Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Alternatywa dla P2414H / VA?

dell jaki monitor

Najlepsza odpowiedź gregotsw, 31 maj 2014 - 09:29

W nowych monitorach kolory wszędzie są takie same... Czerwony jest czerwony, a biały biały. To, że stara kilkuletnia wysłużona TN'ka była wyprana z barw nie oznacza, że wszystkie nowe takie są.

Jeśli więc chodzi o kolory, do multimediów to wszystko jedno jaka matryca.

IPS ma słaby kontrast, często nawet gorszy niż TN. AMVA ma zaś kontrast kilkukrotnie wyższy i to jest różnica którą zauważa się nawet w multimediach.

Przy filmach IPS zupełnie wymięka. Z AMVA 24" polecam:
IIYAMA X2483HSU-B1 albo BenQ BL2410PT flicker free(ten co podlinkował wyżej BlueMike)

Ze wskazaniem na IIYAMA, przynajmniej w testach wypada odrobinę lepiej jeśli chodzi o czasy reakcji.

Przejdź do postu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Cordan

Cordan
  • Amator

• 25 postów

Napisano 29 maj 2014 - 23:21

Czy możecie mi podsunąć jakiś model na matrycy Va? Gram w gry typu LoL, WoT. Nie jestem fanatykiem FPSów jednak czasem lubie sienkąć - czy matryca VA (lepszy kontrast i czerń oraz równe podświetlenie) Byłaby w moim przypadku lepszym wyborem? Z tego co wyczytałem IPS góruje jedynie czasem reakcji. Input lag nie jest problemem w obydwu. Kąty patrzenia nie są bardzo istotne jednak chcialbym aby były przyzwoite. góra/dół jest istotna gdyż czesto patrze pod róznimi kątami góra dół.

Zatem reasumując, brać tego della czy coś na VA bo czerń i podświetlenie? Zapodajcie jakies propozycje.

• 0

#2 BlueMike

BlueMike
  • Trust me, I'm an engineer

• 4240 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 30 maj 2014 - 00:17

BenQ BL2410PT : http://www.net-s.pl/...24-BL2410PT&w=c - 809zł - jeśli sklep ma dobry opis to jest to wersja .RBE z flicker-free.

• 1
Ekspert działów: Zestawy komputerowe / Pełne zestawienie Ekspertów

#3 Cordan

Cordan
  • Autor tematu
  • Amator

• 25 postów

Napisano 30 maj 2014 - 09:41

No i mamy przykład. Ten monitor jest we wszystkim lepszy od mojego zaproponowanego IPS od Della. Nawet ms ma lepszy. Gdzie jest haczyk? Input lag? A może awaryjność? Gorsze kolory mimo lepszego kontrastu?

Czytam i czytam i wciąż nie mogę się zdecydować czy IPS (dell wyżej wymieniony) czy VA (np 

Iiyama X/XB2483HSU).

Głownym problemem jest fakt iż dell jest sprawdzony i popularny, a o VA innych mało się pisze. 

Użytkownik Cordan edytował ten post 30 maj 2014 - 12:47

• 0

#4 nacho66

nacho66
  • Bywalec

• 101 postów

Napisano 30 maj 2014 - 16:22

Mam tego Della od tygodnia. Jesli mowimy o grach no to od razu musisz wiedziec, ze IPS jednak troche 'swieci' (tzw IPS glow i lekki bleed) i jesli grywasz w horrory typu Metro czy Outlast to moze Cie to denerwowac. U mnie szczegolnie jest to widoczne w lewym dolnym rogu (i chyba jest tak w wiekszosci tych Delli jak i ogolnie monitorow IPS z tejk polki)

Idzie sie jednak do tego przyzwyczaic dosc szybko a pare godzin ogladania takich kolorow i kontrastu jaki oferuje IPS w zupelnosci rekompensuje te problemy z czernia. Kolory po prostu miazdza. Ja moge z reka na sercu powiedziec, ze dopiero teraz widze jak wyglada cyfrowa biel ;) Jestem gotow poswiecic lekkie niedogodnosci w wysietlaniu czerni

Ciekawostka, da sie ten monitor odpalic w 75Hz (i widac roznice, szczegolnie wlasnie w Battlefieldzie)

• 1

#5 Cordan

Cordan
  • Autor tematu
  • Amator

• 25 postów

Napisano 30 maj 2014 - 22:38

Mowiesz ze kolory są ładniejsze aniżeli na matrycy VA np w tej Iyamie? Jeśli tak to jestem skłonny poświęcić tą piękną czerń o jakiej słysze na matrycach VA dla tych kolorów. Postawić lampkę w nocy za monitorem to nie jest jeszcze takie wyzwanie, a nierównomierne podświetlenie...no coż.

