Skocz do zawartości

Nowy komputer na 2 lata lub dłużej


Recommended Posts

To, ze zawsze kupowales nV, nie oznacza, ze nV zawsze jest najlepszym wyborem. Pytanie na ile gry beda obslugiwaly 2 grafy, na ile to sie bedzie grzało i hałasowało masakrycznie. IMO bez sensu, bo lepiej kupic jedna, np 5850/5870/470/460 a jak juz kiedys Ci braknie mocy to łatwo sprzedasz ją i kupisz cos pojedynczego, lepszego, nowszego technologicznie, itd itp. Poza tym kompa sie kupuje na teraz, a nie na za dwa lata. NIkt nie wie co bedzie za dwa lata. Moze technologia SLI/CF bedzie wspierana w 100% zawsze i wszędzie bezproblemowo, a moze wyjda karty w nowym procesie technologicznym, z jakimis cudami w stylu Dx12 i innymi, niegrzejące się, przez co z cichym chłodzeniem. Zauwaz ze niedlugo wyjda Radki HD 6xxx i pewnie jakies lepsze GTXy nowsze i wtedy pewnie ceny starych kart troszke spadna, albo te nowe okaza sie na tyle oplacalne, ze ludzie masowo zaczna wymieniac grafy na nie :wariat: Narazie kup jedna grafe, bo i tak taki 5850/580/460/470 czy nawet IMO slabo oplacalny 480 pociagnie wszytko (bez Metra :P) bezproblemowo na wysokich detalach, a jak zacznie brakowac mocy to zobaczysz jaka bedzie sytuacja na rynku kart graficznych i albo dokupisz taniej drugą takąsamą, albo wymienisz starą na cos nowszego.

Link to post
Share on other sites

Stać Ciebie na taki wydatek to czemu nie, chcesz to bierz.

Dla mnie byłby to bezsens, bo komfortowo można grać na kartach pokroju HD4870/HD5770/HD4890/HD5830/GTX260 core 216/GTX275/GTX285/GTX460/HD5850/GTX470/HD5870 przy użyciu tylko jednej karty (oczywiście na różnym poziomie detali).

Od GTX460 masz już przyzwoity poziom detali, idąc w górę rezygnujesz z coraz mniejszej ilości bajerów, dopłacając niewspółmiernie do wydajności.

Masz jakąś megarozdzielczość to rób takie dziwne wariacje.

Gwarancji na dwa lata spokoju nie ma (nie było, czy będzie nie wiem), a już na pewno nie na przełomie wdrożenia nowej technologii wykonania grafik (28nm/22nm).

To nie konsola, tu postęp technologiczny jest ciągły.

Osobiście wolałbym zawrócić sobie głowę i wydać teraz ~900PLN i później (rok albo troszkę dłużej) tyleż samo wydać.

Weźmiesz teraz zapłacisz ~3000 i jak to się ma do ~1800 i posiadania bieżących bajerów.

Druga sprawa, że dzięki takiemu zabiegowi nie płacisz pierdyliarda za podstawkę do SLI.

 

Rób jak dyktuje Tobie portfel. :P

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o karty graficzne to wybiorę HD 5870 , bo druga część Wiedźmina mam korzystać z Havoka , więc HD 5870 Asus lub Sapphire z opcją kupna 2 , lub kupna nowych. A jakiś zestaw na AMD i HD5870 , bo 1156 to już technicznie martwa podstawka.

Link to post
Share on other sites

jeszcze nikt nie zna w 100% możliwości podstawki AM3 ale na obstawiam będzie ona dłużej na rynku niż jakieś LGA (nie lubie intela ale nie afiszuje się z tym) na twoim miejscu brał bym Phenoma II x4 albo nawet Athlona II x3 z szansą na odblokowanie do Phenom II x4 B35 mi się udało i mam za free procesor warty 300zł więcej niż ten za który zapłaciłem...;D :P

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o karty graficzne to wybiorę HD 5870 , bo druga część Wiedźmina ma korzystać z Havoka (...)

