Skocz do zawartości

GTX 780 vs R9 290 - Poważny dylemat


Recommended Posts

Witajcie,

 

Stoję przed poważnym dylematem wyboru karty graficznej do nowego zestawu.

Grać będę przede wszystkim w battlefielda, ale szykuję się także na wiedźmina 3 czy gta 5 itp.

 

Którą kartę wybrać?

 

GTX 780 jest droższy, lepiej się kręci, zużywa mniej prądu i lepiej sprawuje się w niektórych grach.

 

R9 290 jest zdecydowanie tańszy, bardziej prądożerny i wydaje się, że w BF 3 i szczególnie 4 jego wydajność jest lepsza niż produkt Nvidii (czego nie można powiedzieć o tytułach takich jak wiedźmin 2).

 

http://pclab.pl/art56032-9.html

 

Jaki układ chłodzenia polecacie? (biorę pod uwagę głównie te tańsze jak palit, gigabyte, ewentualnie msi).

Link to post
Share on other sites

Ja ma GIGABYTE GTX 780 i szczerze polecam w grach w dobrze wentylowana obudowie może być 65stopni. W mojej osiąga do 73stopni.jak podkrece trzy wentylatory mam 65stopni.

 

Konfort grania jest bardzo dobry. Moja sztuka ma twardy boost 1084.4 MHz.

Z i7 2700k nie podkreconym w bf wszystko na ultra mam 60 klatek stałych klatek. Czyli jest optymistycznie przy rozdzielczości 1920x1080

 

Przy nowszych procka chyba typu 4770k lub 4670k jeszcze lepiej to będzie chodzić.

 

Co do R9 290 z testów gdzie wkroczyła mantle niby lepiej się karta spisuje w Bf4, ale jeszcze jeszcze wiele gier gdzie mantle nie jest obsługiwane. Ja jestem fanem Call of duty. Tam nie ma mantle oknie będzie bo NVidia wspiera call.

Link to post
Share on other sites

Na GTX 780 jest podobno większy komfort grania (mniej przycięć, PhysX bez dużych strat w FPS itp.)

 

Dobry układ chłodzenia ma Gigabyte, jednak potrafią w nim piszczeć cewki.

 

No właśnie, to jest główny powód dla którego rozważam droższą GTX 780.

W benchmarkach R9 290 jest minimalnie szybszy (średnio, dużo zależy od gry) od 780.

Niemniej jednak komfort grania jest dla mnie priorytetem. Liczy się dla mnie minimalny fps.

Dlatego właśnie zrezygnowałem z SLI 760.

 

 

Jeśli ma być cicho,chłodno,a przy tym wydajnie to polecam Asus GTX 780 DirectCU II OC ;)

 

Nie wątpię, że jest to dobra karta 

Ze względu na cenę, pod uwagę biorę głównie dwie najtańsze - Gigabyte i MSI.

Asus jest nieco droższy (70-100 zł). Jeśli istniałaby faktyczna potrzeba dopłaty - rozważyłbym ją lub ewentualnie produkt gainward / palit.

 

http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-780-3gb-ddr5-384-bit-hdmi-dvi-dp-box-gv-n780oc-3gd-582979/

 

Przy tym produkcie, w nazwie widnieje słowo CUDA, przy gigabyte natomiast już nie.

Czy to coś zmienia w praktyce?

http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-cuda-gtx780oc-tf-3gb-ddr5-pci-e-384bit-2dv-hdmi-dp-box-n780-tf-3gd5-oc-gaming-592774/?ceneo_spo=true

 

http://www.morele.net/karta-graficzna-palit-geforce-gtx-780-jetstream-3072mb-ne5x780h10fbj-599666/

Edytowane przez Jacgues
Link to post
Share on other sites

Ja ze swojego gtx780 jestem bardzo zadowolony, do rozdzielczości fullhd karta idealna, w parze z i7 4770k ładnie to hula nawet bez oc. Jak koledzy piszą, wiele zależy od konkretnej gry. 

Link to post
Share on other sites

Pokuś się dołożyć 100zł i masz Gigabyte 780 GHZ... Kolega NOWAJ takową posiada i jest bardzo zadowolony. Wydajność podchodzi już pod 780Ti

Sam gdyby nie okazyjna 780 to bym kupował 780GHZ


Ja mam referenta z EVGA, grałem trochę w BF3 i bez problemu chodzi na max detalach, nawet na multi, praktycznie stałe 60fps, spadki fps marginalne.

 

Dziwne że masz spadki jak Ja nie mam na swoim Gigabyte w BF4 a gdzie tu BF3. BF3 bez zajęknięcia chodzi. 

Link to post
Share on other sites

To nie są typowe spadki czy gwałtowne zwalnianie, to raczej wahnięcia rzędu 10-5fps i powrót do 60. Wieksze są problemy w grach ze skopaną optymalizacją, np. Dragon Age2, gdzie fps potrafi spaść do 30 :/

Link to post
Share on other sites

Miałem ze 4 grafy od Asusa i nigdy nie korzystałem z serwisu nie było potrzeby,zresztą i tak wszystko dziś to "made in china"

Faktycznie miałeś szczęście jak i Ja.. ale ode mnie znajomi nie za bardzo chwalą ponieważ dwóch już swoje 770 oddało na gwarancje. Serwis podobnie długo trzyma jak Gigabyte.  było tutaj na forum już paru co na serwis gigabyte narzekali przez długie oczekiwanie. 

To nie są typowe spadki czy gwałtowne zwalnianie, to raczej wahnięcia rzędu 10-5fps i powrót do 60. Wieksze są problemy w grach ze skopaną optymalizacją, np. Dragon Age2, gdzie fps potrafi spaść do 30 :/

 

 

To i tak słabo jak na BF3 na którym moj stary gtx 770 nie miał problemu. A gdzie tutaj do 780. BF4 owszem z ma prawo czasem spaść w gęstych miejscach, szybkiej akcji. Ale tak to chodzi jak złoto. Na rozdziałce 25xx x 1080 21:9 

Link to post
Share on other sites

Pokuś się dołożyć 100zł i masz Gigabyte 780 GHZ... Kolega NOWAJ takową posiada i jest bardzo zadowolony. Wydajność podchodzi już pod 780Ti

Sam gdyby nie okazyjna 780 to bym kupował 780GHZ

 

Różnica w cenie wynosi 120 zł.

Te karty chyba się niczym nie różnią poza niewielką zmianą taktowania rdzenia, prawda?

(GHZ) - 1019Mhz, tańszy gigabyte - 954Mhz.

 

65Mhz za 120 zł? 

Link to post
Share on other sites

Rdzeń B1 i backplate też w tych 120zł :)
Jeżeli zależy Ci na wyglądzie to zdecydowanie backplate jest fajną rzeczą... szkoda tylko, że Gigabyte umieścił swoje logo do góry nogami...
I podobno ta druga rewizja rdzenia lepiej się kręci, chociaż to sprawa losowa... ;)

Edytowane przez Karol1701
Link to post
Share on other sites

GHz Edition posiada Backplate, jest na innej płytce PCB i jest zasilana przez 2x8 Pin (zwykła 780 6 Pin+ 8 Pin)

 

Pitolisz głupoty. Ja mam rewizję 2.0 zwykłej 780 i mam 2x8pin Dlatego rewizja 2.0 ponieważ producent zapewnia lepszą podatność na OC. Dlatego 2x8pin 

 

GHZ również jest bardziej podatna na podkręcanie. NOWAJ wszystko wytłumaczy bo Sam takową posiada

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Różnica w cenie wynosi 120 zł.

Te karty chyba się niczym nie różnią poza niewielką zmianą taktowania rdzenia, prawda?

(GHZ) - 1019Mhz, tańszy gigabyte - 954Mhz.

 

65Mhz za 120 zł? 

 

 

Po pierwsze 954 po boost masz 1084.4 MHz w mojej sztuce jak boost wygląda.

 

Po drugie nie masz karty to domyślaj się jak nie znasz jak karta się boostuje, podkręca 

Koledze NOWAJ bodajże po lekkim OC skacze na ponad 1200Mhz wersja GHZ tak więc to świetny winik przy niskich temperaturach.

 

Osobiście Dla backplate i dorównywaniu do 780Ti wolałbym te 100zł dołożyć. Na mnie nie patrz dlaczego mam zwykła 780.

Bo jak powtarzam kupiłem za bardzo dobre pieniądze miesięczną kartę.

 

Twój portfel twój wybór.

Edytowane przez k3m0t
Link to post
Share on other sites

Ja kupiłem teraz kartę pod bf4- niestety głównie w to gram.

