Skocz do zawartości

Retro wspomnienia, retro problemy, retro dziś.


Gość DANNY_79

Recommended Posts

Ja też się pochwale moim sprzętem. Miałem Commodore 64 bodajże na kasety i moja ulubiona gra Tanki. Później dostałem grę telewizyjną na kadridże i jeździłem z ojcem na poznański bazarek "Bema" po gry. Pamiętam, że sporo kosztowały. Można było się wymieniać grami na giełdzie komputerowej na ulicy Matejki. W 1996r dostałem pierwszego peceta - Intel Pentium 1 100MHz, dysk twardy WD 1.19gb, grafika 2mb, CD-ROM 6x. Jechałem po niego z ojcem do głownego magazynu firmy na ulicę chyba Wykopy - firma Mikronika. Komp chodzi do dzisiaj ;):). Następny komp to był 2001rok - w sierpniu wchodził na rynek P4 na jądrze Willamente czy jakoś tak. Zegary 1.5 - 2.0 GHz. Reszta kompa: Geforce 2 MX440 64mb, Jak na tamte czasy najlepsza karta nie licząc wchodzącej serii 3 Titanium 200 i 500. Po 3 latach jak skończyła się gwarancja zdjąłem plomby i wymieniłem płytę główną na MSI i865, procek na 2.8GHz Northwood i grafikę na Radeona 9600Pro 256mb. Kolejna modyfikacja to grafika Redeon 9800 XT. To był potwór ;):). Obecnie Core 2 Duo E4500, Geforce 8800GT. Grafa mnie kosztowała 1200zł.

Link to post
Share on other sites

Geforce 2 MX440 64mb

To była słaba karta, taki raczej low endzik. Topowe były GF2 GTS/Ultra/Pro/Ti

Mx'y były kastratami low i mid-end ;) Zresztą chyba nie było Mx440 , Chyba, że mówimy o Gf4mx440, który w sumie był GF2 sprzedawanym pod szyldem Gf4 (Nvidia zawsze wiedziała jak sprzedać masom odgrzewany kotlet ;) )

Link to post
Share on other sites

Łukasz gf4 mx 440 jednak był lepszy od "2" , miałem i sprawował się o poprzednika o wiele lepiej.

Fakt że i tak nie było to co seria Titanium szczególnie chyba Gainwarda, no ale ...

Grałem na tym w Toce 3 ... się jeździło ;)

Link to post
Share on other sites

Też miałem tą kartę i GF3-T200 kolegi nie zostawiał na moim MX suchej nitki ;)

4Mx były oparte o układ NV17, który poza nazwą nie miał nic wspólnego z GF4 ;)

 

NV17 znacznie bliżej było do GF2 (NV15-16) niż do GF3 (NV20) o GF4 nawet nie wspominając.

Taki klasyczny marketingowy przekręcik NV.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
Gość DANNY_79

Szukając odpowiedzi do retro zagadki Łukasza natknąłem się (odpowiedzi co prawda jeszcze nie znalazłem) na takie coś (logo na koszulce :) ):

 

http://img641.imageshack.us/img641/7756/40247451.jpg

 

Przy okazji i tu zrobię mały quiz :) z jakiego filmu pochodzi ten kadr ?

 

 

E:

Ciekawa stronka do przejrzenia w wolnej chwili: http://www.sentex.net/~mwandel/tech/index.html

Link to post
Share on other sites

Mam zachowane faktury ojca z pierwszego komputera jaki pojawił się w domu. 100mhz od Intela, 8mb ramu (na następnej fakturze 2x16mb) Jakaś grafika której nie kojarzę, 4GB dysk twardy i karta dźwiękowa by móc podłączyć głośniki. Wydaje mi się że widziałem na tym Windowsa 95 ale głowy sobie nie dam uciąć.

 

Pierwsza gra w jaką grałem to był pierwszy Prince of Persja ale byłem za młody by w to grać. Później była jakaś strzelanina na dzikim zachodzie i Red baron

Ktoś pamięta? ; )

 

-Dalej był PentiumIII 1Ghz i 128mb Ramu (później 2x128) i Radeon 9200 ; )

-Następne AMD Athlon 64 3000+ 1GB pamięci i Radeon X300 zmieniony na GF 6800GS

-Oraz oczywiście obecny komp. (Chociaż w domu mam aż 6 komputerów...)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Mam zachowane faktury ojca z pierwszego komputera jaki pojawił się w domu. 100mhz od Intela, 8mb ramu (na następnej fakturze 2x16mb) Jakaś grafika której nie kojarzę, 4GB dysk twardy i karta dźwiękowa by móc podłączyć głośniki. Wydaje mi się że widziałem na tym Windowsa 95 ale głowy sobie nie dam uciąć.

