Skocz do zawartości

Czy wymieniać zasilacz?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez owoce morza,

Recommended Posts

Cześć. Mój sprzęt to:
- Płyta główna GA-MA770T-UD3P v1.0
- Procesor AMD Athlon II X2 270

- Pamięć GoodRam DDR3 2X 2GB 1333MHz
- Dysk Western Digital WDC WD10EZEX 1TB

- Zasilacz MC-400ATX 2.0 PFC 400W

- Grafika GeForce 6600 (niebawem Radeon Club3D HD7850 2GB)

- Monitor BenQ GW2460

 

Tak się składa, że okazyjnie kupiłem płytę, procesor, RAM i obudowę za 80 zł. Wymiana grafiki to konieczność, więc zakupiłem Radeon Club3D HD7850 2GB, który przyjdzie po weekendzie. Z czasem wymienię również procka i dokupię 4GB RAM. Jedni pisali mi, że zasilacz to tykająca bomba, inni, że jest bardzo dobry, więc jak w końcu? Nie chcę żeby, np. taka grafika się spaliła. Powinienem go wymienić?

 

Dodam, że całego kompa mam podpiętego pod listwę i gdy włączam listwę to coś strzeli, jakby zasilacz dostał prądu i takie "pyk". Muszę odczekać 5 sekund zanim uruchomię kompa, bo jak szybko włączę listwę i kompa to nie załapie, dopiero za drugim razem. Zasilacz nie tak dawno odkupiłem od znajomego informatyka, który powinien się znać na rzeczy i mówił, że jest dobry. Proszę o pomoc.

 

______________________________________

W tym dziale powinien raczej o to spytać, więc spytam. Co do wentylacji to procek ma własne jakieś chłodzenie FX 3600, no i zasilacz ma wiatraczek i to tyle. Mam też jeden, który znajdował się na tylnej ścianie obudowy, ale nigdy nie był podłączony. Z tyłu mam miejsce bodajże na 2 takie wiatraczki i powinien mieć w domu jeszcze jeden. Podłączyć je? Jak tak to jak?

http://zapodaj.net/500d2a451bed0.jpg.html

Edytowane przez Ekoiks
Link to post
Share on other sites

 

 

MC-400ATX 2.0 PFC 400W

Modecom MC to akurat Fortron APN - o ile mnie pamięć nie myli. Bardzo stara konstrukcja.

 

 

Jedni pisali mi, że zasilacz to tykająca bomba, inni, że jest bardzo dobry, więc jak w końcu?

Bombą bym go nie nazwał, a stwierdzenie "dobry zasilacz" to byłoby nadużycie.

 

 

Powinienem go wymienić?

 Dla świętego spokoju bym go wymienił :P 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A jak sprawdzić czy się jeszcze nadaje i czy nie walnie? Miałem składać kompa całego nowego za 3k, ale uznałem, że takiej machiny nie potrzebuję, no i ta okazja na tanie części, więc chcę złożyć coś mocnego i niedrogiego. Zasilacz jaki zatem polecisz biorąc pod uwagę przyszłą modernizację (proc 6x, więcej ramu), taki żeby ew. nadał się do mojego nowego, super kompa, którego złożę jak będę potrzebował :)

Link to post
Share on other sites

 

 

A jak sprawdzić czy się jeszcze nadaje

Multimetr w łapy i pomiar napięć.

 

 

 

i czy nie walnie?

Tego nie sprawdzisz, co najwyżej odczujesz :rotfl:

 

 

 

 

Zasilacz jaki zatem polecisz biorąc pod uwagę przyszłą modernizację (proc 6x, więcej ramu), taki żeby ew. nadał się do mojego nowego, super kompa, którego złożę jak będę potrzebował

Jeśli mówisz o P x6 + 7850 to kupiłbym Corsaira VS 450 lub XFX Core 450. 

Link to post
Share on other sites

 

 

CWT - budżetówki

Z deczka wprowadziłem Cię w błąd. CWT jest dobrym producentem, ale ten konkretny OEM co siedzi w VS to typowa budżetówka:)

 

 

CoolerMaster G550M - ten zasilacz pociągnie niemal każdą konfigurację z jedną kartą graficzną.  W środku siedzi OEM CWT  oparty o przetwornicę DC-DC, jednostka dobrze trzyma napięcie, ma hybrydowe okablowanie, dobrą kulturę pracy. Producent udziela na niego 5 lat gwarancji. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nagraj dzwięk to się zobaczy bo tak można wróżyć z fusów.

Śmigło podpinasz pod molex a powinieneś mieć jeszcze pinowe wejście ? Taka mała biała kostka

 

Nagram dźwięk jutro. Zauważyłem, że przycisk od listwy się nie świeci - może to coś z nią.

Co do wiatraczka to ma 2 cztero pinowe wejścia. Jedno złączone z drugim. 2 białe kostki

Link to post
Share on other sites

4pin to zdaje mi sie że te na zdjeciu molex , zrób zdjęcie pozostałych.

 

Zrobiłem pomiar napięć na zasilaczu wg. Twojego poradnika. Miernik ustawiłem na 20V i zrobiłem zaraz po uruchomieniu kompa (stan bezczynności) i w stresie (użyłem programu prime95 i ustawienia large FFTs"). Wyniki jakie otrzymałem to:

3,33V na gnieździe 20/24 pin oraz 12,35V na gnieździe 4 pin. W stresie wynik wyszedł ten sam z małym wahaniem (3,32 - 3,33V oraz 12,24 - 12,25V). Dobrze zrobiłem? Muszę wymieniać ten zasilacz?

 

 

Druga sprawa to dźwięk przy włączeniu listwy (słychać w 4 sekundzie):

http://www.sendspace.pl/file/2770e3e1e58344439fd1d03/voice001

Telefon przystawiłem pod zasilacz i dobrze słychać.

 

Co do wiatraka to mam 2 takie wejścia molex przy tych kablach.

Edytowane przez Ekoiks
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Napięcia wyszły dobrze  ;)  , Sprawa dzwięku ma się nie co inaczej , na początek stawiam na łożysko od wentylatora w zasilaczu najlepiej bdz uruchomić komputer i przetrzymać śmigło od zasilacza jakiś patyczkiem, kredką , czy czymś podobnym żeby po prostu się nie kręciło :)  Wtedy bdz wiedzieli czy to śmigło pstryka czy nie. Albo z innej strony może to być przetwornica która próbkuje. Takie charakterystyczne tykanie.
Próbkowanie przetwornicy oznacza, że jest przeciążona, lub ma problem z wydajnością prądową. To występuje tylko raz czy co jakiś czas ?  A wiatraku masz tylko dwa molex jeśli tak to podłącz pod wolny slot molex w zasilaczu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Znaczy, że nie ma co wymieniać zasilacza? Nic się nie spali?
Mam dwa miejsca z tyłu obudowy na przykręcenie wiatraczków - wyżej i niżej. Gdzie będzie lepiej no i którą stroną?
Pstrykanie występuje za każdym razem, gdy włączam listwę jak dłużej zostanie wyłączona. Chyba jak zacznę pstrykać nią to tego dźwięku nie ma, ale musiałbym sprawdzić. Tak czy siak, zawsze jak włączę listwę. Jutro zrobię akcję z zasilaczem i dam znać.


Znajomy powiedział żeby lepiej wymienić. Do tego HD7850 może być zbyt mało. Chyba lepiej zdecydować się na jakiś 550W w okolicach 200 zł, co? Zawsze lepsza stabilność pracy, trochę zapasu mocy, no i taki żeby był przyszłościowy muszę wybrać.


Napięcia wyszły dobrze  ;)  , Sprawa dzwięku ma się nie co inaczej , na początek stawiam na łożysko od wentylatora w zasilaczu najlepiej bdz uruchomić komputer i przetrzymać śmigło od zasilacza jakiś patyczkiem, kredką , czy czymś podobnym żeby po prostu się nie kręciło :)

 

Wiatrak od zasilacza się nie rusza, ten od procka też nie, ale dźwięk na moje ucho dochodzi z zasilacza. Nawet jak coś na nim położyłem to się ruszyło..

Link to post
Share on other sites

Znaczy, że nie ma co wymieniać zasilacza? Nic się nie spali?

 

Napięcia są w porządku w iddle i pod obciążeniem nie ma się czego bać.

Mam dwa miejsca z tyłu obudowy na przykręcenie wiatraczków

 

Podaj nazwę obudowy łatwiej mi będzie określić , jak będzie z aranżacją wentylatorów :)  

 

Znajomy powiedział żeby lepiej wymienić.

