Skocz do zawartości

Kalibracja i ustawienia fabryczne monitora


Recommended Posts

Witam.

Właśnie dotarł do mnie mój nowy monitor

 27 IIYAMA ProLite XB2783HSU AMVA+

http://allegro.pl/monitor-27-iiyama-prolite-xb2783hsu-amva-gratis-i4387862217.html

 

Teraz mam dwa pytania odnośnie ustawień monitora:

 

1. Ustawienia fabryczne takie jak: kolory (RGB), jasność, kontrast i ostrość itd... Warto zmienić czy te        

    fabryczne są idealne ?

2. Co to jest Kalibracja monitora po co się to robi i czy mój monitor warto kalibrować ?

 

Bardzo proszę o pomoc

Edytowane przez airdamien25
Link to post
Share on other sites

 

 

Warto zmienić czy te fabryczne są idealne ?

 

z reguły dalekie od, tu masz co i jak

http://www.lagom.nl/lcd-test/

 

 

 

Co to jest Kalibracja monitora po co się to robi i czy mój monitor warto kalibrować ?

 

kalibracja sprzętowa polega na sczytaniu za pomocą specjalnego urządzenia (spektrofotometru/kolorymetru itp) wartości kolorów, lumiencji oraz temperatury barwowej jakie podaje monitor, a następnie korekcję tablicy LUT monitora za pomocą oprogramowania dołączonego do urządzenia, by kolory były możliwie bliskie wzorcowi jaki podaje karta graficzna, a pozostałe parametry zgodne z naszymi założeniami, kłopot w tym, że aby przeprowadzić taką kalibrację monitor musi mieć tzw programowalny LUT, czyli posiadać opcję zapisu w tablicach, a większość tej opcji nie posiada

da się wówczas dokonać zmian w sygnale sterującym z karty graficznej tak, by robiła poprawkę na błędy wyświetlacza i w efekcie obraz był skalibrowany, ale nie jest to metoda, którą bym polecał, bo nie jest trwała

Link to post
Share on other sites

ad 1) nie

ad 2) warto jak się ma odpowiedni sprzęt

ad 3) to znaczy, że parametry z jakimi pracuje monitor zmieniają się w czasie, a skorygowane źródło zostanie takie samo, w praktyce po kilku miesiącach znów będzie wszystko rozjechane, szkoda zachodu, chyba, że masz swój kalibrator i będziesz co jakiś czas poprawiał

Link to post
Share on other sites
  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...