Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, 

przymierzam się do złożenia nowego peceta i chciałbym wam zadać parę pytań związanych z płytą główną i prockiem. Komputer ma służyć głównie do gier ale też do pracy (pakiet office, fruity loops)

- Zastanawiam się nad asrock lub gigabyte. Słyszałem, że płyty od gigabyte'a mają dobre integry dźwiękowe, które obsługuje oprogramowanie od creative. Dlatego ciut bardziej, póki co, zerkam w strone płyt od gigabyte'a.

- Czy warto inwestować w i7 czy może w zupełności wystarczy i5 a resztę lepiej zainwestować w grafikę?

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
- Czy warto inwestować w i7 czy może w zupełności wystarczy i5 a resztę lepiej zainwestować w grafikę?

Do gier? Zdecydowanie i5. Żadna gra nie potrafi wykorzystać wielowątkowości i7, na tyle aby usprawiedliwić zakup tego procesora, więc kupowanie go będzie strzałem w stopę. Jeśli kupujesz cały PC, to załóż temat w dziale zestawy komputerowe i uwzględnij wzór  

Edytowane przez sid vicious
poprawka
Link to post
Share on other sites

dla takiej hybrydy do gier i pracy (ukierunkowanej jak wnioskuje też na muzykę) proponuje GA-G1.SNIPER-Z87 ze względu na mocną integrę, która tak jak autor wspomniał opiera się na creativie. Nie wiem tylko jakie konkretnie ma być zastosowanie tej integry i czy do taki standard okaże się wystarczający. 

Link to post
Share on other sites

Skończ szembor powtarzać te bzdury, tylko poczytaj trochę testów nowych gier, I7 radzi sobie w grach tak samo jak i5, a czasem lepiej gdy gra potrafi wykorzystać HT. Jest już sporo takich gier i to nawet nie najnowszych jak Crysis2 np. czy BF3. Wracając do tematu, to zależy czy autor chce kręcić proca czy nie, jak tak to warto kupić płytę z dobrą sekcją zasilania i chłodzeniem. Ten sniper co kolega wyżej pisze myślę też, że będzie dobry.

Edytowane przez sid vicious
bzdury
Link to post
Share on other sites

 

 

Crysis2

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2013/haswell/oc/crysis2_1920.png

 

 

 

 

BF3.

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2013/haswell/oc/bf3_1920.png

 

 

Jak już chcesz się kłócić, to mógłbyś chociaż coś wiedzieć.  :]


Kazałeś mi poczytać testy, a co wynika z testów?

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Panowie, znów uprawia się tu demagogię związaną z i7.

Te procesory faktycznie, w niektórych grach obsługujących HT, robią różnicę. Ta różnica, to przeważnie jednocyfrowa wartość FPS, w granicach błędu pomiarowego (czyli żadna różnica), bądź kilka FPS wzwyż, w bodaj pięciu tytułach i to w momencie kiedy bardzo naciągniemy kryteria. 
Nieprofesjonalnym jest mówić, że żadna gra tego nie obsługuje, bo to działa jak świeża kupa na muchy - i zlatują się wtedy "specjaliści" odkrywający wieko prawdy i świecący jakimś wykresem z zapomnianego RTSa, gdzie i7 z HT dało szalone 8FPS różnicy dając ich łącznie 288, bądź też pokazujący wykres z AC3, gdzie obciążone jest aż 6 wątków (i nic z tego, że na i5 działa to tak samo, to dla nich nieważne...)

Meritum jest takie, że te 300zł różnicy przy dopłacie do procesora, nie daje nam właściwie nic w grach, a jeśli już daje to nie jest to nawet w najmniejszym stopniu porównywalne do korzyści jaką otrzymalibyśmy przy zainwestowaniu tej kwoty w coś innego - ot, kartę graficzną dla wydajności, czy kultury pracy, dodatkowej wentylacji, większej obudowy, czy dysku SSD (akurat nie z priorytetem pod gry, ale system, ogólne użytkowanie, choć i loadingi w niektórych grach przyspieszy, co zdaje mi się i tak bardziej znaczącą różnicą niż wyimaginowane 3FPS).

Dlatego też, każdy usilnie polecający i7 do komputera stricte do gier, jest karany za niekompetencję i złe rozdysponowywanie pieniędzy. Dziękuję za uwagę.

  • Popieram 8
Link to post
Share on other sites

Ok, ale czemu zakładacie wiecznie, że dla kogoś kupno i5 względem i7 to oszczędzanie na czymś tam, jak ssd? Jak ktoś chce mieć bardziej uniwersalny procesor i go stać to czemu ma sobie nie kupić? Nikt nikogo nie zmusza przecież. A jak mówisz sid mówienie, że ani 1 gra nie korzysta z i7 to czysta głupota. Zobaczymy za rok czy 2.. jak programiści wezmą się do roboty i zaczną wykorzystywać sprzęt jaki jest, a nie iść na łatwiznę. Poza tym ja nigdzie tu nie zalecam i7 do gier, tylko piszę, że gry potrafią z niego zrobić pożytek.

