Skocz do zawartości

komp dla bulbulka za ~700ojro, aby mógł o czym pisać;)


Recommended Posts

Gość bulbulek

Witam, powoli zabieram się do składania sprzętu (z resztą z tego powodu trafiłem swego czasu na benchmarka ;) ) Sprzęt mam zamiar zamówić w przyszłym miesiącu - trochę czasu zostało (i mam nadzieję, że dolar spadnie). Do rzeczy.

 

Użytkowanie: Protele, Eagle, Spice'y, Corele. Wiem, że do tego nie potrzeba super sprzętu. Dodatkowo raz na jakiś czas w coś zagrać. Dodatkowo komp będzie wpięty w instalację audio - pewnie przez SPDiF. Miło by gdyby sprzęt nie był głośny jak odkurzacz;)

 

Wymagania: Docelowo maszyna ma wystarczyć na długo. Z 4 lata. Od razu mówię, że gry mogą sobie chodzić na najniższych detalach - swego czasu fifa 98 powalała mnie na kolana grafiką więc rozumiecie;) Obowiązkowo muszę mieć sprzętowe rs232. Docelowo pewnie też rs485. Dlatego bardzo mile widziane płyty z COM i LPT (bez tego drugiego przeżyję). Płyta może być bez tych zabawek, lecz wtedy trzeba doliczyć koszty adaptera + jedno pci mniej. Na płycie muszą się znaleźć minimum 2 wolne PCI (dodatkowe COM + GPIB - ale to dopiero w miarę potrzeb). Dwóch kart graficznych używać nie będę.

 

Zakupu będę dokonywał tutaj:http://www.mindfactory.de/

 

Co jak na razie wykombinowałem

pamięci: 2x2048MB Kingston Value DDR3-1333 CL9 Kit 88,10 EUR

dysk: 500GB Samsung HD502HJ F3 16MB 7200 U/min SATA 37,94 EUR

grafika: 1024MB HIS Radeon HD 5770 FAN GDDR5 PCIe 139,10 EUR

(ogólnie 5770 przypadło mi do gustu - wybrałem HIS'a trochę na ślepo - o producentach kart wiem mniej więcej tyle co o hodowli drobiu;) )

zasilacz: be quiet! Pure Power BQT L7 530W ATX 2.3 55,79 EUR

(lub Fractal FRACTAL DESIGN Integra 500 54,80 EUR)

DVD: Samsung SH-S223C SATA bulk 15,73 EUR

Obudowa: ATX Midi Lancool Dragon Lord K58 black 55,55 EUR

 

Razem 392,21 EUR.

Zostaje najważniejsze: procesor i płyta główna.

 

Wariant A:

AMD Phenom II X6 1055T 2.80GHz AM3 9MB BOX 179,95 EUR

Gigabyte GA-870A-UD3 AMD 870 AM3 ATX 88,48 EUR

Chłodzenie Scythe Mugen 2 REV B 31,85 EUR

razem: 300,28 EUR

 

Wariant B:

AMD Phenom II X4 955 3.20GHz (C3) AM3 6MB 125W Black Edition BOX 144,45 EUR

Gigabyte GA-870A-UD3 AMD 870 AM3 ATX 88,48 EUR

Chłodzenie Scythe Mugen 2 REV B 31,85 EUR

razem: 264,78 EUR

 

Wariant C:

Intel Core i5 750 2.66GHz 4800MT/s S1156 8MB 95W BOX 186,85 EUR

GIGABYTE GA-P55A-UD3 P55 S1156 ATX 121,20 EUR

(ewentualnie UD3R za dopłatą ~15 EUR, ale chyba nie warto)

razem: 308,05 EUR

Sumaryczna cena:

wariant A: 692,49 EUR

wariant B: 656,99 EUR

wariant C: 700,24 EUR

 

I teraz pytanie do was. Co się bardziej który wariant i co ewentualnie zmienić. Nie jestem fanboyem i nie istotne jest dla mnie czy AMD/intel oraz ATI/nVidia. Jeśli coś jest wyraźnie tańsze w PL to mogę i tam dokonać zakupów. Tutaj mam ten plus, że wysyłka za free. Z płyt wybrałem Gigabyte tylko dlatego, że oferują COM i LPT (na płycie, a nie na panelu I/O) Asus czy MSI z reguły oferują tylko COM. Jak w tej cenie lepsza płyta bez LPT to też może być. Z góry dzięki za odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

A ja polecam wariant C. Mam dokładnie P55a-UD3 i i5 750. W połączeniu z GTX 260 jestem zachwycony. ;)

 

Jeśli dopłata jest przez Ciebie akceptowalna bo bierz Intela, oczywiście pod warunkiem, że dorzucisz tam jakiś cooler. Alternatywnie wariant A, bo... 6 rdzeni. (przyszłość etc, itp, itd)

Link to post
Share on other sites
Gość bulbulek

Michał, czemu go nie założę? Dremel naprawdę czyni cuda ;)

 

Zainteresował mnie GTS 250. Zamieniając 5770 na GTS 250 jestem prawie 40 EUR do przodu. W tym momencie do wariantu C mogę dorzucić mugena. Opłaca się?

Link to post
Share on other sites

Moja propozycja:

 

AMD Phenom II X4 955 AM3 BE - 144,45 €

Gigabyte GA-870A-UD3 - 88,48 €

512MB Palit GeForce GTS250 E-Green GDDR3 - 90,33 €

Samsung HD502HJ F3 500GB - 37,94 €

30GB Kingston SSDNOW V-SERIES SATA2 - 80,15 €

2x2048MB Kingston Value DDR3-1333 CL9 - 88,10 €

be quiet! Pure Power BQT L7 530W - 55,79 €

Samsung SH-S223C SATA bulk - 15,73 €

Lancool Dragon Lord K58 black - 55,55 €

Spire TherMax Eclipse II - 38,21 €

 

Razem: ~700€

Link to post
Share on other sites

Czemu go nie założę?

Uwierz mi, zobaczysz w recce jaka mordęga :)

 

Tip: Nałóż odwróconą płytę główną na odwrócone chłodzenie jednocześnie celując w otwory śrubami :P;)

Link to post
Share on other sites
Gość bulbulek

Uwierz mi, zobaczysz w recce jaka mordęga :P

Spokojnie, nie takie rzeczy się robiło ;)

 

Co do dysku, to czy warto pakować się w SSD? Widziałem wykresy, parametry blablabla... Ale czy czuć wyraźne przyspieszenie? Bo za cenę tego SSD mam intela.

Link to post
Share on other sites

Z tego co widzę, to programy których używasz nie potrzebują ogromnych mocy procesora ;)

 

A uważam, że SSD na system + programy jest rzeczą przydatną w codziennym użytkowaniu, większą różnicę w komforcie pracy IMO będziesz miał z SSD, niż na platformie Intela :P

Link to post
Share on other sites
Gość bulbulek

Symulacja FPGA potrafi nieźle obciążyć procesor. Fakt faktem, chwilowo FPGA się nie zajmuję, ale kiedyś się zajmowałem i nie wiadomo, co będzie później. Z tego powodu "rezerwa" na procesorze jest mile widziana.

Link to post
Share on other sites
Gość bulbulek

Zamiast 5770 wrzucając GTS'a kasa na chłodzenie jest. Jeśli nawet zostawię 5770 to najwyżej dorzucę. Finansowo jestem tutaj elastyczny. W ostateczności zamiast k58 wezmę Xigmatek'a Asgard'a i jestem już 20 EUR do przodu.

Link to post
Share on other sites
Gość bulbulek

Nie piszcie mi, że coś jest trudne w montażu, bo mi to tylko na ambicje włazi. Swego czasu dorabiałem/przerabiałem obudowy, więc w najgorszym przypadku sam zrobię sobie mocowanie. Przy radiatorach nie ma problemu raczej z przeróbkami. Najwyżej będą chwilowo świecić od tarcia.

Link to post
Share on other sites
Gość bulbulek

Nie mam zamiaru się mordować. Montowałem w ten sposób parę radiatorów jak praktykowałem w serwisie. Nie było problemów. Jak coś latało to od razu unieruchamiało się to taśmą. Z resztą, jak dla kogoś montaż jest niewygodny to można rozwiercić te otwory i przykręcić śruby nakrętkami.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...