Skocz do zawartości

Podkręcanie i5 2500k


Recommended Posts

Witam wszystkich tak jak w temacie zabrałem się do podkręcenia mojego procesora, jako że jestem kompletnym laikiem kierowałem się poradnikami i różnego rodzaju pomocami, na chwilę obecną sytuacja wygląda tak.

Tutaj zdjęcia mojego biosa: 
http://zapodaj.net/d88677c6f12fc.jpg.html
http://zapodaj.net/62630b0892f1a.jpg.html

Nie wiem czy ustawiania są ustawione prawidłowo, chciałbym aby osoby które się znają doradziły podpowiedziały. Jest jednak mała zmiana, bo offset voltafge mam ustawione na  -0.020. a także mnożnik na 42

http://ifotos.pl/zobacz/Podkrecan_erwnnqh.jpg/ Tak wyglądał test w OCCT, po około godzinnej grze w BF4 czy Crysisa tem max to około 58 stopni. 

Mój PC:
CPU: i5-2500k @ 4,2 Ghz| Raijintek EreBoss
MOBO: Asrock P67 PRo3
GPU: Asus GeForce GTX 770 DirectCU II OC 2GB DDR5
RAM: 8GB Kingston HyperX(1600mhz)
Dysk: Western Digital Caviar Blue 500GB
PSU: XFX 550w
System: Win7 Pro 64bit

Nie chcę zaszkodzić mojemu PC, a wiem że nieumiejętne podkręcanie może doprowadzić do różnych przykrości.


Jeśli dobrze rozumie to offset voltage odpowiada za napięcie procesora dając wartości ujemne osiągamy mniejsze napięcie, a dodatnie większe ? 


Widzę, że nikt nie jest w stanie mi doradzić... Jeszcze coś 
http://ifotos.pl/zobacz/Untitleda_ersrnew.jpg/ Jakim cudem jest tam 5,9 Ghz w trybie turbo ? Jak OCCT czy CPU-Z podawał maksymalną wartość 4,2 tak jak podkręciłem.

Edytowane przez pioraj
Link to post
Share on other sites

Ustaw pożądaną przez siebie wartość mnożnika. Następnie ustaw wartość tego Offsetu na jakąś początkową wartość np. +0,005 lub -0,005 i testuj, jeśli będzie testy przechodzić to wtedy obniżasz wartość Offsetu i sprawdzasz czy jest stabilnie. Jeśli zacznie wywalać to wrócisz to poprzedniej wartości która gwarantowała stabilność pracy procesora. Jeśli zaś zwiększysz bardziej mnożnik to może wówczas nastąpić sytuacja że będziesz musiał dać Offset na plusie, i z kolei szukać takiej wartości która również zagwarantuje stabilność.

 

Testować oczywiście jak najbardziej w OCCT, ale gry potrafią szybciej zweryfikować stabilność procka także Battlefield 4 Multi czy wymagający Crysis (2,3) to dobre gry by upewnić się czy wszystko gra. Temperatury z Twoich screenów też w porządku.

 

U mnie np. 4,3 GHz idzie na Offsecie +0,025 i koniec bo mam słabą sztukę. Napięcie jakie osiąga u mnie procek to 1,320 - 1,360

Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki, ale mam teraz inny problem, nie wiem czy to wina podkręcania czy nowego biosa, ale z drugiej strony raczej nie, bo aktualizowałem do 3.20 i wczoraj do 3.30 problem teraz występuje prawie przy każdym załączeniu PC. Więc sytuacja wygląda tak.
Przyciskiem power włączam pc, kręcą się wentylatory wszystko wygląda i przebiega jak podczas normalnego uruchamiania, ale nic się nie dzieje. Monitor miga na czerwono, wszystko się kręci, a na płycie głównej jest wyświetlacz i tam widnieje liczba 32, po restarcie 62 no i zaskoczył. W czym tkwić może problem ? 

Z tego co znalazłem w książce to:
62- installation of the south bridge runtime services

B2 - LegaCY OPTION ROM INITIALIZATION
32 -Cpu post memory initialization is started 

Jeszcze jakieś były, ale nie pamiętam. O co dokładnie chodzi ?

