Skocz do zawartości

Recommended Posts

Część. :P

 

Chciałem napisać temat poświęcony niepoprawnej nazwie "3D" która jest w ostatnich czasach bardzo popularna.

Chyba przyznacie mi rację że świat zwariował nad "technologią 3D".

Pewnie pomyślicie, "o co mu chodzi?"

Już wyjaśniam.

Chodzi mi o to że technologia trójwymiarowa jest już znana bardzo długo. Była ona wykorzystywana nawet w baaardzo starych grach i tak samo jak i w filmach i jest wykorzystywana nadal, lecz ostatnimi czasy technologia ta jest bardziej rozwinięta.

Teraz możemy kupić specjalny telewizor + okulary i możemy cieszyć się nowym wyglądem filmów lub gier. Lecz czemu producenci nie wymyślili innej nazwy, tylko zerżnęli już z dawnego skrótu "3D"?

Moim zdaniem powinni Oni wymyślić jakąś inną nazwę.

Uściślając, nurtuje mnie pytanie, czemu producenci dali do swoich produktów takich jak np.

NVIDIA 3D Vision, nazwę, a tak właściwie to skrót "3D" skoro ta technologia różni się trochę od starego 3D które jest wykorzystywane na co dzień w telewizji, w kinach czy komputerach.

Dodam jeszcze na koniec, że jak kiedyś rozmawiałem z koleżankami to jedna z nich powiedziała tak:

"Wiecie byłam ostatnio w kinie na Avatarze[...]" na co druga koleżanka spytała ją "A na tym 3D czy 2D?" odpowiedziała że na 2D. :P

 

Co sądzicie o tym całym "3D"?

Link to post
Share on other sites

Dla mnie to całe 3D jest do niczego. Cała technologia opiera się na przesunięciu obrazów względem siebie i zabarwieniu różnym odcieniem - oto całe 3D (używane już 10 lat temu w komiksach Kaczora Donalda).

Przyznam się że nigdy nie byłem na seansie 3D w jakimś IMAXie.

Za dużo hałasu z tym - takie 3D mam w ;)

Link to post
Share on other sites

Przyznam się że nigdy nie byłem na seansie 3D w jakimś IMAXie.

Boś jest ignorant :!:

 

"Prawdziwe 3D" polega na tym, że (w przypadku filmów) kręcisz kamerą z dwoma obiektywami rozstawionymi o ileś cm (mniej więcej tak jak oczy).

 

Następnie te klatki z tych kamer są wyświetlane w kinie na przemian ( lewe, prawe, lewe), a okulary zasłaniają lewe oko gdy wyświetlana jest klatka prawego i odwrotnie.

 

Byłem na wielu filmach w IMAXie i to jest coś zupełnie innego niż anaglify dodawane do komiksów!

 

Bo właśnie te czerwono-niebieskie okularki to najtańsza metoda symulacji 3D, po prostu przedsmak prawdziwego 3D ;)

Link to post
Share on other sites

Uściślając, nurtuje mnie pytanie, czemu producenci dali do swoich produktów takich jak np.

NVIDIA 3D Vision, nazwę, a tak właściwie to skrót "3D" skoro ta technologia różni się trochę od starego 3D które jest wykorzystywane na co dzień w telewizji, w kinach czy komputerach.

Akurat nVidia stosuje wg mnie prawidłową nazwę. Całą ta technologia 3D to tylko i wyłącznie kwestia wyświetlenia, wytworzenia wrażenia czyli powiedzmy wizji obrazu trójwymiarowego a więc 3D Vision :P

Tak czy inaczej nie ma co się czepiać nazwy, wiadomo że tak naprawdę nie wymyślają nic nowego, upowszechniają (starają się przynajmniej) coś co jest już znane.

 

Następnie te klatki z tych kamer są wyświetlane w kinie na przemian ( lewe, prawe, lewe), a okulary zasłaniają lewe oko gdy wyświetlana jest klatka prawego i odwrotnie.

Z tego co pamiętam to w iMax obraz wyświetlany jest na tej samej zasadzie co w anaglifach ale zamiast rozdziału barwnego stosowany jest rozdział poprzez polaryzację. Dlatego też okulary jakie wypożyczają nie są "dwukolorowe"

 

Tak samo śmieszy mnie nazwa tego kina 5D. :D

Wymiar to nie tylko rozmiar :)
Link to post
Share on other sites

Ja gdzieś czytałem, że sygnał synchronizacji w podczerwieni odbija się od ekranu i do okularów leci... może to inne kino było :D

Z resztą dosyć ciężkie są te okulary :)

To na pewno nie był IMAX :P Tam są "zwykłe" polaryzacyjne okularki
Link to post
Share on other sites

Bo nie znasz mozliwych znaczen slowa "wymiar".

sugerujesz, że jest więcej wymiarów, niż te 4 "Einsteinowskie" :D a może masz na myśli wymiar jako ilość np. centymetrów :P

co do iMAXa....raz w nim byłem na jakimś filmie (dawno :P )....wypożyczyli okulary, które wyglądały jak zwykłe przeciwsłoneczne, ale film oglądało się bardzo fajnie...

teoretycznie autor wątku ma rację....bo grafika 3D istnieje od dawna, ale z drugiej strony obrazu "wychodzącego z ekranu" nie sposób nazwać czterowymiarowym....

tak czy inaczej ja się nie czepiam nazwy, 3D to 3D i wiadomo o co właściwie chodzi :)

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

 

Bo nie znasz mozliwych znaczen slowa "wymiar".

sugerujesz, że jest więcej wymiarów, niż te 4 "Einsteinowskie" :D a może masz na myśli wymiar jako ilość np. centymetrów :P

 

Polecma poczytac o teorii strun.

Zaczynając od wikipedii :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_strun

 

A jak zaciekawi to czytać dalej gdzies w internecie i w ksiazkach papierkowych :P

Link to post
Share on other sites

Łoch, teoria strun nie wejdzie zwykłemu człowiekowi do głowy od tak. Ale polecam książki Michio Kaku. Ten dopiero potrafi pisać łatwym językiem. TO co wyciągnąłem z jego książek mnie normalnie rozwaliło i przez rok nie mogłem się poskładać.

 

Szkoda że takich rzeczy nie uczą w szkołach.

Link to post
Share on other sites

A ekran ma warstwę polaryzacyjną :D

Kto tam ich wie. IMHO kwestia jest w odpowiednim sprokurowaniu klatki filmowej i sposobie jej naświetlania. Z tego co pamiętam (byłem w IMAX jakieś 2-3 lata temu) jeżeli ściągniesz okulary to zobaczysz ze obraz jest lekko rozmyty (anaglifowy ale nie dwukolorowy). To wynik tego że oczy nie filtrują różnych polaryzacji i widzimy jednocześnie obie. Dopiero okulary załatwiają sprawę i odfiltrowują odpowiedni obraz dla danego oka.
Link to post
Share on other sites

...

Co sądzicie o tym całym "3D"?

Mysle ze jak skonczysz podstawowke to przestaniesz zadawac AZ TAK kretynskie pytania.

Tak samo śmieszy mnie nazwa tego kina 5D. :D

Bo nie znasz mozliwych znaczen slowa "wymiar".

;)

Tylko tyle mam do powiedzenia.

 

Napisałem ten temat żeby rozwiać MOJE wszelkie wątpliwości i zapytać się o Wasze zdanie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...