Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Od dłuższego czasu borykam się z problemem artefaktów na mojej karcie graficznej. Występują one tylko w trybie video (UVD). Wtedy karta ma taktowanie 450/1200. W tej chwili jest podkręcona (1050/1300), jednakże zmiana taktowania, nawet na niższe niż domyślne (975/1200), nie przynosi efektów. Taktowanie fabryczne dla tego rdzenia też rzuca artefaktami.

Jest to model Gigabyte (http://www.gigabyte.pl/products/page/vga/gv-r785oc-2gd).

Próbowałem już zmiany sterowników - nic. Oczywiście były one odinstalowane programem w trybie awaryjnym. Zamieniałem pamięci RAM miejscami, uruchamiałem z jedną, z drugą, w różnych konfiguracjach. Też nic. 

 

Problem pojawia się w momencie wejścia na stronę z filmikiem i artefakty pojawiają się w chwili jej zamknięcia. Czasem da się obejrzeć filmik, czasem od razu pojawia się problem. Bywały też BSOD-y w takiej sytuacji. Problematyczne strony to chociażby vimeo lub http://www.w3.org/2010/05/video/mediaevents.html . Problem występował też na YouTube, ale zniknął. Pojawił się nagle i tak trwa. Pomaga wtedy restart, gdzie wszystko wraca do normy. Nie spotkałem się z tym problemem w większości playerów filmów, internetowych także. Ale wiadomo - wszystkich nie sprawdzałem. Ostatnio grałem sobie w platformówkę (Gumboy Tournament) i obserwowałem pojawianie się artefaktów i skoki taktowania między trybami Video i 3D. Jednak artefakty jedynie wkurzały, zwykle zupełnie uniemożliwiają korzystanie z komputera. Są na całym ekranie i nie chcą dać się usunąć. Komputer o dziwo się nie zawiesza, bo po użyciu skrótu Win + L słyszę dźwięk blokowania komputera.

 

Karcie papu więcej nie mogę dać, bo Gigabyte ma analogową sekcję zasilania. Power Limit nic nie zmienia.

Nie wiem już, o co chodzi i nie potrafię sobie sam z tym poradzić. Mogę zrobić filmik z artefaktami, jeśli to w czymś pomoże. Nie ukrywam, że wolałbym się obejść bez wysyłania sprzętu na gwarancję. Szczególnie, że w tak specyficznych warunkach występowania problemu mogą mi kartęzwyczajnie odesłać ;). Nie chcę grzebać w BIOS-ie grafiki, by nie ryzykować utraty gwarancji na kartę. Wyjmowałem ją ze slotu, ten był już wielokrotnie czyszczony. Temperatur nie osiąga dużych, nie widziałem na niej więcej jak 65 stopni.

Konfiguracja mojego PC: 

Intel i5 2400 @ 3,6 GHz

Gigabyte Z68A-D3-B3

Gigabyte Radeon 7850 2GB

Patriot 2x4 GB 1600

XFX Core 550W

Dwa dyski talerzowe Samsuga

Windows 7 64 bit

 

Jak ktoś ma jakiś pomysł, to słucham i w razie jakichkolwiek wątpliwości proszę pytać :)

Edytowane przez razor_1911
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem. Wyniki są tutaj: http://i.imgur.com/CEJMnFv.jpg . Nie ma żadnych artefaktów, karta w miarę chłodna, zaliczyła 10-miutowy test bez najmniejszych problemów. Podobnie nigdy mi się w grach nie wysypała. I właśnie dlatego tutaj przyszedłem, bo karta ma problemy tylko w jednej, określonej sytuacji a tak to jest stabilna :)

Link to post
Share on other sites

No to to by wyglądało na jakiś problem z 2D. Skoro 3D czyli gry czyy FuRMark przechodzi bez problemów to coś musi powodować te artefakty. Nie jest to kwestia jakiś kodeków, koderów, dodatków typu MSVisual czy NETFramework itp??? Na jakieś przeglądarce pracujesz? Na innych sprawdzałeś czy są też takie problemy? Jakimi programami zarządzasz kartą i taktowaniem?

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites

Kodeki - nie sądzę. Przy filmach offline nic się nie dzieje. Tylko online mi się udało artefakty zobaczyć. Visual i Framework mogę przeinstalować. Ew DirectX. Pracuję na Chrome. Myślałem wcześniej, że to wina Chrome'a, gdyż na Firefoxie było w porządku. Do czasu, gdy nie zobaczyłem identycznego problemu na FF. Podkręcam MSI Afterburnerem, jednak na innych programach tego typu dzieje się to samo, bo sprawdzałem.

