Skocz do zawartości

Komputer do amatorskiej obróbki wideo, z potencjałem rozbudowy (do 2,5 K zł)


Recommended Posts

Na wstępnie się przywitam, żeby nie było żem buc :)

Z wyszukiwarki skorzystałem, info sporo znalazłem, ale byłbym wdzięczny forumowej braci za ocenę i rozwianie pewnych wątpliwości.

 

  • Zastosowanie komputera : Amatorska obróbka video
  • Maksymalna kwota : 2-2,5K
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : przyszłościowo pewnie tak
  • Których części potrzebuję : Wszystko
  • Rozdzielczość mojego monitora : 2590x1080
  • Części z poprzedniego komputera : brak
  • Specjalne wymagania : możliwość ewentualnego wzmocnienia zestawu przez rozbudowę, a nie wymianę części, płynna obróbka FullHD

Teraz odrobinę beletrystyki, mam nadzieję że będzie wybaczone ;).

Na wstępie: straaasznie się irytuję jeśli pracuję szybciej od komputera, tzn. muszę czekać na reakcję komputera na moje polecenia, stąd chcę mieć sprzęt zdecydowanie powyżej "wymagane", choć oczywiście budżet nie jest nieograniczony. 

 

Komputer na razie bardziej do pracy programami biurowymi i aplikacjami webowymi, lecz docelowo ma sobie płynnie radzić przy amatorskiej obróbce wideo. W gry żadne nie gram, chyba że takie które uruchomię na wirtualnym Win98 (Settlers II wymiata do tej pory  :D )

 

Wyszedłem z założenia że lepiej kupić teraz mocniejszy procesor (z opcją OC) i rozwojową płytę główną, aby po napotkaniu granicy wydajności procesora i zintegrowanej grafiki móc: 

  1. dodawać RAM
  2. zainwestować w dobrą kartę graficzną
  3. zainwestować z porządne chłodzenie umożliwiające podkręcenie procesora.

Dzięki temu przyszłościowo będę mógł trzy razy skokowo zwiększyć wydajność zestawu eliminując wąskie gardła, bez wymiany elementów, a tylko dokładając nowe cegiełki. To też jest dla mnie istotne, ponieważ wiem że nie przejdzie mi przez portfel za parę lat zakup nowego procesora gdy ten nie będzie dawał rady, ale będzie działał. Już wolę go spalić po podkręceniu i nie mieć później wyboru ;)

 

Procesor

Rozważałem procesor i7-4760 (jako chyba najtańszy i7 4gen.), ale po namyśle jestem raczej skłonny wybrać i5-4690K - z racji zauważalnie niższej ceny, i możliwości przyszłościowego podkręcenia go.

 

Płyta główna

  • Koniecznie 4 gniazda RAM, obsługa do 32GB
  • Możliwość "legalnego" OC procesora (czyli tylko chipser Z97?)
  • Możliwość rozbudowy o peryferia (sprzęt kupuję raz na lata, nie chcę mieć problemu że nie mogę dołączyć jakiegoś rozszerzenia. (Z tego powodu wybieram pełnowymiarową płytę ATX.)

Nie jestem pewien możliwości OC bez downgrade'u BIOS (którego nie chcę robić) na innych chipsetach niż Z97, dlatego aktualnie głównie rozważam płytę MSI Z97 PC Mate

 

RAM

Tutaj jestem zielony. Wiem że na start minimum 8gb, zakładałem że w jednej kości, aby mieć opcję rozbudowy co 8gb w miarę potrzeb. Ale jeśli układ 2x4gb na starcie ma jakieś przewagi to z chęcią poznam - opcja rozbudowy ramu będzie raczej w dłuższym horyzoncie czasowym.

  • Czy układ 2x4gb ma jakąś przewagę nad 1x8gb?
  • Czy wszystkie kości powinny mieć takie samo taktowanie i rozmiar?
  • Czy warto kupować coś wyższego niż 1600 Mhz?C
  • zy warto dopłacać do kości z radiatorem?

 

Dysk

Na 100% SSD 120/128GB. 64GB to za mało, a 240gb za drogo. Nie mam tutaj upatrzonego modelu.

 

Obudowa

Wolę większą, aby było więcej powietrza do chłodzenia, więcej miejsca na dodatkowe HDD (do trzymania materiału wideo żadna ilość nie jest "za dużo"), nie chcę przepłacać za bajery, ale też kupować gniota. W oko wpadła mi obudowa Zalman Z3 PLUS, ale jeżeli jest cokolwiek zauważalnie lepszego do 200 zł to z chęcią rozważę. Estetycznie proste czarne pudło zadowala mnie najbardziej ;)

 

Zasilacz

Zależy mi na modularności (z oczywistych powodów) oraz zapasie mocy na kartę graficzną i podkręcenie procesora. Rzucam dwa modele: Thermaltake Smart SE Modular 630W i chieftec CTG-650C, lecz tutaj tak samo - słabo się znam, i jeśli jest coś optymalniejszego to super.

  • Czy 600W wystarczy, zakładając przyszłościowo grafikę, podkręcony procesor i wodne chłodzenie?)

 

______________________________________________________________

 

Podsumowując z mojego exelca:

 

Procesor: i5 4690K - 869 zł - http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4690k-socket-lga1150-64bit-do-3-9-ghz-88w-cache-6mb-box-bx80646i54690k-haswell-refresh-647918/

Płyta: Z97 PC Mate - 314 zł - http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z97-pc-mate-intel-z97-4xddr3-vga-gblan-atx-z97-pc-mate-640729/

Obudowa: Zalman Z3 Plus - 159 zł - http://www.morele.net/obudowa-zalman-z3-plus-czarna-matx-atx-okno-usb-3-0-605201/

Ram: 8gb - nie wiem - 250-300 zł

Dysk SSD: 120/128GB - nie wiem - 250-300 zł

 

Razem około 2150 zł

Wolałbym nie dawać wiele więcej, gdyż to jednak sprzęt do domu a nie pracy, i nie będzie na siebie zarabiał, niemniej jeśli gdzieś warto dołożyć, z chęcią posłucham.

 

Z góry dziękuję za pomoc!

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Jeszcze nie obrabiam - dopiero kupuję kamerę. Na razie będzie to gopro studio pod windą, a pod linuxem pewnie openshot lub kdenlive. 

 

PS: Aby założyć wodne chłodzenie ile jest minimum potrzeba otworów w obudowie? Te dwa w Zalman Z3 Plus starczą, czy trzeba raczej szukać czegoś z większą ilością?

__________________________________________________________

update 14-07

Nastąpił pewien update konfiguracji, złamałem się psychicznie z i5 na i7 http://www.morele.net/inventory/info/5pPlKI/

 

RAM na wyrost, ale nie widzę w sprzedaży pojedyńczych kości 8gb z zegarem 1200MHz. Trudno, będzie od razu na najbliższe lata. Tylko czy radiatory nie będą kolidowały z bardziej rozbudowanym chłodzeniem CPU w przyszłości?

 

Byłbym wdzieczny za ocenę całego zestawu pod kątem wydolności przy pracy z wideo.

 

Chciałbym zakup mieć jak najszybciej za sobą, bo z czasem oswajam się z coraz większym wydatkiem i dopuszczalny budżet rośnie ;)

Edytowane przez Leander
Link to post
Share on other sites

Pod render poszedłbym w SSD z szybszym zapisem, np. Plextor M5S/M6S.

 

Zasilacz zmień na porządną konstrukcję Seasonica - XFX 550W (ewentualnie cichszy i semi-modularny CM G550M ).

 

Płyta na Z87-G43 , gdyż ma większe radiatory (dopisz w komentarzu do zamówienia, żeby zaktualizowali Ci BIOS). 

 

Pamięci na Cruciale z niższym radiatorem:

http://www.morele.net/pamiec-crucial-ballistix-16gb-2x8gb-ddr3-1600mhz-cl-9-9-9-24-unbuffered-non-ecc-1-5v-bls2cp8g3d1609ds1s00ceu-472802/


Każdy użytkownik forum benchmark.pl do zamówienia powyżej 1500 zł otrzyma usługę złożenia zestawu komputerowego za 1 zł oraz wysyłkę gratis lub pendrive oraz wysyłkę gratis. Aby skorzystać z promocji należy
1. umieścić w koszyku produkty wraz z usługą montażu i w polu „Wpisz kod promocyjny” wpisać: W3FHN58JFW. Koszty wysyłki oraz cena montażu zostaną zmienione automatycznie
2. umieścić w koszyku produkty oraz pendrive i użyć kodu: LP4VT3IVI0.

Edytowane przez szambor5
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pod render poszedłbym w SSD z szybszym zapisem, np. Plextor M5S/M6S.

Dużo za duży koszt - w budżecie zmieści sie tylko 120/128GB. rzeczywiście ten który tu wrzuciłem polecony mi, ma słabe prędkości zapisu i odczytu. Przejżałem ofertę i w interesującym mnie budżecie znalazłem sporo wyglądających lepiej dysków:

Który z nich ma najmniejsze "wewnętrzne fuj"? ;)

 

Zasilacz zmień na porządną konstrukcję Seasonica - XFX 550W (ewentualnie cichszy i semi-modularny CM G550M ).

 Ten XFX 550W nie jest modularny - "a szwagier mi mówił" żeby patrzeć raczej tylko na modularne, które lepiej można dopasować do potrzeb. Choć tutaj widzę że wtyczek jest sporo

Płyta na Z87-G43 , gdyż ma większe radiatory (dopisz w komentarzu do zamówienia, żeby zaktualizowali Ci BIOS).