Ale co ma Havok do HD5870? :wariat:

 

jeszcze nikt nie zna w 100% możliwości podstawki AM3 ale na obstawiam będzie ona dłużej na rynku niż jakieś LGA (nie lubie intela ale nie afiszuje się z tym) (...)

 

Ale czy jesteś tego absolutnie pewien?

 

(...) na twoim miejscu brał bym Phenoma II x4 albo nawet Athlona II x3 z szansą na odblokowanie do Phenom II x4 B35 mi się udało i mam za free procesor warty 300zł więcej niż ten za który zapłaciłem...;D :P

Niech już ktoś inny wypowie się o sensowności zestawu na AMD przy takim budżecie, mnie się nie chce.

Link to post
Share on other sites

jak bym miał 7,5k to bym se kupił PS4 (który za n niedługo wyjdzie) kupił bym GTX460,Athlona II x3 435 , jakąś płyte główną ..:) , 4GB ddr3 cl7 , Cooler Master eXtreme power 600W plus (choć wystarczył by 460W plus to wolałęm dać zapas...;D , a jeszcze mam pytanie do autora jaki ma aktualnie zestaw??? :P

Link to post
Share on other sites

Przed kupnem drugiej lepiej wbij na jakies forum, np. do nas, to sie okaze czy optymalnie bedzie dokupywac, czy lepiej sprzedac i kupic nową, bo do tego czasu moze sie duzo zmienic :P

 

Czemu tak tego AM3 sie trzymasz? Pewnie po tych X6 średnio wydajnych bedzie w koncu nowa podstawka, choc slyszalem cos o AM3+, tak jakby AMD balo sie zrobic dobry Socket LGA :P, a mimo wszystko i5 750 jest wydajniejszy od dobrego Phenoma II x4. Ale chyba oba kompy by sie latwo sprzedalo w przyszlosci w razie wymiany calej platformy :D

 

Sam musialbym sie teraz zastanowic majac taki wybor w co sie pakowac. :) Nie liczylbym ze AMD cos przelomowego na AM3+ wymysli, choc na pewno cieszy fakt, ze jeszcze cos nowego na to wyjdzie i bedzie mozna wymienic w przyszlosci.

Link to post
Share on other sites

Hmm piękny budżecik.... według mnie spokojnie można złożyć coś na AMD i wyjdzie taniej z większą ilością ciekawych rzeczy i porównywalnie wydajnościowo. Procesory Intela są jednak trochę wydajniejsze ale nie jest to jakaś mega przepaść więc nie odczujesz różnicy kilku fps w grach czy dekodowania dłuższego o 20 sec. Jeżeli chodzi o granie to pierwsze skrzypce i tak gra tu karta graficzna i co prawda procek może tu nieco ją spowalniać, ale spokojnie nikt Ci tu Semprona nie złoży w parze z 5870 :wariat:

 

Według mnie warto iść w Phenoma II x4 lub x6 (w tym wypadku tylko jeżeli edytujesz może jakieś filmy czy zajmujesz się grafą 3d lub chcesz przyszpanować ;p) Do tego jakaś lepsza płyta która zapewni możliwość rozwoju. Do tego może jakiś SSD? jak nie to obowiązkowo RAID żeby wszystko lepiej śmigało. Fajną budę i peryferia które będą się wolniej starzeć i jest git. Wszystko będzie płynnie chodzić bez i7 980X :wariat:

Link to post
Share on other sites

Saiya-jin nie strasz mnie! Jak to nie widać różnicy to, po co to robić? Wszyscy się zachwycają RAIDem, więc myślałem, że to coś daje....

