Skocz do zawartości

Pytanie o kompatybilność [Pentax]


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez cooger,

Recommended Posts

Witajcie!
Jakiś czas temu otrzymałem odkopany "na strychu"  aparat czy też raczej lustrzankę analogową Pentax MZ-50 wraz z obiektywem SMC Pentax-F 1:4-5.6 35-80mm. Niestety nie było do tego pudełka, instrukcji, nic. Chciałbym się dowiedzieć czy sprzęt pentaxa jest kompatybilny z innymi firmami, a raczej w jakim stopniu. Archaiczne analogowe body raczej już mi się nie przyda, ale czy obiektyw mógłbym w przyszłości podłączyć np do body canona? (oczywiście pewnie potrzebne byłyby jakieś przejściówki)
Czy ktoś mógłby mi ewentualnie podać jak się nazywa rodzaj mocowania na tym obiektywie, żebym mógł sobie coś w google czy na allegro poszperać?

I takie pytanie off topic: co oznacza 1:4-5.6 na obiektywie? Bo z tego co widzę to obiektyw ma wartości przysłony w zakresie 4-22 oraz ogniskową w zakresie 35-80mm a więc co oznacza ten dziwny stosunek liczb w nazwie? Czy chodzi o skalę odwzorowania?

Zrobiłem też kilka fotek, m.in. mocowania, może to wam w czymś pomoże:
https://www.dropbox.com/sh/36to5lmp8nsmfso/BxZStTTWAZ

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Bagnet - Pentax K, było tam jeszcze trochę generacyjnych rozróżnień ze względu na "elektryfikacje" obiektywu.

Czy nada się do Canona - Nie, zdecydowanie. Nawet nie istnieje przejściówka Pentax K → Canon EF. Nie da się tego fizycznie zrobić. Za to NikonF → Canon EF jak najbardziej istnieje ze względu na mniejszą średnicę bagnetu oraz większą odległość u nikona.

Oznaczenie na obiektywie f/4 przy 35mm i f/5,6 przy 80mm.

Obeiektyw to z grupy tańsza taniość. 

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...
  • Rozwiązanie

4-5.6 oznacza najniższą przysłonę przy jednym i drugim końcu. Czyli f/4 przy 35mm i f/5.6 przy 80mm. Jeśli to jest obiektyw manualny to prawdopodobnie nie ma sensu sobie nim zawracać głowy - parametry nie powalają. Sprzedaj lepiej całość - pewnie znajdzie się jakiś amator analoga ;) i dołóż do nowoczesnego rozwiązania.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...