Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zdecydowałem się przejść na ITXa. Znalazłem pasująca mi obudowę Coolermaster Elite 130, do której przełoże i3-4150, GTX 660 i Corsair VS 450W,. Mam jednak spory problem z podjęciem decyzji, którą płytę główną powinienem wybrać. Po krótkich poszukiwaniach znalazłem te 3 modele:

AsRock H81M-ITX

ASUS H81I-PLUS

AsRock B85M-ITX

 

Proszę was więc o radę, która z nich? A może jakaś inna?

Jezeli inna, to w takim wypadku za nie więcej niż 300zł, ale wiadomo, jak da rade taniej, to tym lepiej. Procesora nie będę kręcił, kiedyś po prostu włoże jakąś mocniejszą i5. Dwa sloty ramu spokojnie mi wystarczą. Potrzebuje minimum 2 portów SATA i miło by było mieć jeszcze te dwa dodatkowe. Minimum 6 portów USB, z czego 2 musza być portami USB3.0. Zintegrowany układ dźwiękowy nie jest dla mnie priorytetem, ale podobnie jak w przypadku ceny, im lepszy tym lepiej.

 

Dodam, że aktualnie uzywam Gigabyte GA-H81M-HD3 i jestem z niej zadowolony.

Link to post
Share on other sites

Ja powiem od siebie ze ja wlasnie ucieklem z Mini ITX :) Takie zestawy moim zdaniem nie sa warte pieniedzy jakie kosztuja i co oferuja niestety to jest smutna prawda na ktoej sie osobiscie przekonalem :( Marnej jakosci zintegrowane uklady dzwieku, cena, brak mozliwosci rozbudowy sprzetu, wysokie temperatury, drogie obudowy z przyzwoita mozliwoscia upchania kabli i wentylacja, 1-2 wejscia 3 lub 4pin na wentyle, klopotliwie rozmieszczone porty na przednie panele audio i usb. Mialem asusa h77-I i tez zastanawialem sie nad CM elite 120 i 130 ale lepiej to wyglada niz rzeczywiscie dziala. Dla mnie glownym agrumentem przeciw tym obudowa jest to ze nie ma mozliwosci podpiecia wentyla ktory pozbedzie sie cieplego powietrza z obudowy...druga sprawa to horyzontalne chlodzenie i umieszczony nad nim zasilacz ktory pod obciazeniem tez generuje cieplo sprawia ze sprzet nam sie troche gotuje i w srodku jest ciasno i walaja sie kable. Radze sie porzadnie zastanowic bo mini itx w takich obudowach ciasnych obudowach bedzie glosny i goracy :/

Link to post
Share on other sites

trybcio wie co mówi. Po ostatnich problemach z moim ITX-em postanowiłem, że będę wszystkim odradzał. W razie usterek rozmontowanie takiego zestawu jest problematyczne (trudny dostęp do podzespołów). Minimum to mATX.

Link to post
Share on other sites

Pamietam jak @trybcio86 mial podobne pytanie i teraz podal ci najlepsza odpowiedz, ciezko cos dodac. Mitx to temat dla ludzi ze zbedna kasa ktorych interesuje "inny" wyglad. Generalnie trudniej walczyc z temperatura i brakiem miejsca (mam 3 zestawy na mitx) nie polecam dla "poczatkujacych" chyba ze "komputer do internetu"

 

 

Jesli koniecznie mialbym cos polecic to plyty z gniazdem procesora jak najdalej od grafiki - Asus

Edytowane przez batdal
Link to post
Share on other sites

Witam

Ja przesiadłem się właśnie na mITX i powiem szczerze nie narzekam, choć ostatnio walczę z temperaturą zasilacza, może go wymienie w najbliższym czasie. Posiadam płytę GA-F2A88XN-WIFI oraz procesor AMD A10 7850. Do tego dołożyłem Gigabyte 6870 i powiem szczerze jest ok. Co prawda podczas grania temperatura trochę się podnosi ale jest to w granicach rozsądku.

Obudowa Coolermaster Elite 130

Link to post
Share on other sites

Jestem już po zakupie i złożeniu komputera do kupy.

 

Na procesorze w GTA4 temperatura skoczyła o ~4*C, karta graficzna, jeżeli już to ten 1*C. CM Elite 130 mam dwie możliwości pozbywania się ciepłego powietrza z komputera. Boczny 80mm fan i/lub zasilacz wyciągający powietrze z nad procesora. Korzystam tylko z drugiej możliwości i nie słychać by wiatrak na zasilaczu się mocniej rozkręcał (generalnie chodzi tak samo cicho jak w poprzedniej obudowie). Choć będę jeszcze próbował obrócić boczny wentyl by właśnie wyciągał, a nie wdmuchiwał.

