Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

   [Mało istotny wstęp]

   Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu komputera wraz z monitorem. Czekając na nadchodzące nowe procesory, karty graficzne czy technologie (np. G-Sync) odkładałem zakup czekając na ich premierę. W międzyczasie pojawiała się zapowiedź kolejnych nowości, która zachęcała mnie do kolejnego oczekiwania. Różnica pomiędzy moim sprzętem, a tym aktualnie będącym w sprzedaży jest tak duża, że postanowiłem już dłużej nie czekać i w końcu coś zmienić. Wszystkie podzespoły już wstępnie wybrałem, ale chciałbym skonsultować poprawność decyzji.

   [Część właściwa I -komputer]

   Potrzebuję komputera na którym będę mógł uruchomić najnowsze gry w pełnych detalach, co zakładam, że pozwoli mi grać co najmniej do końca obecnej generacji konsol przy niższych ustawieniach we wszystkie tytuły. Pracuję również z dużymi rysunkami budowlanymi 2D w AutoCAD'dzie. Być może za jakiś czas zacznę używać programu Revit, który jest następcą AutoCADa i ma bardzo wysokie wymagania.

   [Część właściwa II -monitor]

   Jestem zainteresowany monitorem o rozdzielczości 2560x1440, który nie męczy wzroku i ma matową matrycę. Tak wysoka rozdzielczość uprzyjemni pracę w AutoCAD'zie oraz pozwoli otworzyć kilka okien obok siebie. Wydaje mi się, że szybka matryca do gier (TN, 120Hz) nie jest dla mnie dobrym wyborem. Lubię FPS-y, ale gram również dużo w inne gry, a w turniejach udziału nie biorę. Wysoka rozdzielczość również może być barierą do wytworzenia dużej ilości klatek, więc matryca IPS lub AHVA, która zapewni obraz wyższej jakości, będzie dla mnie chyba lepszym wyborem. Zamierzam podłączyć PS3 do monitora, więc przyda się w nim wejście HDMI oraz wyjście słuchawkowe. Czy taka matryca będzie dobrym wyborem? Jeśli tak, to czy mogę dokonać lepszego wyboru od BENQ BL2710PT?

   Podsumowanie:

  • Zastosowanie komputera : gry, duże rysunki 2D w AutoCAD, za jakiś czas być może również Revit (następca AutoCADa z wysokimi wymaganiami sprzętowymi)
  • Maksymalna kwota Jeśli trzeba podać konkretną wartość, to 8500zł. Tyle kosztują elementy, które moim zdaniem są potrzebne do komfortowego korzystania z zestawu. Im taniej, tym lepiej- ma być jak najbardziej ekonomicznie.
  • Których części potrzebuję : monitora i komputera
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Nie, ponieważ wiem, że wpływa to negatywnie na trwałość, a komputer wymieniam rzadko
  • Rozdzielczość mojego monitora : 2560x1440, jeśli kupię BENQ BL2710PT
  • Części z poprzedniego komputera:: Seagate Barracuda 7200.12 500GB Samsung 840 EVO
  • Własna propozycja zestawu :

-Obudowa: Fractal Design Define R4 (~380zł) (wygląd i obecność filtrów oraz kanałów na przewody mi się podoba, ale obawiam się słabego chłodzenia)

-Zasilacz: Corsair RM650 (~400zł) (stosunkowo cichy, wysoka sprawność, 5 lat gwarancji a kalkulator obliczył, że potrzebuję 605W)

-Płyta główna MSI Z87-G45 Gaming (~470zł) (w testach wypada dobrze i podobno jest odpowiednia dla wybranej karty i procesora. Posiada dobrą kartę dźwiękową, a w zewnętrzną nie planowałem inwestycji. Posiadam słuchawki Sennheiser HD555, więc jest to sprzęt ze średniej półki- tak jak karta dźwiękowa w tej płycie)

-Procesor: Intel Core i5 4670k (~820zł) (dużo czytałem na temat praktycznych różnic pomiędzy i5 i i7. W grach niczym się nie różnią, w CADzie praktycznie też. Podobno w Revicie mogą pojawić się różnice, ale na razie nie jestem pewny czy będę go używał i czy w moim przypadku wystąpią. Jeśli ktoś nie olśni mnie dobrą argumentacją za i7, a spontanicznej decyzji nie podejmę w ostatniej chwili, to zostanie i5. Czy warto kupić lepszy radiator do procesora? Wymiana chyba wiąże się z utratą gwarancji, prawda?)