Może ktoś się jeszcze dołaczy do dyskusji i mnie utwierdzi w przekonaniu ze lepiej wziąc della?

Ale jeśli Filmy w nocy plus gierki troche ale niezbyt FPS to jaki konkretnie model AMVA polecacie? Coś od Benq zblizonego ergonomią do Dell P2414h?

Użytkownik Cordan edytował ten post 30 maj 2014 - 23:57

• 0

#6 nacho66

nacho66
  • Bywalec

• 101 postów

Napisano 30 maj 2014 - 23:58

Nie wiem o ile kolory ladniejsze od VA. Mialem TNke i roznica jest potworna. VA podobna ma ciut gorzej z kolorami wiec jesli na tym Ci zalezy to IPS zdecydowanie. VA tez gorsze do gier, wiekszy input lag i response time. Chyba, ze zainwestujesz w Eizo FG2421 ;)

Tego 'srebrzenia', odblasku, zwal jak zwal (ips glow) nie zniwelujesz lampka za monitorem. Zawsze bedzie 'swiecic' w rogach (w moim glownie lewy dolny). Ale wiesz, cos z czego ja sobie zdalem sprawe po 2 dniach uzytkowania tego monitora - w grach, szczegolnie akcji, skupiasz sie na srodku ekranu. Lewy rog do niczego nie jest potrzebny. A to tez nie jest tak, ze nic nie widac przeciez :) chodzi o lekki odblask. Ja bylem gotow oddac ten monitor po paru godzinach wlasnie przez to a mimo to tydzien pozniej jestem mega zadowolony (a dodam, ze w tym czasie przeszedlem jedno DLC do Metro Last Light, wybitnie gry raczej 'czarnej'). 

Użytkownik nacho66 edytował ten post 30 maj 2014 - 23:59

• 0

#7 gregotsw

gregotsw
  • The one who knocks

• 1856 postów

Napisano 31 maj 2014 - 09:29   Najlepsza odpowiedź

W nowych monitorach kolory wszędzie są takie same... Czerwony jest czerwony, a biały biały. To, że stara kilkuletnia wysłużona TN'ka była wyprana z barw nie oznacza, że wszystkie nowe takie są.

Jeśli więc chodzi o kolory, do multimediów to wszystko jedno jaka matryca.

IPS ma słaby kontrast, często nawet gorszy niż TN. AMVA ma zaś kontrast kilkukrotnie wyższy i to jest różnica którą zauważa się nawet w multimediach.

Przy filmach IPS zupełnie wymięka. Z AMVA 24" polecam:
IIYAMA X2483HSU-B1 albo BenQ BL2410PT flicker free(ten co podlinkował wyżej BlueMike)

Ze wskazaniem na IIYAMA, przynajmniej w testach wypada odrobinę lepiej jeśli chodzi o czasy reakcji.

Użytkownik gregotsw edytował ten post 31 maj 2014 - 09:30

• 0

#8 Cordan

Cordan
  • Autor tematu
  • Amator

• 25 postów

Napisano 31 maj 2014 - 10:08

Dzięki, w takim razie rzuce kostką i zamówie albo IIyame albo Della. Najwyżej któryś odeślę. Napisze w tym temacie moje wrażenia. 

Dzięki za pomoc!

PS. Możesz podrzucić jakieś testy Iiyamy? Rozumiem że ona jest flicker free?

• 0

#9 gregotsw

gregotsw
  • The one who knocks

• 1856 postów

Napisano 31 maj 2014 - 10:32

http://www.prad.de/n...eil9.html#Fazit

• 0

#10 Cordan

Cordan
  • Autor tematu
  • Amator

• 25 postów

Napisano 31 maj 2014 - 22:30

To jest test do iiyamy 27 cali. Przypsuzczam jednak ze są to bliźniacze matryce więc test mozna odnieść również do modelu 24 cale?

• 0

#11 gregotsw

gregotsw
  • The one who knocks

• 1856 postów

Napisano 31 maj 2014 - 23:15

Tak.

• 1

#12 PrzemekRyk

PrzemekRyk
  • Dyskutant

• 242 postów
  • GG:2808132

Napisano 02 czerwiec 2014 - 04:34

W nowych monitorach kolory wszędzie są takie same... Czerwony jest czerwony, a biały biały.
(ciach…)

I dlatego ludzie zajmujący się grafiką czy składem inwestują w monitory za ciężkie pieniądze, choć w każdym nowym kolory są takie same… :)

• 0

#13 gregotsw

gregotsw
  • The one who knocks

• 1856 postów

Napisano 02 czerwiec 2014 - 09:56

Monitory dla grafików to zupełnie inna para kaloszy i koszt co najmniej 1000zł, a dla profesjonalistów nawet powyżej 2000-3000 zł... Na dodatek większość z nich nie nadaje się po prostu do grania czy do filmów. Dla laika podnieconego tanim IPS'em być może nawet taki monitor byłby zbyt neutralny, a laik byłby niezadowolony...