Teraz komputer się włącza, zaraz wyłącza i tak 2 razy, potem jest błąd :
10 - system is waking up from the s1sleep state
po restarcie następny błąd 
36 - CPU post-memory initialization. System management  mode (SMM) initialization.

Już nie wiem o co chodzi, jak myślicie format C ? na nowo zainstalować system ?

Edytowane przez pioraj
Link to post
Share on other sites

Jeżeli chcesz bardzo wysoko pójść z OC to trzeba ustawiać napięcie na fixed nie na offset. Do powiedzmy 4,5 GHz mój poprzedni 2500k mógł jechać na offsecie. Żeby mieć 4,6 trzeba było na sztywno dać 1,3V; na 4,7 1,33V i na 4,8 1,4 V. Próbuj różnych ustawień aż dojdziesz do idealnego kompromisu.

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

Vid się raczej nie rusza. Dzisiaj pierwszy raz podkręcałem swojego cepa 2500 K na asrock p67pro3B3.
Wynik ? 4500 ghz przy 1.36v (myślę, że nienajgorzej) maksymalna temperatura przy OCCT (2h testu) 68 stopni na jednym z rdzeni.
Chłodzenie - Silentium Fera 2 :)

Link to post
Share on other sites

Grunt byś nie dobijał do 1,4v ;) chyba, że robisz jakieś ekstremalne OC ale do tego przydałaby się woda ;)
Jeśli chcesz próbować 4,5 ghz to zobacz przy obecnym napięciu jak się zachowa (przy użyciu OCCT) Jak sypnie błędem to trzeba będzie mu podbić napięcie i tak aż do skutku chyba, że temperatury będą niepokojące tudzież dobijesz to granicy o której wspomniałem. Wtedy wypadałoby zejść z taktowaniem.

Link to post
Share on other sites

Własnie próbowałem na offsecie -0,05 i po 2 min sypnął blue screena. OCCT pokazywał maksymalne napięcie 1,35 więc już wysokie szkoda, że nie dał rady. Mam za to dziwny problem, nie wiem czy to nie jest wina jakiegoś błędu z podkręcaniem. Otóż gdy włączam komputer, wszystko się lecz po paru sekundach komputer się resetuje i włącza ponownie. Tym razem już zaskakuje nie wiem o co chodzi... problemy zaczęły się dziać właśnie po zmianie biosa i próbach OC. Najlepsze że PC stabilny, bo gry chodzą aż miło, OCCT też przeszedł i nie wiem gdzie leży problem...

Link to post
Share on other sites

U mnie przy podkręceniu na 4,5 GHz też pojawiały się różne ceregiele - gry działały, OCCT dawał rade a bluescreeny spowodowane OC procka pojawiały się przy banalnych czynnościach typu słuchanie muzyki, czy przeglądanie stron. 

Link to post
Share on other sites

Jak sobie z tym poradziłeś ? Ja dalej mam 4,2 i właśnie tutaj się robią te problemy, tylko i wyłącznie przy próbie włączenia PC. Gdy już zaskoczy wszystko działa jak należy. Może zwiększyć napięcie ? Sam już nie wiem, boję się że może być uszkodzona karta, płyta bądź zasilacz.

Gry próbowałem te 4,5 to po 2 min wywalił bule screen i błąd na płycie przy próbie włączenia. 
62- installation of the south bridge runtime services
Po restarcie zaskoczył normalnie. Ale teraz dzieje się tak, że włączam PC wentylatory zaczynają się kręcić, sekcja zasilania na karcie graficznej się świeci, po paru sec następuje reset i komputer załącza się normalnie.

Jeśli chodzi o temperatury to dobre, np po 2 h grania w BF4 najcieplejszy rdzeń to 59 stopni. Karta 68 stopni. Nie wiem gdzie leży problem... 

