Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzisiaj postanowiłem przetestować działanie najnowszego systemu Microsoftu, tj. Windows 8.1 z aktualizacją Update 1

na 9 letnim laptopie HP Pavilion DV8387EA - data produkcji to rok 2005!

 

http://s23.postimg.org/csuncdopm/Laptop.jpg

 

Jak pewnie wiecie, szybkość działania systemu Windows 8.1 można porównywać do Windows XP.

W obu przypadkach do komfortowej pracy wystarcza procesor taktowany zegarem ok. 2GHz oraz 2GB pamięci RAM.

 

Z finansowego punktu widzenia, Microsoftowi nie powinna przeszkadzać możliwość instalacji nowego systemu na starszym sprzęcie. W końcu są to dodatkowe pieniądze wydane przez użytkowników na zakup nowego systemu.

 

Tak wyglądają minimalne wymagania dla Windows 8.1:


  • Procesor: 1 gigaherc (GHz) z obsługą PAE, NX i SSE2 (więcej informacji)
  • Pamięć RAM: 1 gigabajt (GB) (architektura 32-bitowa) lub 2 GB (architektura 64-bitowa)
  • Miejsce na dysku twardym: 16 GB (architektura 32-bitowa) lub 20 GB (architektura 64-bitowa)
  • Karta graficzna: urządzenie graficzne Microsoft DirectX 9 ze sterownikiem WDDM

 

Na YouTube możecie znaleźć moje filmy na których uruchamiam Windows 7 i 8 na 128MB RAM,

jednak do komfortowej pracy zalecam 2GB (1GB podany przez Microsoft to trochę przesada).

 

Jeżeli wymagania systemowe są tak niskie, to dlaczego większość osób nie przesiada się z XP na 8.1?

Odpowiedź jest prosta, brak sterowników pod nowe systemy - producenci sprzętu też chcą zarobić,

dlatego wolą wyprodukować nowe laptopy niż stworzyć sterowniki do starszych modeli.

 

Z własnego doświadczenia wiem, że nowe systemy bez problemu wykrywają i instalują sterowniki do 95% sprzętu,

a jeżeli zabraknie jakiegoś sterownika to można go znaleźć w Internecie (jeżeli wiecie jak).

Mam zamiar pomóc wielu osobom i postaram się zebrać na mojej stronie sterowniki do "nieobsługiwanego sprzętu"

w postaci kart graficznych, chipsetów itd.

 

Jednak prawdziwym problemem może okazać się stary procesor, nie obsługujący PAE, NX i SSE2.

Jeżeli procesor nie obsługuje którejś z wymaganych instrukcji, pozostaje wam Windows 7, albo modowanie

plików systemowych, ale to opcja dla prawdziwych hardcorów!

 

Wracam do tematu... jak działa Windows 8.1 na 9 letnim HP-ku?

 


 

Oto specyfikacja techniczna laptopa:


  • Procesor: AMD Turion 64 Mobile Processor ML-40
  • Pamięć: 1GB DDR1-333 (rozszerzona do 2GB = max)
  • Karta graficzna: AMD (ATI) Radeon Xpress 200M
  • Dysk: 2x 80GB PATA
  • Pełna specyfikacja znajduje się: tutaj

 

Podsumowując...

 

Pomimo "wiekowego" sprzętu bez problemu udało się:


  1. Zainstalować Windows 8.1 z aktualizacją Update 1
  2. Komfortowo przeglądać strony internetowe
  3. Edytować zdjęcia
  4. Używać aplikacji w trybie Modern UI
  5. Płynnie odtwarzać filmy na YouTube w rozdzielczości HD 720p (HTML5)
  6. Płynnie odtwarzać filmy przy pomocy PotPlayer'a w rozdzielczości Full HD 1080p
  7. Komfortowo używać najnowszego Office 2013
  8. Uruchomić grę Minecraft w wysokich detalach (najniższy dystans widoczności) ~15FPS
  9. Uruchomić 3DMark03 (uzyskałem wynik 1350 - co jest jednym z najlepszych wyników na tej karcie)
  10. Korzystać z dodatkowych klawiszy funkcyjnych - np. uruchamiającego kalkulator

 

System uruchamia się 52 sekundy i działa... nadzwyczaj dobrze (widać to na filmie).

Pozdrawiam producentów sprzętu - obyście się udławili uśmiercając wsparcie dla kolejnych modeli laptopów!

 


P.S.

Piszcie, jeżeli potrzebujecie jakichś sterowników pod Windows 8.1

Edytowane przez Marcin-prv
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Jeżeli się Wam uda zainstalować wszystkie sterowniki (przypominam, że karta graficzna nie powinna działać na standardowym sterowniku VGA), może pojawić się problem z uruchomieniem systemu. Objawia się to tym, że system uruchamia się zawsze - za drugim razem. Sam się zastanawiałem dlaczego... i znalazłem rozwiązanie.

W Windows 8.1 występuje hibernacja jądra systemowego - dzięki temu mamy szybki start systemu. Jednak nie działa to na bardzo starych komputerach/laptopach - wówczas system zatnie się podczas ładowania. Po restarcie Windows nie będzie mógł skorzystać z hibernacji jądra, ponieważ podczas wcześniejszego startu się nie uruchomił i musi nastąpić normalny start - wtedy Windows się załaduje. To jest powodem, że system zadziała zawsze za 2-razem.

Rozwiązanie jest proste - wyłączenie Szybkiego Startu.

