Skocz do zawartości

4790K + MSI Z97 Gaming 7 - nie można podkręcić procesora


Recommended Posts

Witam,

 

Wybrałem tą płytę sugerując się wieloma pochlebnymi opiniami i dużymi możliwościami OC.

Co się okazuję ? Że nie mogę za chiny podkręcić procesora nawet o pół megaherca.

 

W chodzę w bios/uefi -> oc mode - tutaj mam mnóstwo opcji, ale tych najistotniejszych jak mnożnik lub częstotliwość w ogóle nie da się zmienić. Wszystko jest na auto i nie da się tego zmienić.

 

O co tutaj chodzi, czy jest jakaś blokada, czy inny powód, że nie mogę podkręcić procka ?

Link to post
Share on other sites

Spróbuj zmieniać wartości t.j. mnożnik klawiszami plus i minus na klawiaturze.

 

Nie da się.

A jak z programami do kręcenia pod windowsem ?

Ściągnąłem jakieś: Intel Extreme Tuning Utility, ale nie chce sie zainstalowac i pisze, ze mam inna wersje tego juz zainstalowana, jak ja dopiero system postawilem :)

Edytowane przez majestiq
Link to post
Share on other sites

Nie wiem co mogę wyjaśnić jaśniej - to fotki biosu gdzie ustawiono max wszystkie możliwe ustawienia, aby pokazać jaki jest min-max danych ustawień na płycie. Zresztą prawie na każdym obrazie jest w prawym dolnym rogu informacja o strzałkach, plus/minus oraz enter a także przycisk pomocy. Jest tam oczywiście także ładnie pokazany przełącznik podkręcania simply/advanced.

Link to post
Share on other sites

Mi też teraz zadziałało :) Nie wiem, czemu wcześniej nie chciało. Od razu poszedł na 4,7Ghz bez żadnego gadania (zmiana jedynie mnożnika), więcej mi na razie nie potrzeba, tylko teraz takie pytanie:

 

Program cpu-z po włączeniu pokazywał core speed: 4700 Mhz (mnożnik x47), a teraz jak piszę tego posta mam między 800Mhz do 1400Mhz a mnożnik x 8 (8-47) tak jakby mimo, że ustawiłem mu mnożnik 47 to on, gdy nie jest pod obciążeniem dynamicznie ustawiał mnożnik na możliwie najmniejszy. Czy tak ma być ?

Link to post
Share on other sites

 

 

Jest tam ta funkcja.

Dokładnie nazywa się EIST.Jeśli chcesz żeby zegar nie spadał w IDLE to daj to na DISABLE.


 

 

max: 1.306,

Spróbuj obniżyć napięcie,z autopsji wiem że napięcie daje na auto za wysokie (niepotrzebnie tak wysokie).Moja sztuka na Auto na 4.5GHz podawał na Auto również 1.300V natomiast po ,zabawie' udało mi się zejść z napięciem do 1.230V do pracy przy zegarze 4.5Ghz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za info, jednak zauważyłem duży problem.

Przy mnożniku x47 , cpu clock 100mhz i reszcie na auto wywaliło mi niebieski ekran w trakcie 5 testu 3dmark a potem przy próbie wejscie do windowsa komp się zawieszał. Zmniejszyłem mnożnik o 1 i teraz niby jest ok, test przeszedł a max napięcie mam 1,277, jednak wolałbym trochę bardziej podkręcić ten procesor.

 

Czy problem u mnie polega na tym, że zwiększałem tylko mnożnik zamiast cpu clock ? Jest jakaś rozsądna równowaga między tymi parametrami ? Np mnożnik zmniejsze do 45, ale zwiększe cpu clock ? Tak będzie lepiej niż śrubować tylko mnożnik ?

Link to post
Share on other sites

Tu piszą że:http://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_core_i74790k_devils_canyon_szybki_jak_diabli?page=0,11

 

Podkręcanie Core i7-4790K

Intel Core i7-4790K ze względu na bardzo wysokie taktowanie fabryczne i agresywnie ustawiony tryb Trubo Boost, dysponuje niewielkimi rezerwami do dalszego podkręcania. Częstotliwość 4700 MHz przy napięciu 1.35V była rozsądnym maksimum na jakie pozwoliła nasza sztuka. Ustabilizowanie 4800 MHz udało się dopiero na napięciu 1.4V

 

Proponuje obejrzeć najpierw: Przykładowe wideo jak podkręcić Devils Canyon,Haswell na płycie Z97 MPower a więc kuzyn Z97 Gaming 7   ;)

 

Edytowane przez eVerest
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...