Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich! :)

 

Otóż około lutego (jeśli dobrze pamiętam) zakupiłem w sklepie x-kom takiego laptopa:

 

Lenovo Y580, specyfikacja:

http://puu.sh/8Z7r4.png

 

 

Otóż od jakiegoś miesiąca system bardzo zwolnił, nie tylko podczas pracy, ale również podczas uruchamiania (trwa ono ok. 1,5min i jest to bardzo irytujące). System bardzo długo odczytuje różne dane, programy uruchamiają się również po dłuższym zastanowieniu się komputera, co tak właściwie ma teraz zrobić :)

 

 

Podejrzewam, że to wina dysku - w internecie znalazłem informacje, że to właśnie wada tego modelu - grzejący się dysk i jego wolna praca.

 

Czy może to też być wina procesora (oby nie)? Bo jak wiemy laptopowe i5 są tylko pseudo 4 rdzeniowe (2 rdzenie po 2 wątki).

 

I jeszcze jedno - ze starego, zepsutego laptopa (HP Compaq 8710p, typowo biznesowy) mam dysk 160GB (nie potrzebne mi więcej). Może warto by nim zastąpić tego Samsunga/Seagate z Lenovo? Dysk ze starego laptopa to dokładnie taki model: Hitachi HTS541616J9SA00, 5400obr/min)

 

PS. Na laptopie mam zainstalowanego też CCleanera i jest w miarę regularnie czyszczony ze śmieci i błędów w rejestrze.

 

Bardzo dziękuje za wszelkie rady i rozwiązania mojego problemu! :)

Link to post
Share on other sites

Te Lenovo to niestety ale się tak uruchamiają,normalnie masakra,procesor tutaj raczej nic nie ma do rzeczy.W moim przypadku poradziłem sobie z tym problemem zakupując dysk SSD na mSata.Laptop ożył.

Rzeczywiści czas uruchomienia systemu jest irytujący.


Przeskanuj dysk może jakiś syf Ci się wkradł.

Link to post
Share on other sites

Niestety dyski w laptopach nie należą do najszybszych. U mnie w Dell'u, czas uruchamiania systemu był podobny jak u Ciebie.

Później z dyskiem zaczęły się problemy i został wymieniony na gwarancji.

Obecnie zainstalowany jest Plextor M5S i już można normalnie funkcjonować, a dysk oryginalny podpięty jest jako zewnętrzny do USB 3.0

Dlatego lepiej zainwestować w jakiś dysk SSD, wymiana na kolejny stary 5400 rpm moim zdaniem jest bez sensu.

Link to post
Share on other sites

No tak, ale jak wymienię, to może chociaż pozbędę się tego problemu grzewczego dysku z Lenovo :)

Aha, sprawdziłem jaki siedzi dokładnie hdd w tym właśnie Lenovo - jest to Seagate ST1000LM024


Aha, w przyszłości może zainwestuję w SSD, na razię chcę wykożystać 100% możliwości laptopa, bez kupna ssd, a za parę miesięcy zobaczymy ;)

Link to post
Share on other sites

Hahah właśnie siedzę obok na nowym windowsie 7 Home premium (klucz ten sam) i jest dużo lepiej :) Muszę jeszcze wszystkie sterowniki poinstalować i bd ok ;) Aha, co ze sterownikami do GPU? Instalować te najnowsze (335.coś) czy starsze?

Link to post
Share on other sites

Nie miałem żadnych problemów ze sterownikami, ale gdzieś na forum czytałem, że w laptopach czasami nowsze sterowniki wcale nie są lepsze, bo starsze są lepiej zoptymalizowane i nie wpływają tak drastycznie na prędkość laptopa (a laptopy zazwyczaj są wolniejsze od blaszaków)

Link to post
Share on other sites

OK. ;) Poinstalowałem też troszkę sterowników, ale nie wiem które z nich to śmieci :/ Przepraszam za kiepską jakość, robione aparatem :D 

http://puu.sh/8Zl8V.jpg

 

+Nie mam jeszcze sterów do karty bezprzewodowej, ale zaraz to załatwię :P


I jeszcze jedno - polećcie mi jakiś program który chociaż sprawdzi aktualność sterowników. ;) Mogę to porobić ręcznie, ale mi się jakoś nie chce. Proszę o to, bo wszystkie są z roku 2012/2013, wtedy Lenovo wrzuciło aktualne wersje (już nie) na swój support :P

Link to post
Share on other sites

 

 

godny polecenia

Co widzisz w nim złego ? Rozumiem, że cały czas korzystasz z jednego planu zasilania. Skoro Ci tak przeszkadza, to go wyrzuć.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za wszystko tak wgl :) To dodam jeszcze 2 pytania:

 

1. Co z tym programem do akt sterowników? Jak szukałem to natknąłem się na coś takiego: http://www.dobreprogramy.pl/januszek/Intel-Driver-Update-Utility-automatyczna-aktualizacja-sterownikow,24530.html

 

Aha, może któryś stąd jest naprawdę dobry?

 

2. Gdzie mogę sprawdzić, czy laptop automatycznie zmienia grafikę przy wyższym obciążeniu na Nvidię? Bodajże Nvidia optimus


Znalazłem coś tu, ale nie wiem, czy to zadziała na tym laptopie, bo jest przeznaczone do ThinkPada

Link to post
Share on other sites

Hej, polecam Ci do niego wymienic DVD na kieszen i wsadzić tam SSD. Ja od razu po zakupie ~2lata temu tak zrobilem VERTEX4 + WIN7 i śmiga jak bomba ! Kilka razy sie przydarzył bluescreen, ale tak to zero zastrzeżeń.

 

Mam zestaw takich widgetów min. GPU METER i w momencie kiedy nie pokazuje mi jego temp. to znaczy ze jedzie z integry HD4000.

 

http://i.imgur.com/JkMOAZt.png

Link to post
Share on other sites

Hej, polecam Ci do niego wymienic DVD na kieszen i wsadzić tam SSD. Ja od razu po zakupie ~2lata temu tak zrobilem VERTEX4 + WIN7 i śmiga jak bomba ! Kilka razy sie przydarzył bluescreen, ale tak to zero zastrzeżeń.

Hmm ale po co wymieniać napęd na kieszeń pod HDD, skoro w laptopie jest jeszcze miejsce na dysk mSata? :)

 

Aha, nie chcę mieć na pulpicie żadnych widgetów, denerwują mnie jakoś, wolę mieć czysty ekran ;P Wydaje mi się, że program od integry będzie sam zmieniał GPU pod wyższym obciążeniem, w najbliższym czasie spróbuję to sprawdzić :P

 

Aha, laptop odpala się dużo szybciej, ale jak już jest pulpit to jeszcze trzeba chwilkę odczekać nim załadują się wszystkie programy w tle i wtedy jest naprawdę torpeda, no może nie tak jak na SSD, ale progres jest :)

 

Nie cytuj całych postów, fotek.

Zwracając się do kogoś napisz na początku posta jego nick a przed nim @.

Jeśli zwracasz się do osoby piszącej bezpośrednio nad Twoim postem użyj zwrotu @up // jg

Edytowane przez jacekgothic
Link to post
Share on other sites

Wrzuć sobie ten na m-sata, Dostaniesz niezłego kopa - uruchamianie systemu w 30 sek (nawet po roku uzywania) i momentalne odpalanie aplikacji. Na Hdd instaluj sobie gry, trzymaj dane. Problemów z grzaniem nie unikniesz, SSD na m-sata też dodaje swoje ciepło. Ale za te 3-4 stówy naprawdę warto.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...