Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Licencjonowanie Windows OEM i BOX, 32 i 64 bit

Windows OEM BOX Licencja System Builder

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jego Nielitościwość

Jego Nielitościwość
 • Amator

 • 32 postów

Napisano 08 lipiec 2014 - 11:22

W związku z moimi dociekaniami na temat zasad licencjonowania Windows'a kontaktowałem się z M$ natrafiwszy w sieci na ogromną ilość sprzecznych informacji. Rozbieżności dotyczyły również porad udzielanych przez przedstawicieli/współpracowników Microsoft'u na oficjalnym forum pomocy, nawet w ramach jednego wątku. Poniżej przedstawiam swoją wymianę maili z Microsoft Customer Support. Przy wyciąganiu płynących z tej konwersacji wniosków warto być świadomym, że w przypadku konfliktu z M$, ten zapewne może wypiąć się twierdząc, że wiążące są jedynie oryginalne zapisy zaakceptowanej przez użytkowania licencji a nie wypowiedzi jego pracowników. Nie mniej jednak z uwagi na zawiłość owej licencji jak i jej otwartość na interpretację, warto poznać „oficjalne” stanowisko Microsoftu. Zwracam również uwagę na fakt, że zapisy licencyjne M$ są bardziej restrykcyjne i nie do końca zgodne z prawem UE, co potwierdzają orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Nie zmienia to faktu, że bezpieczniej trzymać się zasad bardziej rygorystycznych, niż później musieć w sądzie powoływać się na te wyroki.

 

Kwestia 1 – zamienność wersji 32 i 64 bit

Spoiler

 

Kwestia 2 – legalność wersji OEM przy samodzielnej instalacji, a nie jako typowy System Builder odsprzedający system wraz z przypisanym do niego komputerem

Spoiler

 • 0

#2 pulkownik

pulkownik
 • House manager

 • 657 postów
 • Miejscowość:Kilcullen

Napisano 08 lipiec 2014 - 18:49

Tak się zastanawiam ile osób czytało jakąkolwiek licencję instalowanego produktu - niek się nie zgłasza, tak myślałem. 

Prawda jest taka, że te wszystkie brednie (czyt. EULA) sa pisnae językiem prawniczym i dla przeciętnego użytkownika są nie do rozszyfrowania.

Zresztą jeśli chodzi o użytkowników domowych nie ma z tym takiego problemu bo nikt nie będzie wpadał na chatę sprawdzić czy Winda jest legalna.

Kiedyś ktoś próbował ustalić do czego jest przypisana licencja OEM - płyta główna, procek, dysk twardy czy może obudowa. No bo jak Ci się spali MOBO to masz kupić nowego Windowsa?

 

Moim zdaniem powinni wprowadzić coś takiego jak wersja Home - tak jak jest w przypadku Office'a


 • 0

CompTIA A+ Certified

CompTIA Network+ Certified

Microsoft Certified Professional


#3 radam5

radam5
 • czasami się wtrącę

 • 810 postów

Napisano 09 lipiec 2014 - 10:27

Zresztą jeśli chodzi o użytkowników domowych nie ma z tym takiego problemu bo nikt nie będzie wpadał na chatę sprawdzić czy Winda jest legalna.

 

Dokładnie. Nawet sam M$ umywa ręce i w przypadku sprawdzania komputera przez policję, wysyła ona zapytanie do M$ o legalność systemu. W odpowiedzi dostają, że nie interesuje ich użytkownik domowy, tylko firmy. (to tak w skrócie)


 • 0

CPU ->i5 7500 Mobo -> Gigabyte GA-B250-HD3P Ram ->2x8GB Crucial Ballistix GPU -> Gigabyte GTX1050ti 4GB HDD-> SSD Corsair F60 + WD500 Prąd -> OCZ MXS 700W Buda -> Zalman Z3 biała Klawiatura ->Microsoft sidewinder x4 Mysz -> Gigabyte M8000x + Razer Sphex


Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Windows, OEM, BOX, Licencja, System Builder

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych