Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Emulator PlayStation 2 - PCSX2

Emulator PS2 PCSX2 Play Station 2

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 sid vicious

sid vicious
 • Pan Przecinek

 • 11999 postów

Napisano 31 maj 2014 - 17:40

*
Popularny

 Emulator Playstation 2 - PCSx2 - Wstęp

Kij w oko next-genom. Oto poradnik emulowania klasyków z PS2 na naszych komputerach osobistych!
Temat ten może służyć także do dyskusji o grach z PS2, naszych doświadczeniach z emulatorem, wrażeniach z gier w które dzięki niemu klepiemy, oraz rozwiązywania prostych problemów (byle zwięźle). 

Strona główna emulatora: http://pcsx2.net/
Forum poświęcone PCSX2: http://forums.pcsx2.net/
Oficjalna wiki: http://wiki.pcsx2.ne...x.php/Main_Page
Download Klienta: http://pcsx2.net/download.html
Download SVN: http://pcsx2.net/dow...opment/svn.html
 
SVN to dynamicznie edytowana wersja emulatora, pozwalająca na wprowadzanie szybkich łatek, ale nie gwarantująca stabilności buildu. Może ona usprawnić potencjalne problemy, czy niedogodności, ale nie jest ona konieczna do pobierania. Przed pobraniem, warto zapoznać się z changelogiem.

 

Spis Treści

 1. Ustawienia główne
 2. Uruchamianie gier
 3. Dopasowywanie ustawień - Upiększanie Grafiki - Konfiguracja Pada
 4. Najczęstsze problemy i ich rozwiązania
 5. Lista polecanych klasyków
 6. Posłowie

 

 

//Ustawienia główne

Bios

Podczas instalacji zostaniemy poproszeni o wybranie BIOSu - powinniśmy wybrać BIOS europejski. Jednakże, ze względu na formalności prawne, narzucone zarówno przez Sony jak i twórców emulatora, BIOS może pochodzić jedynie z legalnego źródła - czyli pobrany z fizycznie posiadanej przez nas konsoli i użyty w emulatorze. Proszę więc o nie zadawanie pytań skąd pobrać BIOS.

Pluginy

Podczas głównej instalacji interesuje nas głównie plugin GS - powinniśmy wybrać najnowszą wersję SSE obsługiwaną przez nasz procesor - w większości przypadków będzie to SSE4
http://pl.wikipedia.org/wiki/SSE4

CMI1gDV.jpg

Pozostałe pluginy polecam zostawić domyślnie, są one dobrze dobrane. Podobnie jak folder docelowy z pluginami, chyba, że świadomie umieszczamy go gdzie indziej.
Konfiguracja podstawowa jest w zupełności wystarczająca, z pominięciem ustawień graficznych, sterowania, oraz dla niektórych dźwięku - te opiszę w sekcji poniżej.

Najpopularniejsze pluginowe hacki, czy zmiany ustawień wymuszone sprawieniem aby gra działała poprawnie również opiszę poniżej. Ustawienia zaawansowane pominę, gdyż są one przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników emulatora, nie są one konieczne, a są również opisane na głównej stronie emulatora.
 
Memcard

Karty pamięci są emulowane. Domyślnie, dostępne mamy dwie. Działa to tak jak na konsoli, lądują tam zapisy samej gry.
Odnośnie samych szybkich zapisów gry wykonywanych przez emulator, są one przechowywane w folderze sstates, chyba, że wybraliśmy inny, więc możemy je zachować przed formatem, bądź przerzucić na inny komputer.
 
//Uruchamianie gier

Przed rozpoczęciem gry, należy sprawdzić czy jest ona kompatybilna z emulatorem. Tutaj wychodzą także różnice pomiędzy wersjami PAL i NTSC, oczywiście na monitorze komputerowym format ten jest nam obojętny, jednakże nie jest obojętny emulatorowi i często jedna z dwóch wersji będzie współdziałać, a druga nie - to należy mieć na uwadze.
Listę kompatybilnych tytułów można wyszukać i sprawdzić tutaj: http://pcsx2.net/com...ility-list.html

Skąd brać gry?