-Karta graficzna: GeForce GTX 780HZ 3GB (~1900zł) (testy wskazują wydajność nawet wyższą od 780Ti, w miarę racjonalne temperatury i wytwarzany hałas. Gwarancja jest na 3 lata, a do grania w rozdzielczości 2,5k podstawowy GTX 780 jest chyba niezbędnym minimum).

-RAM: Kingston HyperX Beast 2*8GB (~520zł) (taka ilość ramu powinna wystarczyć do pracy z wieloma aplikacjami otwartymi jednocześnie. Nie wiem czy mam prawdziwe informacje, ale przeczytałem, że do procesorów 4x70k dłuższą żywotność zapewniają napięcia 1.5V, a najlepiej gdy prędkość pamięci to 1600MHz. CL9 chyba w zupełności wystarczy. Gwarancja jest dożywotnia, a cena porównywalna z innymi ofertami)

-Dyski: Seagate Barracuda 7200.12 500GB (0zł- już go mam), SSD Samsung 840 MZ-7TE500BW lub MZ-7PD512BW (~1000-1500zł) (na SSD będzie system, aplikacje oraz większość gier, a na HDD reszta. Zastanawiam się pomiędzy dwoma modelami ze względu na gwarancję 5 letnią w droższym i 3 letnią w tańszym)

-Nagrywarka: LiteON iHAS124-04 (~60zł)

-Monitor: BENQ BL2710PT (~2050zł) (opis w drugim akapicie)

 

Łączny koszt z to ~7600-8100zł (w tym monitor 2050zł oraz komputer w zależności od wariantu SSD 5550-6050zł).

 

 

Przepraszam za tak długi opis i dziękuję za pomoc :)

Link to post
Share on other sites
Revit, który jest następcą AutoCADa i ma bardzo wysokie wymagania.

Z tym następcą to nie do końca prawda. Revit to program BIM. To bardziej inna kategoria programów niż następca. Sorki za małą dygresję ;)

 

Płyta główna MSI Z87-G45 Gaming (~470zł)

W której sporo dopłacasz za wygląd. 100zł taniej masz ASRock H87 Performance, na której tez podkręcisz procesor, która ma także dobry dźwięk (jak na zintegrowane karty oczywiście). Dodatkowo in plus względem MSI posiada 2 kości UEFI. Recenzja: http://pclab.pl/art54212-9.html

 

Czy warto kupić lepszy radiator do procesora? Wymiana chyba wiąże się z utratą gwarancji, prawda?)

W przypadku procesora z K jak najbardziej przyda się lepsze chłodzenie, a do OC jest to wręcz konieczne. Gwarancji nie tracisz :)

 

i7 w Revicie może się przydać jeśli np masz zamiar wykonywać w nim rendery, ewentualnie eksportować model do 3ds maxa i tam renderować (o ile takie rzeczy byś robił). Z tego co na szybko znalazłem tu i ówdzie to pewne funkcje Revita korzystają z wielowątkowości.

 

Z monitorem polecam się udać do działu o monitorach.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Z tym następcą to nie do końca prawda. Revit to program BIM. To bardziej inna kategoria programów niż następca. Sorki za małą dygresję

Masz rację, chyba nie najlepiej to ująłem. W Revicie jak i AutoCADzie moja rola ogranicza się do rysowania instalacji, więc biorąc pod uwagę, że wzrost wydajności w przypadku i7 będzie dla mnie nieduży i wystąpi tylko w jednym programie, to wezmę i5. 300zł to dużo.

 

 

 

100zł taniej masz ASRock H87 Performance
 

Ciekawa propozycja- płyty są bardzo podobne a ASRock kosztuje 75% ceny MSI, więc chyba zmienię wybór.