Edytowane przez pioraj
Link to post
Share on other sites

Nie jeszcze nie. Ale problem przy włączaniu pojawia się czasami, np teraz normalnie komp się odpalił. Myślałem, że format pomoże...


Teraz z rana wciskam przycisk power i jest to moment. Włączy się, zresetuje ale wszystko świeci odpala i jak wyświetla się logo producenta, moment kiedy można wejść do biosu zawiesza się i błąd B4- USB hot plug. Po restarcie widniał ten błąd i myszka nie działała, dopiero za 2 razem się udało... format nie pomógł, przywrócę ustawienia proca do fabrycznych zobaczymy.

Link to post
Share on other sites

Ty masz tak samo jak ja płytę z ASRock także to co opisujesz, że komputer sie włacza, wiatraki na chwile startuja i komp gasnie po czym wstaje i odpala sie normalnie to DUAL BOOT. Plyta głowna tak sie zachwuje sprawdzajac sobie zasilanie i inne komponenty komputera. Ja mam to samo, komputer potrafi zrobic to nawet dwa razy i wlacza sie normalnie. Bywa ze odpali od razu. Nie przejmowalbym sie tym.

 

Inna sprawa ze o powodzeniu podkrecania musi poswiadczyc brak jakichkolwiek bluescreenow oraz wywalania, resetowania kompa. Takze jesli cos Ci tam nie dziala to upewnij sie o poprawnosci ustawien sprzetowych w BIOS i sprawdz aktualuzacje sterownikow w Windowsie. Mozesz tez przywrocic BIOS do stanu fabrycznego i rozpoczac podkrecanie od nowa - wtedy napisz nam jeszcze raz wszystko co zmieniales a ja np. skonfrontuje to z ustawieniami w moim BIOSie i ew. podpowiem Ci co zmienic. Jesli rdzenie sa chlodne podczas gry to znaczy ze mozna jeszcze cos wycisnac z procka.

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki za taką odpowiedź :) Właśnie na takie odpowiedzi czekałem. Warren1987 a ten dual boot da się jakoś wyłączyć, bo jak wspomniałem wcześniej tego nie miałem. A jest to niepokojące. Zresetowałem bios do ustawień podstawowych, jedynie co zostawiłem to wiatraki na manual. Zobaczę jak będzie chodził. 

Doczytałem, że dając opcję  spread spectrum na auto da się to wyłączyć, ale ja nie mam tej opcji w biosie... mój bios to 3,30.

Edytowane przez pioraj
Link to post
Share on other sites

Dual Boot to nie jest opcja a pewne zjawisko występujące dosyć często na płytach ASRocka na podstawkach 775 oraz 1155. Jest to loteryjne zjawisko, troszkę upierdliwe ale nieszkodliwe i z czasem można do tego przywyknąć. Odpowiadając Ci na pytanie - nie można tego wyłączyć a opcja Spead Spectrum również na to nie ma wpływu (próbowałem i nic nie zmienia). Na domyślnym ustawieniu procesora nie powinno to występować i z tego co pisałeś - faktycznie tego nie było. U mnie dual booty zdarzały się nawet na fabrycznym taktowaniu procesora także przestałem się tym przejmować. 

 

U mnie dla porównania są takie ustawienia (wymieniam tylko te które mam zmienione)

 

CPU Ratio: 43 - bo mam podkręconego z 3,3 na 4,3 GHz

Spead Spectrum na Disabled bo może powodować niestabilność

Long Duration Powet Limit na 230

Short Duration Power Limit na 250 - te dwie opcje zapasu mocy mam inaczej od Ciebie ale to bez znaczenia

Offset mam ustawione na +0,025

oraz jeszcze jedna ważna opcja CPU Load-Line Calibration mam na Level 5. U Ciebie jest na 4 czyli także w porządku. Ta opcja reguluje tzw Vdropy czyli podnosi napięcie kiedy następuje jego spadek; nie zaleca się ustawiać Levelu 1 lub 2 bo będzie wtedy bardzo podbijał napięcie, osobiście polecam 5 by opcja ta ingerowała w napięcie w jak najmniejszym stopniu. To jest oczywiście moje zdanie. 

