Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie,

Chciałbym stworzyć obieg pozytywny (więcej powietrza wtłaczanego niż wydmuchiwanego) w obudowie Fractal Design ARC 2 Midi. W ten sposób chcę, aby nadciśnienie w blaszaku wypychało nagrzane powietrze górną kratką.

Nie wiem jednak, jakie ułożenie wentylatorów będzie opcją najwydajniejszą.

 

Oto czym dysponuję:

Radiator CPU Thermalright Macho 02

3x Thermalright TY-147 140mm PWM

3x Fractal Design Silent Series 140mm

 

Moja propozycja:

 

1x Thermalright na radiatorze dmuchający w kierunku tyłu budy

 

Wtłaczające:

2x Fractal Design na przodzie

1x Fractal Design z dołu

1x Thermalright z boku

 

Wytłaczające:

1x Thermalright z tyłu

 

 

Wydaje mi się, że nieco lepszym rozwiązaniem mogłoby być przerzucenie Fractala z dołu na górę, gdzie będzie ciepło wydmuchiwać.

Co o tym sądzicie?

Link to post
Share on other sites

Tak, wyciąg u góry jest bardzo dobrym rozwiązaniem, tym bardziej, że z boku będziesz miał nawiew na GPU.

Tak czy inaczej przy pozytywnym ciepłe powietrze będzie uciekać nawet najmniejszą szparką. ;)

Ciekawa "rozprawka"- http://chlodzenie.net/reviews/jak-poprawnie-wentylowac-obudowe-komputerowa/

Edytowane przez gtr76
Link to post
Share on other sites

Dzięki.

Właśnie tym artykułem się kierowałem - boczny wentylator nawiewowy, zdaniem wielu jest zbędny, gdy nie robimy SLI / CD, gdyż zaburza obieg powietrza w obudowie. Wg. testu z chłodzenie.net jest ona wręcz niezbędny do utrzymania odpowiednio niskiej temperatury komputera, Zważywszy na ten fakt postanowiłem zainstalować na boku Thermalright TY-147 i podpiąć go pod PWM.

Na 1300 obrotów (max.) jest bardzo głośny, ale za to okropnie wydajny. Na szczęście pod maksymalnym obciążeniem nie ma konieczności dochodzenia do pułapu hałasu 'suszarki' :)

Link to post
Share on other sites

Też jestem zwolennikiem wydajności w pierwszej kolejności, a później ciszy :)

Sam posiadam układ "pozytywny" łącznie z bocznym wentylatorem (pojedyncze GPU) i jest bardzo dobrze przy minimalnej prędkości obrotowej.

Link to post
Share on other sites

2x120 front, 1x120bok- wdmuchujące

1x200 góra, 1x120 tył

Ten mój układ jest na granicy pozytywnego, ale spełnia zadanie.

Czy zakup podkładek ma sens, na to pytanie nie odpowiem, bo nie stosuję.

W każdym razie głośny może być wentylator boczny na siatce mesh, szczególnie jeśli siatka nie posiada wybrzuszenia tylko jest płaska.

To tak z obserwacji.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...