Legalny (a więc jedyny tutaj akceptowalny) to odpalenie zwykłej płyty z grą PS2 w napędzie i zrobienie z niej obrazu .iso. Te gierki kosztują teraz grosze więc nie będzie to problemem. (dowolnym programem do tego przeznaczonym, wierzę, że na forum komputerowym każdy jest w stanie sobie z tym poradzić wsparty wyszukiwarką i nie będę musiał tłumaczyć jak robi się obraz płyty, ale gdy będzie to wybitnie nurtujące to oczywiście dopiszę co i jak)

Uruchamianie gier.

Mając już obraz płyty na dysku (bądź krążek w napędzie), idziemy do CDVD->Browse i wybieramy interesujący nas plik. Wtedy gra jest jakby załadowana w napędzie.
Kolejny krok, to jej uruchomienie, idziemy więc do zakładki System i wybieramy Boot CDVD (Fast). 
Opcja fast oszczędzi nam całego ceremoniału znanego z ładowania się systemu PS2, wybierania płyty etc etc, choć zaznaczam, że niektóre gry będą wymagały pełnego Full Boota aby poprawnie działać (sporadyczne przypadki).

AZ3lXop.jpg 
 
 
//Dopasowywanie ustawień - Upiększanie grafiki - Konfiguracja Pada

Pierwszym krokiem będzie wejście w Config -> Emulation Settings -> GS Window i ustawienie Aspect Ratio: Widescreen 16:9 (bądź Fit to screen).

Następnie przechodzimy do ustawień samego pluginu graficznego - tutaj kluczem jest konfiguracja Hardware Render - czyli tego, który jest wspomagany przez GPU.
1Aknptx.jpg
2xckfvD.jpg
Renderer: Directx11 (Hardware) pozwoli naszej GPU dokładać się do obliczeń.
Software render, jest wykonywany tylko przy pomocy procesora (czasem jest to konieczne, wzmianka poniżej).
Scaling: Czyli rozdzielczość. 3x Native (każda gra ma własną natywną rozdzielczość) usadowi nas bardzo blisko FHD. Można oczywiście dać sobie i więcej, wedle preferencji, ale to bardzo zwiększy apetyt na moc obliczeniową.
FXAA, Texture Filtering, 8-Bit Textures*, AF, AA1: to kolejne upiększacze. Można spróbować też innych, poeksperymentować wedle mocy naszej maszyny.
*8-bitowe tekstury w niektórych grach powodują problemy, więc czasem zaleca się ich odłączenie.
Extra Rendering Threads: wpisujemy ile mamy fizycznych rdzeni -1, czyli dla i5, i7 będzie to 3, bo mamy 4 rdzenie.

A oto jak prezentują się różnice przy Software Render (grafika z PS2) i Hardware Render (po powyższym upiększeniu). 
Spoiler


Ustawienia kontrolera (pada)

Dokopujemy się tam poprzez Config -> Controllers (PAD) -> Plugin Settings
Podłączamy nasz kontroler (jeśli jest to np. X360 to musi być skonfigurowany osobno, ogólnie kontroler musi być widziany przez windowsa, w przypadku mojego DualShock2 wystarczyło kupno przejściówki usb i podpięcie kabla).
Jeśli widzimy nasz kontroler w polu (lewy dolny róg) Device Diagnostics, to przechodzimy do zakładki PAD1 i konfigurujemy klawisze.

EP7lhMw.jpg
Klikamy myszką na odpowiedni przycisk, po czym klikamy jego ekwiwalent na padzie - jeśli zrobimy to poprawnie, na liście po lewej pojawi się wpis. Dziecinnie proste, po wszystkim klikamy zastosuj. 
 
Już jesteśmy gotowi do gry!

//Najczęstsze problemy i ich rozwiązania

Przed zakupem/uruchomieniem jakiejkolwiek gry należy koniecznie sprawdzić jej kompatybilność z emulatorem, oraz przejrzeć komentarze odnośnie jej działania na forum i oficjalnej wiki. (linki powyżej)

Od siebie mogę dodać kilka prawie-uniwersalnych sposobów na wyleczenie najczęstszych problemów.

Full Boot - ten najczęściej naprawia problemy językowe, gdy gra przy Fast Boocie załaduje nam np. język japoński

F9/Software Render - jest to sposób pogarszający znacznie jakość grafiki, ale często konieczny dla gier które źle współpracują z pomocą hardwarowego renderu (GPU) i nie zostały jeszcze załatane. Całość obliczeń przechodzi wtedy na nasz procesor, stąd pogorszenie jakości obrazu jak i często liczby FPS. Mamy wtedy grafikę jak na PS2 przystało, ale nadal można grać.

Skipdraw - pozwala na pominięcie niesfornych artefaktów. Polecam pokombinować z wartościami 1-3, jeśli nie pomoże, udać się na forum po większy miks ustawień przygotowany pod dany tytuł.
Spoiler


Custom Resolution - jeśli nasza gra wyświetla pionowe pasy, należy ustawić ręcznie rozdzielczość "w kwadrat", czyli np. 1200x1200; 1280x1280; 1270x1270; 1020x1020 - pasy znikną. (Dotyczy to głównie Tekkenów i Soul Caliburów)

Ogólnie, wszystko zależy od danej gry - jeśli jest ona kompatybilna to wszystko powinno działać na domyślnych ustawieniach. Czasem będą występować braki w płynności danej gry, które można delikatnie dopieścić. Niektóre gry nie będą działać wcale, bądź będą działać ledwo co - dlatego po raz kolejny uczulam, aby sprawdzić dokładnie listę kompatybilności i forum/wiki w poszukiwaniu potencjalnych problemów, bo mi ciężko wywróżyć kto w co zechcę grać, aby móc to tu i teraz opisać  ;)

Wymagania sprzętowe (tak!)

Zależne są one od danej gry, niektóre gry to prawdziwe killery które spokojnie zajadą i topowe PCtowe GPU, inne, zwłaszcza te starsze, są bardziej przyjazne. Bardzo wymagający jest np. GT4.
Należy więc nie szaleć ze skalowaniem obrazu i w razie czego pomieszać w ustawieniach graficznych lub szukać na oficjalnym forum profilu do danej gry, do naszego komputera. Tak, niestety nie mogę wpisać tu uniwersalnych ustawień dla wszystkich, bo dużo zależy tu od mocy obliczeniowej procesora oraz karty graficznej - a tu prawie każdy będzie mieć coś innego, nakłada się na to fakt, że różne gry mają różny apetyt i koniec końców każdy musi grzebać sam aby ustawić sobie płynną animację.
Jest to natomiast o tyle łatwe, że w sieci jest od groma takich pytań i można się łatwo do tego dokopać, a w razie czego służę pomocą w tym temacie, możecie śmiało pytać byle nie robić ze mnie prywatnego browsera google.
 
//Lista polecanych klasyków

Szlagiery, pamiętne hity i rzeczy w które wstyd nie zagrać!

IcoShadow of the Colosssus - bardziej dzieło sztuki niż gra, 
Final Fantasy X i X-II wyszły niedawno w wersji HD na PS3 - tutaj mamy je w wersji HD na PC  ;)
Gran Turismo 3 A-Spec oraz Gran Turismo 4 - jedne z lepszych wyścigówek na PS2 (i ogólnie)
Def Jam FFNY, bardzo przyjemne raperskie mordobicie z wieloma znanymi twarzami hip-hopu.
Killzone - prekursor serii, zdecydowanie warty przejścia
Tekken TAG / 4 / 5 - nie wymaga komentarza, to Tekken!
Burnout 3 Takedown - najlepszy w swojej klasie, PCtowy Paradise nie dorasta mu do pięt (są problemy wizualne z grą!)
SSX3 - najlepsza z serii, gra poświęcona snowboardowi
Seria Metal Gear Solid (MGS2, MGS3) - być może jedna z najważniejszych serii gier tamtej generacji.
Seria God of War - kolejny szlagier, którego nie trzeba przedstawiać.
Serie Jak and DaxterRatchet and ClankSly Cooper - kapitalne platformówki, które moim zdaniem mogą wprawić Raymana w kompleksy.

