Skocz do zawartości

Cichy, energooszczędny i wydajny zestaw mini-ITX, prośba o ocenę i radę


Recommended Posts

Witam Szanownych Forumowiczów!

 

Wybaczcie że zakładam milion i setny wątek tego typu, chciałem pierwotnie podczepić się do któregoś z już napisanych, ale pomyślałem (nie wiem czy słusznie) że każdy zestaw to raczej indywidualna sprawa. Poza tym sporo postów o sprzęcie jakie znalazłem na różnych forach mają często już pewną "brodę" i opisują starsze generacje sprzętu.

Chciałbym złożyć wydajny, mały, cichy i energooszczędny zestaw do domu, z pewnym zapasem wydajności na jakiś czas, dla mnie i dla mojego 8-letniego syna. Za jakiś rok lub 2 ten zestaw myślę że powędruje do jego pokoju. Ale używam laptopów od ponad 7 lat i mocno wypadłem z trendów hardware-owych, więc mam problem z samodzielnym doborem komponentów.

 

Moje wymagania:

  • zastosowanie: praca w branży IT, internet, trochę "biura", amatorska obróbka multimediów, również gry, ale na poziomie syna, więc nie chodzi o najnowsze krwiożercze i "hardwaro-żercze" tytuły ze znaczkami +18, nawet nie +12. Oglądanie multimediów niekoniecznie, ponieważ od tego mam smart TV i HDD podłączony do routera
  • priorytetyenergooszczędność, cicha praca, dobra wydajność ale nie do przesady i nie kosztem tych 2 pierwszych, małe gabaryty zestawu
  • grafika: wolałbym jednak osobną kartę niż integrę, ale nie musi to być wymiatacz (i przy okazji odkurzacz)
  • własne preferencje: CPU Intel, grafika raczej NVidia - jakoś produkty tych producentów bardziej mi "leżą"
  • overclocking: nie będę się w to bawił
  • szczególne wymagania: obsługa Wi-Fi dual-band bo w mieszkaniu korzystam z pasma 5 GHz (co piętro to 2 sieci 2,4GHz przeważnie na auto i skaczą po kanałach jak żaby w umywalce), Bluetooth też, mile widziane Wi-Fi w wersji "ac" - choć mój router ma tylko "n", ale dobrze by było nie zamykać sobie drogi rozwoju
  • koszt całości: raczej przekroczę 4 tys. zł, ale chciałbym aby było możliwie niewiele ponad to
  • czego potrzebuję: właściwie wszystkiego oprócz OS, bo mam jeszcze jedną licencję Win 8 Pro do wykorzystania.

Oto co wymyśliłem dotychczas, poniżej kolejne komponenty + kilka słów wyjaśnienia + ewentualne moje pytania pogrubioną czcionką:

 

1. Obudowa mini-ITX typu cube:

- Silverstone Sugo SG05-Lite czarna - wymagany zasilacz SFX, więc niestety mało modeli do wyboru, grafika max. 2 sloty i 10 cali, ma 1 zatokę na napęd 5,25" slim.

 

Bardziej podoba mi się Cooler Master Elite 110 z miejscem na zasilacz ATX, ale jest bardzo słabo dostępna, nie ma żadnej zatoki 5,25", grafika max. 210 mm i mimo większej kubatury jakaś taka mniej ustawna. Inne modele kostek mini-ITX mi się nie podobają, z wyjątkiem Xigmatek Nebula, ale ta sporo droższa.

 

2. CPU Intel Haswell LGA1150: odblokowane wersje K mi niepotrzebne, celuję nawet w wersje energooszczędne S lub nawet T. Myślę bardziej o i7 niż o i5, bo wiem jak obecnie na moim lapku soft do obróbki video ładnie korzysta z wszystkich dostępnych wątków, więc chyba lepiej mieć ich do dyspozycji 8 a nie 4. Chociaż jeśli ktoś mnie przekona do i5, to nie wykluczam - wtedy jakieś 300 zł w kieszeni. Tak więc rozważam:

 