 

W BIOSie w zakładce ADVANCED i podzakładce CPU będzie jeszcze opcja wyłączenia stanów C3, C6 - niektórzy to stosują, ja osobiście nie i nic złego z tego tytuły się nie dzieje - opcja ta ma zdaniem wielu osób poprawiać jeszcze stabilność i zapobiegać nagłym resetom kompa. Jeśli chcesz się tym bawić, proponuję doczytać i dopytać osób które mają te opcje wyłączone. 

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites

Przy moim taktowaniu i offsecie +0,025 mam 1,312- 1,320V 

 

EDIT: Przed chwilą dosłownie wywaliło mi bluescreena 0x124 (którego dawno już nie miałem) i offset poszedł na +0,030V. Pamiętam że miałem kiedyś nawet ustawione i +0,050 i wtedy napięcie osiągało 1,360V. Z OC to już tak jest że musisz kombinować i próbować różnych napięć aż trafisz na to jedyne.  

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites

Ja tyle mam dając offset na minus. Mając offset na + 0,05 mam 1,35 v. Teraz komputer chodzi normalnie na standardowych ustawieniach, czytałem trochę o tym dual boocie i faktycznie występuje czasami. Ponoć da się go uniknąć zwiększając napięcie, albo zmniejszając mnożnik. Ja mam zamiar dojechać do 4,5 ale nie wiem jakie bezpieczne napięcie jest i jakiego nie przekraczać.

Link to post
Share on other sites

Sprawa z przekraczaniem jest dosyć jasna - w przypadku tego procka taką umowną granicą jest nie przekraczanie 1,4V. Wiadomo że dużo zależy od temperatur i tutaj zaleca się ustawienie takiego napięcia by podczas stresu (OCCT, wymagające gry zwłaszcza na MULTI) temperatury rdzenia nie przekraczały 70-75 stopni na dłuższą metę. Wiadomo że test OCCT który jednorazowo bardzo obciąża i nagrzewa procka wskaże wartości większe niż podczas normalnego używania kompa, czy nawet gier także należy do tego odpowiednio podejść. Jeśli temperatury w trakcie długiej  rozgrywki będą się wahały w rozsądnych granicach wtedy można się pokusić o zwiększenie napięcia w celu większego podkręcenia. 

Link to post
Share on other sites

Ja na napięciu 1,32 oraz mnożniku 42 podczas grania w BF4 2 godziny miałem na najcieplejszym rdzeniu 61 stopni. Więc o temp się nie boję, gorzej z napięciem... jutro spróbuję osiągnąć 4,5 na napięciu najniższym z możliwych.

Edytowane przez pioraj
Link to post
Share on other sites

http://s4.ifotos.pl/mini/OCCjpg_erqrxew.jpg

Offset + 0,05 i maksymalne napięcie 1,352. Trochę za duże myślę, średnio CPU-Z pokazywał 1,344.

Teraz 4300 na offsecie - 0,025 max napięcie 1,32

http://s6.ifotos.pl/mini/OCjpg_erqrnsw.jpg


Podłącze się pod temat:) Takze jestem laikiem a kupilem 2500k naplycie asrock p67 pro3 Z którego dobrego poradnika korzystać? Bardzo prosze o link.

Ja się posługiwałem tym filmem 


Oraz metoda prób i błędów, dalej nie czuje że robię to rewelacyjnie, ale już widać powoli efekty. Edytowane przez pioraj
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 Znajdę trochę więcej czasu to pójdę do góry z mnożnikiem, zapiszę sobie te ustawienia jako bezpieczne i będę próbował więcej, ciekawe do ilu dojdę.

  Ale martwi mnie inna sprawa, nawet na fabrycznym taktowaniu pojawia mi się błąd B4 - USB hot plug, dzieje się to przy uruchamianiu komputera... muszę go zresetować, i działa normalnie. Czasem po restarcie w idle pc nie znajduje myszki i znowu trzeba zresetować.

Może ktoś mi w tej kwestii pomóc ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...