Skocz do zawartości

Retro wspomnienia, retro problemy, retro dziś.


Gość DANNY_79

Recommended Posts

2 godziny temu, buszi napisał:

Na conrad.pl możesz jeszcze poszukać.

kurde... jest :D tylko średnica o milimetr większa niż potrzeba. Ale i tak dzięki bo za nic takiego nie mogłem znaleźć, żeby w ogóle był aluminiowy :)

1 minutę temu, cooger napisał:

Chodziło mi o odbudowę padów. Takie modelarstwo.

Zapoznam się z tematem, jeżeli to będzie na moje możliwości to jak najbardziej spróbuję 8-)

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Krzysko napisał:

Elektronikiem nie jestem , ale z tego co wiem to można dać pojemniejsze , aby było 35v . Może coś mają . Chyba , że to zmieni barwę dźwięku to pewnie nie . Zależy do czego służą . 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, jakub1t napisał:

Elektronikiem nie jestem , ale z tego co wiem to można dać pojemniejsze , aby było 35v . Może coś mają . Chyba , że to zmieni barwę dźwięku to pewnie nie . Zależy do czego służą . 

Z jednej strony idzie do jeszcze dwóch kondensatorów SMD a później do masy, z drugiej - jest połączony z tym układem pod naklejką miro.

No i że wolty mogą być większe to wiem, natomiast skoro już 35V są gabarytowo większe niż potrzebuję, to nie wiem czy takie o większym woltażu znalazłbym o średnicy 3mm.

Link to post
Share on other sites

Koledzy, tak na szybko bo trochę błądzicie:

Dla przypomnienia: w kondensatorach tego typu standard oznaczania jest następujący:

- pierwsza wartość to pojemność wyrażona w mikrofaradach (uF) - 3.3 to 3.3uF

może być to też wartość trzycyfrowa, wtedy pierwsze dwie cyfry to podstawa a ostatnia cyfra to wykładnik potęgi 10 a mnożnikiem jest 10pF. W tym przypadku 3.3uF można napotkać jako 335 - zapis często spotykany przy kondensatorach tantalowych i ceramicznych.

- druga wartość to napięcie w Voltach (V)

- czarna (biała) kreska bądź inny wyróżnik oznacza biegun ujemny poza tantalami w których dla zmyłki jest odwrotnie :) Kreska bądź wyróżnik (+) oznacza w nich biegun dodatni. Przy montażu pilnować tej polaryzacji.

 

W omawianym przypadku nie zmieniałbym wartości pojemności kondensatora gdyż, zakładając ich raczej nietypową wartość i lokalizację w parach, prawdopodobnie są one w torze audio - zmiana może mieć wpływ na charakterystykę przenoszenia. Napięcie zawsze można zmieniać ale tylko na wyższe.

 

Pasujące kondensatory są jak najbardziej dostępne w TME: https://www.tme.eu/pl/details/eee1ha3r3sr/kondensatory-elektrolityczne-smd-85degc/panasonic/

85C w tej aplikacji są jak najbardziej OK, dodatkowo komponent ma kwalifikację AEC-Q200 wiec nie jest to byle jaki kondensator. Nie wiem jak ze średnicą ale wygląda, że fi4 tam wejdzie. 

Link to post
Share on other sites

Czy ktoś ma sprawdzony adapter VGA na HDMI obsługujący tryby znakowe DOS oraz niskie rodzielczości (320x200)? Ten który posiadam działa od 800x600. Na lolegro większość handlarzy nie ma tej jakże podstawowej informacji w opisie.

 

Aha, żeby nie kosztował tyle żebym musiał nerkę sprzedać. OSSC za 130EUR to nie jest opcja (na razie).

Link to post
Share on other sites

Nie spotkaliście się gdzieś z męskim gniazdem ata 40 pin, takim do wlutowania? Na allegro są jakieś wylutowywane, ale za 15 złotych i do tego potrzebuję czarnego a tam takich nie ma. Próbowałem szukać na aliexpress - nic. Wylutowywanie z płyty odpada, nie jestem w stanie usunąć lutowia ani plecionką ani odsysaczem.

Link to post
Share on other sites

No dobra, moja Elise z Compaq'a "leży"... Startuje ale ekran czarny, mostek północny się grzeje, procesor się grzeje i tyle na dzień dzisiejszy się dowiedziałem. Dźwięków nie wydaje żadnych bo nawet nie wiem gdzie speaker podłączyć :co:  Chyba jednak pójdzie do utylizacji.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Krzysko napisał:

No dobra, moja Elise z Compaq'a "leży"... Startuje ale ekran czarny, mostek północny się grzeje, procesor się grzeje i tyle na dzień dzisiejszy się dowiedziałem. Dźwięków nie wydaje żadnych bo nawet nie wiem gdzie speaker podłączyć :co:  Chyba jednak pójdzie do utylizacji.

NA jakim dokładnie procesorze ją odpalasz?

 

Link to post
Share on other sites

PIII 600 Coppermine taki jak był w zestawie (ale nie pamiętam czy E czy EB ale raczej E). Jak dostanę w lokalnym sklepie elektronicznym kondensatory to jeszcze spróbuję poświęcić te 5 zł a jak nie będą mieli to nie będę zamawiał z allegro bo to już przekroczy koszty opłacalności. 

Link to post
Share on other sites

spróbuj podłączyć diodę pod piny 3 i 4 na złączu zaznaczonym na zdjęciu, zobacz czy nie dostajesz przypadkiem wiadomości alfabetem morsa

s-l1600.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Pentium_III_microprocessors

Tutaj sprawdź jakie FSB ma ten pentium, może przestawiłeś zworki, albo akurat jakaś nie łączy. Nie wierzę w takie przypadkowe awarie.

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, buszi napisał:

Jak masz pod ręką jakiegoś balerona to też warto sprawdzić. Nie wiem na ile to jest jakiś problem ale czasem jak mi mobo z Pentiumem nie startowało to z Celeronem zawsze, a potem już po zamianie i z Pentiumem działało od strzała.

abit?

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Powiedzcie mi proszę jedną rzecz. Na allegro jest sporo adapterów slot1->s.370. Te przejściówki są "gołe", w sensie że zazwyczaj nie mają tej plastikowej obudowy tak jak pentiumy na slot.

Płyty główne pod slot mają takie przykręcane plastikowe prowadnice. I tutaj moje pierwsze pytanie - te prowadnice są przystosowane do trzymania procesorów pentium z obudową, prawda?

No i drugie pytanie - skoro tak, to jak mocuje się się procesory i przejściówki bez obudowy? Wiszą sobie tak po prostu wesołe?

Link to post
Share on other sites

Nie dokopię się teraz do adaptera by to sprawdzić ale z pamięci to wrzuciłem kiedyś proca z adapterm w normalną płytę ze slotem i weszło.

 

Google pokazuje, że są 3 typy takich adapterów?

1 - z ramką jak w procku

 

upgradewareslott.jpg

 

2 - bez ramki ale z wycięciami u góry na 2 zatrzaski do wsadzenia po zamontowaniu cpu

 

20200220_09_07_001_patrycja.jpg

 

3 - bez zatrzasków

 

Intel-Pentium-III-SL3VJ-Prozessor_1G.jpg

 

:P

Edytowane przez buszi
Link to post
Share on other sites

Mając tego z ramką to masz obudowę jak w normalnym procu.

Pakując tego z wcięciami to blokujesz od góry plastikami dołączonymi do zestawu.

Wkładając ten zwykły to nie wiem, mi się wydaje, że miałem taki i on wszedł normalnie i się trzymał.

 

Trzeba wołać @cooger może on coś wygrzebie z piwnicy :P

 

Który masz ten adapter patrząc na zdjęcia co dodałem?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...