Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Jak w tytule, posiadam procesor Intel Core i5-650, które fabrycznie ma 2 rdzenie i 3.2GHz. Multipler wynosi 24/26 turbo. Problem u mnie jest następujący. Mnożniki nie wzrastają, mimo mocnego korzystania z procesora. Używając gier mam spore obniżenie wydajności, a sam procesor pracuje na multiplerze x9 non stop, co daje 1.2GHz. Problem pojawił się od czasu, kiedy miałem w serwisie wymienioną płytę główną. Wcześniej aż tak mi to nie przeszkadzało, ale to się robi drażniące. BIOS aktualizowałem, nie pomogło. Płyta ASUSa i mnożników ruszyć nie umiem (w biosie ustawione są auto i nie ma opcji zmiany tego ustawienia - brak reakcji na enter). Sprawdzane programami OCCT, CPU-Z. BIOS pokazuje multipler x24 (co jest dziwne). W BIOSie zmieniałem Intel SpeedStep i c1e. Dalej nic. Jakieś pomysły?


Sprzęt :


Płyta gł. Asus p7h55-M LE


Proc: Intel Core i5-650 3.2GHz


Grafa Saphire Radeon HD6750 1GB


RAM 2xDDRAM3 2048 1333MHz


Zasilacz: Fortron FSP350-60APN 80+ 350W APFC


 


BIOS najnowsza wersja (0801), był też resetowany przez bateryjkę, płyta główna współpracuje z tym prockiem w pełni, zarzucam zdjęcia:







Link to post
Share on other sites

Zaopatrz się w Windows PE, uruchom go i sprawdź czy pod nim również taktowanie stoi na 1.2Ghz. Jeśli tak to problem jest sprzętowy lub w biosie. Jeśli nie to problem jest programowy w twoim windowsie który zapewne po zmianie płyty nie aktualizował poprawnie sterowników od zarządzania energią.

Windows PE możesz szybko zdobyć przez program Reflect w wersji darmowej http://www.macrium.com/reflectfree.aspx lub klasycznie jak na tym filmiku http://technet.microsoft.com/en-us/windows/ff657747

Z bootowalnego dysku Windows PE możesz uruchomić np. OCCT do diagnostyki.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Mialem spytac sie o "Zmien ustawienia planu", bo samo wybranie ktoregos wcale nie musi spowodowac automatycznie 100% pracy procesora, bo w opcjach dalej jest "Zmien zaawansowane ustawienia zasilania" i tam trzeba najzwyczajniej w swiecie sprawdzic "Zarzadzanie energia procesora", ale jak napisales, ze przeinstalowales system, to sprawdz, czy wylaczenie "CPU TM function" w BIOSIe pomaga, a w drugiej kolejnosci - czy nie masz wygietych pinow w gniezdzie procesora.

Link to post
Share on other sites

Mam powtórzyć, że mam dysk jakoś blokowany? Stwierdziłem, że się nie męczę i oddaje jutro kompa do vobisa, by mi naprawili. Bo babka wykupiła tam kiedyś rozszerzoną gwarancję i zostało mi z niej 2.5 tygodnia... Wykorzysta się, akurat :D Bo co do dysku - sugerujesz, że dysk blokuje procesor? Nie sądzę.

Edytowane przez dadulek
wulgaryzmy
Link to post
Share on other sites

Widać nie znasz tych instalatorów. Przed rozpoczęciem pracy jest informacja, że windows zachowuje się w katalogu windows.old ... :/ A wybór partycji z poziomu instalatora nie jest możliwy. Nie mam skąd załatwić płyty. Wolę oddać na serwis, bo kończy się gwarancja i wolę wykorzystać tych murzynów... W końcu za coś płacę.

Link to post
Share on other sites

Koniec konkursu. W nocy znalazłem powód. Chodziło o CPU TM Function. Wyłączenie tej opcji pozwoliło na powrót PC do formy. Poza 3-krotnym przyspieszeniem, sam CPU taktuje między 1.2 (bo c1e i speedstep włączyłem z powrotem) a 3,46 :) Aż miło w końcu pograć jak człowiek. Dziękuję za pomoc. Wina BIOS :/

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...