- i7-4770T - TDP 45W, zegar 2,5GHz / turbo 3,7,

- i5-4670S - TDP 65W, zegar 3,1 / 3,8, trochę mniejszy cache niż w i7. Tu myślę raczej wersja S, bo szybszy zegar może choć trochę zrównoważy mniej wątków

 

3. Chłodzenie CPU niskoprofilowe: cichy wiatrak i żeby cooler miał zapas pojemności cieplnej, tzn. nie był na styk, ale bez przerostu formy nad treścią. Ważne też żeby cała konstrukcja nie właziła na złącze PCIe lub coś innego, znalazłem modele z podstawą umieszczoną niesymetrycznie pod radiatorem. Tak więc moje typy to (chyba że ktoś ma lepszy pomysł w cenie do około 100 zł?):

 

- Xigmatek Praeton LD963, max. TDP 115W

- Alpenföhn Silvretta, max. TDP 95W

 

4. Płyta główna mini-ITX: chciałbym z Wi-Fi + BT wg wymagań na początku. Nie będę robił OC, więc chipset Z87 nie jest potrzebny. Nie będę też składał RAID-a, więc nawet bardziej B85 niż H87, ale interesy producentów płyt są inne niż moje. Znalazłem (przekreślone pozycje to bez ofert w sklepach, wypisane dla informacji o czym myślałem):

 

- Gigabyte GA-B85N-WIFI - ma Wi-Fi "ac", bardzo rozsądnie socket CPU odsunięty od złącza PCIe

ASRock H87E-ITX/ac - też bardzo fajnie rozplanowana płyta, Wi-Fi "ac",

Gigabyte GA-H87N-WIFI rev.2 : w porównaniu do rev.1.x ma Wi-Fi w wersji "ac" a nie "n"

- MSI H87I-AC - ten model jest dostępny jeszcze w akceptowalnej cenie (ciut powyżej 400 zł), CPU niestety bliżej PCIe ale wygląda na to, że z coolerami powyżej da się przeżyć

 

5. Karta graficzna: pierwotnie myślałem o Radeon R7 265 lub nawet R9 270 (bez X), ale: są prądożerne jak na mój gust (150-175W), jest bardzo ograniczony wybór krótkich wersji, nie wiem czy aż coś takiego potrzebuję, wreszcie soft do kodowania video z którego korzystam obsługuje "CUDA encoding" i wtedy naprawdę ładnie mu to idzie. Tak więc wybrałem GeForce GTX 750 Ti OC ze względu na i tak dobre jak dla mnie osiągi, sporą energooszczędność (ok. 60W), mniejsze rozmiary samych kart i trochę mniejszą cenę:

 

- Gigabyte GTX 750 Ti OC WindForce 2X (GV-N75TOC-2GI) - 2 wiatraki, długość 204 mm. Jest też wersja z GPU podkręconym o kilkanaście % (GV-N75TWF2OC-2GI) droższa jakieś 50 zł, ale chyba nie potrzebuję

- MSI GTX 750 Ti Gaming 2G OC - dłuższa więc tylko do Silverstone'a, też ma 2 wiatraki. Cenowo pomiędzy 2 wersjami Gigabyte'a wyżej. Pomyślałem że może płyta główna i grafika tego samego producenta to mniejsze ryzyko jakichś zgrzytów?

 

Czy może polecacie jeszcze jakiś inny model 750 Ti OC w okolicy 500-550 zł, oczywiście mniej=lepiej? Chodzi bardziej o cichą pracę niż kilka % wydajności więcej.

 

6. RAM: obecnie w lapku mam 8GB i nie zdarzyło mi się jeszcze całej zapchać, więc tyle właśnie przewiduję. Płyta obsłuży max. 1600MHz, wiem że im mniejsze opóźnienie tym lepiej (9 CL a nie 10 lub 11, a o reszcie timingów mam mgliste pojęcie), profile XMP obsługuje sporo modeli pamięci (jeszcze nie wiem czy mi się to przyda, ale skoro jest w akceptowalnej cenie to niech będzie), no i żeby były możliwie niskie bo do małej przestrzeni mini-ITX. Różnice wydajności między zestawami 2x4GB dual-channel a 1x8GB single-channel wg wielu są znikome, ale znalazłem też opinie że nie zawsze tak jest. Tak więc niech będzie 2x4 dual-channel. Nie mam natomiast pojęcia którego producenta pamięci wybrać i który model. Po prostu "wylosowałem" Kingston-a jako znaną mi markę i znalazłem np. takie zestawy 2x4GB z przewagą dobrych komentarzy (ceny z moreli na dzień pisania posta):