Link to post
Share on other sites

Filmik zgodnie z życzeniem :). Nie jest wysmienitej jakości, ale jest. Tutaj link: https://www.youtube.com/watch?v=9BiqwHfhN_4. A karta osiągnęła szczyt szczytów. Po wrzuceniu filmiku chciałem go obejrzeć. Niestety - nawet na YouTube powitały mnie artefakty. Także artefaktocepcja ;)

 

A z innej beczki, jak to powiedział Jezus w Kanie Galilejskiej - możliwe, że eskalacja problemu związana jest z wygrzewaniem karty w FurMarku? Bo na YouTube już długo problemu nie miałem i jednocześnie dużo czasu upłynęło od ostatniego testowania stabilności w programach Furmarkopodobnych

Edytowane przez razor_1911
Link to post
Share on other sites

Ej ej ej... identycznie ta sama kwestia na tej samej grafice O.o Tylko u mnie to wygląda troszkę inaczej - grałem sobie w nowe tytuły (Wolfenstein, Tropico 5), po wyjściu do pulpitu wszystko śmigało ładnie, YT też. Po zagraniu w Watch_Dogs, a obecnie w Enemy Front (nieważne, 5 min czy godzinę) wychodzę do pulpitu, odpalam YT i po całym ekranie idą takie pasy jak u kolegi wyżej.

 

Moja karta to MSI - http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-radeon-hd7850-1024mb-ddr5-256b-d-h-d-pci-e-oc-r7850-1gd5-oc-502302/

 

I dzieje mi się tak dopiero od premiery Watch_Dogs, ale fakt - reinstalowałem na własną rekę wszystkie Visual C++, dotNetfixy i inne sterowniki.

Link to post
Share on other sites

Niespodziewanie udało mi się uporać z problemem. Nie chcę jeszcze zapeszać, ale na razie obyło się bez artefaktów. Wpadłem na pomysł usunięcia Afterburnera. I pomogło. Działa vimeo, działa Gumboy. Straciłem co prawda możliwość wygodnego podkręcania i własną mapę pracy chłodzenia, ale jednak warto. Wygląda na to, że istnieje szansa obejścia się bez gwarancji. Jak na razie podkręcam AMD Overdrive i jest w porządku.

Wszystkim udzielającym się tutaj dziękuję za pomoc, a temat :zamykamy:  

Link to post
Share on other sites

To by znaczyło, że coś namieszałeś w ustawieniach programu MSI AB lub miałeś wczesną wersję(2.3.1) nie współpracującą za dobrze z Twoją kartą. Dlatego miałeś problemy. Używam MSI AB od lat, ale nigdy program nie robił takich cyrków jak u Ciebie. Soft MSI ma swoje wady, ale jest cały czas rozwijany i poprawiany. Jeśli instalujemy nowe sterowniki grafiki, warto sprawdzić czy program MSI poprawnie z nimi współpracuje. Zalecam instalowanie możliwie najnowszej wersji MSI AB, by uniknąć problemów w przyszłości. 

http://www.guru3d.com/files_details/msi_afterburner_beta_download.html

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Podepnę się pod tą wypowiedź - MSI AB to jeden z najlepszych programów do zarządzania kartą z tym że trzeba czasem sprawdzić jego ustawienia czy aby nie mamy coś dziwnego poustawiane w opcjach. U mnie MSI AB gryzł się z SapphireTrixx i bywało że wywalało jakieś dziwne pasy/artefakty na ekranie oraz użycie karty wynosiło cały czas 60% mocy, innym zaś razem konfliktowała opcja z RivyTuner dotycząca opcji supportingu różnych wersji DirectX. Wypróbuj MSI AB 3.0 tak jak zaleca kolega - nie powinno nic sypać. 

Link to post
Share on other sites

Miałem mową wersję (3.0), miałem starszą. Niestety problemy występowały na obu. TRIXX z kolei powodował dziwne freezy, na które pomagał jedynie restart. W Afterburnerze miałem w miarę nienamieszane. Nawet nie miałem co za bardzo grzebać, chociażby z napięciem, bo Gigabyte nie oferuje takiej możliwości. Jeśli będę miał czas i nerwy, to zainstaluje jeszcze raz Afterburnera i pokombinuje z ustawieniami. Może faktycznie coś namieszałem. Wersji AB miałem przynajmniej trzy, przy czym tak samo było ze sterownikami. I wciąż borykałem się z problemami.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...