Dobrze wiedzieć, że gwarancji nie stracę przy wymianie radiatora procesora :) Zdecyduję się na zakup jakiegoś, mimo, że nie zamierzam w najbliższym czasie zmieniać taktowania. Kiedyś pewnie to zrobię, a pozbycie się fabrycznego wentylatora obniży hałas.

 

 

 

Z monitorem polecam się udać do działu o monitorach.

Ok, słuszna propozycja ;) 

Link to post
Share on other sites

A ja bym trochę tutaj zamieszał ....

 

Intel Core i5-4670K /3.4GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/

AsRock Fatal1ty H87 Performance /intel H87, LGA1150/

Fractal Design Define R4 USB 3.0 Black Pear

Corsair RM 550W 80+ Gold 135mm modular

Western Digital Blue 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600

Crucial 16GB (2x8GB) 1600MHz CL9 Ballistix

Liteon iHAS122 SATA (black)

Samsung SSD840 EVO 250GB (540MB/520MB/s)

Sapphire Radeon R9 290 TRI-X 4GB DDR5 512bit ( 957 /5000)

Thermalright HR-02 Macho Black-White

 

5048 zł +  kody na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa albo X98TY2AZ + Norton (otrzymasz wtedy Norton AntiVirus 2014)

 

http://www.ceneo.pl/14537953

http://www.ceneo.pl/22745099

 

Razem ~ 8000 zł. 

 

R9 290 to wydajność GTX 780. Dodatkowo w zestawie masz 2 monitory, jeden typowo do grania (120Hz), drugi typowo do pracy (16:10). Oczywiście podczas pracy możesz korzystać z dwóch monitorów, na jednym typowa praca a na drugim net itp ....

 

 

 

(~1000-1500zł) (na SSD będzie system, aplikacje oraz większość gier, a na HDD reszta

 

Naprawdę chcesz wydać 1000 - 1500 zł na dyski w zestawie pod 2D oraz gry ?  

 

Model procesora 4670K skierowany jest pod OC, dopłaca się tutaj za odblokowany mnożnik. Zdecydowanie warto podkręcić procesor w dzisiejszych czasach a herezje o skracaniu tym żywotności można schować między bajki. Alternatywnie jak nie zdecydujesz się na OC to bierz 8 wątkowego Intel Xeon E3-1230v3, wydajność taka sama jak i7 4770

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dzięki kajtek. Propozycja ciekawa, ale:

 

 

Corsair RM 550W 80+ Gold 135mm modular

Czy to nie jest zbyt niska moc? Maksymalne obciążenie 780Ghz czy R9 290X to nawet 480W, podkręcone i5 to maksimum 100W. Kalkulatory internetowe też zalecają większy, przynajmniej 650W zasilacz.

 

 

Western Digital Blue 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600

Mam już 500GB Seagate'a Barracudę.

 

 

Sapphire Radeon R9 290 TRI-X 4GB DDR5 512bit ( 957 /5000)

Nie wziąłem pod uwagę Radeonów R9 290X, a ceny mają bardzo konkurencyjne- 300zł taniej. Kiedyś miałem Sapphire X800GTO z dwuletnią gwarancją i karta umarła po 2,5 roku. Od tamtego czasu zwracam uwagę na okres gwarancji, który jest chyba jedynym wyznacznikiem trwałości dla nowych produktów. Chciałem, żeby komputer był cichy, a 780GHz pod tym względem wygrywa. Pomyślę nad Asus R9 290X Direct CU II, bo jest w podobnej cenie do Sapphire, jest odrobinę wydajniejszy i ma 3 lata gwarancji.