 

- HyperX Blue KHX1600C9D3B1K2/8GX - XMP, CL9, napięcie 1,5-1,65V, 297 zł

- HyperX Grey KHX1600C9D3X2K2/8GX - jak wyżej, napięcie 1,65V, 299 zł

- HyperX Blue KHX1600C9D3K2/8GX - jak wyżej, napięcie 1,5-1,65V, 322 zł (trochę więcej)

 

Oprócz koloru radiatora i ceny, zakres napięć to jedyna różnica jaką widzę. Czy trafiłem w ogóle w dobry zakres parametrów i cen do swoich potrzeb? Te pamięci nie muszą być wyczynowe, chcę je po prostu wsadzić w gniazda i żeby działały z parametrami jak producent napisał. Czy może np. coś od GoodRAM-a, bo miło by było wspierać polskiego producenta?

 

7. Dyski: fizycznie 2 sztuki - na system i najważniejszy soft będzie SSD 120-128GB, a na dane i resztę softu np. gry - SSHD 1TB. Pierwotnie chciałem wybrać SSD jaki już mam od ponad roku: Kingston SSDNow V300 120GB. Działa fajnie mimo że na SATA2 a nie 3, bo taki jest kontroler w lapku, ale znalazłem (chyba nawet na benchmarku) info o "oszukanych" nowszych wersjach tego modelu z wolnymi pamięciami, więc wybrałem:

 

- SSD: Samsung 840 EVO 120GB

- SSHD: Seagate Desktop SSHD 3,5" 1TB 7200rpm lub Seagate Laptop SSHD 2,5" 1TB 5400rpm. Pierwszy szybszy, trochę tańszy, ale większy gabarytowo, większe wibracje i pobór prądu prawie 6W przy pracy. Z kolei drugi mniejszy, pobór mocy max. 2,7W, ale wolniejszy i troszkę droższy.

 

Ogólnie: jeszcze zadecyduję czy "desktop" czy "laptop".

 

8. Monitor: przekątna 24", bo taki rozmiar byłby akceptowalny gabarytowo, 1920x1080, raczej budżetowy niż high-end, do ogólnych zastosowań więc uniwersalny, nie musi być 120Hz. Nie musi być całkowicie wolny od smużenia w szybkich scenach, byle by było przyzwoicie. Producenci monitorów chyba najbardziej ze wszystkich "kolorują" rzeczywistość, prezentując piękne "kolorowanki" swoich produktów. Pierwotnie myślałem nawet o jakimś dotykowym ekranie, no bo przecież Windows 8 i jego funkcje, ale potem zastanowiłem się: właściwie po co? Żeby co chwilę jeździć ściereczką po ekranie, zwłaszcza przy dziecku które nie bardzo zwraca uwagę czy akurat ma czekoladę na palcach czy nie? Tak więc bezdotykowiec. Ale jaki rodzaj matrycy: IPS, MVA, czy jeszcze jakieś inne literki? Który standard sygnału jest lepszy dla "home user" przy rozdzielczości fullHD: HDMI, DVI-I czy DVI-D? W każdym razie po przejrzeniu wielu ofert i postów o monitorach na różnych forach, typuję:

 

- BenQ GW2460HM w wersji Flicker Free czyli z "D" w kodzie producenta, np. 9H.L9GLB.DBE - matryca VA, najkorzystniejsza cena bo niewiele ponad 600 zł, przychylne opinie

- BenQ BL2410PT - "wszystkomający" (oprócz HDMI) i dobrze oceniany model, też VA, ale droższy o jakieś 200 zł od poprzedniego

- Iiyama ProLite X2483HSU-B1 - niecałe 800 zł, matryca AMVA+, bez DisplayPort, ale wobec wytypowanych przeze mnie kart graficznych to raczej nieważne

- LG Flatron M2452D-PZ - matryca VA, mniej więcej w cenie Iiyamy, ale ma tuner DVB-T/C (jak zestaw by poszedł do pokoju syna to od razu miałby też telewizor), ma też mocniejsze głośniki (i myślę że trochę lepsze od standardowych monitorowych brzęczyków, bo w końcu ma też być telewizorem).