 

BTW:

Ja szedłbym w tym kierunku:

1. AMD Phenom II Quad-Core 955 BOX Black Edition

2. Gigabyte GA-890FXA-UD5

3. SilentiumPC Fortis HE1225 CPU Cooler

4. GoodRam DDR3 2X 2GB 1600MHz CL8 Play

5. Fractal Design Define R2

6. Fractal Design Newton R2 650W 80Plus

7. Radeon 5850 Gigabyte 1GB 2xDVI&HDMI&DP (PCI-E) OC

8. Intel 2.5'' SSD X25-V MLC 40 GB (Serial ATA)

9. Samsung SpinPoint F3 500 GB (SATA II, 16MB cache, NCQ) x2

10. ASUS Xonar DX/XD

W Komputroniku tak zestaw to koszt 5.600 PLN :/ Ale oczywka są też inne sklepy :ciekawy: Złożyłem tam, bo co trza przyznać mają wybór.

 

Tak jak pisałem mamy tu Phenoma II na porządnej płycie UD5 obsługuje CF, ma wszędzie radiatory, dwie karty sieciowe, i żylion innych bajerów. Ostatnio Gigabyte ma bardzo dobrą renomę i ogólnie lubię tą firmę, dlatego proponuje ich płytkę.

Co my tam dalej... Fortis, dobry polski radiator, z konkretnymi wentylatorami będzie sprawował się boski, do tego jeszcze dobra pasta.

Ramy również rodzimej produkcji, 1600Mhz CL8 z radiatorami, jeżeli chcemy lepsze to jest jeszcze seria PRO 2000Mhz CL7, ale nie będzie widać różnicy, za dwa latka można dorzucić kolejne 4 GB, na razie nie trza aż tyle.

Obudowa, R2 mi się bardzo podoba głównie za design :] Ma miejsce na 7 wentylatorów i jest dobrze wykończona. Jedyny minus to tylko dwie zatoki 5.25 cala, jeżeli masz w planach jakieś dodatkowe napędy lub kontrolery obrotów (w komplecie jest jeden prosty na śledzia obsługujący 3 wentyle), to można poszukać czegoś inszego.

Zasilacz od Fractal design, bo ma dobre parametry i 5 lat gwarancji, ale nie jestem ekspertem, trza się zastanowić, co będzie lepsze jedna linia 12V 50A czy 3 po 20A.

Grafika od Gigabyta z fajnym chłodzonkiem 5850 odpali wszystko w Full HD (oprócz Metro 2033) ewentualnie można dorzucić kilka stów do 5870.

Dysk SSD Intela lub inny pod system jak znalazł. Ważne żeby nie był jakoś masakrycznie drogi, ten jest polecany i za ok 500zl.

Dalej dwa Samsungi F3 po 500GB każdy do ewentualnej macierzy RAID, można też poszukać takich z serii F1R o wzmocnionych komponentach, ale ciężko je znaleźć wersja 1TB za to jest łatwo dostępna.

ASUS Xonar DX/XD jest polecaną kartą muzyczną za średnie pieniąchy, to jednak jest już raczej dodatek.

 

Ponadto może warto kupić jakąś konkretną mychę? Np. M8000X od Gigabyte-a :P, może jakąś wygodną podświetlaną klawiaturę, np. Logitech Illuminated. Słuchawki? Głośniki?

Do tego jakiś konkretny monitor.... 23'' Samsung SyncMaster F2380 rozsądna cena, 23 cale, rozdzielczość 1080p i matryca PVA, noi produkt roku 2010 według bmk ;p

I jak?

Link to post
Share on other sites

Saiya-jin nie strasz mnie! Jak to nie widać różnicy to, po co to robić? Wszyscy się zachwycają RAIDem, więc myślałem, że to coś daje....

Może ustawiłem zły pasek (128 kb). W testach jest różnica (ok. 2x szybciej), ale tak na co dzień jakoś nie czuję tego przyspieszenia. Nie wiem, czy w ogóle warto się w to bawić. Może lepiej byłoby wziąć jeden dysk 1 TB. Ryzyko stracenia danych jest wtedy 2 razy mniejsze.

