Skocz do zawartości

Alternatywa dla P2414H / VA?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez gregotsw,

Recommended Posts

Czy możecie mi podsunąć jakiś model na matrycy Va? Gram w gry typu LoL, WoT. Nie jestem fanatykiem FPSów jednak czasem lubie sienkąć - czy matryca VA (lepszy kontrast i czerń oraz równe podświetlenie) Byłaby w moim przypadku lepszym wyborem? Z tego co wyczytałem IPS góruje jedynie czasem reakcji. Input lag nie jest problemem w obydwu. Kąty patrzenia nie są bardzo istotne jednak chcialbym aby były przyzwoite. góra/dół jest istotna gdyż czesto patrze pod róznimi kątami góra dół.

 

Zatem reasumując, brać tego della czy coś na VA bo czerń i podświetlenie? Zapodajcie jakies propozycje.

Link to post
Share on other sites

No i mamy przykład. Ten monitor jest we wszystkim lepszy od mojego zaproponowanego IPS od Della. Nawet ms ma lepszy. Gdzie jest haczyk? Input lag? A może awaryjność? Gorsze kolory mimo lepszego kontrastu?

 

Czytam i czytam i wciąż nie mogę się zdecydować czy IPS (dell wyżej wymieniony) czy VA (np 

Iiyama X/XB2483HSU).

 

Głownym problemem jest fakt iż dell jest sprawdzony i popularny, a o VA innych mało się pisze. 

Edytowane przez Cordan
Link to post
Share on other sites

Mam tego Della od tygodnia. Jesli mowimy o grach no to od razu musisz wiedziec, ze IPS jednak troche 'swieci' (tzw IPS glow i lekki bleed) i jesli grywasz w horrory typu Metro czy Outlast to moze Cie to denerwowac. U mnie szczegolnie jest to widoczne w lewym dolnym rogu (i chyba jest tak w wiekszosci tych Delli jak i ogolnie monitorow IPS z tejk polki)

 

Idzie sie jednak do tego przyzwyczaic dosc szybko a pare godzin ogladania takich kolorow i kontrastu jaki oferuje IPS w zupelnosci rekompensuje te problemy z czernia. Kolory po prostu miazdza. Ja moge z reka na sercu powiedziec, ze dopiero teraz widze jak wyglada cyfrowa biel ;) Jestem gotow poswiecic lekkie niedogodnosci w wysietlaniu czerni

 

Ciekawostka, da sie ten monitor odpalic w 75Hz (i widac roznice, szczegolnie wlasnie w Battlefieldzie)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mowiesz ze kolory są ładniejsze aniżeli na matrycy VA np w tej Iyamie? Jeśli tak to jestem skłonny poświęcić tą piękną czerń o jakiej słysze na matrycach VA dla tych kolorów. Postawić lampkę w nocy za monitorem to nie jest jeszcze takie wyzwanie, a nierównomierne podświetlenie...no coż.

 

Może ktoś się jeszcze dołaczy do dyskusji i mnie utwierdzi w przekonaniu ze lepiej wziąc della?

 

Ale jeśli Filmy w nocy plus gierki troche ale niezbyt FPS to jaki konkretnie model AMVA polecacie? Coś od Benq zblizonego ergonomią do Dell P2414h?

Edytowane przez Cordan
Link to post
Share on other sites

Nie wiem o ile kolory ladniejsze od VA. Mialem TNke i roznica jest potworna. VA podobna ma ciut gorzej z kolorami wiec jesli na tym Ci zalezy to IPS zdecydowanie. VA tez gorsze do gier, wiekszy input lag i response time. Chyba, ze zainwestujesz w Eizo FG2421 ;)

 

Tego 'srebrzenia', odblasku, zwal jak zwal (ips glow) nie zniwelujesz lampka za monitorem. Zawsze bedzie 'swiecic' w rogach (w moim glownie lewy dolny). Ale wiesz, cos z czego ja sobie zdalem sprawe po 2 dniach uzytkowania tego monitora - w grach, szczegolnie akcji, skupiasz sie na srodku ekranu. Lewy rog do niczego nie jest potrzebny. A to tez nie jest tak, ze nic nie widac przeciez :) chodzi o lekki odblask. Ja bylem gotow oddac ten monitor po paru godzinach wlasnie przez to a mimo to tydzien pozniej jestem mega zadowolony (a dodam, ze w tym czasie przeszedlem jedno DLC do Metro Last Light, wybitnie gry raczej 'czarnej'). 

Edytowane przez nacho66
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
Napisano (edytowane)

W nowych monitorach kolory wszędzie są takie same... Czerwony jest czerwony, a biały biały. To, że stara kilkuletnia wysłużona TN'ka była wyprana z barw nie oznacza, że wszystkie nowe takie są.

Jeśli więc chodzi o kolory, do multimediów to wszystko jedno jaka matryca.

 

IPS ma słaby kontrast, często nawet gorszy niż TN. AMVA ma zaś kontrast kilkukrotnie wyższy i to jest różnica którą zauważa się nawet w multimediach.