 

Tak więc: jakie macie opinie o powyższych modelach? Czy w podobnej cenie znajdzie się coś lepszego?

 

9. Zasilacz: tu mam chyba największy problem, mimo że wyżej zdecydowałem się na obudowę Silverstone, co wymusza format SFX. Nie wiem do końca jakiej mocy rzeczywiście potrzebuję. Chciałbym aby zasilacz był przyzwoity, cichy, niedrogi i miał oczywiście pewien zapas mocy. Mam wrażenie że w dziedzinie mocy zasilaczy panuje wyścig zbrojeń "im mocniejszy tym lepszy". Znalazłem kilka stron z kalkulatorami PSU i wyliczyłem sobie moc za pomocą 2 z nich, które wydały mi się najlogiczniejsze. Grafiki GeForce 750 Ti nie znalazłem w opcjach na tych stronach, więc do obliczeń użyłem Radeon HD 6670, bo podobno ma zbliżony pobór mocy, nie wiem czy to rzeczywiście prawda. Kalkulator na stronach Be Quiet! wyliczył mi (od razu z sugestią ich modeli), że zasilacz 400W będzie obciążony w 62%, a 430W w 57%. Inny kalkulator wyliczył mi moc 205W "minimum" i około 260W "recommended" (czyli 65% z 400W, co byłoby zbliżone do wyników z pierwszego kalkulatora). Poza tym to chyba wartości uwzględniające szczyt a nie średnie. Z tego wnoszę że zasilacz 400W powinien mi wystarczyć. Znalazłem właściwie 1 przyzwoity model SFX o mocy 400W:

 

- Be Quiet! SFX Power 2 400W - 80+ bronze, PFC aktywne, dla linii 12V max. 360W, ponad 200 zł

 

Chciałbym żeby ktoś zweryfikował moje powyższe rozważania o mocy, czy 400W to dobra wartość dla mojego zestawu? I w związku z bardzo ograniczoną ofertą zasilaczy SFX w tym zakresie - czy może jednak szukać obudowy z dziurą na zasilacz ATX?

 

10. Napęd optyczny: tutaj wykorzystam posiadaną nagrywarkę Bluray z laptopa, a do niego zakupię sobie jakiś napęd combo DVD-RW + BD-ROM (tylko odczyt), w granicach 100-110 zł powinienem coś znaleźć

 

11. Klawiatura i mysz: na razie nie mam siły myśleć, raczej się przejdę do MM lub Saturna i tam sobie pomacam, potem coś wybiorę, generalnie wolę klawiatury o niskim skoku.

 

Uff, to chyba tyle. Przede wszystkim dziękuję wszystkim którzy doczytali aż dotąd i przepraszam że tyle pytań wytłuściłem. Mi uporządkowanie wszystkich myśli i napisanie tego posta też zajęło pół dnia. Przyznaję że głupio mi puszczać takie wypracowanie, ale może to będzie dobry podkład do rozważań o zestawie jak w temacie.

 

Pozdrawiam wszystkich

Link to post
Share on other sites

 

 

ale pomyślałem (nie wiem czy słusznie) że każdy zestaw to raczej indywidualna sprawa.

Słusznie

 

 

 

Myślę bardziej o i7 niż o i5

To już lepiej Xeon. i7 i Xeon różnią się tylko brakiem zintegrowanej karty graficznej. 200 zł w kieszeni ;)

 

 

 

Inne modele kostek mini-ITX mi się nie podobają, z wyjątkiem Xigmatek Nebula, ale ta sporo droższa.

A co sądzisz o BitFenix Prodigy?  

 

 

 

4. Płyta główna mini-ITX: chciałbym z Wi-Fi + BT wg wymagań na początku.

Nie ma sensu, dużo taniej wyjdzie zwykła płyta i odbiornik wifi na USB/PCI

 

 

 

Pomyślałem że może płyta główna i grafika tego samego producenta to mniejsze ryzyko jakichś zgrzytów?
 

