Skocz do zawartości

Eizo EV2216W czy NEC EA223WM?


Recommended Posts

Chciałbym wymienić swój wysłużony monitor CRT Dell P1130 na jakiś LCD. Ze względu na taki sobie komputer i fakt, że chciałbym grać w rozdzielczości natywnej, w grę wchodzi raczej tylko monitor 1680x1050. Po objerzeniu kilku poleasingowych Delli 2209WA chcę kupić jednak coś nowego, bo stan tych, które oglądałem był TRAGICZNY. Z tego, co się orientuję, w rozsądnej cenie pozostają mi jedynie panele 22" TN, a z tych z kolei chyba jedyne sensowne to Eizo EV2216W i NEC EA223WM. Na papierze parametry mają w zasadzie te same.

Z góry uprzedzam, że nie chcę FullHD, raczej nie chcę 16:9 i takie propozycje mnie nie interesują. Przytargałem na weekend z pracy Lenovo L2250p i mimo, że nie jest to genialny monitor, to całkiem mi przypasował, mimo, że przydałaby się mu jakaś podstawowa kalibracja przynajmniej.

 

Który z tej dwójki lepszy (powiedzmy, że cena nie ma znaczenia)? No i ewentualnie jeśli macie lepsze propozycje, to też chętnie poczytam...

Link to post
Share on other sites

Pograłem chwilę w FIFĘ 12, Battlefield P4F, GTA IV i L.A. Noire i smużenia nie zauważyłem, więc pod tym względem OK. Trochę kulały kolory, ale po zbiciu niebieskiego było całkiem znośnie - przed wszystkim urzekła mnie ostrość obrazu wynikająca po części ze wzrostu rozdzielczości (z 1280x1024 na 1680x1050, no i w GTA IV trzeba było lekko zejść z detalami...), a po części z tego, że Dell po tylu latach chyba nie trzyma już fabrycznych parametrów :).

 

Co do wyboru monitora, to planowałem kupić właśnie Eizo :).


Hmmm... Znalazłem coś takiego:

http://www.lambda-tek.com/componentshop/index.pl?region=GB&searchString=s2233w&go=go

 

Cena bardzo atrakcyjna, matryca PVA, tylko wyczytałem, że to monitor z szerokim gamutem, który ma tryb pseudo sRGB i używanie takowego w Windows to średni pomysł, bo wszystkie kolory są dość mocno przegięte, nawet w owym trybie sRGB... Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym względzie?

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites

no ja pracuję na szerokogamutowym monitorze i zależy jak leży, jak grafika jest sensownie przygotowana to wygląda dobrze, jak nie, to nie, w win7 nie ma katastrofy 

 

a S2233W z tej aukcji czy co to tam jest to bardzo fajny sprzęt, ale:

- musi już być na prawdę stary, przez co świetlówki na bank zdezelowane

- S-PVA ze wszystkimi swoimi zaletami średnio dawała radę w multimediach

Link to post
Share on other sites

Teoretycznie to nowy sprzęt w kartonie, nie odpakowany. Z tego, co udało mi się ustalić, S2233W były produkowane chyba do 2013 roku, więc jeśli z końca produkcji, to nie taki znowu najstarszy.

Co masz na myśli pod określeniem "multimedia"? Filmów na kompie nie oglądam, bo mam od tego plazmę Panasa, jak się tak zastanowić, to interet i pracę biurową głównie odwalam na laptopie leżąc na kanapie i na stacjonarce przez 90% czasu gram.

 

 

Jakiego monitora używasz, jeśli to nie zbyt intymne pytanie? ;)

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites

o, jak nówka to jest okazja, tyko nie do takich celów, pod hasłem multimedia mam na myśli wszystko co daje "ruchome obrazki" w tym granie, w szybkich tytułach, jak strzelanki to będzie jedna smuga, co innego jakbyś grał w bardziej statyczne tytuły (np przygodówki), gdzie podziwia się widoczki

Link to post
Share on other sites

Cóż, ponieważ był wcześniej już zamówiony, wczoraj dotarł do mnie EV2216W. Rozpakowany, zainstalowany i... wszystko fajnie, tylko porażają mnie kąty pionowe, których w pracy przy Lenovo L2250p w ogóle nie zauważam! Szczególnie jest to widoczne na ciemnych obszarach ekranu. Fakt, siedzę jakieś 10 - 15 cm może bliżej, ale to nie powinno mieć aż takiego wpływu... Czy są jakieś sugestie, jak ustawić monitor (w sensie fizycznie - wysokość względem linii oczu, kąt nachylenia monitora). Mam jeszcze 9 dni na potestowanie i ewentualne odesłanie, ale zbyt dużo alternatyw nie widzę, więc średnio mi się to uśmiecha...