 

Nie zrozumiałem do końca co wymienic zasilacz ? No wiadomo lepiej by było wymienić zasilacz na coś markowego.

Niż siedzieć na tym starym fell drugiej generacji. Czyli masz budżet na zasilacz  coś do 200zł no dobra napisz czy wybieramy jakiś nowy czy siedzisz dalej na starym , żebyś my wiedzieli na czym stoimy:) .

Tak jak pisałem jest to chyba przetwornica. Co do zasilacza czy pożyję jeszcze długo trudno powiedzieć , jeśli to przetwornica (Spalić to spali się sam zasilacz ) Ale miejmy też na uwadze że nie wiem czy ten zasilacz posiada zabezpieczenie w postaci bezpiecznika. Nigdy nie można przewidzieć do końca skutków ubocznych ewentualnego przepięcia ponieważ zanim zabezpieczenie zadziała (odpowiedni prąd zwarciowy-przepięciowy) wtedy to może dojść do uszkodzenia czegoś w torze zasilania. Radziłbym wymianę zasilacza jeśli nie masz pojęcia jak go naprawić. Jeszcze raz o tej przetwornicy trochę cię męczę ale no cóż  :P  Koszt naprawy to w serwisie wiadomo skasują cię , ale koszt naprawy jak byś sam to robił to w granicach 10/20zł .

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Napięcia są w porządku w iddle i pod obciążeniem nie ma się czego bać.

 

Podaj nazwę obudowy łatwiej mi będzie określić , jak będzie z aranżacją wentylatorów :)  

 

 

Nie zrozumiałem do końca co wymienic zasilacz ? No wiadomo lepiej by było wymienić zasilacz na coś markowego.

Niż siedzieć na tym starym fell drugiej generacji. Czyli masz budżet na zasilacz  coś do 200zł no dobra napisz czy wybieramy jakiś nowy czy siedzisz dalej na starym , żebyś my wiedzieli na czym stoimy:) .

 

 

Skoro ma się coś uszkodzić to lepiej wybrać coś w okolicach 200 zł.

Link to post
Share on other sites

Żeby było wiadomo zasilacz jest dalej  sprawny ale nie do końca  już coś właśnie z przetwornicą zaczyna się dziać. Jeszcze raz potwierdza się złota myśl, którą każdy elektryk/elektronik zna i szanuje : "Bez sprawnego zasilania urządzenie nie jest w stanie pracować prawidłowo" Kolega wyżej podał chyba najlepszą opcje w tym przedziale cenowym , sam ten zasilacz posiadam ponad rok narazie wszystko jest cacy :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Do 200 zł warto też się zastanowić nad Fortron 450-60EGN90+, który charakteryzuje się wysoką sprawnością z certyfikatem GOLD tutaj w dobrej cenie  http://www.morele.net/zasilacz-fortron-450-60egn90-492958/  lub TT Smart SE Modular 530W, który jest modularny oraz ma dość silną linie 12V, która zapewni lepsza rozbudowę komputerka w przyszłości, tutaj w dobrej cenie  http://itpromo.pl/p/1540/17374/smart-se-modular-530w-sprawnosc-80-bronze-dla-230v-140mm-zasilacze-komputerowe-podzespoly-komputerowe.html  . Pozdrawiam :)

Edytowane przez Breaky83
Link to post
Share on other sites

warto też się zastanowić nad Fortron 450-60EGN90+, który charakteryzuje się wysoką sprawnością z certyfikatem GOLD tutaj w dobrej cenie

 

 

Racja też fajny zasilacz ale na morele drogo na alledrogo może wyrwac za 150zł  biedne okablowanie ma 

Tam co tam pisze o tym zasilaczu na tej stronie to jest ściema  :)  chodzi mi o to Sprawność dla Thermaltake Smart SE (87%)

Firma zastosowała taki myk bo może się tak chwalić , ale w rzeczywistośći     ledwo co spełnia warunek 80bronze. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To jaki polecacie? Ponawiam pytanie czy nie lepszy 550W? Ktoś już tu zaproponował CoolerMaster G550M. Znajdę coś lepszego w tej cenie?


Panowie, jutro powinien mi przyjść ten HD7850. Podłączyć go póki co do obecnego zasilacza czy nie ryzykować?

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...