 

 

Alternatywnie jak nie zdecydujesz się na OC to bierz 8 wątkowego Intel Xeon E3-1230v3

Dzięki skutecznej reklamie flagowych modeli pierwszy raz słyszę o tym mniej popularnym modelu. Gdybym wykorzystywał 8 wątków, to ten procesor miałby sens. Jest minimalnie droższy od 4670k, ale wydajności podczas użycia 4 rdzeni wyższej nie ma. Zostanę więc przy i5 4670k. Wezmę 4670k, bo jest tylko 60zł droższy od 4670 a pozostawia pole do manewru w przyszłości. Oczywiście można podkręcać wszystkie podzespoły od razu, ale na razie nie będzie mi to potrzebne, bo nawet bez tego odczuję sporą różnicę w porównaniu do posiadanego sprzętu. Zdecyduję się być może kiedyś, gdy mocy będzie brakowało, a procesor będzie niewiele wart. Inżynierowie posiadający odpowiedni sprzęt, wiedzę oraz fundusz na badania ustawiają parametry tak, aby zoptymalizować żywotność, zużycie energii oraz wydajność. Gdyby mogli sprzedać wydajniejszy sprzęt za niższą cenę niż konkurencja, to na pewno by to zrobili. Tak sądzę i dlatego nie będę na razie niczego podkręcał.

 

 

Naprawdę chcesz wydać 1000 - 1500 zł na dyski w zestawie pod 2D oraz gry ?  

Jeszcze się waham. To dużo pieniędzy, zwłaszcza, że to jeszcze nowość i za rok będzie można kupić dużo taniej. Z drugiej strony, jak napisałem we wstępie, to wieczne czekanie na nowości i obniżki już mnie zmęczyło, a SSD nawet zwykłego laptopa zmienia w przyjemniejszy sprzęt do pracy od drogich komputerów z HDD. Znalazłem ciekawszą ofertę od tego Samsunga. Też ma 5 lat gwarancji i kosztuje 1250zł- Sandisk Extreme II. Może w ramach oszczędności wybiorę mniejszą pojemność. Łącznie 1 TB to na moje raczej za dużo.

 

 

Dodatkowo w zestawie masz 2 monitory, jeden typowo do grania (120Hz), drugi typowo do pracy (16:10).

Ta opcja odpada, bo zostawiam aktualnie posiadanego laptopa i planuję po prostu używać obu komputerów jednocześnie :P Poza tym: liczba pikseli QHD/FHD= 1,78. Czyli prawie jak dwa takie monitory. I jeszcze jedno- dwa główne monitory obok siebie, to wieczne siedzenie krzywo.

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie wziąłem pod uwagę Radeonów R9 290X,

 

Pomyślę nad Asus R9 290X Direct CU II,

Nie ma sensu dorzucać ponad 300zł względem R9 290 (bez X). Wydajnościowo obie są na podobnym poziomie: http://pclab.pl/art55381-5.html

 

 

Czy to nie jest zbyt niska moc? Maksymalne obciążenie 780Ghz czy R9 290X to nawet 480W, podkręcone i5 to maksimum 100W. Kalkulatory internetowe też zalecają większy, przynajmniej 650W zasilacz.

550W wystarczy. Zestaw z podkręconym i7-2600K + R9 290 pobiera ok. 370W: http://pclab.pl/art55381-14.html

 

 

Też ma 5 lat gwarancji i kosztuje 1250zł- Sandisk Extreme II

Dość nieopłacalna opcja. Znacznie lepiej np. SSD 240-256 GB na system, parę aplikacji, parę gier + HDD jako magazyn.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Przy monitorze jaki planujesz wybrać uważaj z wydajnością GPU. GTX 780 wg mnie to trochę za mało na taką rozdzielczość, schodzenie z rozdzielczości natywnej jak wiesz będzie wpływać na pogorszenie jakości obrazu w grach. 

 

Dobra organizacja miejsca pracy i wcale nie będziesz miał skrzywienia  :menda:

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Corsair RM 550W 80+ Gold 135mm modular

 

Czy to nie jest zbyt niska moc? Maksymalne obciążenie 780Ghz czy R9 290X to nawet 480W, podkręcone i5 to maksimum 100W. Kalkulatory internetowe też zalecają większy, przynajmniej 650W zasilacz.

Zacznijmy od tego, że kalkulatory można sobie o kant tyłka potłuc :)

Pobór mocy został wyjaśniony:

 

 

550W wystarczy. Zestaw z podkręconym i7-2600K + R9 290 pobiera ok. 370W: http://pclab.pl/art55381-14.html

 

Ja w przypadku Corsaira RM dołożyłbym do mocniejszej wersji, gdyż różnica w cenie jest niewielka. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...