 

I jeszcze jedno: w instrukcji jest napisane, że niby DisplayPort nowszy, lepszy itp., ale z kolei zalecają używanie DVI zamast DP. W kartonie dostałem 2 kable, karta graficzna ma oba wyjścia, więc mogę użyć dowolnego. Znalazłem tylko info, że DP nie obsługuje DDC/CI (co to jest?). Wiem, że jeśli chodzi o sam obraz, to kablem lecą zera i jedynki, więc różnicy nie będzie, ale czy połączenie DVI ma jakąś przewagę nad DP (transfer strumienia audio przez DP jest mi oczywiście kompletnie niepotrzebny)?

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites

Wystarczyło podnieść nieco monitor i już jest OK. Dzięki.


Czy można gdzieś znaleźć planszę do regulacji kontroli "brightness" w monitorze? Jedyne, co znalazłem, to żeby porównywać biel z kartką papieru i, szczerze pisząc, średnio to widzę jako precyzyjny sposób jej ustawienia...

Link to post
Share on other sites

ale to się jedno z drugim wiąże, w zasadzie

natomiast żeby mieć temperaturę światła w kelwinach trzeba by użyć choćby prostego kolorymetru, a to już są wydatki albo na usługę kalibracji (100-150), albo na własny Spyder 4 czy ColorMunky (~4 stówki)

Link to post
Share on other sites

Kontrast z jasnością (czy tam jaskrawością), wiązały się ze sobą w czasach CRT, teraz to już chyba tak nie działa...

 

 

Używam trybu sRGB, więc mając cichą nadzieję, że chłopaki w Eizo nie popłynęli z fabrycznymi ustawieniami, jedyne co mogę zmieniać, to owa jasność. Domyślne 100 jest absolutnie nie do przyjęcia, w tej chwili mam ustawione 22 albo 23 i wydaje się to być OK. Jest to najjaśniejsze możliwe ustawienie, gdzie nie giną detale z jasnych obszarów, mam jednak wrażenie, że ciemne obszary są ciut zbyt ciemne...

Pozostawienie włączonego czujnika EcoView czy jak to się tam nazywa skutkuje tym, że ekran jest przez 95% czasu zdecydowanie za ciemny, więc go wyłączyłem - 2 z 3 eko funkcji się do niczego nie nadają, a z EcoSense muszę pokombinować, bo podczas grania wyświetla mi się co chwilę "No presence detected" i muszę machać ręką przed czujnikiem :).

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites

to jest biurowy sprzęt, ma pracować w różnych warunkach, często w bardzo jasnych pomieszczeniach, stąd jasność dochodzi do tak wysokich wartości, w domu, spokojnie możemy ją skręcić w dół, natomiast jeżeli nie pracujesz z materiałami/grafiką, które by wymagały precyzyjnej kalibracji pod standard 6500K itp to całkowicie wystarczy ustawienie optymalne dla ciebie, tak jak je widzisz, przy zachowaniu kontrastu

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

DDC/CI to przesyłanie dodatkowych informacji sterujących przez kabel wizyjny. W części monitorów EIZO (tych bez połączenia dodatkowo kabelm USB) stosowane do sterowania monitorem z poziomu aplikacji ScreenManager - czyli np. przełączania trybu pracy monitora w zależności od aktualnie wykorzystywanej aplikacji (można to sobie oczywiście samemu ręcznie zdefiniować).

 

Co do ustawień dla sRGB, to najlepiej wziąć od kogoś kalibrator i poustawiać całość w trybie użytkownika (tam, gdzie masz dostępne wszystkie nastawy). Jeżeli pracujesz w sRGB, to w oprogramowaniu do kalibracji ustawiasz temperaturę 6500K, jasność w zakresie 80-120 cd/m2 i regulujesz potem wartość Gain dla każdej składowej RGB (oprogramowanie do kalibracji wyświetla Ci co i jak masz zrobić).

 

Osobiście pracuję w składzie publikacji do druku, mam FlexScana S2432W i pierwszą rzeczą, którą zrobiłem, było wyłączenie automatycznej regulacji jasności. Szlag by mnie trafił, jak by mi się co chwilę zmieniały parametry wyświetlania. :) Choć faktycznie funkcja ta dobrze ustawiona pozwala pracującycm w biurach pozytywnie wpłynąć na komfort pracy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...