 

Zakupiony AsRock B85M-ITX ma dokładnie tą samą integrę co moja poprzednia płyta, więc nie mam na co narzekać. Nie bardzo rozumiem gdzie jest brak możliwości rozbudowy sprzętu. W M-ITX to kwestia właśnie obudowy (czy wsadzisz większe GPU czy nie) i płyty głównej. 8GB RAM to dla mnie abstrakcja, bo osobiście nie zdażyło mi się dojść do wykorzystania w całości aktualnie posiadanych 6GB. Uważam więc, że 2 banki pamięci to zupełnie wystarczająca ilość.

 

Zabawy było z ułożeniem kabli, ale obeszło się bez jakichkolwiek problemów. Co prawda zajęło mi to cały wieczór, ale wszystko ładnie ułozyłem, pasty wymieniłem, przewiew idealny. Bez stresu podłączyłem wszystkie 4 wentyle, dzieki posiadanemu kontrolerowi. Głośność nie jest dla mnie przeszkodą bo gram w słuchawkach, a przy oglądaniu filmów itp. procesor nie pracuje tak "mocno", temperatury są więc niższe, co z kolei "wycisza" komputer. Kwestie rozmontowania pomine, bo również nie widzę w tym żadnego problemu. Dziesięć minut na wymontowanie zasilacza jako tej części najcięższej do wyjęcia, to według mnie nie jest żaden problem.

 

Owszem, M-ITX jest po części bajerem, za który zwyczajnie trzeba dopłacić, jednak w moim przypadku bardzo przydatnym, ponieważ stosunkowo często wędruję z komputerem. Nie jest to co prawda mobilność pokroju laptopów, ale za tę cenę i tą potencjalną wydajność jest to dla mnie idealny środek.

 

Jednak serdecznie dziękuje za wszystkie rady, a wszystkim czytającym rzecze: nie taki diabeł straszny.

Edytowane przez Kichaa
Link to post
Share on other sites

Zobaczysz jeszcze Ci przejdzie z tym. Podzespoly lapna troche kurzu i zrobi sie piekarnik :/ Druga sprawa ze montujac kontroler obrotow nie mozesz zamontowac juz dvd jedynie zewnetrznie. W mini itx nie ma portow rozszerzen. Nastepna sprawa na i3 nie odczujesz moze tak temperatur na boxie jak na i5. 

Link to post
Share on other sites

Ja z ATX na mITX przeszedłem w maju zeszłego roku i ani trochę nie żałuję. Temperatury, głośność? Gdzie jak? Nie zauważyłem aby cokolwiek się pogorszyły w porównaniu z moim poprzednim 500R. Jedyny minus to faktycznie brak slotów rozszerzeń PCI-E poza jednym x16. Niemniej przy dobrej płycie mamy i tak wszystkie potrzebne rzeczy zintegrowane - dźwięk, NIC, WIFI, także poza grafiką nic i tak nie potrzeba. I to właśnie było jedną z przyczyn, dla których zdecydowałem się na taką zmianę - lepsze wykorzystanie sprzętu i miejsca :P.  

W CM 130 zasilacz jest faktycznie dość nie szczególnie umieszczony, ale z i3 nie będzie miało to żadnego znaczenia, niemniej są lepsze obudowy, które umożliwiają zamontowanie niemal każdego chodzenia woda, powietrze co kto lubi - Prodigy, Phenom, 250D, Node w tych obudowach bez problemu zmieści się wszystko to co w ATX (poza samą płytą oczywiście ;)).  

Link to post
Share on other sites

Nowsze płyty główne nie mają integr... Integry są wbudowane w CPU.

Miałem na mysli kodek audio.

 

Zobaczysz jeszcze Ci przejdzie z tym. Podzespoly lapna troche kurzu i zrobi sie piekarnik :/ Druga sprawa ze montujac kontroler obrotow nie mozesz zamontowac juz dvd jedynie zewnetrznie. W mini itx nie ma portow rozszerzen. Nastepna sprawa na i3 nie odczujesz moze tak temperatur na boxie jak na i5. 

Na poprzedniej płycie już musiałem zrezygnować z DVD (staruszek jeszcze na PATA), ale uzywałem go głównie do robienia "formata", a w razie czego mam mostek USB-SATA/PATA. Zakurzenie to chyba jedyna sprawa, której sie obawiam i póki nie zaopatrze się w filtry na boki to będe musiał po prostu zdecydowanie cześciej przedmuchiwać wnętrze. Przy przesiadce na i5 z pewnością zmienie boxa na coś konkretnego akurat bez różnicy czy bym miał ITX czy ATX, ale to aktualnie daleka przyszłość.

Edytowane przez Kichaa
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...