Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hejka,

 

Dotarły do mnie nowiutkie dyski: Segate Barracuda 500GB i Plextor M5S 128GB. Nadszedł czas ich podłączenia ale mam pewne pytania, które mogą się wydawać głupie :) Czy muszę formatować stary dysk przed jego podłączeniem? Czy wystarczy jak po prostu podepnę nowe dyski i zainstaluje Windowsa? Wydaje się błachostka a jednak.

 

 

Pozdro

Link to post
Share on other sites

Nic nie kasuj.

 

Zakładam, ze M5S na system i podstawowe oprogramowanie. Bez dualboot'a

 

1.Przygotuj sobie instalkę (podstawowe sterowniki, pen/płytę z systemem)

2. Odłącz stare dyski

3. Podłącz M5S do pierwszego kontrolera (najlepiej sata3), w bios/uefi ustaw kolejność boot'owania / AHCI

4. Zainstaluj system / sterowniki.

5. Podłącz pozostałe dyski, dokończ instalacje.

 

Teraz można spokojnie przenosić dane, pozbyć się starych partycji.

 

Dlaczego taka kolejność?

 

Skasujesz partycje z systemem (łącznie z ukryta 150- 350Mb partycja). Zaczniesz ponownie instalować system na ssd’ku i:

1. Jest duża szansa, ze ukryta partycja zostanie utworzona nie na dysku SSD, ale na wolnej przestrzeni starego dysku. Większej tragedii nie ma, ale to dość niechlujne i później mogą być problemy.

2. Nie skasujesz wcześniej systemu to podczas nowej instalki zostaną utworzone wpisy w BCD do starego systemu.(Później będziesz chciał się ich pewnie pozbyć).

3. Coś pójdzie nie tak - pozbyłeś się starego systemu.

 

Co do ukrytej partycji przy windows 7/8:

Mamy czysty dysk np. 120gb wolnego i chcemy utworzyć tam partycje pod system. Jeśli tworzymy partycje o rozmiarze pozwalającym na upchanie jej na tym samym dysku - jest ok. Problem może wystąpić, gdy zasugerowany przez nas rozmiar nie pozwala na postawienie jej na dysku systemowym (zabraknie tam tych kilkuset mega). Instalator NAJPIERW poszuka miejsca na innych dyskach. I tutaj naprawdę nie wybrzydza, partycje, które widzi, jako RAW (nierozpoznawane lub np. szyfrowane - Truecrypt) też może uznać, jako miejsce "wolne".Gdy nic nie znajdzie (wolne miejsce na innych dyskach / ewentualnie „uszkodzone” partycje) wtedy zmniejsza sugerowany rozmiar.

 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Troche się w tym gubię al może dlatego, że nie wspomiałem o ważnej rzeczy a mianowicie o tym, że nie będę używał już starego dysku ponieważ jest on w opłakanym stanie. Z tego co tu wyczytałem, wystarczy jak podepnę nowy dysk i zainstaluje. Nie wiem czy też od razu podpiąć HDD?

Link to post
Share on other sites

To tylko moja prywatna opinia, dla mnie takie rozwiązanie działa idealnie, dla innych nie musi:

 

Jeśli chcesz jeden system polecam na SSD utworzyć jedna wielką partycje. Na system programy, ewentualnie najczęściej używane gierki. A "cięższe" mniej używane rzeczy trzymać na HDD.

 

Jak podzielić 500GB? Tak, żeby było dobrze ;)

Możesz zrobić jedna partycje, możesz więcej. Osobiście nie schodziłbym poniżej 250GB na partycje. (Teraz na HHD’kach mam nie mniejsze niż 500GB)

NTFS jest już na tyle rozwinięty, że nie potrzeba 10 partycji na każdą okazje (jak przy fat32, kiedy nagły reset powodował utratę losowo wybranej ilości dysków;)).  Posiadanie kopii zapasowej nadal jest wysoce wskazane.

 

Windows ma wbudowane narzędzia do zarzadzania dyskami.

Win7/8 Prawy klik myszki na "Moj komputer" wybierasz "zarządzaj" otworzy ci się konsola. Po lewej klikniesz "Magazyn" i kolejno "Zarządzanie dyskami"

 

 

Po podłączeniu ssd:

W większości nowych płyt wystarczy wcisnąć F12 lub F11 by wyskoczyło BOOT MENU tam wybierzesz sobie, z jakiego napędu jednorazowo system będzie boot'owac.

Polecałbym jednak wejść do biosu i ustawić kolejność boot'owania na dysk SSD. A przy instalacji korzystać z F11 czy F12

Link to post
Share on other sites

Zostaw samego SSD. Zainstaluj system.

Potem dopniesz nowy dysk, podzielisz na partycje. Ewentualnie podepniesz jeszcze stary by przegrać dane.

 

Nie musi odpinać innych dysków czy kasować partycję z obecnym systemem przed instalacją!!!

 

wystarczy jak podepniesz wszystkie dyski, nie ma znaczenia który kontroler SATA (ja mam systemowy dysk na 6 kontrolerze)

 

chodzisz do BIOSu i zmieniasz "hard drive priority" na twój SSD dysk jeśli robisz instalkę z CDROM, to kolejność musisz mieć taką

 

First Boot Device : CDROM

Second Boot Device: Hard Disk

 

jeśli chcesz instalować system z USB, musisz ustawiać "hard drive priority" na twój USB który musi być podpięty do kompa w czasie startu i wejścia do Biosu..

 

podczas instalacji wybierasz SSD i całą instalacja przebiegnie pomyślnie..

 

po zainstalowaniu systemu, z jego poziomu możesz sobie sformatować starą partycję z dyskiem, lub zrobić jeden wielką partycję..

Link to post
Share on other sites

1. Pewnie, że nie musi. Ale to dwie minuty, które kiedyś mogą zaoszczędzić mu mase kłopotów.

Tak, żeby nie obudzić się kiedyś z rozruchem na 1 dysku systemem na drugim a partycja ukryta jeszcze gdzies.

2. Pisałem wcześniej, żeby nie kasował żadnych partycji - więc nie wiem gdzie to wyczytałeś.

3. Oczywiscie, że ma znaczenie w który kontroler wepnie dysk ssd. W twojej płycie od 0 do 5 masz SATA 6Gb co nie znaczy, że u niego jest tak samo. O ile w ogóle ma Sata 6Gb, wypadało by wpiąć ssd'ka w pierwszy kontroler (najlepiej ten z czipsetu). No chyba, że nie ma to znaczenia czy siedzi to na normalnych kontrolerze, czy jakims dodatkowym syfie nadajacym sie tylko na napędy optyczne.

4. Ustawianie priorytetu bootowania na napęd optyczny to nikomu nie potrzebna rzecz od kiedy w wiekszosci plyt pod F11 lub F12 siedzi "Boot Menu"

Wyglada to np tak:

http://www.tonymacx86.com/attachments/mountain-lion-desktop-support/43354d1357807241-ga-z77x-up5-th-wont-boot-without-x-option-screen_2.jpg

 

Więc, lepiej ustawic start na dysk podstawowy a raz na ruski rok klepnąć tą EFKĘ jak potrzeba boot'ować z czegoś innego.

Edytowane przez TheRedGuy
Link to post
Share on other sites

1. Pewnie, że nie musi. Ale to dwie minuty, które kiedyś mogą zaoszczędzić mu mase kłopotów.

Tak, żeby nie obudzić się kiedyś z rozruchem na 1 dysku systemem na drugim a partycja ukryta jeszcze gdzies.

 

wytłumacz jakie kłopoty, gdy podczas instalacji systemu nie odepnie innego dysku??

 

 

2. Pisałem wcześniej, żeby nie kasował żadnych partycji - więc nie wiem gdzie to wyczytałeś.

 

to była ironia dodana do wypowiedzi że nie musi odpinać dysków..

 

 

 

3. Oczywiscie, że ma znaczenie w który kontroler wepnie dysk ssd. W twojej płycie od 0 do 5 masz SATA 6Gb co nie znaczy, że u niego jest tak samo. O ile w ogóle ma Sata 6Gb, wypadało by wpiąć ssd'ka w pierwszy kontroler (najlepiej ten z czipsetu). No chyba, że nie ma to znaczenia czy siedzi to na normalnych kontrolerze, czy jakims dodatkowym syfie nadajacym sie tylko na napędy optyczne.

 

 

 

 

właśnie zależy od płyty, jeśli nie ma SATA III to nie ma znaczenia gdzie wepnie, jeśli ma SATA III to w byle który kontroler który jest obsługiwany przez chipset..

 

 

 

4. Ustawianie priorytetu bootowania na napęd optyczny to nikomu nie potrzebna rzecz od kiedy w wiekszosci plyt pod F11 lub F12 siedzi "Boot Menu"

Wyglada to np tak:

 

 

i w tym przypadku jeśli użyje podczas instalacji Fast Boot Device może mieć problemy z instalacją systemy, bo podczas instalacji komp się będzie restartował.. i będzie się ładował system ze starego dysku..

 

Więc, lepiej ustawic start na dysk podstawowy a raz na ruski rok klepnąć tą EFKĘ jak potrzeba boot'ować z czegoś innego.

 

masz rację, wejść do BIOSu i ustawić kolejność boot-wania dysków itd.. a użyć Fast Boot Device do rozruchu z USB podczas instalacji systemu..

 

Ale wytłumacz mi, po co odpinać dyski podczas instalacji systemu na nowym dysku ?? to wszystko co ty piszesz o odpinaniu i traceniu kilku minut, załatwić można w Biosie w ustawieniach..

Edytowane przez jacek_jk
Link to post
Share on other sites

Z kilku prostych powodów.

 

Wbije sobie do głowy, że kontroler bez znaczenia.

Wepnie SSD w jakąś "padakę" - będzie płacz na forum - SSD kiła.

 

Nie zmieni (jak sam pisałeś) priorytetu dysków, rozruch wyląduje na starym. Wywali starego twardziela i znow będzie płacz.

 

Widziałem tyle spier... instalek ostatnimi czasy, że jak ktoś się pyta własnie o taką błachostkę, wole iść taką scieżką by nie miał zbytniej szansy czegokolwiek spier...

 

 

i w tym przypadku jeśli użyje podczas instalacji Fast Boot Device może mieć problemy z instalacją systemy, bo podczas instalacji komp się będzie restartował.. i będzie się ładował system ze starego dysku..

 

Nie będzie. Stary dysk kazałem odpiąć ;)

 

PS. Kolega pewnie już dawno system postawił, i nawet tego nie czyta.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...