 

 

Przy filmach IPS zupełnie wymięka. Z AMVA 24" polecam:
IIYAMA X2483HSU-B1 albo BenQ BL2410PT flicker free(ten co podlinkował wyżej BlueMike)

 

Ze wskazaniem na IIYAMA, przynajmniej w testach wypada odrobinę lepiej jeśli chodzi o czasy reakcji.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Dzięki, w takim razie rzuce kostką i zamówie albo IIyame albo Della. Najwyżej któryś odeślę. Napisze w tym temacie moje wrażenia. 

 

Dzięki za pomoc!

 

PS. Możesz podrzucić jakieś testy Iiyamy? Rozumiem że ona jest flicker free?

Link to post
Share on other sites

W nowych monitorach kolory wszędzie są takie same... Czerwony jest czerwony, a biały biały.

(ciach…)

 

I dlatego ludzie zajmujący się grafiką czy składem inwestują w monitory za ciężkie pieniądze, choć w każdym nowym kolory są takie same… :)

Link to post
Share on other sites

Monitory dla grafików to zupełnie inna para kaloszy i koszt co najmniej 1000zł, a dla profesjonalistów nawet powyżej 2000-3000 zł... Na dodatek większość z nich nie nadaje się po prostu do grania czy do filmów. Dla laika podnieconego tanim IPS'em być może nawet taki monitor byłby zbyt neutralny, a laik byłby niezadowolony...

 

Pisałem o monitorach do multimediów. Gdzie każdy podniecony nowy nabywca IPS'a dostaje apopleksji bo jego stara TN'ka była dużo gorsza... Dostał objawienia: "tylko IPS, super kolory, żywe, ostre KOLOROWE".(jak grafik by taki opis usłyszał, to jednoznacznie pomyślałby że nie jest to opinia w żadnym stopniu wartościowa) 

Nagle pojawiła się masa ludzi, którzy TN oceniają właśnie w kontekście tych 4-6 letnich monitorów... a nie mają totalnie styczności z nowymi TN'kami..

 

Monitory za mniej niż 1000zł to dla grafika wyrób "monitoropodobny", niezależnie czy to TN czy IPS czy VA.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Wiesz - poza samym odwzorowaniem barw jest jeszcze sporo innych czynników, które należy brać pod uwagę. Ludzie dają się omamić magii cyferek - idąca wysoko w górę jasność, wręcz niejednokrotnie „przesterowane” kolory tak, żeby monitor wręcz nimi - że tak powiem - rzygał. Ekstremum są przypadki, w których można się dowiedzieć, że np. 400 cd/m2 to za mało do normalnego użytkowania wyświetlacza.

 

Potem się zaczyna cyrk - a to oczy szczypać zaczynają, a to się okazuje, że w pokoju trzeba zapewnić jasne oświetlenie, gdyż inaczej monitor wypala oczy i to na niskich poziomach jasności, a to w końcu wyłażą na jaw wszelkie wady TNek i przy niskiej jasności świecenia o w miarę udanych przejściach tonalnych można zapomnieć, a jak się już przyniesie z labu odbitki ze zdjęć z wakacji, to ulalalaa…

 

Dziwi mnie często takie podejście. Ja rozumiem, że nikt z nas pieniędzmi niestety - za przeproszeniem - nie sra, ale jak chwilami patrzę czym się ludzie katują, to się zastanawiam, jak im nie szkoda ich własnych oczu.

Link to post
Share on other sites

Generalizujesz. Zarówno IPS, VA jak i TN może w zależności od konkretnego monitora wypalać oczy na najniższych ust. jasności, mieć słabe przejścia tonalne, fatalne gradienty. Trzeba patrzeć na konkretną serię, model... A nie ustalać z góry, że IPS i VA są OK, a np. TN już nie.

Link to post
Share on other sites

Owszem - generalizuję. I rację masz mówiąc, że wśród konstrukcji opartych o IPS, czy VA również są te, na których widok ręce opadają. Niemniej jednak nie czarujmy się - TN z racji ceny jest w pierwszej kolejności wybierany do najtańszych konstrukcji, w których oszczędza się na wszystkim. Wobec czego - moim zdaniem - to, że trafisz na szrota na TN jest jednak znacznie wyższe, niż w konstrukcjach trochę droższych, wykorzystujących panele VA czy IPS. :)

Link to post
Share on other sites

Być może jestem z tych "laików" którzy wolą przejaskrawione barwy a nie neutralne. Nie wiem gdyz nie mam stycznosci z nowoczesnymi LCD (siedze na Flatronie L1732s ktory juz dawno z kolorow sie wypalil) Tak czy siak postanowiłem zamówić Panel AMVA+ gdyż lubię w nocy jak wracam z roboty obejrzeć jakiś dobry film w ciemności i ogolnie siedze często w nieoświetlonym pokoju. Po za tym chce ujrzeć tą czerń w ciemnych grach typu Diablo 3. Kąty patrzenia są dla mnie naprawde na poziomie IPS/VA nieistotne. ms są porównywalne. Zamawiam jak przyjdzie wypłat. Dzięki za dyskusję. Napiszę wrażenia jak przyjdzie monitor także prosze jeszcze nie zamykać - dla potomnych.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...