Skocz do zawartości

Listwa do komputera, czy jest sens ?


Recommended Posts

Cześć

Jaki jest sens kupowania Listwy antyprzepięciowej Lestar LFR 2005A a np takiej Acar S8 ?

Posiadam dwużyłową dosyć starą instalacje elektryczną i zastanawiam się czy jest w ogóle sens pakować 2 razy więcej kasy w taką listwe ?

Ja czytałem wszystkie tematy o listwach na benchmarku sprzed nawet kilku lat, ale w każdej dosłownie są wypisane sprzeczności, raz że warto, raż że nie, bo żadna tak na prawdę nie chroni i jedynym wyjściem jest UPS.

Ja rozumiem, że na piorun nie ma bata i trzeba kabel od kompa i od prądu odłączyć, ale czy jest sens dopłacania ? jeśli jest, to proszę mi łopatologicznie napisać czemu i co to te przepięcia, gdyż elektrykiem nie jestem, a nowy sprzęt chciałbym podłączyć bezpiecznie, tzn nie chce żeby coś poszło z dymem.

 

Link to post
Share on other sites

Jest sens, zawsze to dodatkowe zabezpieczenie(nie zapewni 100% bezpieczeństwa) ale moze sie przydać w szczególnych przypadkach. A UPS nie jest wcale pod tym względem bezpeiczniejszy, jego zadaniem jest podtzrymanie napięcia urządzenia zasilanego w przypadku zaniku napięcia w sieci zasilającej go.

 

Co do wyboru listwy, to nie pomogę, osobiście stosuję jakąś tanią z biedronki, i sprawdza się(może mam szczęście).

Link to post
Share on other sites

dzięki za odpowiedź - mimo, że nic z niej tak na prawdę nie wynika, bo że taka droższa listwa jest lepsza i ma dodatkowe zabezpieczenia to sam umiem to wygooglować, ale moje pytanie dotyczy sensu i praktycznej opłacalności czegoś takiego jak antyprzepięciowe zabezpieczenie, bo do listwy prócz kompa, ładowarki, wentylatora 40W i monitora nie będę podłączał ani pralki, ani lodówki ani telewizora.

A co do UPS

https://www.youtube.com/watch?v=iYTJ52gLHBw
 

Edytowane przez BądźMiły
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bo to jest tak:

- możesz nie kupować, i np: w czasie burzy zawsze odłączać z sieci sprzęt, takie postępowanie może zapewnic bezpieczeństwo, no chyba że piorun uderzy blisko...

- mozesz kupić, i korzystać z komputera w czasie burzy, jeśli dojdzie do sytuacji podwyższenia napięcia w sieci zasilającej(uderzenie pioruna w "słup") to listwa może zadziałać- spełnić swoje zadanie i uchronić sprzęt, ale również jak wyżej w wypadku bliskiego uderzenia, listwa nie zapewni bezpieczeństwa.

 

Wybór należy do ciebie, osobiście jeśli byłoby mnie stać na najtańszą listwę, wybrał bym chociazby ją ;) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kolego

W uproszczeniu.

 

Masz czy klasy ochrony przeciwprzepięciowej B, C i D

 

Listwa to zabezpieczenie klasy D. Jest bezużyteczna jeśli wcześniej nie masz B i C.

Mimo to, zdarzają się przypadki, żę przy MAŁYCH przepięciach listwa ochroniła urządzenie - są to sporadyczne wyjątki!

 

Aby mieć 99% pewności to musisz mieć ochronę B C i D i oczywiście instalację oraz UZIEMIENIE zgodnie z normą. W tedy masz ochronę.

 

Mimo to listwę polecam, może ochroni, może nie...

 

Pozdro Elektryk

 

Czy dopłacać?

Weź tą która ma więcej JOUE - dżuli w skrócie - czyli taka która przyjmie więcej energii przepięcia

Edytowane przez xprzemcio
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czyli podsumowując to co napisałeś, ( bo więcej J ma niby podany wyżej Lestar, o Acarze brak danych) mam kupić listwę droższą o większej ilości J tylko po to, by liczyć na 'może ochroni, może nie' oraz na 'spodaryczny wyjątek ochrony przy małym przepięciu' , bo nie są spełnione zabezpieczenia klasy B i C (mam uziemienia jak pisałem ( kabel dwużyłowy ) a instalacja jest już starej daty) ?

http://files.sharenator.com/Fuck_Logic-s467x350-161149.jpg

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...