Skocz do zawartości

Czy opłaca się wymieniać procesor?


Recommended Posts

Obecnie mam następujący komputer:

E8500 @3.9 Ghz

4 GB RAM

Radeon HD 7770

 

Czy w takiej sytuacji opłaca się wymiana procesora na Q9650 albo dokupienie drugiej karty HD 7700? Z kartą mam wątpliwości, bo to Sapphire chłodzony pasywnie, więc zajmuje trochę miejsca, poza tym z dwoma w budzie mogłoby się zrobić zbyt ciepło...

Nie mam zamiaru na razie wymieniać płyty głównej, więc jestem skazany na pakowanie tego, co podejdzie pod Socket 775. Procesory Extreme odpadają, bo wydzielają zbyt dużo ciepła, a ja lubię ciszę.

 

Jak wygląda w tej chwili wykorzystanie 4 rdzeni w grach? Standardowo Q9650 jest taktowany niżej i raczej do 3.9 GHz go nie podkręcę, a jeśli E8500 @3.9 GHz ma być szybszy lub minimalnie wolniejszy, to nie widzę sensu takiej operacji...

 

Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od tego, do czego używasz komputera i w jakiej cenie wyrwałbyś quada. Ogólnie 4 rdzenie to 4 rdzenie, wiekszość gier je obecnie wykorzystuje. Oczywiście zdajesz sobie sprawę że quady pod 775 to dziadki i nie ma co się po nich spodziewać fajerwerków, o ile się nie mylę to każdy quad dostaje baty od phenoma II, który nie należy ani do nowych ani do super wydajnych konstrukcji.

 

Osobiście w procesor na 775 nie pakowałbym więcej niż ~150zł. Sam kupiłem Xeona x3220 (takie cuś jak q6600) za 120zł z KW na forum i jestem zadowolony, taka wydajność mi wystarcza. Podbity do 3,2GHz razem z Radeonem 7850 daje radę, nawet w Crysisa 3 mogę popykać (oczywiście nie na ultra i nie multi).

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites
będzie szybszy w grach

 

Powtarzam, zależy w jakich grach. Jeśli grywasz w starsze tytuły to one często wykorzystują 1 góra 2 rdzenie. Nieco nowsze, typu Far Cry 3, Crysis 2-3, Battlefield 3-4, Max Payne 3 wykorzystują więcej, co widać na wykresach.

 

Na którymś anglojęzycznym forum spotkałem się z twierdzeniem, że q6600 @3,2 jest porównywalny ze stockowym phenomem II, więc najgorzej nie jest. Phenoma tego można wyrwać na allegro za ~240zł, więc powtórzę: płacenie za procesor pod 775 więcej niż 150zł jest marnowaniem pieniędzy.

 

Co do grafiki: zainteresowałbym się na Twoim miejscu czymś w rodzaju radeona 7850/7870 czy też porównywalnego modelu z nowszych serii. Majątku nie wydasz, a różnica będzie. Polecam Radeony, ponieważ podobno sterowniki od "zielonych" mają większy narzut na procesor, co w Twoim przypadku będzie niemile widziane.

 

http://www.hwcompare.com/12033/radeon-hd-7770-vs-radeon-hd-7850/

http://www.hwcompare.com/12188/radeon-hd-7770-vs-radeon-hd-7870/

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...