Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Kalibracja i ustawienia fabryczne monitora

Rady Wartoczyniewarto

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 airdamien25

airdamien25
  • Dyskutant

• 231 postów

Napisano 10 lipiec 2014 - 16:06

Witam.

Właśnie dotarł do mnie mój nowy monitor

27 IIYAMA ProLite XB2783HSU AMVA+

http://allegro.pl/mo...4387862217.html

Teraz mam dwa pytania odnośnie ustawień monitora:

1. Ustawienia fabryczne takie jak: kolory (RGB), jasność, kontrast i ostrość itd... Warto zmienić czy te        

fabryczne są idealne ?

2. Co to jest Kalibracja monitora po co się to robi i czy mój monitor warto kalibrować ?

Bardzo proszę o pomoc

Użytkownik airdamien25 edytował ten post 10 lipiec 2014 - 16:13

• 0

#2 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 19606 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisano 10 lipiec 2014 - 16:48

Warto zmienić czy te fabryczne są idealne ?

z reguły dalekie od, tu masz co i jak

http://www.lagom.nl/lcd-test/

Co to jest Kalibracja monitora po co się to robi i czy mój monitor warto kalibrować ?

kalibracja sprzętowa polega na sczytaniu za pomocą specjalnego urządzenia (spektrofotometru/kolorymetru itp) wartości kolorów, lumiencji oraz temperatury barwowej jakie podaje monitor, a następnie korekcję tablicy LUT monitora za pomocą oprogramowania dołączonego do urządzenia, by kolory były możliwie bliskie wzorcowi jaki podaje karta graficzna, a pozostałe parametry zgodne z naszymi założeniami, kłopot w tym, że aby przeprowadzić taką kalibrację monitor musi mieć tzw programowalny LUT, czyli posiadać opcję zapisu w tablicach, a większość tej opcji nie posiada

da się wówczas dokonać zmian w sygnale sterującym z karty graficznej tak, by robiła poprawkę na błędy wyświetlacza i w efekcie obraz był skalibrowany, ale nie jest to metoda, którą bym polecał, bo nie jest trwała

• 0

#3 airdamien25

airdamien25
  • Autor tematu
  • Dyskutant

• 231 postów

Napisano 10 lipiec 2014 - 18:19

1. Mój monitor da się skalibrować ? posiada ten programowalny LUT ?

2. To warto czy nie warto. Ty nie polecasz ?

3. Nie jest trwała tzn... że może samoczynnie wrócić do standardowych ustawień ?

Użytkownik airdamien25 edytował ten post 10 lipiec 2014 - 18:20

• 0

#4 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 19606 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisano 10 lipiec 2014 - 20:54

ad 1) nie

ad 2) warto jak się ma odpowiedni sprzęt

ad 3) to znaczy, że parametry z jakimi pracuje monitor zmieniają się w czasie, a skorygowane źródło zostanie takie samo, w praktyce po kilku miesiącach znów będzie wszystko rozjechane, szkoda zachodu, chyba, że masz swój kalibrator i będziesz co jakiś czas poprawiał

• 0

#5 Par_Dez

Par_Dez
  • Nowicjusz

• 21 postów

Napisano 04 październik 2017 - 07:44

Kupiłem parę dni temu ProLite iiyama XUB2792QSU-B1. Wiem, że nie posiada LUT czyli skalibrować sprzętowo  się nie da. Czy warto jednak kupić kalibrator x-Rite i1 Display Pro i skalibrować programowo ?

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Rady, Wartoczyniewarto

Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

0 użytkowników, 5 gości, 0 anonimowych