Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie. Mój sprzęt:

 

Płyta główna: MSI K9AG Neo-F

Procesor: AMD Athlon 64x2 Dual Core 5000+(2x2.6Ghz)

Karta Graficzna: NVIDIA GeForce 9600GT

Zasilacz: Tagan TG500-U33II 500W

Ram: (stary) 2x DDR2 Hynix 1RX8 PC2-6400E-666-12 HYMP112U72CP8-S6-AB-C

         (nowy) 2x DDR2 Patriot PDC24G6400LLK 800Mhz 4-4-4-12 kit, 2.1V

System: Windows 7 Ultimate 32bit

 

Trzy tygodnie temu zakupiłem na allegro nowe ramy(patrioty). Po zamontowaniu przez pierwszych parę dni wszystko było w porzadku, potem zaczęły się problemy. Coraz częściej podczas korzystania z komputera ekran momentami robił się czarny na parę sekund i wracał do pierwotnego stanu, komputer resetował się bez przyczyny, w końcu zaczęło wywalać blue screeny. W międzyczasie ustawiłem manualnie taktowanie pamięci z z auto na 800 mhz w biosie, gdy opisane wyżej problemy nasiliły się wróciłem do pierwotnych ustawień i na dwa dni był spokój, potem wszystko zaczęło się na nowo.

 

Komputer miał tendencję do wyłączania się przy zamkniętej obudowie, uznałem więc że coś się grzeje. Profilaktycznie wymieniłem pastę termoprzewodzącą na procesorze, odkurzyłem całe wnętrze i znów na parę dni był spokój. Problemy znów zaczęły się nasilać, do tego stopnia że uniemożliwiały w miarę wygodne korzystanie z komputera. Do wcześniejszych objawów doszedł czarny ekran po uruchomieniu. Dioda monitora zapala się na pomarańczowo, komputer odpala się, wiatraczki chodzą jednak nic nie mogę zrobić. Gdy już uda się włączyć komputer po krótkiej lub dłuższej chwilii następuje bluescreen i ponowny problem z czarnym ekranem.

 

Próbowałem odpalać na jednej kości ramu, w każdym ze slotów z różnym wynikiem(raz jedna kość nie działała w jednym gdzeździe by za chwilę nie działać, analogicznie do drugiej kości i slota. Po prostu czasem załapało czasem nie.) Miałem problem z odpaleniem memtesta, gdy w końcu się udało pochodził ok 3 godzin i nie wykazał błędów. Dalsze testy przerwał bluescreen. Od kilku dni komputer raz działa praktycznie cały czas obciążony, gram i nic się nie dzieje, innym razem nie chce się odpalić i występuje ten czarny ekran przy uruchamianiu. Dziś odpalił się normalnie, po 3h grania wywaliło blue screena i już nie ruszył.

 

Obecnie wsadziłem do niego stare ramy(hynix), żeby mieć w ogóle możliwość korzystania z komputera i postanowiłem opisać problem tutaj w nadziei że ktoś pomoże go rozwiązać. :)

Z góry dziękuję za wszelkie rady i pomoc, w razie potrzeby podam wszelkie niezbędne informacje. Boję się że płyta główna mi siada a to średnio mi leży, bo siedzieć na obecnej platformie jest trochę nieopłacalne, a przejście na nową będzie trochę kosztowało...

Edytowane przez falk0n
Link to post
Share on other sites

Decyduję się i piszę po raz chyba setny.Czy sprawdziłeś listę kompatybilnych pamięci na stronie producenta? Nieprawdą jest,że płyta obsłuży wszystkie pamięci nawet jeśli dane na nich są takie jak powinny. Być może niewiele jest tych wyjątków ale jednak są.Sprawdź i wymień na kompatybilne lub posłuchaj kogoś kto ma taką samą płytę. Jeśli płyta ze starymi chodzi bez problemu to nie siada wcale.

Link to post
Share on other sites

Okej, przeoczyłem to bo w manualu był odnośnik do listy ale niestety nieaktualny. Dzięki, zaraz ściągnę.

 

@edit, powyższa lista zamyka się na pamięciach o pojemności 1GB. Nie znalazłem tam patriotów, ani nawet moich starych hynixów z których obecnie korzystam.

 

@edit2 + czy gdyby te ramy były niekompatybilne to po prostu wysypywałoby kompa cały czas? Tymczasem komputer działa normalnie w okresach kilku godzin, 2-3 dni nawet.

Edytowane przez falk0n
Link to post
Share on other sites

Czy na starych modułach miałeś podobne problemy? Jeśli nie to wniosek może być tylko jeden. Nowe moduły są niekompatybilne. Może jednak jest możliwość ustawienia pewnych wartości w biosie płyty i wtedy pójdą bez problemu. Proponuję spisać wszystkie dane i wartości dotyczące pamięci starych (przy włożonych). Następnie włożyć nowe i spróbować o ile to jest możliwe dostosować ustawienia jak te zapisane....

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

@BUMP

 

Wybaczcie że odkopuję ale nowe info.

 

Ramy zostały sprawdzone na jeszcze dwóch innych komputerach, każdy z inną, nowsza płytą główną niż moja. I u mnie i na pozostałych dwóch wygląda to następująco: pojedyncza kość działa dobrze, zarówno jedna jak i druga, w różnych slotach. Natomiast gdy wpiąć obie naraz występuje opisany wyżej problem. Mam nadzieję że to rzuci nowe światło na problem i pomoże go rozwiązać.

Pozdrawiam.


@BUMP

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...