 

Na twoim miejscu odpuściłbym sobie SSD (Raid wg testów jest porównywalny do SSD), płytę pod CF/SLI, dwie grafy i wziął intela (i5 750) na Asusie P7P55D z 5850. Reszta fajna. Mnie się Fractal też podoba (robię przesiadkę). :/

Link to post
Share on other sites

Nie obstaje sztywno przy tym SSD, dorzuciłem go tylko jako ekstrawagancki dodatek, który ma realny wpływ na komfort pracy (choć tego nie wiem z własnych doświadczeń).

RAID śmiało można sklecać na tych dyskach: http://www.agito.pl/dyski-twarde/samsung-spinpoint-f1r-he502ij-500gb-7200rpm-16mb-sata300-ncq.0.340394.html ok 60 zł droższe od F3 a jakościowo to first class, więc wspomniane ryzyko awarii maleje. Albo kupić jeden dysk 1TB i mieć spokój.

 

Ogólnie zwykle nie opłaca się iść w skrajnie mocne sprzęty bo ich cena jest nieadekwatna do oferowanych możliwości, 5870 jest wydajniejszy od 5850 ale dużo droższy, podkręcony 5850 będzie oferował podobną wydajność. Ja bym się nie pchał w 5870.

 

Pamięci GoodRam te które podałęm także mają radiatory: http://www.agito.pl/pamieci/goodram-ddr3-play-dual-2x2048mb-1600mhz-cl80-box.0.394404.html?cid=707&attr=366:300060|1:218114

 

Na LGA 1156 zamiast i5 750 wziął bym Xeona 3440, lepiej się kręci, posiada HT i jest to praktycznie i7 860 za mniejsze pieniąchy. :/

Link to post
Share on other sites

Hmm ok przeglądałem strony kilku sklepów i na dzień dzisiejszy najlepsze ceny ma Agito.

Nie mają co prawda Xeonów i zbyt dużego wyboru chłodzenia oraz nieco skromniejszy wybór zasilaczy ale za ok 3500 można u nich złożyć naprawdę konkretny zestaw. Dodatki można kupić w innych sklepach.

 

Teraz powstaje nam kilka pytań co robimy? Jednak Intel czy zostajemy przy AMD? Będziemy robić RAID?

Agito ma z tego co widze GTX460 1GB od Gigabyte w fajnej cenie 866 z konkretnym chłodzeniem, mają także fajne HD 5850 też od Gigabyte (1081PLN) lub MSI(1170PLN), ewentualnie 5870 za ok 1600 (też z fajnym chłodzonkiem).

Ponadto mają świetną ofertę pamięci, AData 1600 CL9 z radiatorami za 378, takiej ceny to dziś ze świeczką szukać! Ponadto mają w ofercie dyski F1R 500GB, które jak pisałem są stworzone do macierzy. Płytki też mają w przyjemnych cenach, gdybym dziś składał sobie kompa to właśnie tam, a jakieś dodatkowe pierdółki tylu cooler na proca kupił osobno lub wziął mugena, któryego mają, a który jest więcej niż dobry.

Link to post
Share on other sites

ram.net.pl tańszy napewno. :D

Hmm, rzeczywiście jest nieco tańczy, sprawdziłem także opinie, są podobne jak dla Agito (czyli nikt nie jest doskonały).

Nie znam tego sklepu za dobrze, poza tym są z Gdańska i mają ciężką do ogarnięcia stronę, która w dodatku nie działa zbyt poprawnie na mojej Operze 10.60...

 

Wybór sklepu będzie i tak pewnie skonfrontowany z miejscem zamieszkania. Ja mimo, iż jest tam taniej wybrał bym sklep który jest bliżej mojego miejsca zamieszkania z uwagi na serwis etc. Szczególnie gdy różnice cenowe nie są aż tak znaczne.

Fezee to ty wybierasz sklep :) my możemy tylko podpowiedzieć co kupić.

BTW zdecydowałeś się na coś? Coś cię zainteresowało, mamy klecić coś jeszcze?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...