Pisałem o monitorach do multimediów. Gdzie każdy podniecony nowy nabywca IPS'a dostaje apopleksji bo jego stara TN'ka była dużo gorsza... Dostał objawienia: "tylko IPS, super kolory, żywe, ostre KOLOROWE".(jak grafik by taki opis usłyszał, to jednoznacznie pomyślałby że nie jest to opinia w żadnym stopniu wartościowa) 

Nagle pojawiła się masa ludzi, którzy TN oceniają właśnie w kontekście tych 4-6 letnich monitorów... a nie mają totalnie styczności z nowymi TN'kami..

Monitory za mniej niż 1000zł to dla grafika wyrób "monitoropodobny", niezależnie czy to TN czy IPS czy VA.

Użytkownik gregotsw edytował ten post 02 czerwiec 2014 - 10:04

• 0

#14 PrzemekRyk

PrzemekRyk
  • Dyskutant

• 242 postów

Napisano 02 czerwiec 2014 - 10:34

Wiesz - poza samym odwzorowaniem barw jest jeszcze sporo innych czynników, które należy brać pod uwagę. Ludzie dają się omamić magii cyferek - idąca wysoko w górę jasność, wręcz niejednokrotnie „przesterowane” kolory tak, żeby monitor wręcz nimi - że tak powiem - rzygał. Ekstremum są przypadki, w których można się dowiedzieć, że np. 400 cd/m2 to za mało do normalnego użytkowania wyświetlacza.

Potem się zaczyna cyrk - a to oczy szczypać zaczynają, a to się okazuje, że w pokoju trzeba zapewnić jasne oświetlenie, gdyż inaczej monitor wypala oczy i to na niskich poziomach jasności, a to w końcu wyłażą na jaw wszelkie wady TNek i przy niskiej jasności świecenia o w miarę udanych przejściach tonalnych można zapomnieć, a jak się już przyniesie z labu odbitki ze zdjęć z wakacji, to ulalalaa…

Dziwi mnie często takie podejście. Ja rozumiem, że nikt z nas pieniędzmi niestety - za przeproszeniem - nie sra, ale jak chwilami patrzę czym się ludzie katują, to się zastanawiam, jak im nie szkoda ich własnych oczu.

• 0

#15 gregotsw

gregotsw
  • The one who knocks

• 1856 postów

Napisano 02 czerwiec 2014 - 10:56

Generalizujesz. Zarówno IPS, VA jak i TN może w zależności od konkretnego monitora wypalać oczy na najniższych ust. jasności, mieć słabe przejścia tonalne, fatalne gradienty. Trzeba patrzeć na konkretną serię, model... A nie ustalać z góry, że IPS i VA są OK, a np. TN już nie.

• 0

#16 PrzemekRyk

PrzemekRyk
  • Dyskutant

• 242 postów

Napisano 02 czerwiec 2014 - 11:20

Owszem - generalizuję. I rację masz mówiąc, że wśród konstrukcji opartych o IPS, czy VA również są te, na których widok ręce opadają. Niemniej jednak nie czarujmy się - TN z racji ceny jest w pierwszej kolejności wybierany do najtańszych konstrukcji, w których oszczędza się na wszystkim. Wobec czego - moim zdaniem - to, że trafisz na szrota na TN jest jednak znacznie wyższe, niż w konstrukcjach trochę droższych, wykorzystujących panele VA czy IPS. :)

• 0

#17 Cordan

Cordan
  • Autor tematu
  • Amator

• 25 postów

Napisano 02 czerwiec 2014 - 12:17

Być może jestem z tych "laików" którzy wolą przejaskrawione barwy a nie neutralne. Nie wiem gdyz nie mam stycznosci z nowoczesnymi LCD (siedze na Flatronie L1732s ktory juz dawno z kolorow sie wypalil) Tak czy siak postanowiłem zamówić Panel AMVA+ gdyż lubię w nocy jak wracam z roboty obejrzeć jakiś dobry film w ciemności i ogolnie siedze często w nieoświetlonym pokoju. Po za tym chce ujrzeć tą czerń w ciemnych grach typu Diablo 3. Kąty patrzenia są dla mnie naprawde na poziomie IPS/VA nieistotne. ms są porównywalne. Zamawiam jak przyjdzie wypłat. Dzięki za dyskusję. Napiszę wrażenia jak przyjdzie monitor także prosze jeszcze nie zamykać - dla potomnych.

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: dell, jaki monitor

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych