Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Posiadam Radeona 4850 512MB z chłodzeniem od Zalmana. Wiem, że to stara konstrukcja, ale do moich niewygórowanych wymagań styka. Problem w tym, że chłodzenie jest dość głośne. Do tej pory mało mnie to obchodziło, ale powoli zaczyna doprowadzać do szału :)

 

Karta jest czyściutka. Dwa tygodnie temu wymieniłem kamień na rdzeniu na pastę Zalmana STG2. Obniżyło to temperaturę o 2-3 stopnie. Z tym, że z temperaturą nie mam problemu. Karta więcej jak 58 stopni nie osiąga w Furmarku i LinXie (żeby podnieść ogólną temperaturę w budzie) uruchomionych jednocześnie.

Zastanawiam się, co może mi pomóc w tej sytuacji? Żaden program nie potrafi obniżyć prędkości obrotowej wentylatora. Ten jest podpięty za pomocą małego, dwupinowego złącza. 

 

Myślałem nad odpięciem wentylatora - jest to możliwe, oraz późniejszym zamontowaniu jakiegoś większego wentylatora na nim. Podpiąć go do płyty i voila. Ale nie wiem, czy zda to egzamin - starego pewnie nie da się wymontować, więc na bank by ograniczał przepływ powietrza. Buda to Zalman Z3 Plus - dobrze schłodzona.

 

Wszystko inne w kompie jest ciche, tylko karta szarga moje nerwy.

Założenie jest takie, żeby nie wydawać na to za dużo. Sama karta nie jest wiele warta, także odpada zakup chłodzenia za 80 złotych, bo wtedy bym się już pokusił o całkowitą wymianę karty.

 

Ma ktoś jakiś pomysł?

Link to post
Share on other sites

 

Ma ktoś jakiś pomysł?

Miałem podobny problem z 4870. Nie wiem jaki masz dokładnie model i jaka konstrukcja chłodzenia.

Zrobiłem dwie rzeczy.

1 łatwa -założyłem niestandardowe wentylatory miałem jakieś 2 (90mm i 120mm), spięte razem i podwieszone pod kartę. Kręcą się powolutku i karta nie osiąga nawet 60 stopni.

2 trochę zabawy- zgrałem bios z karty i go przeedytowałem (obniżone napięcie rdzenia, sterowanie wentylatorami i obniżone taktowanie w 2D). Na necie jest pare artykułów na ten temat. Jak coś mogę poszukać czy jeszcze mam.

 

/ nie cytuj całych postów / worm

Link to post
Share on other sites

Grafika to dokładnie TEN model. Niestety nie mam wolnych wentylatorów, więc nie mogę w tej chwili tego zmontować. Jeśli nie wyjmę starego wentylatora, domyślnego - czy powietrze z tych nowych nie będzie z nim kolidowało? Czy może chodziło o zamontowanie wentylatorów w pewnej odległości?

Co do zmiany BIOS-u, to o tym nie pomyślałem. Wydaje się to być dobry pomysł i za chwilę coś więcej o tym poczytam. Dziękuję za tę sugestię.

 

Chłodzenia, które tutaj zostały zaproponowane cenowo stanowią przynajniej 1/3 wartości karty. Wolałbym już dołożyć i wymienić ją na coś nowszego i nawet wydajniejszego.

Link to post
Share on other sites

@up - a czytałeś do jakiej kwoty autor chce kupić ? To już w cenie samej karty praktycznie.

Ja bym ściągnął całe chłodzenie, wymienił pastę i przy okazji przyjrzał się temu wentylatorowi, jak go zdemontować i ewentualnie podmienić na większy.

Dobrze byłoby gdyby, z jakiejś strony podobnie duży (12cm) dmuchał na kartę z boku, sekcja zasilania szczególnie.

Link to post
Share on other sites

Pasta była bardzo niedawno wymieniana - pisałem o tym. 

W tej chwili karty nie chce wyjmować, ale wiem, że do chłodzenia się nie zmieści wentylator większy niż to, co tam siedzi. Radiator by go ograniczał. Mógłbym pokombinować z wentylatorem odpiętym i jakimś luźnym w innym miejscu zamontowanym, jednakże nie mam wolnego wentylatora ;)

Link to post
Share on other sites

Nie chcesz wyciągać karty, to przynajmniej spróbuj jakiś nawiew na nią zrobić. Ma stosunkowo niskie temperatury, ale jak wentylator chodzi na maxa to faktycznie może być głośno.

Nie wiem czy obniżenie ogólnej temperatury karty spowoduje jego wolniejszą i cichszą pracę. Musisz pokombinować.

Link to post
Share on other sites

 

 

http://allegro.pl/ch...4055705950.html , będzie cisza i chłód

Za tyle to kupi już wydajniejszą kartę, kretyńska propozycja.

 

Moim zdaniem zmiana się kompletnie nie opłaca.

Jedynie dodatkowy wentylator typu Zephyr 120mm to jeszcze propozycja jako tako sensowna.

 

W innym wypadku koszt 50-60zł za nowe chłodzenie to słaby interes.

 

Sprzedałbyś kartę za te 100zł, dorzucasz resztę i masz chłodniejszą i wydajniejszą grafikę.

Link to post
Share on other sites

Wentylator wydaje sie nie dawać kontrolować. Mimo zmiany w Afterburnerze na 25% głośność pozostała taka sama. Przy 100% dalej bez zmian. Żeby było ciekawiej, to zmiana faktycznie się dokonuje - GPU-Z odczytuje odpowiednie procentowe wartości.

Karta jes chłodna, dlatego chętnie dodałbym jej kilkanaście stopni, żeby uzyskać ciszę. 

Link to post
Share on other sites

Kolega wyżej dobrze pisał abyś sprawdził jak jest oryginalny zamocowany i jak go zdemontować. Twój wentylator ma 2 przewody więc karta jak już steruje obrotami to może obniżać napięcie...

Nie wiem jaką dokładnie masz płytę główną ale można spróbować taki manewr.

Demontujesz oryginalny wentylator i nad radiatorem oraz sekcją zasilającą montujesz coś takiego link jest tak duży że spokojnie wychłodzi radiator oraz sekcję zasilającą. Podłączysz go do gniazda na płycie głównej (tzw wentylator obudowy). Jego obrotami będzie mogła już zarządzać płyta główna i będzie automatyczna regulacja. Możesz również zarządzać programowo z poziomu windy (o ile płyta na to pozwala). Koszt niewielki a cisza gwarantowana.

Link to post
Share on other sites

Wygląda na to, że się skuszę na zakup jakiegoś wentylatora i zrobię tak, jak pubpert radzi. Płyta to Gigabyte Z68-D3-B3. 

Wczoraj wgrałem nawet nowy BIOS. Obniżyłem w nim takty z 500 na 400 w idle, trochę obniżyłem napięcie i nic to nie zmieniło. Po prostu chce się odpiąć wtyczkę od tego wentylatora :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Miałem trochę czasu, to spróbowałem ponownie rozmontować chłodzenie, bo kiedyś moje działania spełzły na niczym. Udało się, zamontowałem wentylator Zalmana wyciągnięty z obudowy bezpośrednio na radiator. Jest podpięty do złącza na płycie, 120mm kręcące się z prędkością 1000 RPM daje mi błogie uczucie ciszy, bez porównania do Zalmanowskiej pierdziawki 80mm. Wygląda to jak amatorska robota i tak jest w rzeczywistości, ale efekt jest bardzo zadowalający. Sprawa rozwiązana, dziękuję za pomoc a temat można zamknąć :)

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...