Skocz do zawartości

Zestaw do CAD'a i Robota


Recommended Posts

Witam.

Planuję w niedalekiej przyszłości zakupić stacjonarkę. Zastosowanie, to AutoCAD i Robot(nic specjalnie wymagającego, na razie się uczę), ewentualnie Revit(nauka od podstaw) i obróbka zdjęć. Nie przewiduję grania, natomiast jeżeli chodzi o podkręcanie to coś tam podłubię przy procku, bo kusi mnie możliwość odblokowania pamięci L3. W grę wchodzą sklepy takie jak Morele.net, Proline, Komputronik, Arest czy X-com (ewentualnie coś innego Opola lub centrum Wrocławia).

-AMD Athlon II X3 435 – 285zł;

-MSI 760GM-E51 – 253zł Czy istnieje duża różnica w wydajności pomiędzy chipsetem 760G a 785G? Waro dopłacać do 785GM-E51/785G-E53?

-Samsung Spinpoint F3 500 GB – 160zł

-Goodram 2x2GB 1333MHz CL9 – 360zł, ewentualnie A-Data 2x2GB 1333MHz CL7, ponieważ ich ceny raz są niższe, raz wyższe (niedawno 2 kości były za 340zł).

-BeQuiet Pure Power 300W - 137zł Wydaje mi się, że 300W spokojnie wystarczy do takiego zestawu, nawet powinien zostać zapas mocy. Ewentualnie może warto dopłacić ~20zł do wersji 350W?

-Buda: no właśnie, jaka? Sądzę, że 150-160zł spokojnie wystarczy(a gdyby było mniej to jeszcze lepiej ;)). Jeżeli będę brać coś na mATX to i obudowa w takim formacie będzie mile widziana(no, chyba, że posiadają jakieś sprytnie zatajone wady względem ATX). Zależało by mi na montażu zasilacza na dole (w przypadku obudów mATX chyba będzie z tym ciężko) i ewentualnie możliwością schowania części kabli za płytą główną. Jakieś szybkośrubki, beznarzędziowy montaż czy miejsce na chłodzenie wodne mnie nie kręci, toteż nie widzę sensu specjalnego płacenia za nie. Obudowa jak najbardziej może być używana, byle by była we względnie dobrym stanie.

 

Całość, bez budy i napędu(ten zakupię w październiku),1195zł

Link to post
Share on other sites

Z ramami to jest tak: kupuj tańsze ;)

CO do obudowy to polecam Gladiusa, ale jest lekko ponad to, co chcesz przeznaczyć. Looknij w ten temat i wybierz sobie jakąś:

viewtopic.php?f=20&t=9094

 

Jaki masz budżet na całość?

 

Edit:

Zasilacz daje 252 W na liniach 12 V w sumie. Widze, ze operowac bedziesz na grafie zintegrowanej, wiec to starczy. Jakbys chcial kupic osobną grafikę to juz moze byc gorzej.

Link to post
Share on other sites

CO do obudowy to polecam Gladiusa, ale jest lekko ponad to, co chcesz przeznaczyć. Looknij w ten temat i wybierz sobie jakąś:

viewtopic.php?f=20&t=9094

Tak, tak, widziałem te wszystkie budy już jakiś czas temu, po cichu liczyłem jednak na to, że coś pominąłem :) W tym przedziale jest mega paskuda Venator, średniej urody Aerocool Vx9 czy w miarę zjadliwy V3(gdyby nie ta imitacja plastra miodu z przodu było by ok :D ). Cały czas myślę czy by jednak nie dołożyć tych 30-40zł(na allegro widziałem nówki poniżej 200zł) do Gladiusa. Pomijając wygląd (że tak powiem "fpytkem") wsparł bym naszego producenta, jednak nadal mam pewne wątpliwości czy warto dawać aż tyle. Niby najważniejsza jest funkcjonalność (wszystkie wyżej wymienione mają podobną) a wygląd powinien zejść na drugi plan, ale jakoś dziwnie się czuję z myślą codziennego oglądania takiego brzydala jak Venator ;)

Jaki masz budżet na całość?

1500zł na budę to maks, przy czym jednak wolał bym nie osiągać tej ceny (nie mówiąc już o dosyć standardowym "za 15xxł miał byś dużo lepszy zestaw. Przy 16xxzł było by już w ogóle super). Początkowo miało być do 1300zł ale zorientowałem się, że na zbyt wielu rzeczach bym musiał przyoszczędzić.

Zasilacz daje 252 W na liniach 12 V w sumie. Widze, ze operowac bedziesz na grafie zintegrowanej, wiec to starczy. Jakbys chcial kupic osobną grafikę to juz moze byc gorzej.

Dlatego rozważam dołożenie tych kilkunastu zł do wersji mocniejszej (tutaj już nie miał bym takich oporów jak przy budzie). Niezintegrowana grafa była by chyba przydatna dopiero do gier lub modelowania w 3d? CAD to samo 2D, w Robocie co prawda mam model 3D, ale na radku x1600(dodatkowo nieco skręconym) w wersji mobilnej nie miałem cięć. Inna sprawa to to, że uczę się tego programu i projektuję jakieś proste obiekty. Mam nadzieję, że owa itegra oferuje jako taką wydajność przy tym?

Może da się coś lepszego złożyć.

Możesz wytknąć słabe punkty zestawu?

Do takiego zastosowania to bardziej intel niż AMD.

Jak już napisał ktoś po Tobie- szczególnie w tym budżecie :) Na legitymację zniżki nie dostanę a owe, najbardziej pamięciożerne aplikacje będą raczej odpalane na 1-2 godzinki dziennie (przed sesją nieco więcej :)) Na chwilę obecną mam Turiona X2 i 1GB DDR2 (laptop, więc "ciut" wolniejsze) i jakoś daje radę.

 

Ponowię pytanie- co z tymi chipsetami? Czy skok wydajności może być znaczący, czy raczej to sztuka dla sztuki jak w przypadku RAM-ów?

Link to post
Share on other sites

No to proponuję:

 

Procesor: http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=53987 279zł

Płyta główna: http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=68774 144zł

Pamięć: http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=50939 x2 344zł

Karta graficzna: http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=62463 355zł

Dysk: http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=50272 159zł

Obudowa + zasilacz: http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=63859 225zł

 

1505zł. Składane w ram.net.pl

 

Mam nadzieję że przebolejesz 5zł ponad budżet. Na tym zestawie pograsz nawet w nowsze gry.

Link to post
Share on other sites

Nie bedzie znaczącego skoku wydajnosci :)

 

Co do obudowy, roznice miedzy obudowami to:

-wyglad (rly? ;))

-material z jakigo są zrobione, a z tym sie wiaze to czy jest trwała i jak znosi wibracje

-rozmieszczenie miejsc na wentylatory i zwiazana tym mozliwosc cyrkulacji powietrza/chłodzenia

 

Zazwyczaj polecam GLadiusa, bo nie przekonują mnie te tansze budy, a Gladiusa sam mam i jest OK. Oczywiscie nie oznacza to, ze tansza obudowa rozleci sie po tygodniu czy bedzie wibrowac jak głupia :D

 

CO do PSU, jezeli nie bedziesz tego sprzetu modernizował niedlugo to w sumie nie ma co zmieniac PSU :) Chyba, ze chcesz grafe dokupic niedlugo.

 

@up

Tylko czy mu potrzebna w ogole grafa lepsza niz z integrowana? :)

Link to post
Share on other sites

5zł żadna tragedia ;)

Pomijając sklep (morele, proline czy komputronik mam pod ręką, więc mogę kupić osobiście a ceny nie różnią się na tyle żeby warto było z tego rezygnować) to:

widziałem tą płytę już wcześniej, ale skreśliłem ją ze względu na zaledwie dwa gniazda DDR3;

po co mi karta graficzna? Pisałem już że grać nie zamierzam, a zintegrowana przy tych zastosowaniach powinna wystarczyć.

Buda fajna, ale jak pisałem- wolę zasilacz na dole :D

 

Dodano:

-material z jakigo są zrobione, a z tym sie wiaze to czy jest trwała i jak znosi wibracje

Wiem, wiem. F3 umieszczę na gumkach (jeżeli nie będzie w zestawie podkładek) a jeżeli to mnie nie usatysfakcjonuje to zrobię skrzynkę bitumiczną. Napęd, poza momentem instalacji systemu będzie nieużywany.

rozmieszczenie miejsc na wentylatory i zwiazana tym mozliwosc cyrkulacji powietrza/chłodzenia

Dlatego też patrzę na to, żeby miała możliwość instalacji 120mm na dole z przodu i z tyłu, u góry (to mają wszystkie). Może coś z dołu, ale nawet jeżeli buda tego nie umożliwia to szybko można ten mankament naprawić :)
Link to post
Share on other sites

Jeśli nie potrzeba ci jest mocna karta graficzna, to weź co chciałeś wziąć na początku.

 

Bierz płytę na 785. Ma mocniejszą kartę graficzną.

 

Zasilacz zmień na:

 

http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=60820

 

Przyda się w razie ewentualnej modernizacji.

 

I weź gladusa 600. Bardzo dobra obudowa, za nieduże pieniądze. Wszysko ma co potrzebujesz.