 

Pierwsza gra w jaką grałem to był pierwszy Prince of Persja ale byłem za młody by w to grać. Później była jakaś strzelanina na dzikim zachodzie i Red baron

Ktoś pamięta? ; )

 

-Dalej był PentiumIII 1Ghz i 128mb Ramu (później 2x128) i Radeon 9200 ; )

-Następne AMD Athlon 64 3000+ 1GB pamięci i Radeon X300 zmieniony na GF 6800GS

-Oraz oczywiście obecny komp. (Chociaż w domu mam aż 6 komputerów...)

Mój pierwszy sprzęt to była amiga 500

następnie 386, 2 mb ramu bodajże

nastepnie 486, 8 mb ramu vga via sound blaster, awe(?), 1024 mb wd i uwaga w '92 cd rom!

 

a dalej poszło, 200 mmx 32 mb ramu dysk 2.5 gb cd i w ogóle. pomijam fakt że to była najlepsza konfiguracja jaką kiedykolwiek miałem. 6 lat z niego korzystałem, nauczyłęm się grafiki 2d, grałem w prawie wszystko, dopóki nie był wymagany akcelerator graficzny (voodoo marzenie!) a później to wymianki wymianki.

Link to post
Share on other sites

no ja podobnie, najpierw admiga 500 potem 286 a kolejny to 486 z przyciskiem TURBO!! Przelanczal on z 66 na 88 Mhz!! Ha to bylo dopiero oc, wciskalo sie 1 przycisk na obudowie i mialo sie mega OC :D.

Potem bylo juz latwiej, Pentum 133 MHz + ATI RAGE + VOODOO (razem 6 mb) --> to byl najlepszy komp na osiedlu, qumple przychodzili pograc w drivera i zobaczyc co to znacyz grafika 3D ;).

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Ja zaczynałem od Atari, nie pamiętam modelu najpierw na kasety a później dokupiłem napęd do dyskietek 5,25". Nawet jeszcze mam działający ten zestaw z kilkudziesięcioma grami :D

Później pierwszy PC: P166MHz, 1,8GB hdd, 64MB ram, grafiki nie pamiętam.

Następny to P366MHz (pokręcony do 420MHZ!!!) 128mb ramu, dysk 8BG!!! grafika też nie pamiętam ale dokupowałem akcelerator 3D (ale nie 3dfx tylko coś innego).

Później to już bajka Athlon 2000+, Athlon X64 3000+, No i teraz to co w podpisie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Swietny temat wiec tez sie pochwale :D

 

Za gowniarza Atari 2600 - najbardziej utkwily mi w pamieci space invaders, pitfall, symulator kosmiczny w ktorym sterowalo sie trzema trojkatnymi stateczkami, soccer, i wyscigi f1 widziane z gory gdzie ekran scrollowany byl w prawo. no i river raid ofc.

 

Pozniej pegasus z wbudowanymi 2000 :D gier - najmilej wspominam jackal (niedawno przeszedlem calosc na emulatorze po raz n-ty), rush'n attack, lifeforce, twin bee, castlevania, dizzy, double dragon II, crash: the boy's challenge i te bardziej popularne jak mario, contra, tank itd. itp

 

Nieszczesnego pegasusa meczylem dlugo bo do 1996r (sic!) ale w miedzy czasie zdazylem wydac fortune w salonie gier grajac na PSX (GTA, twisted metal, soul calibur) i N64 (glownie goldeneye z kumplami na split screenie) oraz chodzilem do kumpla ktory mial 486 DX33MHz pograc na low detail w dooma I i II, descenta, alien breed itp. Liznalemm tez w tym czasie nieco gier z konsoli segi: columns, siatkowke i symulator helikoptera.

 

W 1997r po skonczeniu szkoly podstawowej w dosc dziwnych okolicznosciach stalem sie posiadaczem K6 200 MMX, 32MB SDRAM, 2,1GB SEGATE, S3 Virge DX 4MB (za nic nie moglem jej zmusic do pracy w D3D chociaz sadzac po jej wydajnosci to moze to i lepiej..:D), klon SB16 marki OPTi (z analogowym pokretlem glosnosci na sledziu) i naped CD Mitsumi x24 (najcichszy naped jaki w zyciu mialem) a do tego CRT LG Studioworks 44i ktory 1024x768 wyswietlal z przeplotem :), po paru miesiacach doszlo do tego Voodoo I 4MB kupione za ciezkie 600zl. W tym okresie gralem we wszystko co wpadlo mi w lapy ale do dzis pamietam destruction derby, network q rac rally, international rally championship, death race, quake2, unreal, messiah, future cop LAPD, redline, croc: legend of the gobbos, heavy gear II, DN3D, blood, redneck rampage, commandos, messiah, nfs3, avp, kk'n'd, tomb raider, simcity i wiele innych (np pierwsza polska gre obslugujaca glide - Pył)

 

Dalej poszlo juz szybko - zostalem wciagniety przez kumpla (pozdro Ralf) w hobby ktore zabralo mi mlodosc i resztki rozumu :D

 

Pamietam praktycznie kazdy config z takimi detalami, ze sam jestem przerazony jakim cudem moglo mi to utknac tak dobrze w pamieci:

