Skocz do zawartości

Jak dobrze wyczyścić monitor?


Recommended Posts

Nie dawno kupiłem nowy monitor i pomyślałem, że przed rozpoczęciem używania dokładnie dowiem się co robić żeby od samego początku utrzymywać go w dobrym stanie.

 

Planuje od początku używać normalnej małej ściereczki z mikrofibry do ścierania kurzu. Teraz tak robię i jest dobrze ale gorzej jak są jakieś plamy i sama mikrofibra nie pomaga. W obecnym monitorze jak miałem jakąś plamke czy coś takiego to ścierałem ''specjalnym sprejem'' i zostawały smugi i trudno potem jest doprowadzić monitor do normalnego stanu.

 

Po przeczytaniu tematu myśle nad mikrofibrą albo tym środkiem IPA.

Mam jednak kilka wątpliwości. PIszecie, że najpierw przecieracie wilgotną mikrofibrą. Samemu trzeba ją czymś nawilżyć czy kupuje się odpowiednio wilgotnę? Jeżeli tak to gdzie najlepiej taką kupić? Warto też kupić nową jakąs specjalną czy taka zwykła do okularów będzie dobra do wycierania na sucho?

 

Jeżeli chodzi o środek IPA to gdzie łatwo go kupić? Z tego co szukam w internecie to znalazłem np. taką stronę: http://www.dipol.com.pl/srodek_do_czyszczenia_wlokien_swiatlowodowych_ipa_L5915.htm

Chodzi o coś takiego?

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Tu chodzi o monitor kolego...Ja polecam jak koledzy wyżej dwie ścierki z mikrofibry do tego można do wiaderka wlać kilka kropli płynu do naczyń z wodą i w tym namoczyć jedną ze ściereczek :) Suchą poprawić i gicio

Edytowane przez windforcegtx
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Ścierką z mikrofibry ale taką grubą do podłogi (kupiłem za 7zł w lokalnym sklepie) nawilżoną w wodzie przetrzeć monitor a potem na sucho i gotowe. Nie pozostawia żadnych smug ;)

Edytowane przez radeqw
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

To ja Wam polecę chusteczki nawilżane do ekranów firmy MrMagic z Biedronki :D Używam na co dzień i bardzo polecam :) Zero smug, jedną chusteczką wycieram ekran, laptopa i smartfona :) Jedyna wada, że są trudno dostępne, ale jak jest akcja w Biedrze, to wykupuję wszystkie pudełka :D

 

Cena: 4,99 za pudełko (15 chusteczek)

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

reczniki papierowe rysuja ekrany ,ja juz zarysuwalem mojego pb278q ,najlepiej szmatka z microfiber i srodek do czyszcenia,nie moze zawierac alkoholu czy amoniak podobnych i oczywiscie wylacz monitor zanim zaczniesz procedure

Edytowane przez kulkiet
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Przez kilkanaście lat swoich doświadczeń z monitorami próbowałem różnych środków, również wspomnianego alkoholu izopropylowego - i żaden z nich nie dawał takich efektów, jak płyn do czyszczenia szkieł w okularach (soczewek) Jai Kudo. Nawet alkohol izopropylowy zostawiał smugi - a płyn Jai Kudo - nie.

 

Nie jest może tani, buteleczka 30 ml kosztuje około 10 zł, można go czasem kupić na Allegro - albo tutaj:

 

http://sklep.okularnik.com/pl/p/JAI-KUDO-Lens-Cleaner/302

 

Polecam go bardzo.

Nie dawno kupiłem nowy monitor i pomyślałem, że przed rozpoczęciem używania dokładnie dowiem się co robić żeby od samego początku utrzymywać go w dobrym stanie.

 

Planuje od początku używać normalnej małej ściereczki z mikrofibry do ścierania kurzu. Teraz tak robię i jest dobrze ale gorzej jak są jakieś plamy i sama mikrofibra nie pomaga. W obecnym monitorze jak miałem jakąś plamke czy coś takiego to ścierałem ''specjalnym sprejem'' i zostawały smugi i trudno potem jest doprowadzić monitor do normalnego stanu.

 

Po przeczytaniu tematu myśle nad mikrofibrą albo tym środkiem IPA.

Mam jednak kilka wątpliwości. PIszecie, że najpierw przecieracie wilgotną mikrofibrą. Samemu trzeba ją czymś nawilżyć czy kupuje się odpowiednio wilgotnę? Jeżeli tak to gdzie najlepiej taką kupić? Warto też kupić nową jakąs specjalną czy taka zwykła do okularów będzie dobra do wycierania na sucho?

 

Jeżeli chodzi o środek IPA to gdzie łatwo go kupić? Z tego co szukam w internecie to znalazłem np. taką stronę: http://www.dipol.com.pl/srodek_do_czyszczenia_wlokien_swiatlowodowych_ipa_L5915.htm

Chodzi o coś takiego?

Alkohol izopropylowy - kupisz na Allegro. Jak jesteś z Warszawy lub okolic - możesz go kupić tutaj, odpadają koszty wysyłki:

 

http://www.petrostar.pl/?q=alkohol+izopropylowy

 

Są to opakowania o różnej pojemności, np. 100 ml, 500 ml, 1000 ml itd.

 

Ale ja osobiście polecam płyn do czyszczenia szkieł w okularach (soczewek) Jai Kudo, o czym już pisałem. Płyn ten sprzedawany jest w atomizerze, można go delikatnie rozpryskać na ekranie - a wytrzeć tzw. "płatkami kosmetycznymi".

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

No właśnie mi też po alkoholu izopropylowym zostawały smugi, dlatego przestałem go używać. Zbyt mało go używałem, żeby stwierdzić jakiś negatywny wpływ na ekran. Natrafiłem parę lat temu na ten płyn do soczewek Jai Kudo, o którym pisałem - i od tej pory używam tylko jego. Może to nietypowy płyn - ale u mnie daje bardzo dobre efekty.

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

A po co tracić kasę na takie płyny specjalne do monitorów? Przecież to jest zwykły płyn do mycia szyb w innym opakowaniu...

No nie przesadzaj. Płyny do szyb zawierają często amoniak. Poza tym to są dwie różne substancje - czy tego nie odróżniasz?

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

No nie przesadzaj. Płyny do szyb zawierają często amoniak. Poza tym to są dwie różne substancje - czy tego nie odróżniasz?

Oczywiście, że tak! Jak coś jest do szyb to jest do szyb i do monitorów niebardzo, bo można je po prostu popsuć. Ja kiedyś, posłuchałem się jednego mądrali, który doradził mi, że" nie ma sensu wydawać kasy" i przetarłem alkoholem etylowym. Okazało się, że był pokryty jakimś tworzywem które weszło w reakcję z alkoholem i monitor już dawno leży w śmietniku. Ekran zrobił się jak mleko. Monitory niestety powinno się czyścić środkami, które są do tego przeznaczone.Trafiłem ostatnio na coś takiego https://sklep.hadwao.net/glowna/64-ren-f10.html  , śmieszne pieniądze, a przynajmniej mam pewność, że doczyszcze ekran i przede wszystkim go nie popsuje,  bo nikt nie chce się przekonać o tym na własnym sprzęcie szczególnie laptopie.

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Oczywiście, że tak! Jak coś jest do szyb to jest do szyb i do monitorów niebardzo, bo można je po prostu popsuć. Ja kiedyś, posłuchałem się jednego mądrali, który doradził mi, że" nie ma sensu wydawać kasy" i przetarłem alkoholem etylowym. Okazało się, że był pokryty jakimś tworzywem które weszło w reakcję z alkoholem i monitor już dawno leży w śmietniku. Ekran zrobił się jak mleko. Monitory niestety powinno się czyścić środkami, które są do tego przeznaczone.Trafiłem ostatnio na coś takiego https://sklep.hadwao.net/glowna/64-ren-f10.html  , śmieszne pieniądze, a przynajmniej mam pewność, że doczyszcze ekran i przede wszystkim go nie popsuje,  bo nikt nie chce się przekonać o tym na własnym sprzęcie szczególnie laptopie.

Na alkohol wrażliwe jest pleksi. Taka taniocha na monitorze? Korzystam z wielu komputerów od 30 lat i nigdy żadnemu monitorowi nie zaszkodził płyn do szyb. Najważniejsze to wyłączyć i przecierać miękką ściereczką a nie np. wcierać na sucho i rysować papierem do kibla ;)

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

Ja swoją Ijame E240HDS nie mogłem niczym doczyscic. Stare plamy nie chciały zejść. Ponieważ i tak szukam nowszego monitora to postanowiłem go wymyć gąbką kuchenną zamoczoną w wodzie z PŁYNEM DO NACZYŃ i wszystko zeszło a monitor nadal działa elegancko :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Jeszcze za crt'ka używałem super czyszczącego środka na bazie alkoholu. Pięknie wyczyszczal ekran z wszelkich zabrudzen, smug, i warstwy ochronnej dla oczu.

 

Później przeniosłem się na plyn bez alkoholu, rozpypalny z psikacza. Szmatke z zestawu z powodzeniem zastąpiła gruba mikrofibra lub gruba skarpetkach

 

Ostatni środek kupiłem przez pomyłkę. Sciereczki nasączone okazały się badziewiem

 

Z doświadczenie dodam że do wszelkich ekranów swietnie sprawdza się marginalnie nasączone grubsza mikrofibry. Woda nie ma właściwości antystatycznych, ale i nienoddzialywuje na ekran chemią

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...
  • 7 miesięcy temu...
  • worm zamknął ten temat
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...