Nie ma czegoś takiego ;)

 

 

 

Czy może polecacie jeszcze jakiś inny model 750 Ti OC w okolicy 500-550 zł, oczywiście mniej=lepiej? Chodzi bardziej o cichą pracę niż kilka % wydajności więcej.

Radeon R7 260x. Tańsza od 750Ti, wydajność też nie jest dużo niższa

 

 

 

Czy może np. coś od GoodRAM-a, bo miło by było wspierać polskiego producenta?

Bardzo dobre pamięci produkuje Crucial. Pracują na zalecanym napięciu 1,5V ( w przeciwieństwie do większości Kingstonów i Goodramów), na dodatek są bardzo atrakcyjne cenowo

 

 

 

. Dyski: fizycznie 2 sztuki - na system i najważniejszy soft będzie SSD 120-128GB, a na dane i resztę softu np. gry - SSHD 1TB.

Zdecydowanie nie warto. Lepszym rozwiązaniem byłoby WD Blue+ Crucial M500 240 GB.

 

 

 

Znalazłem kilka stron z kalkulatorami PSU i wyliczyłem sobie moc za pomocą 2 z nich, które wydały mi się najlogiczniejsze.

Kalkulatory można między pośladki włożyć. Do zestawu z R7 260x wystarczyłoby nawet porządne 350W 

 

 

 

czy może jednak szukać obudowy z dziurą na zasilacz ATX?

Moim zdaniem, to będzie lepsze rozwiązanie. Zasilacze SFX nie są zbytnio znane w Polsce, wybór też jest nijaki.


Przepraszam, jeśli pominąłem jakieś pytanie, ale jest tego naprawdę mnóstwo :P

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To już lepiej Xeon. i7 i Xeon różnią się tylko brakiem zintegrowanej karty graficznej. 200 zł w kieszeni ;)

O tym nie pomyślałem. Chociaż w przypadku CPU ze zintegrowaną grafiką mamy "wyjście awaryjne" gdy tej w slocie się coś przytrafi. Ale i ta opcja jest godna rozważenia.

 

A co sądzisz o BitFenix Prodigy?  

Też oglądałem. Fajna i bardzo pomysłowa, nawet pomyślałem że najbardziej podoba mi się pomarańczowa. Ale potem popatrzyłem na gabaryty, jednak za duża wobec tego gdzie chcę ją ustawić.

 

Nie ma sensu, dużo taniej wyjdzie zwykła płyta i odbiornik wifi na USB/PCI

Cenowo się zgadza, patrzę na cenowarkę:

ASRock B85M-ITX (90-MXGPM0-A0UAYZ) od PLN264,65

ale nie ma miniPCI, więc karta:

Intel Wireless-AC 7260 + Bluetooth, PCIe Half mini Card (7260.HMWWB) od PLN78,10

odpada i zostaje USB, a przy transmisji w paśmie 5 GHz od 867 Mbps (to co w tej płycie MSI) najtańszy model to

Edimax AC1200 adapter WLAN, USB 3.0 (EW-7822UAC) od PLN116,--

Razem z ASRockiem taniej niż płyta MSI, ale nie tak dużo, ok. 30 zł.

Ale myślę sobie tak: wtedy karta jest upchnięta i zasłonięta gdzieś z tyłu (z przodu łatwo potrącić) i jakiś taki byle pypeć tam sterczy, a z MSI mam 2 anteny, które mogę choć trochę ustawić w tę czy w tamtą stronę dla lepszego odbioru, albo i dołożyć kable przedłużające.

 

Radeon R7 260x. Tańsza od 750Ti, wydajność też nie jest dużo niższa

Dzięki za pomysł, muszę rozważyć. Wg http://www.benchmark.pl/strefa/ranking-kart-graficznych R7 260X jest nawet lekko wydajniejsze od 750 Ti, tylko wg tego zestawienia http://forum.pcformat.pl/FAQ-Karty-graficzne-t zarówno R7 260 jak i 260X są bardziej prądożerne. Tyle że nie wiem czy używany przeze mnie soft do obróbki video będzie umiał skorzystać z mocy obliczeniowej Radeona, bo oprócz opcji "CUDA encoding" nie widziałem żadnej podobnej w stylu "Radeon encoding", stąd też mój wybór NVidii.