Edytowane przez carroarmato
Link to post
Share on other sites

 

 

Zobaczymy za rok czy 2.. jak programiści wezmą się do roboty i zaczną wykorzystywać sprzęt jaki jest

Już wiele razy przytaczałem te same słowa datowane na 2-3 lata wstecz. Nikt nie zaczął się tym zajmować. Wprowadzane do obiegu są inne technologie i czas wreszcie zrozumieć oraz zaakceptować, że HT i gry nie mają i nie będą mieć ze sobą nic wspólnego.
Gry robią z tego marginalny użytek, w niewielu, bardzo specyficznych przypadkach - powtarzam się - więc i7 w komputerze do gier, to mezalians w czystej postaci.

Co do tego, "jak ktoś chce mieć uniwersalny, blabla" - jak kogoś gniecie zbędne 300zł to ja chętnie przyjmę skoro jemu to różnicy nie robi. I tak, jest to oszczędzanie na "czymśtam" bo w 98% przypadków, można te niemałe pieniądze zainwestować w inne podzespoły, a jeśli jest to te 2%, to już lepiej zostawić sobie te pieniądze w kieszeni i kupić coś innego - bo i7 w komputerze do gier, jest zbędne.
Nawet do okazjonalnego photoshopa mocno bym się zastanawiał, czy gra jest warta świeczki, bo kilka sekund krótszego renderu raz na niedzielę też marnie oddaje opłacalność inwestycji, a aktualne i5-tki również dobrze nadają się do pracy. (No ale tutaj można dywagować, na ile komu drogi komfort i ile faktycznie na tym pracuje w proporcji do gier żeby skorzystać z lepszego procesora).

Smarki będą miały lepsze wyniki i to właściwie tyle zauważalnych zastosowań przeciętnego domownika na takim procesorze.
  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites

O właśnie o tym mówiłem ;)

No i tam widać, że sensowny użytek z HT robią... i3, które to niejako symulują cztery fizyczne rdzenie (stąd niegdysiejsza popularność i3 do gier, zamiast procesorów AMD, która osłabła po fatalnej relacji ceny do sensu zakupu i3-ek). Poza tym, jak wyżej.

Link to post
Share on other sites

 

 

można jeszcze zaproponować ten model

Gdyż? 

Ja nie widzę w tej płycie nic co mówi do mnie "zapłać 700zł, dam Ci tyle i tyle więcej niż płyta za 500zł (czy nawet 350zł)", więc proszę uzasadnij dlaczego autor powinien aż tyle wydać na płytę? 

Oj trzeba z wami wszystkimi zrobić porządek, bo nie do takich porad na forum się przyzwyczaiłem... 
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Niestety miałem problem z zalogowaniem się na swoje konto dlatego byłem zmuszony założyć nowe. Nie wiem skąd wziął się problem.

W każdym razie dziękuję wszystkim za zaangażowanie. Prawdopodobnie zdecyduję się jednak na i7.

Wracając do tematu płyt. Ważne jest dla mnie aby płyta była jak najmniej awaryjna. Póki co składniam się najbardziej ku "sniper'owi" od Gigabyte.

budżet płyty do 500-600 zł

Edytowane przez d.jackson
Link to post
Share on other sites

Podaj lepiej dokładne zastosowanie tego PC, przewidywany budżet na resztę części, oraz przyjmij do wiadomości, że integra dobra nie będzie tak czy siak więc zamiast i7 lepiej (na 99.99%) zakupić dedykowany sprzęt do dźwięku.

Pomijam fakt, że te Snipery ani opłacalne, ani bezawaryjne.

Link to post
Share on other sites

W kwsetii stabilności przydatna sprawa w tym gigabytcie który zaproponowalem są osobne bezpieczniki dla usb, także w razie jakiegoś zwarcia pada ci tylko jeden port a nie wszystkie. Przydatna sprawa, zresztą sporo innych modeli gb tez to ma.

Link to post
Share on other sites

To może ja coś poradzę. Ja na twoim miejscu brałbym 4670K dający ogromną wydajność. Do gier nie ma lepszego wyboru. Ewentualnie bez literki K jeśli autor nie chcę podkręcać. Jednak w tym przypadku nie widzę sensu kupna płyty za 500 złotych.

http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-z87-a-3xpcx-vga-dzw-glan-sata3-usb3-raid-sli-crossfire-581287/ Propozycja do OC za 496 złotych od Asusa. Chyba najlepszy wybór w tej cenie. Wspiera SLI i starczy jeszcze miejsca na kartę dźwiękową. Nie słyszałem jeszcze, żeby komuś się płyta ASUSa zepsuła.

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h87-pro4-h87-lga1150-2xpcx-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-h87-pro4-582749/ a to coś bardziej budżetowego. Za tą cenę chyba najlepsza. Ma wszystko co powinna mieć płyta za 270 złotych.

Link to post
Share on other sites

To polećcie coś dobrego autorowi, bo z tej dyskusji jak dotąd nic nie wyszło. Za mój błąd przepraszam, dopiero się uczę.

 

Radzimy cały czas. Kolega autor się rozgląda za czymś ze sniperow na tą chwilę i tak mu radzimy.

Link to post
Share on other sites

Nikt mu tak nie radzi, bo jak na płytę za 5 stów to G1 zadka nie urywa, no chyba, że komuś do szczęścia potrzebne są oczojebne wstawki rodem z remizy.

 

Autor nie pojawił się od momentu założenia tematu, pozwolę więc sobie go zamknąć. W razie czego - uderzaj na PW.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...