Panel Sterowania -> Opcje Zasilania -> Wybierz działanie przycisków zasilania -> Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne -> odznacz Szybki Start http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/smile.gif 

Edytowane przez Marcin-prv
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

 

Z własnego doświadczenia wiem, że nowe systemy bez problemu wykrywają i instalują sterowniki do 95% sprzętu,
a jeżeli zabraknie jakiegoś sterownika to można go znaleźć w Internecie (jeżeli wiecie jak).
Mam zamiar pomóc wielu osobom i postaram się zebrać na mojej stronie sterowniki do "nieobsługiwanego sprzętu"
w postaci kart graficznych, chipsetów itd.

 

Szukam sterowników video do Lenovo W500 pod Windows 8.1

Matryca ma 1920 × 1200, niestety na wbudowanych w Windows ciągnie max 1600x1200 i obraz jest nieostry, a sterowników nie udało mi się znaleźć (może nie wiem jak szukać). 

Pomożesz?

 

Według specyfikacji notebook ma 2 karty graficzne:

Video chipsets (switchable graphics):

  • Intel Integrated Graphics 4500MHD - integrated graphics chipset
  • ATI Mobility FireGL V5700 w/ 512 MB - discrete graphics chipset

Niestety na stronie Lenovo nie ma sterowników.

--------

No i w trakcie pisania sam sobie odpowiedziałem / poradziłem (może się przyda innym więc nie kasuję):

- sterowniki od Windows 7 nie instalują się na Windows 8.1 - program instalacyjny odmawia współpracy

- ustawienie trybu kompatybilności pomogło na 1 notebooku - driver video dał się zainstalować, niestety 2-gi w identycznej konfiguracji (oba instalowane od zera) pomimo kilkukrotnych prób bez efektów (zawsze uważałem że w informatyce nie ma przypadku i wszystko jest powtarzalne ale nie tutaj)

- odświeżenie sterowników i w "menedżerze urządzeń" i wskazanie katalogu ze sterownikami od Win 7 pomogło i FireGL V5700 działa.

Nie udało mi się zainstalować sterowników od karty intela ani też programu do obsługi przełączania kart graficznych - trudno, będize pracował na jednej  i zużywał nieco więcej prądu.

Jakby ktoś miał sprawdzone rozwiązanie to proszę o podrzucenie.

PS. Na dysku SSD notebook (5 letni?) chodzi jak burza.

Edytowane przez T0MEK
Link to post
Share on other sites

Szukam sterowników video do Lenovo W500 pod Windows 8.1

Matryca ma 1920 × 1200, niestety na wbudowanych w Windows ciągnie max 1600x1200 i obraz jest nieostry, a sterowników nie udało mi się znaleźć (może nie wiem jak szukać). 

Pomożesz?

 

Według specyfikacji notebook ma 2 karty graficzne:

Video chipsets (switchable graphics):

  • Intel Integrated Graphics 4500MHD - integrated graphics chipset
  • ATI Mobility FireGL V5700 w/ 512 MB - discrete graphics chipset

Niestety na stronie Lenovo nie ma sterowników.

--------

No i w trakcie pisania sam sobie odpowiedziałem / poradziłem (może się przyda innym więc nie kasuję):

- sterowniki od Windows 7 nie instalują się na Windows 8.1 - program instalacyjny odmawia współpracy

- ustawienie trybu kompatybilności pomogło na 1 notebooku - driver video dał się zainstalować, niestety 2-gi w identycznej konfiguracji (oba instalowane od zera) pomimo kilkukrotnych prób bez efektów (zawsze uważałem że w informatyce nie ma przypadku i wszystko jest powtarzalne ale nie tutaj)

- odświeżenie sterowników i w "menedżerze urządzeń" i wskazanie katalogu ze sterownikami od Win 7 pomogło i FireGL V5700 działa.

Nie udało mi się zainstalować sterowników od karty intela ani też programu do obsługi przełączania kart graficznych - trudno, będize pracował na jednej  i zużywał nieco więcej prądu.

Jakby ktoś miał sprawdzone rozwiązanie to proszę o podrzucenie.

PS. Na dysku SSD notebook (5 letni?) chodzi jak burza.

 

Czasami trzeba trochę pokombinować i w dalszym ciągu można cieszyć się starym sprzętem :)

Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Toshiba satellite a300-1eh:

 

Intel® Centrino® processor technology featuring Intel® Core™2 Duo processor T5750, Intel® Wireless WiFi™ Link 4965AGN network connection and Intel® GM965 Express chipset15.4 ", Toshiba TruBrite® WXGA TFT High Brightness displayHard disk 320 GB3,072 (2,048 + 1,024) MB, DDR2 RAM (667 MHz)ATI Mobility Radeon™ HD 3470 supporting HyperMemory™ technologymaximum life : currently no official Windows Vista® battery benchmark result available

 

 

Witam. Ja sie zastanawiam nad windows 8.1 dla 6 letniej Toshiby satellite A300-1EH. Moja dziewczyna ją kocha ale nie moze pozwolic sobie na nowego laptopa. A w windowsie 8.1 zakochala sie na tablecie asus t100 ale z toshiby korzysta do dzis bo ma 15.6 cala wiec do wielu rzeczy woli ja niz tablet. Ostatnio troche ja reanimowalismy i kupiliamy dysk ssd Crucial mx100 256 gb. Pomimo ze Toshiba ma Sata I to ssd daje rade i jest roznica w porownaniu z poprzednim hdd. Na stronie prducenta sterownikow do windows 8.1 brak. Ale do windows 7 sa i do 32 bot i do 64 bit. Zreszta po instalacji windows 7 nawet nic nie musilem instalowac bo sustem sam sobie wgral i wszystko smiga. No ale jej brakuje bardzo windows 8.1. I moje pytanie czy warto kupic win 8.1 box i zainatalowac? Wylacze to uruchamianie czy hibernacje jak opisales i co sadzisz? Da rade? Warto taki prezent na gwiazdke jej zrobic? Wersja box to i w przyszlosci by soe przydala przy ewentualnej wymianie laptopa.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...