 

Bardzo dobre pamięci produkuje Crucial. Pracują na zalecanym napięciu 1,5V ( w przeciwieństwie do większości Kingstonów i Goodramów), na dodatek są bardzo atrakcyjne cenowo

Dzięki za sugestię, pooglądam sobie ofertę Cruciala.

 

Zdecydowanie nie warto. Lepszym rozwiązaniem byłoby WD Blue+ Crucial M500 240 GB.

Z tego co widzę to Crucial M500 oferuje niezbyt szybki zapis w porównaniu do Samsunga 840 EVO. Nie wiem jak to wygląda w praktyce, z tego co piszesz wnioskuję że nie jest tak źle. Poza tym 240GB to trochę za dużo jak na moje potrzeby systemowe, wystarczy 120, wtedy różnica między Crucialem a Samsungiem to ok. 50 zł na korzyść Cruciala. A WD Blue jako drugi dysk - czemu nie, sprawdzę. Ten mój pomysł z SSHD to z powodu tego cache SSD, myślałem że to coś da.

 

Kalkulatory można między pośladki włożyć. Do zestawu z R7 260x wystarczyłoby nawet porządne 350W 

 

Moim zdaniem, to będzie lepsze rozwiązanie. Zasilacze SFX nie są zbytnio znane w Polsce, wybór też jest nijaki.

Skoro do tego Radeona wystarczy "porządne 350W", to ewentualnie do mniej prądożernego 750Ti tym bardziej, a przy tej mocy w dziedzinie SFX-ów znalazłem Seasonic SS-350SFE, za niecałe 150 zł, co jest już rozsądną ceną. Z tego co na razie znalazłem, to ta firma ma przyzwoite opinie.

Wtedy nie musiałbym rozważać na nowo obudowy pod zasilacz ATX.

 

 

Przepraszam, jeśli pominąłem jakieś pytanie, ale jest tego naprawdę mnóstwo :P

I tak wielkie dzięki za pomoc. Poprzeglądam sobie Twoje propozycje i napiszę w końcu co wybrałem. Tylko mam nadzieję że wcześniej żona mi nie wywali laptopa przez okno.  :D 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Z tego co widzę to Crucial M500 oferuje niezbyt szybki zapis w porównaniu do Samsunga 840 EVO. Nie wiem jak to wygląda w praktyce, z tego co piszesz wnioskuję że nie jest tak źle. Poza tym 240GB to trochę za dużo jak na moje potrzeby systemowe, wystarczy 120, wtedy różnica między Crucialem a Samsungiem to ok. 50 zł na korzyść Cruciala. A WD Blue jako drugi dysk - czemu nie, sprawdzę. Ten mój pomysł z SSHD to z powodu tego cache SSD, myślałem że to coś da.

Evo jest stosunkowo nowym dyskiem. Nie wiadomo jak z jego awaryjnością

 

 

 

Dzięki za pomysł, muszę rozważyć. Wg http://www.benchmark...art-graficznych R7 260X jest nawet lekko wydajniejsze od 750 Ti, tylko wg tego zestawienia http://forum.pcforma...rty-graficzne-t zarówno R7 260 jak i 260X są bardziej prądożerne. Tyle że nie wiem czy używany przeze mnie soft do obróbki video będzie umiał skorzystać z mocy obliczeniowej Radeona, bo oprócz opcji "CUDA encoding" nie widziałem żadnej podobnej w stylu "Radeon encoding", stąd też mój wybór NVidii.

Rankingi sobie odpuść, ważne są praktyczne testy w grach

 

 

 

tej mocy w dziedzinie SFX-ów znalazłem Seasonic SS-350SFE, za niecałe 150 zł, co jest już rozsądną ceną. Z tego co na razie znalazłem, to ta firma ma przyzwoite opinie.

Ba, Seasonic to już legendarna firma, od zawsze mają renomę 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...