Screeny

Drobna garść wybiórczych screenów na koniec, trochę szaro-bure (bo nie miałem okazji pograć dłużej aby cyknąć ładniejsze scenerie) ale doskonale widać, jak dobrze wyglądają te 10 letnie już gry w "PCtowej" wersji. Dużo więcej wisi natomiast w internetach.
Spoiler

 

 Posłowie

 

Zapraszam więc do skorzystania z możliwości ogrania dawnych klasyków, gier z duszą i klimatem, siedząc sobie wygodnie na kanapie z padem w ręku. Zachęcam również do dyskusji, jak i opinii zarówno o technikaliach tematu jak i wszystkiemu związanemu z grami. Także pytania odnośnie problemów z konfiguracją, lub prośby o wyjaśnienie którejś części konfiguracji są na miejscu.

Zapraszam do dyskusji ;)


 • 18
Mini słowniczek poprawnej pisowni:w ogóle, przede wszystkim, poniekąd, na pewno, naprawdę, użytkować, wziąć, skąd, spróbuj, otóż, rzadki, żaden, wierzyć, krótko, obejrzeć, jest napisane (coś), pisze (ktoś), włączać, wyłączać, sprzedaż, póki, lepsze, w sumie, obudowa.
Moderator Globalny/Ekspert działu: Zestawy Komputerowe / GPU / Pełne zestawienie Ekspertów

#2 eVerest

eVerest
 • Telefony/Zestawy Komputerowe/Na Luzie

 • 3172 postów

Napisano 31 maj 2014 - 17:58

Pięknie wytłumaczone. Tyle klasyków. Np Prince of Persia: WW  wygląda nieźle na PS2ce nawet z efektami.

 

Na PC będzie  jeszcze lepiej? :)


 • 0

#3 sid vicious

sid vicious
 • Autor tematu
 • Pan Przecinek

 • 11999 postów

Napisano 31 maj 2014 - 18:03

Oczywiście!
Tu przede wszystkim cuda działa wyższa rozdzielczość + antyaliasing. Gry wyglądają doprawdy ładnie, a różnica pomiędzy oryginalnym obrazem a tym z emulatora jest ogromna.

Lepiej widać to na screenach porównawczych ze środka posta, software render pokazuje dokładnie taki obraz jak PS2, hardware render to PCtowe upiększenie więc wszystko widać jak na dłoni (warto je powiększyć!) ;)


 • 0
Mini słowniczek poprawnej pisowni:w ogóle, przede wszystkim, poniekąd, na pewno, naprawdę, użytkować, wziąć, skąd, spróbuj, otóż, rzadki, żaden, wierzyć, krótko, obejrzeć, jest napisane (coś), pisze (ktoś), włączać, wyłączać, sprzedaż, póki, lepsze, w sumie, obudowa.
Moderator Globalny/Ekspert działu: Zestawy Komputerowe / GPU / Pełne zestawienie Ekspertów

#4 lowipl

lowipl
 • Gaduła

 • 349 postów

Napisano 01 czerwiec 2014 - 21:50

A są jakieś gry np fps gdzie można sterować klawiaturą+myszką?


 • 0

#5 sid vicious

sid vicious
 • Autor tematu
 • Pan Przecinek

 • 11999 postów

Napisano 02 czerwiec 2014 - 15:54

Gry FPS są, Killzone, Black, SOCOM... grałem padem. Myszki nie próbowałem konfigurować, wątpię aby było bardziej grywalne niż na padzie, choćby ze względu na konieczność dobrego zakodowania. Szczerze to nawet nie wiem czy jest taka możliwość.


 • 0
Mini słowniczek poprawnej pisowni:w ogóle, przede wszystkim, poniekąd, na pewno, naprawdę, użytkować, wziąć, skąd, spróbuj, otóż, rzadki, żaden, wierzyć, krótko, obejrzeć, jest napisane (coś), pisze (ktoś), włączać, wyłączać, sprzedaż, póki, lepsze, w sumie, obudowa.
Moderator Globalny/Ekspert działu: Zestawy Komputerowe / GPU / Pełne zestawienie Ekspertów

#6 WaxYL

WaxYL
 • Entuzjasta

 • 710 postów

Napisano 02 czerwiec 2014 - 17:25

Można wiedzieć gdzie kupiłeś przejściówkę do DualShock2? Mój pad od geniusa nie chce współpracować zbytnio a koszt takiego pada to 35 zł.


 • 0

#7 sid vicious

sid vicious
 • Autor tematu
 • Pan Przecinek

 • 11999 postów

Napisano 02 czerwiec 2014 - 17:28

Allegro. http://allegro.pl/pr...4277349082.html

Taka, najprostsza, za 8zł.

Dodatkowo tym padem grałem w kilka PCtowych tytułów bez problemu i bez konfiguracji. Ale Dark Souls nie był jedną z tych gier :x


Użytkownik sid vicious edytował ten post 02 czerwiec 2014 - 17:30

 • 0
Mini słowniczek poprawnej pisowni:w ogóle, przede wszystkim, poniekąd, na pewno, naprawdę, użytkować, wziąć, skąd, spróbuj, otóż, rzadki, żaden, wierzyć, krótko, obejrzeć, jest napisane (coś), pisze (ktoś), włączać, wyłączać, sprzedaż, póki, lepsze, w sumie, obudowa.
Moderator Globalny/Ekspert działu: Zestawy Komputerowe / GPU / Pełne zestawienie Ekspertów

#8 kornel8697

kornel8697
 • Bywalec

 • 101 postów

Napisano 02 czerwiec 2014 - 18:33

Ej, a masz może sterowniki pod Windows 8 (8.1)? Bo na 7 działały mi bo płytkę jakąś dostałem ale na 8.1 nie działają, tzn. pada wykrywa, ale żaden przycisk nie działa (pad sprawny, testowany przy PSOne).


 • 0

Mobo: Asus P5KC

Proc: Intel C2Q Q6600 G0 @ 3.0 (czasem gdy trzeba 3,5)

Ram: 4GB A-DATA Vitesta

Zasilacz: Chieftec 400W

Grafa: Vtx Radeon 7770


#9 sid vicious

sid vicious
 • Autor tematu
 • Pan Przecinek

 • 11999 postów

Napisano 02 czerwiec 2014 - 18:38

Płytkę to ja z miejsca wywaliłem. Windows (7) sam u mnie rozpoznaje sprzęt i automatycznie instaluje co do niego potrzeba. W8/W8.1 nie posiadam.

Jeśli wykrywa pada, to spróbuj konfiguracji na wzór pada od X360 lub DualShocka3 - motionjoy, xinputer, czy czym tam się je konfigurowało.


 • 0
Mini słowniczek poprawnej pisowni:w ogóle, przede wszystkim, poniekąd, na pewno, naprawdę, użytkować, wziąć, skąd, spróbuj, otóż, rzadki, żaden, wierzyć, krótko, obejrzeć, jest napisane (coś), pisze (ktoś), włączać, wyłączać, sprzedaż, póki, lepsze, w sumie, obudowa.
Moderator Globalny/Ekspert działu: Zestawy Komputerowe / GPU / Pełne zestawienie Ekspertów

#10 plebs

plebs
 • Born Treacherous

 • 167 postów

Napisano 20 czerwiec 2014 - 13:18

Coś wiadomo na temat renderowania przez OpenGL? Na razie nie działa, chyba jest w fazie eksperymentów, ale głębiej w to nie wnikałem.


 • 0

#11 tomek11

tomek11
 • Gaduła

 • 331 postów

Napisano 15 listopad 2014 - 15:04

Dzięki za poradnik, przydał się :) Nie ma chyba lepszego emulatora PS2 niż ten . Odpaliłem kilka gier i jakość emulacji jest bdb.

 


 • 1

#12 pentaggon

pentaggon
 • Dyskutant

 • 184 postów
 • Miejscowość:Łódź

Napisano 18 listopad 2015 - 16:57

Czy ktos odpalil moze w tym emulatorze gre Black ? Ja uruchomilem ale mam czarne niebo (skybox). Dodam ze mam wersje PAL.
 • 0

AMD Phenom II X4 955 3.2 GHZ ● Asrock M3A770DE ● Gigabyte GeForce GTX 660 3GB WindForce 2X ● HDD Seagate 1 TB ● 12GB (2x4 GB + 2x2GB) DDR3 Goodram 1333 MHZ● nagrywarka LG ● zasilacz OCZ ModXStream Pro 700W ● obudowa SilentiumPC Brutus M23 Pure Black<p>maksymalna wydajność tego zestawu po overclockingu na standardowym chłodzeniu to wyniki w 3DMark11 Extreme w granicach ~ 2500 punktów.


