Skocz do zawartości

Forumowe przepisy na (niekoniecznie) zdrowe posiłki


Recommended Posts

 

 

Ponoć z Vegeta smakuje lepiej

 

Zapytaj czy wątroba też tak sądzi :D

 

A na poważnie, przyprawami można takie cuda zdziałać, że głowa mała. Ja np odpowiednio doprawiając potrawy i zjeżdżając trochę z tłuszczu potrafiłem zrzucić ponad 15 kg w 3 miesiące bez treningów :) 

Link to post
Share on other sites

Ja może bez zdjęć, ale przepis jest prosty jak walenie młotkiem w ścianę. A chodzi o to, że mam ochotę podzielić się przepisem na doskonały zamiennik niezbyt słynących ze zdrowotności ziemniaków jakim jest puree z zielonej soczewicy.

Od podstaw:

500g soczewicy wystarcza na 4 porcje dla średnio zbudowanych chłopów z dużym apetytem. Na 100g mamy tutaj aż 24g białek i około 40g węglowodanów złożonych. Ilość witamin typu kwas foliowy jest porównywalna ze złotym strzałem (hyhyhy).

Potrzebne składniki:

zielona soczewica (sami sobie obliczcie ilość)

łyżka kminku

ok. 50g masła (ja tyle daję na 500g soczewicy)

łyżka sosu sojowego

łyżka soku ze świeżej cytryny na każde 200g soczewicy (a w sumie to wg uznania)

sól i pieprz

opcjonalnie czosnek w ilości zależnej od tolerancji smakowej jak i gastrycznej ;)

 

Pożądaną ilość soczewicy zostawić w garnku z wodą, tak by woda osiągała poziom co najmniej 2cm wyższy niż soczewica. Gdy już soczewica wchłonie wodę, dolać jej więcej i wstawić na ogień. Dolać sos sojowy i wsypać kminek. W takiej zupie musi się gotować aż zmięknie (jeśli dobrze namoczona, to powinno wystarczyć około 20 minut, jeśli nie, to nawet do 40 minut).

Po ugotowaniu resztę przyprawionej wody odcedzić. Następnie soczewicę zmiksować na gorąco z masłem, ale nie za mocno, tak by przypominało to puree, ale żeby wciąż były obecne co najmniej połowiczne ziarenka. Przyprawić zgniecionym czochem, solą, pieprzem, sokiem z cytryny i ewentualnie jeszcze sosem sojowym.

Tak oto każdy amator pyry/podziemnej pomarańczy/kartofla, czy jak go tam w swoim regionie zwiecie, przekona się, że można go zastąpić i to mega zdrowo. Z resztą fani ryżu też powinni pójść po rozum do głowy, bo ten o ile nie dziki, też jest mało wartościowy. Soczewica świetnie spełnia rolę tzw. zapychacza, ale odżywczo jak i smakowo jest czymś o wiele lepszym. Tylko wygląda jak zielona kupa ;). Mnie zafascynował ten prosty przepis podczas jednego z posiłków na stołówce, gdy pracowałem w Czechach. Czesi jedzą tego bardzo dużo, u nas niestety z tym słabo :(.

Edytowane przez Hans Olo
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
tylko wygląda jak zielona kupa

 

Ups :ups:

 

Fajny przepis. Jak będę robił czerwoną po pakistańsku to też wrzucę.

Spróbuję to zrobić z ciecierzycą i prażonym sezamem. Też może być fajnie :D

 

Generalnie szukam od lat zamienników do ziemniaków bo... po prostu ich nie lubię. Kocham ziemniaki po obróbce- placki, babki, kluski, knedle, haluszki, pierogi, pyzy, kartacze, kiszki i całą resztę ale zwykły ziemniok* do kotleta mi nie siada :/

 

*no chyba, że młody ziemniaczek z barszczem albo z kefirkiem koperkim i jajeczkiem :D

Link to post
Share on other sites

W sumie nie ma co pisać bo wiadomo co tam jest. ilość na 2 pity :2 tortille pełnoziarniste. 200g kury  marynowanej w curry i przyprawie do kebaba, 200 g sałatki z sałaty lodowej, papryki, cebuli, szczypioru - skropione sokiem z cytryny, + odrobina pieprzu i soli, SOS z jogurtu + łyżka keczupu i łyżka majonezu + saszetka przyprawy greckiej do sałatek ( są takie gotowe mixy przypraw) + papryka ostra mielona + odrobina czosnku. Po zawinięciu na patelnie by tortilla byłą chrupka i się skleiła.

http://files.tinypic.pl/i/00534/ilul36oa8y2d.jpg

http://images.tinypic.pl/i/00534/7ozacbljj7iw.jpg

Edytowane przez Synergia
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Było na słono to teraz na słodko. Śniadanie/deser/podwieczorek. Jako ,że ciągle na diecie jestem także znowu będzie zdrowo :/

 

Jabol średni, soczysty

serek twarogowy chudy 40g

żurawina suszona 3g

jagody goji 3g (mogą być zamiennie z żurawiną albo same- jak to lubi)

miód  1/2 tsp

laska wanilii (opcjonalnie)

 

Bierzemy jabcoka, drążymy środek.

 

Serek mieszamy z wanilią, miodem, żurawiną i jagodami goji. 

Jabłka warto naciąć wzdłuż - dzięki temu nie rozwalą się. Trza tylko przeciąć samą skórkę bez miąszu- zapobiegnie to wylewaniu się soku. 

 

Do piekarnika na jakieś 40 minut w 180°C, żeby jabol nam zmiękł :D

 

Dobre zdrowe smaczne a internety podają że ok 180 kcal ma :D

 

http://i.imgur.com/5ZYK5OQl.jpg?1

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Czuje że temat będzie bardziej popularny niż "podziel się swoim wynikiem w .." hehe

Fajnie podane to jabłuszko , zaraz jadę na zakupy i sam spróbuje to wyczarować.

gj man!

a tak karmią w Czarnobylu

zimny pomidor, mięso z konia, pire na jakiejś mące,wcześniej przystawka sałatka z warzyw i śledzie do tego ciasto i za taki wypas tylko ok 45zł :)

http://i57.tinypic.com/m9pzyv.jpg

Edytowane przez lukyeti
Link to post
Share on other sites

Przepis nie do końca zdrowy, ale gdyby ktoś miał gastro życia to gorąco polecam! :->

 

A więc, potrzebujemy następujących składników.

 

Pierś z kurczaka około 250g

3-4 ziemniaki

kukurydza w puszcze

cebula

papryka

4-5 jaj

ogórek konserowy lub kiszony

ser tarty

może być także fasola czerwona z puszki

 

Smażymy drobno pokrojone mięso (dobrze przyprawione), dodajemy w pół ugotowane ziemniaki, tak by dało się je także drobno pokroić. Smażymy dalej. Gdy ziemniaczki zaczną mięknąć dodajemy paprykę, kukurydzę, ogóra, cebulkę, fasolę.. Dusimy to wszystko przez 5 minut, potem ściągamy pokrywkę i smażymy dalej. Gdy już wszystkie ważywa dojdą do siebie zalewamy to wszystko rozbełtanimi i przyprawionymi jajkami. Tym sposobem tworzy nam się monster omlet. Trudnością jest by jajka ścięły się także od góry. Ja używałem do tego pomocy innej osoby i drugiej patelni. (wiadomo OCB) Na koniec gdy już przekręcimy omleta na drugą stronę posypujemy wszystko obficie startym serem. Można jeść z majonezem, chrzanem czy ketchupem. Smacznego i pozdrawiam! :D8-)

Link to post
Share on other sites

taka sałateczka :D 

składniki :

-2 jajka 

-szczypiorek 

-jogurt typu greckiego/majonez 

-sól 

-pieprz 

 

jajka kroimy na kwadraciki i siekamy szczypiorek, wszystko wkładamy do miski mieszamy następnie dodajemy sól pieprz (wedle uznania) ponownie mieszamy , dodajemy jogurt lub majonez znów mieszamy i gotowe :)

 

do sałatki można zjeść kilka kromek ciemnego chleba.

pyszny zdrowy posiłek w 10 minut :D  

Link to post
Share on other sites

Pomidory z mozarellą i bazylią/pieprzem.

 

Skladniki:

1 mozarella

2 pomidory

1 świeża bazylia w doniczce (starczy i jeszcze zostanie na długi czas)

 

Opcjonalnie:

oliwa, pieprz

 

Przygotowanie:

Umyte pomidory kroimy w plastry, na każdym z nich układamy plasterek mozarelli. Można ją posypać pieprzem bądź ułożyć uprzednio oderwany i umyty listek świeżej bazylii po czym polać delikatnie oliwą.

 

Przekąska szybka, prosta, tania a co najważniejsze- zawsze wychodzi :D

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ryż z kurczakiem

 

Pożywne, smaczne i proste w przygotowaniu danie

 

Składniki:

Ryż ( osobiście preferuję brązowy, czarny, według mnie jest smaczniejszy niż biały )

Kurczak

Dodatki - wedle uznania ( brokuły, szparagi, pieczarki, papryka, czosnek )

Przyprawy ( używam przyprawy do kebaba lub gyrosa )

http://i.imgur.com/Sv39fOD.jpg

Przygotowanie

Osobiście przygotowuję kurczaka na 2 dni ( ok 500g ). Ryż zawsze na świeżo. Kurczaka kroimy drobno, w paski lub kostkę, do miski wlewamy oliwę ( ilość oliwy zależna od ilości kurczaka, taką ilość, aby później się dobrze usmażyło ), do miski z oliwą wrzucamy kurczaka wraz z przyprawami i mieszamy. Rozgrzewamy patelnię i wrzucamy kurczaka.

Do garnka wlewamy 2 razy więcej wody niż ryżu i czekamy aż woda zacznie wrzeć. Wsypujemy ryż i gotujemy na małym ogniu.

Do wszystkiego dodajemy smażone pieczarki, gotowane brokuły, szparagi, paprykę, czosnek i wszystko co sobie zamarzycie.

 

http://i.imgur.com/OoT1TjO.jpg

http://i.imgur.com/PF5xkPC.jpg

 

 

Zgłodniałem, czas na ryż z kurczakiem :D

Edytowane przez okar19
  • Popieram 8
Link to post
Share on other sites

Skoro gotowałem to akurat wrzucę przepis na obiad :D

 

Makarun ze szpinakiem i pomidorami (oczywiście pełnoziarnisty ;) )

 

dla 2 ludzia

czas ok 15 minut

 

Puszka pomidorów (polecam Dawtona- stosunkowo tania a w składzie pomidory, sól i sok z cytryny)

225 g szpinaku mrożonego w liściach (czyli pół paczki tego hortexowego)

1 kulka mozzarelli

mała cebula

2 ząbki czosnku

1,5 tsp koncentratu pomidorowego (ja bierem pudliszki :) )

zioła prowansalskie

świeża bazylia

1 tbs oleju

ocet balsamiczny ciemny

 

Cebulę i czosnek buch na patelnię na rozgrzaną łyżkę oleju (jak porcja dla 1 osoby to oczywiście 1 łyżeczkę :) )

Wrzucamy szpinak, solimy i dusimy trochę (jak mamy świeży to warto zblanszować wcześniej)

Jak szpinak będzie już miękki, wrzucamy puszkę pomidorów i koncentrat, dusimy z 2-3 minutki.

Mozzarelle kroimy w małą kostkę i jebudu do sosu- dajemy się jej rozpłynąć i połączyć wsio w jedną całość.

Dodajemy sól, zioła prowansalskie i ok 1 tsp octu balsamicznego.

Na sam koniec świeża bazylia. Łączymy z makaronem razowym et voila!

 

W sumie to najlepiej przed dodaniem pomidorów wsypać już makaron do wody. Na 2 osoby ja daję z 250g. To co zostanie z sosu albo do zapiekanek, albo można dodać suszonych pomidorów i przerobić na pesto :D

 

http://i.imgur.com/io1q85m.jpg?2

  • Popieram 7
Link to post
Share on other sites

Taki obiad na słodko :D 

 

100g makaronu pełnoziarnistego :D 

125g twarogu chudego/półtłustego 

garść truskawek :D 

10ml mleka :D 

2 łyżeczki cukru brązowego/słodzika lub jak kto woli bez :D 

 

Twaróg mleko truskawki i cukier blendujemy przez oko 5-10 min żeby nie zostały żadne specjalne gródki ani nic :D i zostawiamy na jakiś czas w lodówce żeby się troszkę schłodziło :D , następnie dodajemy ugotowany makaron i możemy się cieszyć naszym zdrowym obiadkiem na słodko :D 

 

a że sezon na truskawki to mmm :D 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...