Link to post
Share on other sites

Te sprawnosci w PSU to tak naprawde dosłownie kilka złotych w skali roku. Chyba, że porównasz jakieś gó**o z 30% (przy jakims odpowiednim obciążeniu itd, ale raczej znalezc teraz taki PSU ciężko :D) i Enermaxa z 90%+ :)

 

Co do obudowy, polecam dolozyc do Gladiusa, chyba, że Ci sie nie podoba wizualnie. Mozesz wziac ten z oknem lub bez, różnica od 5 do 15 zł, zalezy od sklepu :) IMO ładna obudowa, cyrkulacje ma dobrą, choć hitu nie ma. No i zasilacz na dole, super mozliwosci ukladania kabli i czarne wnętrze ;)

Link to post
Share on other sites

Te sprawnosci w PSU to tak naprawde dosłownie kilka złotych w skali roku. Chyba, że porównasz jakieś gó**o z 30% (przy jakims odpowiednim obciążeniu itd, ale raczej znalezc teraz taki PSU ciężko )

Tak, tak, przyjąłem :wariat: I tak bardziej od kilku(nastu)zł na rok bardziej zależy mi na jego niezawodności a z tego co wczoraj wyczytałem to ten CM nie jest zły.

polecam dolozyc do Gladiusa, chyba, że Ci sie nie podoba wizualnie [...]ładna obudowa, cyrkulacje ma dobrą, choć hitu nie ma. No i zasilacz na dole, super mozliwosci ukladania kabli i czarne wnętrze

Wizualnie Gladius jest jak najbardziej ok. Wczoraj się zastanowiłem i doszedłem do wniosku, że zasilacz na dole to nie jest absolutny mus. Jasne, świetna sprawa, ale w Areście mogę za 250zł to co proponował severn - CM 334 + zasilacz http://www.arest.pl/produkt/obudowy/13, ... -w-czarna/ (daję linki w taki "brzydki" sposób, ponieważ ładne umieszczenie w tagach nie jest tu do końca widoczne na pierwszy rzut oka). Zasilacz, jeżeli internauci nie kłamią to też ten, który już został przez niego wymieniony. Próbowałem znaleźć jakieś naprawdę sensowne uzasadnienie wydania ~130 zł więcej na budę i nie potrafiłem- obieg w obudowie, przy zastosowaniu 2 wentyli (przód do wciągania powietrze, tył do jego wysysania), przecież nie będzie się dużo różnić w obydwu przypadkach a za różnicę w cenie mogę kupić np. lepsze wentyle co chyba da lepsze rezultaty niż sama buda. Przypatrywałem się CM'ce i tak na dobrą sprawę to kable też idzie pochować. Może nie tak ładnie jak w Gladiusie, bo schowane między prawym bokiem i zatokami na napędy 5,25"( :rudolph: ), ale spełnia swoje zadanie a budę będę rozkręcać tylko do czyszczenia więc super-estetyczne rozwiązania nie są mi potrzebne. To samo tyczy się czarnego wnętrza- fajne, ale przy otwieraniu kompa raz na kilka miesięcy nie ma większego znaczenia.

Mimo wszystko nadal poluję na Gladiusa. Może trafi się w jakiejś lepszej cenie :rudolph:

Link to post
Share on other sites

Tutaj masz efekt:

Tutaj sratatata

No tak, najprostsze rozwiązanie :) Przy okazji zapomniałem o przydzieleniu reputacji, co już naprawiam i dziękuję za rady :)

Po zastanowieniu się doszedłem do wniosku, że warto dołożyć kilkanaście zł do chipsetu 780G/785G, ponieważ za tą kwotę otrzymuję lepszą zintegrowaną grafę. Z kolei jeżeli wybulę nieco ponad 300 zł mogę nabyć płyty od Asusa czy MSI z chłodzeniem sekcji zasilania (za różnice między wersjami mATX tych płyt chyba nie dostanę czegoś lepszego a odnoszę wrażenie, że naklejanie małych radiatorów nie da dużo lepszych rezultatów a cenowo będzie podobnie). Same płyty wypadły bardzo korzystnie w testach PCLabu (podobne temperatury, możliwości kręcenia, zbliżone pobory prądu itp.) a na korzyść Asusa przemawia wbudowana pamięć SidePort Memory i bardziej rozbudowana sekcja zasilania, ale jak jest z niezawodnością tych marek? Wiem, że zawsze mogę trafić na jakiś felerny egzemplarz, ale jednak zdarzają się rzeczy, które bardziej lubią naprawy. No chyba, że znajdzie się coś ciekawszego i, ewentualnie, tańszego :zamykamy:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...