#13 sid vicious

sid vicious
 • Autor tematu
 • Pan Przecinek

 • 11999 postów

Napisano 18 listopad 2015 - 18:06

Upewnij się że używasz wersji emulatora późniejszej (znaczy nowszej) niż 1.2.1 r5875, a bios w wersji USA v02.00 lub v02.20. Albo, wersja gry w NTSC. PAL ma problem z niebem i postprocessingiem, choć nowe łaty dają szansę na pozbycie się tych niedogodności. 

 

No a jak nie, to trzeba grać z czarnym niebem :(


 • 0
Mini słowniczek poprawnej pisowni:w ogóle, przede wszystkim, poniekąd, na pewno, naprawdę, użytkować, wziąć, skąd, spróbuj, otóż, rzadki, żaden, wierzyć, krótko, obejrzeć, jest napisane (coś), pisze (ktoś), włączać, wyłączać, sprzedaż, póki, lepsze, w sumie, obudowa.
Moderator Globalny/Ekspert działu: Zestawy Komputerowe / GPU / Pełne zestawienie Ekspertów

#14 tomek11

tomek11
 • Gaduła

 • 331 postów

Napisano 18 listopad 2015 - 18:38

Można jeszcze spróbować przełączyć się w czasie gry na tryb softwarowy (klawisz F9 ) niebo wtedy powinno być. Rozdzielczość w tym trybie będzie niestety niska..


 • 0

#15 Wojer

Wojer
 • Game Otaku

 • 16 postów
 • Miejscowość:Warszawa

Napisano 21 kwiecień 2016 - 11:18

Emulator jest świetny! Niestety mój PS2 umarł i nie chce współpracować, więc teraz przynajmniej mam jak zagrać w gry które mi po nim zostały ;)


 • 0

#16 conrad0

conrad0
 • Nowicjusz

 • 8 postów

Napisano 19 styczeń 2017 - 15:10

Ps2? Dla mnie to zbyt nowoczesna generacja, wole emulator psx!... no dobra, troche przesadzam... oczywiście poradnik bardzo pomógł, dziękuję dobry człowieku ;)


 • 0

#17 Piterusek

Piterusek
 • Nowicjusz

 • 1 postów

Napisano 29 maj 2017 - 18:37

Wszystko ładnie, pięknie śmiga mi gra, a dokładniej Need for speed Pro Street na PCSX2, ale gdy się włącza jest do 60 fps, lecz później gra mi klatkuje i z 60 fps robi mi się 1,2,3 fps'y . Co mogę zrobić żeby gra przestała mi klatkować?


 • 0

#18 tomek11

tomek11
 • Gaduła

 • 331 postów

Napisano 08 lipiec 2017 - 13:37

Co mogę zrobić żeby gra przestała mi klatkować?

 

 

 

Nie wiem na jakiej konfiguracji PC odpalasz ten emulator , ale mogę poradzić aby używać najnowszej dostępnej wersji 1.5.0  z http://buildbot.orphis.net/pcsx2/   Wersja 1.4 z tego co piszą na oficjalnym forum Pcsx2 ma problemy z procesorami Intel Skylake i nowszymi (słaba wydajność)..

 

Od mojej ostatniej zabawy z tym emulatorem z tego co widzę zaszły pewne zmiany na + , nagrałem kilka filmików pokazujących zmiany.. 

 

Wyszedł jakiś czas temu render OpenGL dzięki któremu są cienie w takich grach jak np: God of War i innych..

 

Poprawione słonko w Need for Speed Hot Pursuit 2 

 

Dodali mipmapping w trybie sprzętowym np : seria  Ratchet & Clank..


Użytkownik tomek11 edytował ten post 08 lipiec 2017 - 13:50

 • 1

#19 madzielaa

madzielaa
 • Nowicjusz

 • 2 postów

Napisano 14 lipiec 2017 - 13:08

U mnie śmiga super :)


 • 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Emulator, PS2, PCSX2, Play Station 2

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych