Skocz do zawartości

i5 4570 + GA B85M-D3H "OC"


Recommended Posts

Witam, Zakupiłem procesor i5 4570 z płytą GA B85M-D3H.

Wyczytałem, że bez problemu można ustawić turbo boost tak, aby procesor chodził z częstotliwością 3,6GHz niezależnie od tego ile rdzeni jest wykorzystywanych (nikt nie wyjaśnia w jaki sposób). Niestety mam z tym problem.
Po przestawieniu w BIOSie mnoznikow na 36 nic się nie zmienia.
Mam 2 identyczne PC. Z tym, że w jednym jest płyta z fabrycznym biosem F3 a w drugim fabrycznie był F4. Po wgraniu F4 oba zachowują się identycznie, lecz po wgraniu F3 (zrzuciłem go z płyty, która ma go fabrycznie wgrany) jeden włącza się około 20sec, wyświetla błąd konfiguracji i dziwnie się zachowuje. Drugi działa niby normalnie, ale domyślnie podczas gry procesor ma taktowanie 3,6GHz a podczas testu OCCT skacze 3,1-3,5GHz. Spróbowałem z Biosem F8 i F9, lecz bez pozytywnego skutku. Po ustawieniu Turbo Boost na 3,6GHz na wszystkich rdzeniach taktowanie podczas gry się zmienia 3,6->3,5->3,4->3,5->3,6->3,5->3,4 w odstępach 1-5sekundowych. Nie mam pomysłu w jaki sposób to ustawić. Proszę o pomoc. Druga rzecz która mnie martwi to bus speed 99,76 zamiast 100MHz niby detal, ale troche to dziwne. Dołączam screen z BIOSu i z CPU-Z.

https://imageshack.com/i/3uugq4p
https://imageshack.com/i/mzkwslp

Z góry dzięki za pomoc.

PS: aktualnie mam wgrany BIOS F9 na jednym PC i F3 na drugim.

Edytowane przez nemayu
Link to post
Share on other sites

Posiadam inną płytę ale również Gigabyte.Spojrzałem na opis Twojej i widzę,że możesz na niej zastosować easy tune.Nie musisz nic przestawiać w biosie,program robi to sam.Myślę,że do 3,6 powinien pójść spokojnie i stabilnie.Proponuję abyś spróbował tym programem.Jednym z elementów tego programu jest możliwość zlecenia płycie stopniowego OC z jednoczesną próbą stabilności systemu.Pokazuje wtedy do jakiej wartości może podnieść taktowanie z zachowaniem stabilności.Wyniki podawane przez różne programy mogą różnić się o 0,1 ; 0,2 GHz.Oczywiście często manualnie można więcej wycisnąć ale czy jest sens?

Link to post
Share on other sites

http://imageshack.com/a/img812/7880/8b31.png
http://imageshack.com/a/img600/3252/40mg.png

 

czyli generalnie to samo co w BIOSie. Zmiana mnożnika na 36 nic nie daje, ale zmiana na 33 już tak.

enhanced turbo nigdzie nie widziałem.

 

Odnośnie czy ten program nazywa się app center:

"GIGABYTE App Center to narzędzie, które umożliwia łatwy dostęp do wszystkich aplikacji GIGABYTE. Posiada przejrzysty interfejs oraz modyfikowalny kolor skórki"

 

"Aplikacja, program użytkowy – konkretny, ze względu na oferowaną użytkownikom funkcjonalność, element oprogramowania użytkowego."

 

funkcjonalność appcenter kończy się na umożliwieniu dostępu do aplikacji, więc jeśli za pomocą app center otworzę easytune to już korzystam z easytune, aczkolwiek za pośrednictwem appcenter. Ja tak to widzę.

 

A tak pozatym nikt easytune nie nazwał programem :P

Edytowane przez nemayu
Link to post
Share on other sites

Tez mam ta plyte i rowniez nie moge ustawic na stale 36 probowalem juz na wszystkich mozliwych biosach lacznie z wersja beta F9a. Tu Gigabyte zaserwowal nam nie mila niespodzianke bo na najtanszym asrocku na chipsecie H81 mozna przestawiac mnozniki turbo... Dodatkowo z tego co widze usunieta z sekcji download zostal bios F9a a na nim chyba tylko mozna bylo krecic procki z K. Nemayu masz mozliwosc zmiany offsetu bo u mnie te opcje sa jakby wygaszone... kolejny psikus.

Dodatkowo dziwna rzecz w biosie mam zdefiniowane ustawienia do krecenia i7 4770k :P Tez tak masz??

Edytowane przez michaelred
Link to post
Share on other sites

odnosnie i7 4770k, tez tak mam.

Po zmianie w biosie C6/C7 state na enabled zamiast auto. Bios pokazuje na wszystkich rdzeniach procesora 3,59 GHz, czyli tyle ile powinno byc uwzględniając, że płyta sama dostosowywuje BCLK (z tym, że nawet ustawiając mnożnik ostatniego rdzenia na 34 bios i tak pokazuje 3,6GHz), ale w windowsie nadal taktowanie skacze z 3,6 na 3,5 i 3,4 a po odpaleniu prime'a pokazuje caly czas 3,4.

Z tego co zauwazylem na kompie brata, gdzie taktowanie chodzi na 3,6GHz (bios F3) dopoki nie odpali się programu testującego, program CPUID HWmonitor pokazuje VIN1 jako ponad 2V a umnie jest to 1,92V też na biosie F3 lub na jakimkolwiek innym. Po wgraniu BIOSu F3 wyświetla mi po pierwszym uruchomieniu zmiane sprzętu i pokazuje informacje o procesore i o BCLK. Zaraz dalej się będe bawił to zrobie zdjęcie.

Co do offset to jeśli dobrze myśle o co ci chodzi to po ustawieniu napięcia na procesorze na normal pokazuje mi sie opcja offset i moge tam utawić od -0,300V do +0,300V, ale nie zauwazylem zadnych zmian.

Edytowane przez nemayu
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...