Skocz do zawartości

i7-4770K Z87m Pro4 - OC - problem


Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Spotkałem się z dość dziwnym (a może i normalnym) problemem podczas OC mojego procesora.

 

Kiedy próbuję wyjść ze Stock'owych prędkości i trybów "Auto" w UEFI spotykam się z dwoma typami komunikatów:

 

1) "clock watchdog timeout"

2) "whea uncorrectable error"

 

Jako, że z pierwszym sobie poradziłem przez zmiany CPU Voltage i CPU Core Ratio, tak z drugim nie jestem w stanie w żaden sposób nic zdziałać...

 

Wywala podczas testów zarówno OCCT, jak i IntelBurnTest bez względu na użyte napięcia i taktowania.

 

Próbowałem następujących konfiguracji:

1) Auto Tune przy pomocy oprogramowania do płyty głównej - program wykręcił 4,1GHz z przyzwoitymi <70*C (OCCT: 90% pamięci, użycie rdzeni logicznych, włączony AVX). Wyżej nie dało rady.

 

2) Przez UEFI:

- 4,2 GHz 1,2V + 0,005-0,010V offset - wszystko się odpala. Podczas testu po kilku minutach crash i komunikat nr.2. Temperatury <80*C z włączonym AVX;

- 4,2 GHz 1,25V + 0,005-0,010V offset - j.w. Komputer startuje, test leci (dla obu programów sprawdzałem z osobna) i po kilku minutach komunikat nr.2;

- 4.4 GHz 1,25V + auto offset (0,080V; w sumie dochodzi do ok.1,33V) - j.w. z wyjątkiem temperatur - <85*C bez AVX, 90-100*C z AVX. Później taki sam test robiony był dla x43, x42, x41. Każdy kończył się tak samo.

 

Zastanawiam się czy przyczyną może być:

- podłączenie komputera za pośrednictwem UPS;

- Windows 8.1 Update 1 - czytałem że jest to powszechny problem;

- "wada" procesora, co jest dość dziwne bo przy 4,2 GHz leciał normalnie na 4 wątkach.

 

Testy dla procesora bez OC, na Stock'owych ustawieniach przechodzą bezbłędnie w obu programach. Temperatury nie przekraczają 70*C.

 

Poniżej specyfikacja sprzętowa:

- CPU: i7-4770K 3.5GHz LGA1150,

- CPU Cooling: Noctua NH-D14,

- MOGO: ASRock Z87M PRO4,

- RAM: Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL(9-9-9-24),

- CASE: ZALMAN Z3,

- GPU: Gigabyte GeForce GTX660 2048MB DDR5/192bit OC (Stock),

- Dysk systemowy (podstawowy): Plextor PX-128M5S 128GB,

- Dysk dodatkowy (magazyn): Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB,

 

Z góry dziękuję za udzieloną pomoc i sugestie. Na pewno wszystko będę brał pod uwagę.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...