBS oferujący sporo (fora, czaty, faksy - z tego też się wtedy korzystało (fax był jak mail dziś, nie miałem dnia, aby fax nie działał). Podobno oferował też konferencje wideo w tamtych czasach - ale jak (na modemie 9600 bitów - więc nigdy nie widziałem).

Równolegle, a może i wcześniej pojawiła się przeglądarka WWW (chyba pierwsza na świecie) Mosaic. Przypominała ona dzisiejsze przeglądarki i również działała w trybie GUI. To zmieniło w zasadzie wszystko - przede wszystkim ułatwiło poruszanie się po zasobach.

Sorki, że może piszę niechronologicznie, ale jest mi dziś bardzo ciężko sobie to posortować - piszę, co mi się przypomina :ups:.

Jeśli PC to jakie modemy, ja zaczynałem już od szybszych (czyli już mierzonych w bitach na s), tj 9600, a następnie przeszedłem przez wszystkie wdzwaniane prędkości modemów analogowych do PC. Zakończyłem swoją przygodę z internetem na łączu komutowanym 56k, która jeszcze wtedy pozwalała w miarę komfortowo czytać ówczesne strony www. Jednak już widać było, że twórcy stron (czyli i my) wstawiali coraz więcej grafik, dźwięków no i pierwszych klipów filmowych, to modemy 56k już nie były w stanie uciągnąć.

Co jeszcze na 0202122 wydawałem dość sporo, aż załatwiłem sobie w pracy numer, na który mogłem zadzwonić w godzinach nocnych (tj po zamknięciu firmy) i przeglądanie neta kosztowało mnie tylko pierwszy impuls (choć bywało różnie, bo czasem podczas np 5h siedzenia w sieci z 10 razy mnie rozłączyło). Było to już bardzo wygodne finansowo - ale rano zawsze przychodziłęm do roboty z worami pod oczami :wariat:.

Tak przeskoczyłem SDI - nie miałem go (właśnie przez ten tani numer). Później była a jakże neostrada (ale nie mam pojęcia jaka była to pierwsza prędkość - chyba 128??). No i tak przeszedłem w zasadzie przez chyba wszystkie prędkość neo (z limitami, o których Fenio pisał włącznie), na vdsl i ftth (które mam obecnie) kończąc.

No, starczy na jeden post, później napiszę czego się pierwszy raz szukało w sieci, jak pojawiła się www i graficzna przeglądarka :menda: (nie no, coś czuję że wszyscy szukaliśmy podobnie na początku  :rotfl: ).

Użytkownik Succubus edytował ten post 12 styczeń 2020 - 01:13

• 1

#379 Fenio

Fenio
  • ∞∞∞∞∞∞∞

• 3313 postów

Napisano 12 styczeń 2020 - 01:13

nie no, coś czuję że wszyscy szukaliśmy podobnie na początku
 Od tego była Kazaa i eMule :)
  • 1

Spoiler

#380 Succubus

Succubus

• 358 postów

Napisano 12 styczeń 2020 - 01:22

To też, miałem jednak na myśli dużo wcześniejszy okres. Czyli na polskie warunki gdzieś około 95 roku. :)

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych