Skocz do zawartości

GTX 780 vs R9 290 - Poważny dylemat


Recommended Posts

Ja mam 780 GIGABYTE wersje OC 954/1006 boost 1071

 

Podnosze sobie od tak o 50MHz CORE GPU 1004/1056 boost 1110

 

Bez podnoszenia napiecia, bez wzrostu temperatury, wiatraki chodza przyzwoicie, temperatury niskie, nie dobilem 80 stopni.

Oczywiscie overclocking na tym się nie kończy, ale nie bawilem sie jeszcze w podnoszenie napiecia itp.

 

Brat który ma 290x sam rozwaza zmiane na 780, jego karta w spoczynku ma 45 stopni, podczas obciazenia 85.

Pobór pradu w spoczynku cos kolo 30w, w porownaniu z 8w na 780, podczas obciazenia karty tak samo wyzszy pobor energii.

 

 

Dla mnie jest duzo rzeczy ktore przemawiaja za NVIDIA.

 

- Naprawde dobre sterowniki

- Physx - moze nie za duzo tego jest ale zawsze jest

- nizsze temperatury

- nizszy pobor pradu i to znaczacy.

- podatna na podkrecanie.

- jezeli ktos korzysta z programow 3d to wie ze wiekszosc programow do renderingu bazuje na CUDA, BLENDER 3d, OCTANE RENDER, itp

 

Ogólnie za AMD przemawia tylko i wylacznie, oczywiscie moim zdaniem, lekka roznica w FPS, aczkolwiek przy podniesieniu taktowania na 780, jest to juz marginalne, a mimo wszystko temperatury pozostaja takie same.

 

Przepraszam posiadaczy AMD ale dla mnie jedyna i sluszna karta jest karta ze stajni NVIDIA, jezeli ktos chce wylacznie grac w BF3 BF4, to ok to mimo wszystko dobry wybór

 

U mnie Boost jest na tej samej karcie 1084.4 twardy jak skała.

Temperatury do 73 stopni. Jak podkręce na maxa wentyle w obudowie temperatura max 67 stopni. 

 

 

Co do temperatur to się nie zgodzę że Nvidia ma niższe. Sam miałem radeony i mam porównanie. Temperatury na pewno są bardzo podobne. Kwestia jaka sztuka się trafi. Twojemu bratu trafiła się sztuka jakaś gówniana bo w idle 45 stopni to jest masakra, wręcz niemożliwe. Co niektóre 290x mają niższe tempy niż 770-780. Tak więc zależy na co trafisz.

 

Hm.. jeśli do BF to może i rzeczywiście ten Radeon jest ok. Ale już przy innych tytułach odpada. 

Mając przedtem 3 radeony pod rząd a teraz 2 Nvidia stwierdzam że Nvidia bardzo mi przypasowała pod względem działania w multi.

Link to post
Share on other sites

....albo obudowa piekarnik. 

W sumie jak obudowa za 100zł to nie ma co się dziwić.

 

Podaj całą specyfikacje brata to będziesz miał odp czy to wina karty czy tego w czym jest.

Link to post
Share on other sites

 

 

NOWAJ wszystko wytłumaczy bo Sam takową posiada
 

 

Ktoś mnie wołał  :->

 

Nie chcę wywoływać kolejnej wojny, więc ograniczę się do krótkiej wypowiedzi. 

 

Karta świetnie wykonana (poprzednio miałem 6870 i 7970 - obie również WF3) - Gigabyte poszedł mocno do przodu w tym względzie. Plastik zastąpiony metalem - duży plus. Backplate wygląda zacnie, ale odwrócony napis to kiepski żart ;)

 

Pod względem osiągów bajka, sterowniki na pierwszy rzut oka ubogie - pod względem wyglądu CCC bardziej mi pasowało, ale ich funkcjonalność to zupełnie inna sprawa. Adaptive V-Sync - taaaak :D

 

Na drivery AMD nie narzekałem, za wyjątkiem 13.12, które powodowały u mnie (i nie tylko u mnie) migotanie ekranu.

 

Kartę gorąco polecam. Sam stałem przed wyborem 290/780/290X. Zdecydowałem się na 780 GHz Edition i była to dobra decyzja.

Link to post
Share on other sites

 

 

Ktoś mnie wołał  :->

 

Nie chcę wywoływać kolejnej wojny, więc ograniczę się do krótkiej wypowiedzi. 

 

Karta świetnie wykonana (poprzednio miałem 6870 i 7970 - obie również WF3) - Gigabyte poszedł mocno do przodu w tym względzie. Plastik zastąpiony metalem - duży plus. Backplate wygląda zacnie, ale odwrócony napis to kiepski żart ;)

 

Pod względem osiągów bajka, sterowniki na pierwszy rzut oka ubogie - pod względem wyglądu CCC bardziej mi pasowało, ale ich funkcjonalność to zupełnie inna sprawa. Adaptive V-Sync - taaaak :D

 

Na drivery AMD nie narzekałem, za wyjątkiem 13.12, które powodowały u mnie (i nie tylko u mnie) migotanie ekranu.

 

Kartę gorąco polecam. Sam stałem przed wyborem 290/780/290X. Zdecydowałem się na 780 GHz Edition i była to dobra decyzja.

 

 

Ja również sceptycznie podchodziłem pod Gigabyte, przez to że mase osób narzekało. Okazało się że nie potrzebnie się obawiałem. Temperatury znakomite, głośność znośna. Mój były Asus był cichszy w stresie zdecydowanie. 

 

Tak u Mnie wygląda przy wlączonych 3 wentylach do obudowy.

 

http://oi58.tinypic.com/riz2f6.jpg

Edytowane przez k3m0t
Link to post
Share on other sites

Ja teraz przyznaję, że sceptycznie podszedłem do zakupu Gigabyte - piszę o R 290 niereferencie, choć z poprzedniego 7970OC od Gigabyte byłem w sumie bardzo zadowolony. Może to wina tego, że miałem wcześniej wersję 7970 rev 2.1z zablokowaną możliwością regulacji napięcia przez co OC było dość słabe. Poza tym uległem także kilku opiniom, że Gigabyte daje na swojej PCB raczej przeciętne komponenty.

Asus, EVGA czy MSI - podobno starają się pakować je lepszej jakości. Do tego jakoś uparłem się na backplate w karcie za tyle kasy. 

Więc mam MSI.

Gigabyte zawsze cenię za bardzo udane (skuteczne) chłodzenia WF2 i WF3. Co do PCB i jej elementów ciężko ocenić.

Link to post
Share on other sites

Adaptive V-Sync - taaaak :D

 

Na drivery AMD nie narzekałem, za wyjątkiem 13.12, które powodowały u mnie (i nie tylko u mnie) migotanie ekranu.

 

Kartę gorąco polecam. Sam stałem przed wyborem 290/780/290X. Zdecydowałem się na 780 GHz Edition i była to dobra decyzja.

 

 

Co daje v-sync w praktyce?

 

Dlaczego ostatecznie zdecydowałeś się na 780? Czy na prawdę warto dopłacać 120 zł do Ghz edition (1800 zł to i tak duzy dla mnie wydatek).

 

Zachęcony wieloma opiniami skłaniałem się do zakupu 780.

290 jest jednak tańszy i powienien lepiej sprawować się w Battlefieldach, w które przeważnie gram.

 

Dalej ciężko jest mi podjąć decyzję :)

Link to post
Share on other sites

Kolego powiem tak, co byś nie kupił z tego segmentu cenowego będziesz zadowolony. Karta 780 GHZ jest o tyle moim zdaniem najlepszym wyborem przez to że dobija do 780Ti 600zł droższego. 

 

Po drugie czy kupisz r9 290 czy 780 i tak będziesz się cieszyć wszyskim na full w BF4 tym bardziej w BF3. przy rozdziałce 1920x1080

Link to post
Share on other sites

http://pcfoster.pl/artykul/gtx-780-vs-gtx-780-ghz-edition-vs-gtx-780ti---porownanie/1242-20.html

 

Ten test mnie przekonał - jeśli brać 780, to tylko Ghz edition od Gigabyte.

 

Wciąż jednak nie wiem czy zdecydować się na tańszą 290'tkę.

Zadowolony z wydajności na pewno będę niezależnie od wyboru. Niemniej jednak chciałbym jak najlepiej zainwestować niemałą dla mnie sumę i mieć pewność, że wybrałem tę właściwą kartę :)

 

Można się spodziewać jakiś obniżek 780'tek lub 290'tek w najbliższym czasie?

Link to post
Share on other sites
Można się spodziewać jakiś obniżek 780'tek lub 290'tek w najbliższym czasie?

 

Kiedyś na pewno:) Daty to sami producenci nie znają :)

 

 

 

http://pcfoster.pl/a...ie/1242-20.html   Ten test mnie przekonał - jeśli brać 780, to tylko Ghz edition od Gigabyte.

 

Jak już wspominałem Sam bym ją kupował gdyby nie fakt okazji cenowej zwykłej 780. 

 

 

My tu gagu gadu a powiedz jaki masz zasilacz?? Bo to też istotne... 

Edytowane przez k3m0t
Link to post
Share on other sites

 

 

Co daje v-sync w praktyce?

 

http://www.geforce.com/Active/en_US/shared/images/articles/introducing-the-geforce-gtx-680-gpu/AdaptiveVSync-1-650.png

 

http://www.geforce.com/Active/en_US/shared/images/articles/introducing-the-geforce-gtx-680-gpu/AdaptiveVSync-2-650.png

Link to post
Share on other sites

 

- Naprawde dobre sterowniki 

- Physx - moze nie za duzo tego jest ale zawsze jest

- nizsze temperatury

- nizszy pobor pradu i to znaczacy.

- podatna na podkrecanie.

- jezeli ktos korzysta z programow 3d to wie ze wiekszosc programow do renderingu bazuje na CUDA, BLENDER 3d, OCTANE RENDER, itp

Teraz sterowniki AMD są równie dobre. Temperatury i pobór prądu: gdzie? Konkret proszę. Podatność na podkręcanie: no wow, rzeczywiście przemawia za Nvidią, AMD się nie kręci... Co do zastosowań profesjonalnych o OpenCL kolega słyszał?

Twój post jest niewartościowy, bo nie ma w nim konkretów.

 

@Nowaj, adaptive v-sync łatwo można zrobić używając RadeonPRO przy AMD'kach.

Edytowane przez wirher
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Miałem taki sam dylemat wybrałem GTX 780 i jestem bardzo zadowolony. 

 

BF4 działa jak należy zresztą jak wszystkie inne gry.

 

Każda gra na GTX 780 czy R9 290 będzie działała na FULL bez problemów. Nie ma teraz gry, która przy FULL HD zatkała by, którąś z tych kart.

 

Sprawa jest prosta jak będziesz podkręcał bierz GTX 780 jak nie to R9 290. Odpowiednie wersje GTX 780 są szybsze od GTX titan.

 

Ja skłaniam się ku GTX 780. 

Link to post
Share on other sites
Temperatury i pobór prądu: gdzie? Konkret proszę.

 

Co do tego, że obecnie NV ma chłodniejsze i mniej prądożerne karty w high-end'zie to chyba nie można mieć wątpliwości... 

Link to post
Share on other sites

Co do tego, że obecnie NV ma chłodniejsze i mniej prądożerne karty w high-end'zie to chyba nie można mieć wątpliwości... 

co do temperatur można - Ci, którzy obcujący z wieloma kartami to potwierdzają.

 

Co do temperatur to się nie zgodzę że Nvidia ma niższe. Sam miałem radeony i mam porównanie. Temperatury na pewno są bardzo podobne. Kwestia jaka sztuka się trafi. Twojemu bratu trafiła się sztuka jakaś gówniana bo w idle 45 stopni to jest masakra, wręcz niemożliwe. Co niektóre 290x mają niższe tempy niż 770-780. Tak więc zależy na co trafisz.

 

Ty jakoś widać tego nie podzielasz bądź nie rozumiesz.

Temperatury karty zależą głównie od jej układu chłodzenia i właściwej wentylacji w budzie.

Wiele także zależy od sztuki na jaką się trafi.

30W więcej dla mnie to śmiech na sali - wymieniasz jeden halogen w kuchni na ledowy i masz 30-40W oszczędności przez cały czas jej działania. Wymienisz 4 masz 120-160W i wielokrotnie dłuższą jej żywotność.

Trzeba czasem pomyśleć gdzie szukać oszczędności.

W przypadku GPU różnice dotyczą największego obciążenia karty. A ile znowu godzin dziennie taki użytkownik  będzie katował kartę na 100%. Większą oszczędność da mu gra z włączonym vsync - mniejszy pobór prądu, niższe temperatury itd.

 

Co do tych 30W to także jak widzę w różnych testach różnie wypada.

Tutaj jest często przytaczany na BMK techpowerup

http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/R9_290/24.html

http://tpucdn.com/reviews/AMD/R9_290/images/power_maximum.gif

Edytowane przez omar2033
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jak się wahasz to bierz śmiało bardzo korzystny cenowo:

http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-n780-tf-3gd5-oc-gaming-384bit-wer-oc-overclock-wentylator-twin-frozr-msi-gaming-series-w8-mouse-621477/

Kupiłem dziś dostałem jestem bardzo zadowolony jakością wykonania(myślałem że nie będzie najlepsze).Do tego w zestawie myszka MSI - wszyscy mówili że to będzie badziew typowo chiński który będzie się rozpadać w rękach.Ogólnie jest przynajmniej 2x lepszy od Roccat Savu.

Odejmując cenę myszki ~170zł karta wychodzi 1670zł.Myślę że warto.

Link to post
Share on other sites

Bardzo fajna oferta na tego GTX- 780 od MSI - można brać śmiało.

Co do myszki - tak się składa, że mam Roccat Savu i chętnie potestowałbym tą niby 2 razy lepszą mysz od MSI.

Ogólnie to mysz laserowa, które specjalnie nie mają startu do optyków.

Poza tym ludzie je sprzedawali za 70zł nowe

http://forum.benchmark.pl/topic/107663-mysz-msi-gaming-series-w8-mouse/

 

O roccat savu możesz poczytać tuta.

http://www.test-gear.pl/testy-i-recenzje/myszki/roccat-savu/

 

Mimo to oferta na tego GTXa 780 bardzo fajna.

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites
Ogólnie to mysz laserowa, które specjalnie nie mają startu do optyków.

 

G9x jest laserowa i do kiepskich zdecydowanie nie należy. Nie można powiedzieć, że jedne są lepsze a drugie gorsze.

Wszystko zależy od preferowanego zakresu rozdzielczości i używanych podkładek.

 

 

 

Jak się wahasz to bierz śmiało bardzo korzystny cenowo: http://www.morele.ne...8-mouse-621477/

 

Dzięki, ciekawa propozycja :)

Niemniej jednak z testów wychodzi na to, że dołożenie do Ghz edition bardzo się opłaca (TI to ona może nie dogania, ale jest względem niej bliżej niż dalej).

 

Wciąż też rozważam R9 290.

 

Kultura pracy jest na rzecz Nvidii - to chyba niepodważalny fakt.

Stosunek cena / wydajność na korzyść R9.

 

R9 MSI 290 - 1687 zł

http://techplanet.pl/produkty/karty-graficzne/msi-ati-radeon-r9-290-gaming-4gb-ddr5512bit-dvihdmidp-pci-express,44206.html

Edytowane przez Jacgues
Link to post
Share on other sites

Teraz sterowniki AMD są równie dobre. Temperatury i pobór prądu: gdzie? Konkret proszę. Podatność na podkręcanie: no wow, rzeczywiście przemawia za Nvidią, AMD się nie kręci... Co do zastosowań profesjonalnych o OpenCL kolega słyszał?

Twój post jest niewartościowy, bo nie ma w nim konkretów.

 

@Nowaj, adaptive v-sync łatwo można zrobić używając RadeonPRO przy AMD'kach.

 

Kolego, zajmuje sie grafika 3d od wielu lat, wiec chyba wiem co mowie, opencl sprawdza sie w 2d, jak Adobe premiere itp. jest troche tych programow, przy renderowaniu 3d programy pokroju 3ds, Maya, czy nawet najprostszy i darmowy blender 3d wspieraja w idealny sposob NV, moze nie same programy co silniki renderujace. Moge wymienic na dzien dobry z 10 takich silnikow wspierajacych NV, a co do AMD mialbym juz z tym duuuzy problem.

 

Różnica jest taka, ze NVIDIA moze pracowac tak samo w OPENCL, moze nie tak wydajnie jak AMD ale moze, a AMD na CUDA juz nie.

Ja akurat uzywam w pracy 2 programow ktore dzialaja tylko i wylacznie na CUDA, w domu blendera z racji ze jest darmowy, w pracy OCTANE RENDER.

 

Czy kupie AMD FIREPRO za 1500 dolarow, czy karte za 500zl, nic to nie zmieni, bo brak supportu.

 

Po drugie to juz odnosnie r9 290x Gigabyte OC, brat ma w obudowie specjalnie skonstruowanej pod chlodzenie wodne, wiec nie ma mowy o piekarniku w srodku, po prostu temperatura tej karty przy idle dochodzaca do 45 stopni to czysty zart, i to na WINDFORCE, nawet analiza predkosci obrotowej wiatrakow w idle :

 

780- 778rpm

290x 1200-1300rpm

 

Nie wiem może faktycznie jakas trefna partia, nie wykluczam tego, ale tak jak po wielu latach z kartami NVIDIA chcialem dac szanse AMD, to tak juz wiem ze tego nie zrobie.

 

Jezeli chodzi o sterowniki, kolega moze nie mial problemow, bo jedyne co wlaczal na karcie to BF4 i inne gry, ja po godzinnych probach by odpalic MAYA, by nie wyrzucala bledow, musiale instalowac z 3-4 wersje sterownikow az jako tako zaczelo to dzialac, u mnie w komputerze w domu na ktorym pracuje mam wlasnie 780, zero doslownie zero problemow, przypadek ??? watpie w pracy na stanowiskach mamy tez tylko NVIDIA, problemow zadnych.

 

Byc moze uzywanie AMD kart do grania, to nie jest klopotliwa sprawa, ale w moim przypadku uzywania programow graficznych 3d juz tak.

 

Nastepna sprawa, PHYSX ??? ok jest moze 10 gier ktore to wykorzystuja, ale lepiej miec niz nie miec, to chyba nie podlega dyskusji, nawet nie powinno.

 

To samo mozemy mowic o MANTLE od AMD, wielkie nadzieje pokladaja wszyscy, aczkolwiek znaczenie ma tu wieksze w przypadku slabszego procesora, jak ktos kupuje 290xoc to watpie by w komputerze byl  C2D.

 

Byc moze w przyszlosci to sie zmieni i beda z tego jakies inne profity, lecz to tylko wrozenie z fusow.

 

OC, ok tutaj mozemy sie spierac, bo zapomnialem ze wersja 290xOC ktora ma moj brat to wlasnie wersja OC, wiec za duzo z niej nie mozna wycisnac, bo sama z siebie jest juz podkrecona.

 

Wiec dochodzac do konca moich wypocin, podkreslam ze to sa moje spostrzezenia, wy macie swoję, nie chce nikomu odradzac bron Boze kart AMD, ale trzeba patrzec z wielu stron nie tylko z tych gdzie wyswietlana jest liczba FPS.

 

Uwierzcie mi ze dla mnie czy AMD czy NVIDIA to jeden ciul, lecz moja przygoda jak szybko sie zaczela ta kszybko sie skonczyla z AMD.

 

To sa tylko i wylacznie moje spostrzezenia mozecie sie z tym zgadzac lub nie, od tego jest forum i dyskusje.

 

Aha jeszcze odnosnie poboru pradu, przy podlaczonych 3 monitorach bo pracuje wlasnie uzywajac 3, roznica miedzy 780 a 290x wynosila cos kolo 30-40w, malo ? w IDLE ? nie wydaje mi sie.

 

Ktos przytaczal wypowiedz o zarowkach, jasne oszczednosci trzeba szukac, ale wszedzie, bo nie piszemy kogo stac na prad, ale gdzie bedzie mniej zuzycia.

 

Byc moze 30-40w to malo dla kogos, ale jak zliczymy rozne inne rzeczy moze sie okazac ze z 40w zrobi sie 100.

Edytowane przez raffal81
Link to post
Share on other sites

Aspekt, który najprawdopodobniej przeważy szalę na korzyść 780'tki

 

synchronizacja pionowa adaptacyjna

 

Czy istnieje dobrze funkcjonująca alternatywą ze strony R9 290?

 

OC

http://pclab.pl/art55463-14.html

 

Nowaj, jak kręci się Twój GTX 780 Ghz ?

Wg. testu powyżej, zapas mocy jest niewielki i karta słabo się kręci.

Po wyciśnięciu siódmych potów z GTX 780 i 780 Ghz edition, różnica w wydajności między nimi maleje.

Edytowane przez Jacgues
Link to post
Share on other sites
The GTX 780Ti is a GK110-425-B1 chip and nothing else.

 

The GTX 780 is a GK110-300-A1 chip, the  GTX 780 can also have the new GK110-300-B1 chip.

 

The new GK110-300-B1 needs lower volt for over-clocking, so it stays a little cooler, also it can get higher clocks because of this B1 revision, some brands call the new GTX780 the GHZ edition.

 

 

Wniosek z tego jest taki: jeśli podkręcamy GTX 780 i mamy dobrze wentylowaną obudowę, GHZ edition jest niewarte dopłaty (142 zł wg. sklepu morele.net)

 

MSI 780 z myszką - 1830 zł

http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-n780-tf-3gd5-oc-gaming-384bit-wer-oc-overclock-wentylator-twin-frozr-msi-gaming-series-w8-mouse-621477/

 

Gigabyte 780 - 1808 zł

http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-780-3gb-ddr5-384-bit-hdmi-dvi-dp-box-gv-n780oc-3gd-582979/

 

Skłaniałem się ku produktowi Gigabyte, ale promocja z myszką jest kusząca.

Które chłodzenie jest lepsze?

Edytowane przez Jacgues
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...