Skocz do zawartości

Zasilacz do standardowego peceta (z możliwością modernizacji komputera)


Recommended Posts

  1. ​Budżet: 200 zł
  2. Procesor: i5-2400 (w przyszłym roku przesiadka na Intel Broadwell - wersja "K", czyli będzie podkręcany)
  3. Karta Graficzna: Radeon R9 270 (intensywne podkręcanie rdzenia z 950MHz do 1150Mhz)
  4. Czy podkręcasz (CPU i GPU): CPU - nie (bo nie mogę, ale w przyszłości zamierzam się przesiąść na inną jednostkę i bawić się w OC); GPU - już podkręcone
  5. Czy planujesz multi-GPU (SLI bądź CrossFire): NIE (ani dzisiaj, ani w przyszłości)
  6. Specjalne wymagania (okablowanie modularne, cisza, specyficzny rozmiar itp):  BRAK (pewnie mnie wyśmiejecie, ale nawet nie wiem, co daje modularność w praktyce - poza mniejszą liczbą kabli w obudowie)
  7. Własna propozycja: BRAK

----------

Jako że posiadam obecnie zasilacz Aerocool VP-450 (312W na lini 12V), zastanawiam się, czy powinienem już teraz, pospiesznie, zmieniać zasilacz w swoim pececie, czy też mogę wstrzymać się jeszcze z zakupem? Obecnie nie mam wspomnianej w punkcie trzecim karty graficznej wsadzonej do tego peceta (pracuje ona póki co w innej konfiguracji - z 500W Fortronem starszego typu), ale na dniach to GPU trafi właśnie pod zasilanie Aerocoola. Stąd też moje pytanie: czy ten zasilacz w ogóle ma jakiekolwiek szansę podołać tej grafice? 

 

Nie będę tutaj ukrywał, że zmiana zasilacza niezbyt mi się w obecnej chwili uśmiecha. Ale nie chciałbym też puścić sprzętu "z dymem" z powodu własnej głupoty i przesadnej oszczędności. Dlatego mam wielką prośbę o pomoc w tym temacie. Wpisałem kwotę 200 zł, ponieważ zależy mi na maksymalnym ograniczeniu wydatków - i po prostu nie chciałbym jej przekroczyć.

 

Co może być w tej sytuacji dość istotne, w przyszłym roku planuję przesiadkę na procesor z nadchodzącej linii Broadwell. I nie chciałbym być wówczas ponownie zmuszony do zmiany jednostki zasilającej w tym komputerze. Dla ułatwienia powiem jeszcze, że (poza procesorem) w przyszłości będę też na pewno zmieniał tę kartę graficzną (mniej więcej 1,5-2 lat licząc od chwili obecnej), to nie wydam na nią więcej niż 700-800 zł. Jest to granica, której nigdy nie przekraczam przy sięganiu po nowe GPU - nie będzie to też żaden prądożerny potwór, to pewne. A po prostu coś co dzisiaj można porównywać właśnie do tego Radeona R9 270 (lub mocniejszego R9 270X).

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc. :)

Edytowane przez umbongo
Link to post
Share on other sites

http://www.morele.net/zasilacz-xfx-pro-series-550w-psu-120mm-80-p1-550s-xxb9-379507/

 

IMO - najlepszy wybór w segmencie 200-250 złotych :) - ale oczywiście zaczekajmy aż wypowie się ktoś kto ma o zasilaczach znacznie większe pojęcie ode mnie :D


A to moja propozycja jeśli koniecznie chcesz ograniczyć koszta :)

 

http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-530w-sps-530mpcbeu-549804/

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

http://www.morele.net/zasilacz-xfx-pro-series-550w-psu-120mm-80-p1-550s-xxb9-379507/

 

IMO - najlepszy wybór w segmencie 200-250 złotych :) - ale oczywiście zaczekajmy aż wypowie się ktoś kto ma o zasilaczach znacznie większe pojęcie ode mnie :D

A to moja propozycja jeśli koniecznie chcesz ograniczyć koszta :)

 

http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-530w-sps-530mpcbeu-549804/

 

 

@up

Dwie trafne propozycje:)

Od siebie dodałbym CoolerMaster'a G550M - zasilacz oparty o przetwornicę DC-DC, trzyma stabilne napięcia, ma hybrydowe okablowanie, dobrą kulturę pracy. Producent udziela na niego 5 lat gwarancji.

 

 

Dzięki za propozycje, Panowie!

Rozumiem, że nie ma siły, żebym zmieścił się z sensownym zakupem w kwocie 200 zł? Pierwotnie myślałem bowiem o którymś z Deusów, ponieważ na konkurencyjnych forach trafiają one często do polecanych zestawów. No i niezaprzeczalną ich przewagą jest tutaj sama cena - są one na pewno tańsze od powyższych propozycji. Ale z drugiej strony, podobno pomimo dobrej prasy, bywają dość awaryjne. Tym niemniej nie jestem w stanie zweryfikować tego w praktyce...

 

Bo skoro w ogóle nic nie piszecie o moim obecnym zasilaczu (Aerocool VP-450), to zgaduję, że kompletnie nawet nie powinienem rozważać wsadzania do tego zestawu Radeona R9 270 - choćby i na kilka pierwszych miesięcy. Podpowiedzcie, czy dobrze myślę? ;)

 

Pytam o to, ponieważ jeśli już mam wydać więcej niż 200,00 zł, to skłaniałbym się albo ku XFX-owi Pro 550W albo CoolerMasterowi G550M. Thermaltake ma, z tego co zauważyłem, płaskie kable, przez co mogłyby być dla mnie kłopotliwe w układaniu (no i jest chyba nieco słabszy - przez co w moim przypadku mniej przyszłościowy). Dziwi mnie tylko to, że wspomniany XFX w jednych sklepach ma wpisane 3 lata gwarancji, a w innych aż 5 lat.

 

XFX-a mogę mieć za równe 230 zł, natomiast G550M za kwotę ciut ponad 250 zł. Czy poza modularnością Coolermastera (która, jak wcześniej pisałem, nie wiem czemu tak naprawdę poza wyjęciem kilku kabli służy), ten model ma jakąś inną przewagę, z powodu której warto dopłacać równowartość tych 20 złotych? Oczywiście przyjmuję, że te 5 lat gwarancji w przypadku marki XFX jest prawdą (bo wówczas czas ochronny wyrównuje się w obydwu przypadkach). Bo skoro mam wydawać na zasilacz tyle pieniędzy, to chciałbym jednak zrobić to raz a porządnie, bez potrzeby zakupu nowej sztuki w momencie przesiadki na nowy procesor oraz nową kartę graficzną za jakieś półtora roku (góra dwa lata). :)

Edytowane przez umbongo
Link to post
Share on other sites

To jako argument podrzucę że ten XFX nie ma pełnego wsparcia Hanswell (stany c6 c7), a Cooler Master takowe ma. Do tego wg opinii krążących po forum CM jest trochę cichszy no i przede wszystkim (częściowo) modularny.

 

Jeżeli jest problem z procesorami Haswell, to mogę się spodziewać, że Broadwell też spowoduje mus wymiany zasilacza na model w pełni kompatybilny? Dzięki za cenną informację, bo w ogóle tego aspektu nie brałem pod uwagę...

 

Aerocool VP-450 da sobie radę z R9 270 - http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_kart_graficznych_radeon_r9_270x_modele_niereferencyjne?page=0,24

 

IMO warto trochę poczekać i dozbierać do czegoś lepszego. :)

 

Ale, jak pisałem wcześniej, ten zasilacz ma raptem 312W na linii 12V. Jesteś naprawdę pewny, że to wystarczy? Nie ukrywam, że byłaby to dla mnie wspaniała wiadomość, bo po prostu nie uśmiecha mi się w chwili obecnej dodatkowy wydatek :)

Edytowane przez unbongo
Link to post
Share on other sites

Super, naprawdę dzięki za to, że się wypowiedziałeś. Bo byłem już skłonny kupować nowy zasilacz specjalnie pod tę kartę, a tak dwie stówki zostaną w kieszeni na przyszłą modernizację.   :)

 

Z tego co widzę R9 270 bierze po podkręceniu praktycznie tyle samo, co karty z tej serii z "X". Co jest o tyle ciekawe, że te mocniejsze wersje mają aż dwie wtyczki zasilające 6-pin, podczas gdy standardowy R9 270 wymaga tylko jednej... A zestawy testowe i w linku podanym przez Ciebie (R9 270X) i w tym przypadku: http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_karty_graficznej_radeon_r9_270_nastepca_hd_7850_2gb?page=0,16 raczej nie przekraczają 350W.

Edytowane przez unbongo
Link to post
Share on other sites

Fakt, Twój zasilacz to nie jest konstrukcja z wyższej półki(OEM Andyson), ale z zestawem sobie poradzi.


 

 

Jeżeli jest problem z procesorami Haswell, to mogę się spodziewać, że Broadwell też spowoduje mus wymiany zasilacza na model w pełni kompatybilny?

Niekompatybilność z Haswellem - brak obsługi stanów energetycznych C6/C7. Jeśli zasilacz niekompatybilny z Haswellem wystarczy wyłączyć obsługę tych stanów w BIOS'ie :)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jeżeli mogę zostać z tym, co siedzi w obudowie obecnie, to się naprawdę bardzo cieszę. Bo oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że posiadany przeze mnie zasilacz to nie jest żaden high-end (stąd właśnie ten temat). Tak czy owak jeśli zostanę z tym, co mam dzisiaj aż do czasu premiery procesorów z linii Broadwell, będę mógł na spokojnie podjąć decyzję, jaki zasilacz wybrać. Zwłaszcza że w międzyczasie nie zamierzam na pewno nic więcej modernizować.

 

I faktycznie, jeżeli dzisiaj miałbym kupować nową jednostkę SPU tylko dla zasady, bo ta najzwyczajniej w świecie nudziłaby się w moim zestawie. I to nawet wówczas, gdy podkręcę kartę do poziomu zegarów na poziomie 1150/6200 - to chyba zakup nowego zasilacza mija się z celem. Tym bardziej że za te półtora roku sytuacja może się przecież nieco zmienić i np. pojawią się jakieś nowe serie zasilaczy, dzięki czemu te obecne stanieją. No i jest też taka możliwość, że oczekiwane przeze mnie Broadwelle okażą się zwykłym niewypałem i będę musiał szukać czegoś u konkurencji :P

 

Tylko wciąż nie wiem, co z tym XFX-em i jego gwarancją (w jednych sklepach 3 lata, a w innych 5). 

 

@Freso, to moje słowa. Jedyny znany mi model, który wymaga dwóch wtyczek to Gigabyte. Bo już referencyjne układy mają raptem jedną - i również wersja od MSI, którą posiadam ma tylko jedną wtyczkę zasilającą.

Edytowane przez unbongo
Link to post
Share on other sites

Co do gwarancji - jest tak, ponieważ standardowo XFX daje 3 czy tam 2 lata, a po rejestracji produktu na stronie internetowej gwarancja wynosi 5 lat. Wg. tego, co dowiedziałem się od @szembor5 rejestracja nie jest już konieczna, 5 lat jest w standardzie, nie jest to jednak sprawdzona przeze mnie informacja.

EDIT:

Hm, wydawało mi się że jest więcej tych modeli, ale w takim razie zwracam honor. :)

 

Edytowane przez Freso
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobrze wiedzieć. Będę musiał zweryfikować tę wiedzę bezpośrednio u ewentualnego sprzedawcy, żeby mieć pewność co do tego okresu (o ile tylko na XFX-a bym się kiedyś zdecydował).

 

W sumie może rzeczywiście jest więcej tych kart, ale tylko w przypadku Gigabyte'a zwróciłem na to uwagę (zwłaszcza gdy miałem na względzie to, że wspomniana referencyjna wersja też wymaga jednej wtyczki). MSI na pewno wymaga jednej, bo m.in. z tego względu po nią sięgnąłem (plus podatność na OC) ;)

Edytowane przez unbongo
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...