Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Od bardzo długiego czasu mam przepalone głośniki wysokotonowe w kolumnach Sony (SS-RG475) i doszedłem do wniosku, że wreszcie wypadałoby jednak wymienić je na nowe. Głośniki są podłączone do wieży Sony (HCD-RG270), a ona do karty dźwiękowej PC.

Specyfikacja od firmy Sony jaką udało mi się znaleźć w necie:
Wyjście mocy DIN (znamionowe): 80 + 80 watów (6 omów przy 1 kHz, DIN)
Wyjście ciągłe mocy skutecznej RMS (odniesienia): 100 + 100 watów (6 omów przy 1 kHz, 10% THD)
Wydawana moc muzyczna (odniesienia): 200 + 200 watów (6 omów przy 1 kHz, 10% THD)

Front speaker SS-RG475 for MHC-RG270
Speaker system
3-way, 3-unit, bass-reflex type
Speaker units
Woofer: 13 cm, cone type
Sub woofer: 13 cm, cone type
Tweeter: 5cm, cone type (stożkowy)
Nominal impedance 6 ohms

Dimensions (w/h/d) Approx. 230 × 345 × 235 mm
Mass Approx. 3.8 kg net per speaker

Rozebrałem kolumne. Niestety na gwizdku nie ma napisane ile ma wat..
Średnica membrany - 50mm
średnica całości - 59mm
3 śruby co 120 stopni
długość - 24mm
średnica tego pierścienia magnesu z tyłu - 44mm
6 Omów

Wieża ma 100W w RMS, jest trzydrożna/trójdrożna. Z tego co wiem moc w takich kolumnach jest rozkładana procentowo (bo nie wydaje mi sie że 5cm może mieć 100 wat prawda? ):
70% głośnik niskotonowy
25% głośnik średni
i ostanie 5% głośnik wysokotonowy...

Patrzyłem w środku - nie ma tam żadnej elektroniki - puste drewniane pudło. Kable z tego co widze są podłączone równolegle, aczkolwiek pomiędzy głośnikiem średiotonowym a wysokotonowym jest... coś.. owinięte szarą gąbką (wygląda to tak: czerowny - niskotonowy - czerwony - średniotonowy - metalowy drut - "coś ownięte" - czerwony - wysokotonowy - czarny - średniotonowy - czarny - niskotonowy).

Te głośniki wysokotonowe były za słabe i oba się dość szybko zjarały (Sony tego najwidoczniej nie przewidziało)...
Powiedzcie mi Prosze co mam kupić, gdzie szukać. Zależy mi na tanich ale dobrych gwizdkach, które się nie zjarają (dodam że wole wysokie tony niż dudniący bas, który mi się niesie po ścianach).

Będę wdzęczny za jakiekolwiek wskazówki
Dzięki

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Zrób zdjęcie tego małego bzyka.
Już teraz powiem, że nie ma żadnych dedykowanych zamienników do głośników z tzw. "wieży".
Najlepiej kupić sprawną używkę, jeśli chcesz pozostać przy obecnym zestawie - lub kolumny wolnostojące, z braku miejsca proponuje statelitki (zdecydowanie lepszy wybór niż plastikowe głośniki z wieży). Kiedyś wymienisz "wieżę" na porządny wzmiacniacz i bedziesz miał niezły zestaw.

Jesli jednak upierasz sie przy naprawie, to nie kupisz nigdzie dedykowanego oryginalnego głośnika do Twojego zesawu (prędzej kupisz całą kolumnę - używkę). Możesz poszukać jakiś niewielkich głośników (żeby pasował rozmiarem) z jakiegoś radia czy głośników komputerowych - oczywiście szukaj wysokotonowych przetwoników. ;) Ważne, żeby nowy głośnik posiadał taką samą impedancje jak ten stary (spalony). Nie będzie to ideał, ale i tak niewiele gorsze od tego, co tam producent wsadził ;)
 

Link to post
Share on other sites

zdjęcie 1:

 

http://images62.fotosik.pl/756/d3ce377dd285ffb9med.jpg

 

zdjęcie 2:

http://images62.fotosik.pl/756/6d9479495a2241b0med.jpg

zdjęcie 3:

 

http://images62.fotosik.pl/756/f676dc625191e4f2med.jpg

 

zdjęcie 4:

 

http://images65.fotosik.pl/756/a5d8f21a642d66f5med.jpg

 

 

 

 

 

Pozostaje przy tym co mam, ponieważ nie przewiduje przez następne 2 lata hajsu, który będę mógł przeznaczyć na  drogie/porządne audio - no niestety. Interesuje mnie tylko i wyłącznie wymiana gwizdków w tym co widać na zdjęciu (jeszcze są foty całego biurka na profilu na stronie bmk).

Nie wiem czym jest to "coś" pomiędzy głośnikiem średniotonowym a wysokotonowym - kombinuje że głośnik wysokotonowy może być 8 Ohm ale ten rezystor/tranzystor/zwrotnica/kij wie co robi z niego 6 Ohm i dlatego nie mam pojęcia jaki gwizdek kupić. Czyli interesuje mnie gwizdek o odpowiedniej mocy do tych kolumn i średnicy bliskiej 5cm (odpowiednik, ew. mocniejszy bo wole wysokie tony)

Swoją drogą nie wiem czemu mówisz że one są "plastikowe" ;p

Link to post
Share on other sites

Pomiędzy głośnikiem średniotonowym a tweeterem - owinięte tą szarą gąbką, co widać na kablach na ostatnim zdjęciu.

Narazie nie chciałem tego odwijać, ale jak będzie trzeba to to odwine zrobie fotki i wam wrzuce, chyba że ktoś wie co to napewno jest.