 

K6-2 400, 64MB SDRAM (kosztujace wtedy 680zl), plyta na Ali Alladin 5 Biostara i Savage 4GT 32MB SDRAM, dzwiekowka na CMi8738, CDRW LG 8080B (1200zl)

 

Duron 1GHz (Morgan) - ukruszony rdzen po 2 m-cach, ECS K7S5AL, 128MB PC100 i dalej niesmiertelny Savage4, SB 4.1 digital

 

Athlon XP 1600+ (palomino vel grzejnik), Biostar na NForce 2, 256MB DDR, Radeon 8500, SB 4.1 (wydalem wtedy fortune na kompa ale nie bylo cwaniaka na ten zestaw), po roku zmienilem proca na XP2500+ (Barton), grafe na 9600PRO i dorzucilem nastepne 256MB RAM-u

 

Na tym przesiedzialem do 2005 wymieniajac okazyjnie grafe na 6600GT. Na poczatku 2007 odkupilem od znajomego Athlona 64 3200 (venice), 1GB DDR i 7600GT (pozniej w SLI) oraz ASUS A8N SLI

 

Athlon X2 5000, 2GB DDR2800, MSI K9A2 CF-F, HD 4850 SAPPHIRE (aka huragan katrina)

 

i wreszcie moj dzisiejszy konfig: plyta zostala z poprzedniego, dolozylem jeszcze 2GB RAM, wymienilem CPU na Athlona II X2 250 i grafe na HD 6870.

 

Sorki za przydlugawego posta ale chcialem sie z kims podzielic sporym kawalkiem mojego zycia (nie zaluje ani momentu spedzonego przed kompem :P)

 

Poza tym mam tez pytanie. Chodzi mi o tytul gry wydanej w 1998/1999 FPP w ktorym kierowalismy losami aniola zeslanego na ziemie. Pamietam, ze bylo mozna uzywac broni palnej i czarow (plag) a gra zaczynala sie od przejscia przez bardzo sugestywnie oddany czysciec (pieklo?)

 

Chetnie bym sobie odswiezyl ta gre a nie pamietam nazwy.

 

Dobranoc

Link to post
Share on other sites

wow kolego! no to się nazywa pamięć.

Widać przywiązanie do AMD :D

 

A no i za pegasusa w 1996 też należy się szacun :D

 

Radeona 8500 też miałem przyjemność posiadać (z AthlonemXP2000) Przyznaję, że ta karta była mistrzowska. Ati chyba do czasów serii 5xxx nie miało tak udanego produktu.

 

 

Aaa i jeszcze taka uwaga. Z tego co ja pamiętam to doom nie miał czegoś takiego jak "low detail" (mogę się mylić bo to wieki temu było)

Była za to regulacja wielkości okna i na moim 486Sx33 z 4mb ramu trzeba było to okno zmniejszyć do 50%. Ale przy 8mb już można było grać full screen.

 

 

EDIT Jeśli chodzi o grę o którą pytasz to może chodzi o Messiah? http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=158

Link to post
Share on other sites

-- Pierwszy komputer

Atari 800 XL

-- Pierwsza gra, program użytkowy, inny z jakim się spotkaliśmy,

program LOGO, gra to River Raid albo Alley Cat

-- Problemy z nabyciem sprzętu i oprogramowania w ówczesnym czasie,

Problemów nie odnotowałem - giełda na Grzybowskiej to był raj :)

-- Indywidualne modyfikacje sprzętu i osprzętu,

Będąc dzieckiem to na modyfikację sobie pozwolić nie mogłem ale udało mi się przekonać rodziców na zakup stacji dyskietek 5'25

-- Co posiadamy jeszcze ze starego sprzętu i czy jest on ciągle w użyciu przez nas,

Niestety nic ^^

-- Pierwszy napisany samodzielnie program,

jakieś wygibasy graficzne w programie LOGO

-- EMULACJA, co emulujemy, na czym

Emulatory mam od każdego kompa którego posiadałem - czyli Atari , Zxa, C64 i Amiga

 

Podsumowując: czasy niezapomniane i łezka się w oku kręci jak sobie przypomnę o latach 80'......niestety nie powrócą :)

Link to post
Share on other sites

Nie chodzilo mi o Messiah - to jest gra TPP a mi chodzi o FPP, tytul juz znalazlem: Requiem: Avening Angel ^^

 

Zapraszam tez do pomocy w skladaniu kompa do starych gier (post w dziale komputery i zestawy komputerowe)

 

---

 

wow kolego! no to się nazywa pamięć.

Aaa i jeszcze taka uwaga. Z tego co ja pamiętam to doom nie miał czegoś takiego jak "low detail" (mogę się mylić bo to wieki temu było)

Była za to regulacja wielkości okna i na moim 486Sx33 z 4mb ramu trzeba było to okno zmniejszyć do 50%. Ale przy 8mb już można było grać full screen.

 

Zgadza sie - chodzilo mi o doom'a II

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...