Ok, jest to trop aby poszukać testów porównawczych. W ASRocku podoba mi się opcja zdalnego wybudzania (regularnie korzystam ze zdalnej łączności, i aktualnie mam w BIOS ustawione na sztywno uruchamianie komputera o określonej godzinie do sesji łączności, a tak bym mógł tego uniknąć. Ponadto więcej pochlebnych opini na forach PL i ANG widziałem o tych płytach ASRocka niż MSI (sporo narzekań na MSI)

 

Czy te też będą ok? http://www.morele.net/pamiec-team-group-vulcan-ddr3-2400-2x8gb-tlad38g2400hc10tdc01-576839/

Myślałem o tym żeby od razu wejść w 1200MHz

dopłacić 20zł do MSI Z97 G43

Za duży koszt już się robi, i nie po to biorę teraz i7 4690K aby myśleć o jakiejkolwiek wymianie w kilkuletniej przyszłości - komputer będzie mi służył na tyle długo, że w momencie gdy będę go wymieniał, to Z97 będzie pewnie takim wspomnieniem jak teraz Pentium III ;). Dlatego zależy mi na zachowaniu opcji rozbudowy, a nie wymian.

 

Czyli teraz wybitny procesor, z czasem dobra grafika wspomagająca go, a nie średni procesor, i średnia grafika.

Link to post
Share on other sites
Przejżałem ofertę i w interesującym mnie budżecie znalazłem sporo wyglądających lepiej dysków:

Żaden z nich.

M6S/M5S kosztują 315 zł za wersję 128 GB, więc w czym problem?

 

 Ten XFX 550W nie jest modularny - "a szwagier mi mówił" żeby patrzeć raczej tylko na modularne, które lepiej można dopasować do potrzeb. Choć tutaj widzę że wtyczek jest sporo

Warto mieć modularny PSU, ale ten Chieftec do cudów nie należy. Jaką grafikę będziesz wkładał?

Tak, ale trochę drogo to wychodzi. Wysoko taktowane pamięci nie dadzą Ci wielkiej różnicy w renderze.

Edytowane przez szambor5
Link to post
Share on other sites

Problem taki, że na morele nie wstawili spacji w nazwie i nie znalazło mi go ;)

A w czym przejawia się ich wyższość np nad tym: http://www.morele.net/dysk-ssd-a-data-sp900-128gb-sata3-mlc-read-write-550-520mbs-85k-iops-3-5-bracket-asp900s3-128gm-c-464505/

? Patrząc po prędkościach to zapis i odczyt wypada gorzej, a cenowo 26% drożej.

Link to post
Share on other sites

Ten model A-Daty jest na starym kontrolerze Sandforce. Osiągi podane przez producenta można włożyć między pośladki, gdyż są bardzo zawyżone. Dyski na tym kontrolerze mają tendencję do zwalnania po zapełnieniu. M6S natomiast jest na niezawodnym Marvellu, a prędkości pokrywają się w 100% z tym, co podaje producent.

Link to post
Share on other sites

O, dopiero teraz dopatrzyłem się że poza Z97-G43 to nie tylko z97-g43 gaming ale też zwykłe z97-g43. Ona cenowo bardzo ładnie się plasuje, nawet taniej od ASRock, i ma dwa wejścia na grafikę (pewnie i tak nie skorzystam, ale ficzer jest ;))

 

Pytanie, czy na MSI da radę też skonfigurować Wake-on-Lan? W necie jest tyle samo głosów za co przeciw :/

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Stanęło na:

  1. Obudowa Zalman Z3+ (niby wszystko ok, ale jednak nie należy kupować obudów tańszych niż 200 zł http://pc-com.pl/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif )
  2. Płyta MSI z97-g43
  3. Procesor I7-4790K 
  4. Ram Kingston 2x8GB 2400MHz CL11 XMP Beast (morele pograło trochę w kulki z ramem który chciałem, i skończyło się na tym(
  5. Zasilacz Chieftec A80 CTG-650C, 650W, 85+ (optycznie bardzo porządny, modularny jak trzeba)
  6. Nagrywarka Lite-On iHAS122-04 (tani i działający, i trochę jeszcze wierzę w renomę LiteOn'a)
  7. Monitor AOC q2963Pm (29" to jes to!)
  8. Dysk Crucial SSD MX100 (2.5", 128GB, SATA/600)

Dziękuję za wszelką pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Nie ładuj się w ramy z wysokim radiatorem !!!

 

 

Nie w tej cenie, bo jak ja kupiłem tego Chiefteca to kosztował aktualnie 230 zł, więc tańszy o 40 zł. Nie mówiąc że mocniejszy o 100W
Znasz się na zasilaczach ??? 8-) 

 

Monitor AOC q2963Pm (29" to jes to!)
:D Dual-LCD to jest TO !!!

 

Dysk Crucial SSD MX100 (2.5", 128GB, SATA/600)
Dozbieraj do 256GB, bo ta 120 niestarczy na zbyt wiele.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...