Link to post
Share on other sites

Nie ma żadnych szans, abyś dokupił taki głośnik w jakimś sklepie.
Możesz jedynie szukać na aukcjach - może ktoś będzie sprzedawał na części lub w całości. Nie widzę innej opcji wymiany, na taki sam oryginalny przetwornik.
Możesz tez poszukać Tweeter-a o podobnym rozmiarze i impedancji (to ważne) i spróbować dopasować - nie licz, że trafisz na takiego, który będzie miał pasujące otwory montażowe. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale lepsze niż nie mieć wysokich tonów w ogóle ;) (posiadam 2 sprawne głośniczki wysoko tonowe z jakiegoś radyjka, o średnicy 8cm impedancji 8Ohm i mocy 50W (choć wątpię, żeby to była ciągła moc). Przetworniki są większe i posiadające zupełnie inny sposób montażu. W akcie desperacji, możesz się odezwać ;)
Impedancje głośnika, mierzysz na samym głośniku (tym , który zamierzasz wymienić) ! Jeśli jednak jest spalony, to miernik nic nie wskaże (wtedy tez masz pewność, że padł głośnik, a nie część pseudo zwrotnicy). Jeśli druga kolumna ma dobre głośniki, możesz sprawdzić na tej działającej, jaką ma impedancje głośnik który Cie interesuje.
Podana przez Ciebie impedancja 6Ohm, zakładam że tyczy się całej kolumny, a Ciebie powinien interesować tylko ten jeden głośnik.

Dlaczego są plastikowe? No bo front tej kolumny został z niego wykonany, tylne ścianki to cieniutka płyta, a zwrotnica w takich zestawach - praktycznie nie istnieje. Jeśli dali tam jakiś rezystor i kondensator - to i tak sukces ;) Przetworniki to jednorazówki, bez możliwości wymiany.
Wybór należy do Ciebie - czeka Cie sporo szukania po różnych sklepach i aukcjach, nie wiem czy gra warta świeczki. Kupno satelitek, wcale nie musi oznaczać sporych wydatków.

Link to post
Share on other sites

Głośnik działa tyle że "pierdzi". Jak i czym sprawdzić tą impedancje ?

Ja chce kupić jakikolwiek gwizdek, ew. troszke mocniejszy - wiem że to nie będzie to samo, ale przecież te kolumny to nie monitory, także i tak bez różnicy - tylko tani dobry zamiennik w miare podobny - jakiś tonsil czy inna firma, która wiadomo że jest okej. No ale żeby to zrobić to potrzebuje parametry, więc jak je sprawdzić ? I ile W ten głośnik wytrzyma jeżeli całe kolumny są 100W RMS (5/10/15/30 ??) ?

Link to post
Share on other sites

Nie wierz w te zapewnienia producenta, że maja 100W RMS.
Głośnik wysokotonowy, powinien posiadać przynajmniej jakiś kondensator i rezystor (musi się znajdować gdzie w tej kolumnie) - w innym razie, spłonąłby już przy pierwszym uruchomieniu ;) Podejrzewam, że szczytowa moc powinien mieć ok 50W - przeważnie takie wartości montowali w tzw. kolumnach z "wieży". Oczywiście nie bierz na poważnie tych mocy, to głośniki tzw. no name, wiec rozbieżności mogą być spore.

Impedancje możesz sprawdzić miernikiem (tzw. multimetrem - sprzęt ogólnodostępny). Ustawiasz parametr na Ohmy ( Ω ) i mierzysz głośnik który Cie interesuje. Jeśli głośnik działa ale charczy, oznacza, że zwoje na cewce się przegrzały i doszło do zwarcia kilku z nich - pomiar takiego głośnika wskaże błędną wartość, wiec powinieneś sprawdzić ten sam głośnik w drugiej kolumnie (o ile w tej drugiej jest sprawny).
Możesz tez sprawdzić pozostałe dwa głośniki jaką impedancje posiadają i sprawdzić w jaki sposób zostały połączone ze sobą. Ze wzoru, można obliczyć impedancje Tweetera - ale to też w przybliżeniu, bo jeśli jest tam jakaś zwrotnica, może mieć wpływ na całkowita impedancje kolumny. Impedancja całej kolumny, podana jest z tyłu i zazwyczaj powinna wynosić 6 Ohm (także, masz punkt odniesienia)
Jak napisałem, szukaj na allegro lub w sklepach z audio - czegoś co spasuje.
Ja posiadam jak wyżej napisałem, a montaż musiałbyś wykombinować sam.

Edytowane przez R2rrO
Link to post
Share on other sites

W drugiej kolumnie mam jakiegoś Blaupunkta 80W - też już zjarany chłopak :D
tak -> z tyłu jest 6 Ohm na kolumnie

podłączone są równolegle; rozumiem że to "coś owinięte" to może być zwrotnica tak ?

btw Wy w ogóle czytaliście to co ja pisałem na samym początku ? :D

Edytowane przez ADiS_
Link to post
Share on other sites

 

 

btw Wy w ogóle czytaliście to co ja pisałem na samym początku ?

Tak, na samym początku...


Skoro są podłączone równolegle, to teraz pomierz wszystko i oblicz.
Jeśli w drugiej kolumnie już wcześniej wymieniłeś na "jakiegoś Blaupunkta" - pewnie samochodówkę, które mają zazwyczaj 4Ohmy, to nawet nie wiem czy jest sens dobierać coś, co pasuje pod względem parametrów. Prędzej czy później i tak spalisz wzmacniacz, a na samym dźwięku i estetyce tez chyba nie specjalnie Ci zależy.
Zwrotnica bym tego nie nazwał, raczej jest to bardzo prosty filtr, złożony przynajmniej z jednego elementu.

Wszystkie potrzebna informacje już masz, więc do dzieła! ;)
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...