Msi r9 290X jestem bardzo zadowolony na sterownikach mantle i wszystko na full w grze mam między 80 a 150 fps.

Też miałem dylemat czy gtx 780 czy r9 290x.

Jeżeli chcesz pod BF-a proponuje R9 290X od MSI.

Będziesz zadowolony.

Link to post
Share on other sites

Ja mam 780 GIGABYTE wersje OC 954/1006 boost 1071

 

Podnosze sobie od tak o 50MHz CORE GPU 1004/1056 boost 1110

 

Bez podnoszenia napiecia, bez wzrostu temperatury, wiatraki chodza przyzwoicie, temperatury niskie, nie dobilem 80 stopni.

Oczywiscie overclocking na tym się nie kończy, ale nie bawilem sie jeszcze w podnoszenie napiecia itp.

 

Brat który ma 290x sam rozwaza zmiane na 780, jego karta w spoczynku ma 45 stopni, podczas obciazenia 85.

Pobór pradu w spoczynku cos kolo 30w, w porownaniu z 8w na 780, podczas obciazenia karty tak samo wyzszy pobor energii.

 

 

Dla mnie jest duzo rzeczy ktore przemawiaja za NVIDIA.

 

- Naprawde dobre sterowniki

- Physx - moze nie za duzo tego jest ale zawsze jest

- nizsze temperatury

- nizszy pobor pradu i to znaczacy.

- podatna na podkrecanie.

- jezeli ktos korzysta z programow 3d to wie ze wiekszosc programow do renderingu bazuje na CUDA, BLENDER 3d, OCTANE RENDER, itp

 

Ogólnie za AMD przemawia tylko i wylacznie, oczywiscie moim zdaniem, lekka roznica w FPS, aczkolwiek przy podniesieniu taktowania na 780, jest to juz marginalne, a mimo wszystko temperatury pozostaja takie same.

 

Przepraszam posiadaczy AMD ale dla mnie jedyna i sluszna karta jest karta ze stajni NVIDIA, jezeli ktos chce wylacznie grac w BF3 BF4, to ok to mimo wszystko dobry wybór

Link to post
Share on other sites
Przepraszam posiadaczy AMD ale dla mnie jedyna i sluszna karta jest karta ze stajni NVIDIA, jezeli ktos chce wylacznie grac w BF3 BF4, to ok to mimo wszystko dobry wybór

Poza minimalnie niższym zużyciem prądu z całą resztą Twoich argumentów się nie zgadzam.

OC jest podobne w przypadku niereferencyjnych modeli.

Tu masz OC Asusa R9 290

http://www.guru3d.com/articles_pages/asus_radeon_r9_290_directcuii_oc_review,28.html

Tutaj OC Gigabyte R9 290X

http://www.guru3d.com/articles_pages/gigabyte_radeon_r9_290x_windforce_3x_oc_review,29.html

 

Ze sterownikami nigdy nie miałem większych problemów, czy to na zielonych czy czerwonych kartach.

Jeśli trafiały się jakieś drobne - to tak samo na 1 jak i na 2.

PhysX to od lat chwyt marketingowy dla gimbusów i wmawianie, że technologia PhysX na coś dodatkowego pozwala (był dym w AC4 po wystrzale z pistoletu, przy PhysX jest go więcej itd) - niektórzy to łykają.

 

Temperatury - poczytaj testy Radeonów R290/290X - tych niereferencyjnych.

Sam za nowego R9 290 OC od MSI (w cenie jest już backplate i 3 letnia gwarancja) zapłaciłem 1660zł.

Karta to poziom GTX 780, którego tak dobrze wykonanego (ASUS, MSI) z backplate w cenie do 1900zł nie kupię.

Rozważałem zakup GTX-a 780 GHZ od Gigabyte - jednak po zapoznaniu się z zachodnimi testami wybrałem R9 290.

 

Gram ostatnio w BF3 i za chwilę w BF4 a tam te karty spisują się wspaniale.

Mantle jeśli się rozwinie będzie dużym + dla AMD i dla nasz wszystkich jeśli Nvidia raczy skorzystać z tego w sumie darmowego dobrodziejstwa.

Autorowi tematu szczerze polecam jakiegoś, przyzwoitego, niereferencyjnego R9 290 bez X.

Wystarczy spokojnie, a i kasa zostanie w kieszeni.

 

Nie masz za co przepraszać. Twój wybór i tyle.

Edytowane przez omar2033
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...