Skocz do zawartości

Uniwersalny zestaw płyta+procesor do rozbudowy. AM3+/FM2+/LGA 1150?


Recommended Posts

Witam,
 

Obecnie stanąłem przed decyzją wyboru nowego sprzętu, a przede wszystkim procesora i płyty głównej. Poszukuję takowego duetu za ok. 750 zł. Nie ukrywam, że znam się trochę na OC i sprzęt na AM3+ nie jest mi obcy. Szukam jednak alternatyw, możliwość OC nie jest dla mnie priorytetem, lecz rozbudowa o nowsze komponenty (mocniejszy procesor, lepsza karta graficzna itd). Z racji, że jest to sprzęt stacjonarny, będzie przede wszystkim używany do gier (StarCraft II, TES V, Assassyny), ale będzie musiał też podołać potężniejszym zapychaczom, które będą niekiedy wymagały wielowątkowości (głównie aplikacje dla inżynierskie dla elektroników), a także obróbce audio/wideo. Moim dodatkowym wymaganiem jest możliwość rozbudowy w dodatkowe komponenty takie jak FireWire czy karta na porty BMC. Sprzęt będzie pracował najprawdopodobniej zarówno pod Windows 8.1, jak i Linuxem.

W trakcie poszukiwań sprzętu pod moje wymagania spotkałem się z tym tematem: http://forum.benchmark.pl/topic/106187-i3-4130-czy-fx-6300-pomocy/ . Jednak od czasu ostatniej wypowiedzi minęło trochę czasu, wyszedł trochę lepszy sprzęt, zaczęło kusić APU od AMD. Na dzień dzisiejszy wyselekcjonowałem 3 możliwości wyboru, proszę o pomoc w wyborze:

1. FX 6300 z płytą GA 970A-UD3P - obecnie mój faworyt ze względu na duże możliwości OC, większe możliwości w aplikacjach wielowątkowych, a w przypadku płyty skusiła mnie dobrze wykonana sekcja zasilania procesora i możliwość przesiadki na FX-9xxx i Phenomy. Niestety, ten zestaw w stosunku do konkrecji z Intela trochę ciężej radzi sobie z grami.

2. A10-5800K (płyta nie wybrana) - zastanawiam się nad przejściem na APU ze względu na możliwości graficzne. Procesory następnej generacji, które pojawiają się na podstawce FM2+ kuszą do używania w grach i obsłudze grafiki, szczególnie po tym jakie możliwości prezentuje PS4 ze swoim Jaguarem. Płyty jeszcze nie wybrałem gdyż szukam takiej co obsłuży także Kaveri i nowsze, a będzie stosunkowo tania,
3. i3 4330 (płyta nie wybrana) - Haswelle kuszą większymi osiągami od FX-ów w pojedynczych wątkach, co sprawdza się b. dobrze szczególnie w grach. Nie mam do nich zastrzeżeń, mam tylko problem z dobraniem płyty za max 300 zł, która obsłuży tego i3, jak i jakiegoś mocniejszego i5/i7, który pojawiłyby się w przyszłości i mógł dokopać najmocniejszym FX-om.

 

Z góry dziękuję za wszelkie rady i polecenia sprzętu. Oczywiście jestem otwarty na propozycje innych procesorów i płyt godnych polecenia. Co do pozostałego sprzętu, mam na to oddzielny fundusz, ale nie ukrywam, że jeśli byłoby to możliwe, chciałbym trochę jeszcze uszczknąć z tych 750 zł na rzecz jakieś mocniejszej karty graficznej czy większej ilości ram-u.
 

Pozdrawiam,

Szechem

Edytowane przez Szechem
Link to post
Share on other sites

hej,

 

1. FX 6300+ GB 970 - wbrew pozorom to nie jest zly zestaw, niestety do Skyrima i Starcrafta sie wogole nie nadaje, w tych grach to jednak Intel (bardziej w SC 2 niz Skyrimie)

 

2. A10-5800k - odpusc sobie, nie warto

 

3. moze i3-3240 i Gigabyte GA-Z68AP-D3 

http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=60931

 

600 zl kosztuje a calkiem wydajne i mozesz spokojnie tam kiedys i5 wlozyc

 

chyba ze zdecydujesz sie dolozyc troszke pieniedzy wtedy mozna za 818 zl zestaw z i5 3350 zlozyc:

 

http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=60930

Edytowane przez bossk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki bossk za podpowiedzi

1. Tak jak podejrzewałem, komp ten będzie miał problemy ze Skyrimem. TES V na szczęście chcę tylko odpalić raz dla własnej przyjemności ogrania tej gry. Ja jestem jednak bardziej fanem RTS-ów i z takich gier najbardziej zależy mi na pociągnięciu Starcrafta. Nadal się jednak zastanawiam nad AM3+ ze względu możliwość przeskoczenia na 8 rdzeni,

2. Spoko. Miałem tylko nadzieję, że jakiś większy postęp w APU AMD jest, dlatego wahałem się nad zainwestowaniem,

 

3. Serio, lepiej władować się w Ivy Bridge niż w Haswella? Z tego co zaobserwowałem w ciągu świąt, to właśnie w tej drugiej platformie widziałem największe nadzieje. Co do płyty, to nie lepsza byłaby http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h61m-p20-g3-intel-h61-lga-1155-pcx-vga-dzw-lan-sata-ddr3-h61m-p20-g3-465814/#div4 jaką polecano autorowi tematu, o którym wspomniałem w pierwszym poście?

Edytowane przez Szechem
Link to post
Share on other sites

Hej, 

1. Nawet podkrecony 8320 do Starcrafta 2 sie nie nadaje - niestety, FXy sa bardzo fajne jak je podkrecisz i granie jest jakby przy okazji, jezeli bawisz sie PS, grafika itp a grasz okazjonalnie to kupuj FXa

 

2. Na chwile obecna niestety nie, moze kiedys ;)

 

3 Kierowalem sie troche ograniczonym budzetem, haswell jest kilka % szybszy ale tez troche drozszy, w grach roznic wielkich nie zobaczysz, nie wiem jaka planujesz karte graficzna ale na Twoim miejscu zakupilbym i5 i mial juz swiety spokoj bo to szybki procesor i na dlugo wystarczy ;)

Edytowane przez bossk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

3 Kierowalem sie troche ograniczonym budzetem, haswell jest kilka % szybszy ale tez troche drozszy, w grach roznic wielkich nie zobaczysz, nie wiem jaka planujesz karte graficzna ale na Twoim miejscu zakupilbym i5 i mial juz swiety spokoj bo to szybki procesor i na dlugo wystarczy ;)

 Dzięki za tą informację. Faktycznie, budżet ograniczony, ale to nie znaczy, że nie można znaleźć jakieś alternatywy w podanej cenie dla Haswell-a ;) i3 4330 mnie bardzo zaciekawił, bo dzięki HT umiał dogonić niejednego i5 poprzedniej generacji, a cena podobna jak za FX-6300. Prosiłbym o informacje, jaka tania płyta jest godna polecenia dla Haswell-ów i czy wymieniony mikrus w linku z poprzedniego mojego postu się jeszcze do czegoś nadaje.

Co do karty graficznej, pewnie jakiś Radeon HD 7xxx, ew. coś podobnego od Nvidii albo jakaś R-ka. Czekam na okazje :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Szechem
Link to post
Share on other sites

hej, 

wedle zyczenia zestaw na haswellu: i3-4330 i Asrock H87 Pro - razem 738 zl

 

http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=60932

 

co do tej plyty z linka to ma tylko zlacza USB 2.0 i ogolnie jak nie musisz to sie w mATX nie baw (tzn jak nie masz obudowy na mATX)

Edytowane przez bossk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...